(Rejestracja: 2004-02-10, Logowanie: Ponad pół roku temu)
Zaufany sprzedawca



Ocena Świstak.pl
4,9 / 5,0 z 1720 opinii
Logistyka: 4,9 Od kupujących: 1704
Towar: 4,9 Od sprzedających: 16
Jakość obsługi: 4,9 Zobacz szczegółowe dane





Wybrana aukcja użytkownika
Użytkownik nie posiada trwających aukcji






Witajcie !
Mam na imię Paweł i od wielu lat zbieram monety, zbierałem różne i z różnych państw i okresów ale teraz od niedawna nieśmiało próbuję sił w Starej Polsce.
W mojej ofercie wystawiam nadwyżki z mojej kolekcji.

Standartowo wysyłam listem poleconym koszt 4zł
mogę oczywiście wysłać polecony prorytet koszt 5zł
Na wyraźne życzenie kupującego mogę wysłać listem zwykłym koszt 2zł (na ryzyko kupującego)
Jeżeli po zakupie planujesz coś jeszcze dokupić z mojej oferty daj znać poczekam
Życząc kompletnych kolekcji (mam nadzieję że i ja się do tego przyczynię !)
Pozdrawiam
Paweł

 Moje zasady oznaczania stanu zachowania

 

Ukośnik ( / ) między ocenami np 2 / 2+ oznacza że obie strony monety są odzielnie oceniane.

Wiele monet angielskich po stronie herbowej (rewers) jest lepiej zachowane (więcej szczegółów rysunku) niż awers gdzie 'wrażliwe ucho' jest podatne na wytarcie obiegiem

 

Kryteria stanów zachowania banknotów jakimi posługuję przy ocenie stanu

DEFINICJE STANÓW ZACHOWANIA BANKNOTÓW

UNCIRCULATED (UNC, I, 1) Perfekcyjnie zachowany banknot, z którym nigdy ani emitent, ani kasjerka czy nawet kolekcjoner a tym bardziej przeciętny człowiek nie obchodził się nieumiejętnie. Papier jest czysty i sztywny bez przebarwień. Rogi są ostre bez żadnych śladów zaokrągleń (zaokrąglone rogi świadczą często o tym że banknot był czyszczony, ?prany? lub naprawiany) Banknot w stanie UNC ma oryginalne, naturalne lśnienie Słowo Unirculated jest używane przy ocenie stanów zachowania jako jakościowy pomiar wyglądu banknotu. Jest to banknot z którym nigdy nic nie robiono, bądź po prostu nie został wprowadzony do obiegu I tylko do takich banknotów termin ten jest uzasadniony, chociaż np. jest wiele banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu, nie przekazywano ich ręki do ręki ale z którymi obchodzono się nieumiejętnie (np. w banku, podczas składowania czy transportu) ale mogą być one określone już tylko jako About Uncirculated. Plamienia bądź rozmazania farby (często spotykane np. na banknotach PRL które zostały przepuszczone przez ówczesne maszyny do liczenia) drobne zgięcia powstałe w wyniku liczenia itd. jednoznacznie dyskryminują banknot jako UNC. Określenie UNC jest terminem nie podlegającym dyskusji i dotyczy banknotów którym nic nie można zarzucić.

ABOUT UNCIRULATED (AU, I-, 1-) Praktycznie idealnie zachowany banknot z nieznacznymi tylko śladami użytkowania. Może mieć ślady liczenia bankowego w postaci drobnych zagięć narożników lub jednego lekkiego przegięcia przez środek, ale nie oba. Banknot w stanie AU nie może być złamany. Papier jest czysty i świeży z naturalnym połyskiem - lśnieniem. Rogi nie są zaokrąglone.

EXTREMELY FINE (EF, XF, II, 2) Bardzo atrakcyjny banknot z nieznacznymi śladami użytkowania. Może mieć maksymalnie trzy lekkie zgięcia lub jedno złamanie. Papier jest czysty i świeży z naturalnym połyskiem - lśnieniem. Rogi mogą mieć jedynie delikatne zaokrąglenia, mogą być również drobne ślady zużycia w miejscach gdzie zgięcia dochodzą do krawędzi.

VERY FINE (VF, III, 3) Atrakcyjny banknot z większa ilością śladów użytkowania i obiegu. Może mieć kilka zgięć, zarówno poziomych jaki i pionowych. Papier może być delikatnie przybrudzony lub możliwe lekkie rozmycie kolorów - plamienie farby ale papier jest ciągle stosunkowo świeży i sztywny, nie sflaczały. Nie ma naddarć marginesów aczkolwiek krawędzie wykazuja ślady zużycia. Rogi są zużyte ale nie w całkiem zaokrąglone.

 FINE (F, IV, 4) Banknot ze znacznymi śladami obiegu, wieloma zagięciami, złamaniami i zagnieceniami. Papier nie jest nadmiernie brudny ale może być już sflaczały. Krawędzie mogą wykazywać znaczne ślady zużycia z drobnymi naddarciami marginesów ale nie dochodzącymi do rysunku. W środku nie może być dziurki od zgięć. Kolory są czyste ale już nie świeże. Dziura po zszywkach lub dwie nie są czymś niezwykłym dla banknotu w tym stanie. Ogólny wygląd banknotu jest całkiem przyzwoity

 VERY GOOD (VG, V, 5) Mocno zużyty, wymaltretowany banknot ale ciągle w całości. Narożniki mogę być już mocno zniszczone, zaokrąglone i ponadrywane. Naddarcia mogą dochodzić do rysunku a w środku możliwa dziurka od zginania. Możliwe przebarwienia czy plamy, a dziury po pineskach czy zszywkach są czymś normalnym. Banknot ogólnie ponaddzierany ale bez brakujących fragmentów. Banknot w tym stanie mimo wszystko nie może mieć nie atrakcyjnego wyglądu.

 GOOD (G, VI, 6) Mocno zużyty i zniszczony banknot. Normalne zniszczenia wynikające z długiego okresu bycia w obiegu to silne, wielokrotne zgięcia i załamania, plamy, dziury po szpilkach i zszywkach, przybrudzenia i przebarwienia, ponaddzierane krawędzie, dziura na środku, okrągłe rogi i ogólnie nieatrakcyjny wygląd. Niewielkie kawałki banknotu mogą być brakujące, a banknot może być pomazany. FAIR Bardzo zniszczony, brudny i podarty banknot. Większe kawałki banknotu mogę być pooddzierane lub brakujące. Duże części banknotu są niewyraźne.

POOR 'Totalna szmata', bardzo zniszczony, poplamiony, podarty i z dużymi ubytkami. Może być posklejany taśmą aby się trzymał w jednym kawałku. Taki banknot jest brany pod uwagę w kolekcji jedynie w przypadku bardzo rzadkich egzemplarzy lub gdy jest to w ogóle jedyny znany egzemplarz danego banknotu

Powyższe kryteria oceny stanów zachowania banknotów są dosłownym tłumaczeniem międzynarodowych standardów IBNS


Strona wygenerowana 2024-11-21 18:36:41, 120