' STUDENT'
To wzór o agresywnej pracy. Duża amplituda drgań i odpowiednio do wielkości malejąca częstotliwość ruchów.
STUDENT 5 - to dobry wzór na pstrągi, klenie i rzeczne okonie. Chociaż jeden z kolegów złowił na niego pieciokilowego sandacza i blisko czterokilowego szczupaka. Dla mnie Student 5 przez ponad 10 lat był numerem jeden jeśli chodzi o pstrągi i klenie. Złowiłem również na niego 1,5 kg leszcza (czerwiec),a ten kolega od sandacza i szupaka 2,5 kg leszcza (sierpień).
STUDENT 7 - większy brat Studenta 5 - jest wzorem trochę bardziej niesfornym od mniejszego brata, bo ma znacznie większą amplitudę drgań (niektórzy określają jego pracą jako wężowatą). Bywa to bardzo prowokujace dla drapieżnika, jednak trudniej jest w niego trafić atakujacemu, gdyż jego akcja wychodzi poza środek obrotu. Na niego również złowiłem wiele pstrągów, kilka boleni, kleni i szczupaków. W 1996 roku na Gwdzie złowiłem na niego osiemdziesięciocentymetrową głowacicę.
STUDENT 9 - jest modelem na szczupaka polującego w płytkich wodach. Na ten właśnie model padł mój największy szczupak (92cm), a także spory pstrąg (45cm).
Od niedawna wprowadziłem do produkcji Studenta 9 w wersji głębokoschodzącej DR i DR+ . Mają znacznie żwawszą akcję, mniejszą amplitudę oraz schodzą głębiej.
'MAGISTER'
Jest wykonywany w dwu wielkościach: 5 i 7 cm. Jest to model z łamanym sterem.
MAGISTER 5 - jest bardzo agresywny i łowi głównie pstrągi oraz okonie.
MAGISTER 7 - ma raczej średnią i szybką akcję. Łowi głównie sandacze i szczupaki, ale może się również okazać dobrym woblerem trociowym. W maju 2008 przewiozłem na ten model około metrową troć (łososia?). Właściwie to ryba przewiozła mnie, bo gdy ruszyła z prądem była nie do zatrzymania na żyłce 0,22. Na tego wobka złowiłem również całkiem pokaźnego klenia 39cm.
Magister ma również kuzyna o nazwie MAGISTER DR w rozmiarze 5 i 7cm i jest woblerem głębokoschodzącym o drobnej migotliwej akcji. Nie mam na niego jeszcze konkretnych wyników poza kilkoma okoniami.
'DOKTOR 7'
To wobler rzeczny przeznaczony do połowu grubych okoni, szczupaków i większych pstrągów. Na ten wzór złowiłem kilka boleni w tym najwiekszego 60cm.
DOKTOR CL
To klasyczna wersja woblera płytkoschodzącego.
Występuje w rozmiarach 5, 6 ,7, 9 i 11cm.
Jest to wobler o raczej łagodnej pracy i średniej amplitudzie odchyleń, chociaż łatwo można zmieniać jego akcję poprzez podniesienie/obniżenie kółka zaczepowego.
Amplitudę zwiększa się porzez obniżanie kółka zaczepowego, a związane jest to zawsze ze zmniejszeniem częstotliwości jego pracy.
Natomiast jeśli chcemy, aby wobler jedynie ledwie migotał, proponuję unieść kółko zaczepowe woblera. Ten zabieg również nie pozostanie obojętny na czestotliwość ruchów woblera i jego praca zagęści się.
Jesli spojrzeć na trofea Doktorów, to na pierwszy rzut oka (mojego oka) widać, że Doktor w rozmiarach 5-7cm łowi pstrągi, okonie, szczupaki, klenie i bolenie.
Na temat rozmiarów 9 i 11cm nie mogę wiele powiedzieć, gdyż sam nie łowię tak dużym sprzętem, ale mam drobne wyniki podczas ich testowania . Na Doktora 9 trafiłem ładnego bolenia (57cm) oraz kilka okoni, natomiast na 11-tkę jedynie kilka okoni niewiele większych od samego woblera. Jeden z klientów, który zakupił model Doktor CL 9, następnego dnia pochwalił się w mailu złowionym prawie trzykilowym sandaczem.
DOKTOR DR
Występuje w rozmiarze 7 i 9cm i jest woblerem głębokoschodzącym o drobnej szybkiej akcji.
Ponadto Doktor DR 7 występuje w wersji DR+ wyposażony jest w większy ster, który daje możliwość jeszcze większego zanurzenia. To wersja na grube jeziorowe okonie. Łowię je nadając duże tempo prowadzenia, dzięki czemu wobler w krótkim czasie głęboko nurkuje uciekajac przed grubym drapieżnikiem. Brania są bardzo gwałtowne. Jest to jeszcze młody wzór, abym mógł pochwalić się większymi rybami. Największy okoń, którego złowiłem na ten model miał 36cm i myślę, że to nie ostateczny rekord.
'PROFESOR'
Wobler powstał z myślą o pstrągach. Występuje w rozmiarach 5 i 6 cm.
To model, który najlepiej trzyma się najszybszych nurtów nie dostając przy tym zwariowanej akcji. Pracę ma średniozwartą.
Jest to wobler do zadań specjalnych jeśli chodzi o połów pstrągów, które wychodzą do przynęty, ale nie kwapią się do brania. Na takie niezdecydowane okazy stosuję manewr ucieczki. Brania najczęściej następują w momencie, gdy wobler wychodzi na płytszą półkę, co zapewne wiąże się z tym, iż pstrąg niechętnie pojawia się płyciznach, gdy wcześniej długo przebywał w głębi. Jest to więc ostatni moment na decyzję o ataku. Dlatego zwykle brania są mocne i pewne, bo zakończone zwrotem w głębinę. Profesor 5 i 6 chyba doskonale nadaje się do tego rodzaju trików.
PROFESOR DR to model mający wypełnić lukę w niedostatkach Profesora.
Korpusy mają identyczne, a różnią się jedynie sterem, głębokością zanurzenia i trochę akcją, która jest sztywniejsza co oznacza, że Profesor DR ma podobną amplitudę, ale większą częstotliwość ruchów. Zatem podczas wolnego prowadzenia zachowuje się podobnie jak szybko prowadzony Profesor .
Profesor DR 6 występuje również w wersji '+'. Jego akcja się zacieśnia i jeszcze pszyśpiesza oraz zwiększa się głębokość zanurzenia.
Zarówno na Profesory jak i Profesory DR padają również okonie, szczupaki, klenie i bolenie.
'PROFESOR XL'
występuje w rozmiarach 6 i 7 cm.
To model agresywny z wyraźną pracą ogonową. Dobrze czuć jego pracę na kiju. Powstał z myślą o dużych okoniach i szczupakach jeziorowych, choć i w rzekach bywa skuteczny tyle, że często trzeba trzymać wysoko uniesioną szczytówkę.
Jeśli zaś rzeki, to polecam Profesora XL na trocio-łososie, bo dają się głęboko prowadzić przy niewielkiej szybkości zwijania. Dla mnie jednak to najbardziej zasłużony model jeśli chodzi o połowy dużych okoni w jeziorach. Na ten model złowiłem dalsze trzy okonie mierzące 41 cm.
'REKTOR'
Jest woblerem przeznaczonym do połowu boleni. Jego duża masa sprawia, że rzuty są dalekie. Rektor występuje w rozmiarach 5, 6, 7, 9, 11 cm.
Sam nie specjalizuję się w połowach bolków, toteż nigdy nie złowiłem bolenia na Rektora .No, skłamałem, ale to co złowiłem trudno nazwać boleniem, a jedynie bolenikiem. Dla mnie wystarcza Rektor 5 i 6 i używam go do połowu pstrągów, gdzie potrzeba dużego zasięgu rzutów. W ten sposób złowiłem kilkanaście pstrągów od 34 do 44 cm. Rektorem, z racji jego wagi, można wędkować również przy dnie na dowolnej głębokości. Wystarczy zatopić go jak blachę czy gumę i dopasować prędkość zwijania do żądanej głębokości pracy. W opadzie kiwa się z boku na bok, więc mogą być brania już w tym momencie.
Rektory mają drobną, lusterkującą akcję, ale jeśli zechcesz możesz, to zmnienić. Wystarczy obniżyć kółko zaczepowe (z wyczuciem nagiąć w dół). Wtedy jego akcja będzie bardziej wyrazista. Sam na drobnochodzące Rektory złowiłem wiele okoni (kolega trafił takiego 41cm, natomiast inny, który wybrał się na bolki, złowił czery szczupaki) i kilka kleni. Największy mój kleń na Rektora miał 49cm.
Tak czy owak, koledzy- boleniowcy są zadowoleni z Rektorów.
Polecam moje woblery... bo są bardzo ładne, łowne, no i... dobrze wykształcone ;- )
Pozdrawiam
Wiesiek Czajkowski
Kontakt:
kom: 666-891-750
dom: (52) 58-38-110
SKYPE:
GG:
mail: [email protected]