Jak wybrać dezodorant do ciała dla kobiet?

Pocenie się jest normalnym procesem zachodzącym w naszym ciele. Pocimy się z różnych przyczyn. Czasami pocenie wywołują sytuacje stresowe, innym czynnikiem jest po prostu pora roku, czyli upalne lato. Jednak nie cierpimy zapachu potu. Nie tylko drażni nas, jak i wywołuje niechęć wśród otoczenia. Dlatego też warto by było w jakiś sposób przeciwdziałać poceniu się. W jaki sposób? Poprzez użycie dezodorantu do ciała.

Na skróty...

Różnica między dezodorantem, a antyperspirantem

Antyperspirant - sprzedawane są głównie w aptekach. Antyperspirant zapobiega nadmiernemu poceniu się. Ma silne działanie, nie trzeba go więc stosować codziennie. Zaleca się używanie osobom cierpiącym na nadpotliwość. Zawiera w sobie sole glinu, a także składniki antybakteryjne. Działa w sposób dwutorowy, czyli zablokowuje ujście gruczołów łojowych, a przy tym eliminuje bakterie. Tuż po aplikacji antyperspirant jest bezwonny, a po rozłożeniu zaczyna pachnieć.

Dezodorant - nie chroni przed potem, jest znacznie delikatniejszy. Zawiera w sobie rozpuszczone w alkoholu substancje zapachowe, które dodatkowo pochłaniają wilgoć, no i pielęgnują skórę. Dezodorant do ciała maskuje zapach potu swoim aromatem.

Warto wiedzieć, że pot sam w sobie jest bezwonny. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają bakterie, które zgromadziły się na skórze, a poprzez to powodują jego rozkład.

Typy dezodorantu

Spray - dzięki niemu przeciwdziałamy poceniu się pod pachami. Jest bardzo poręczny i wyjątkowo łatwy w użyciu. Tuż po aplikacji natychmiastowo czujemy się świeżo. W jego składzie znajduje się: alkohol bądź suchy proszek. Plusem jest to, że możemy zakupić go w różnych pod względem wielkości opakowaniach.

Roll-on (kulka) - wysychają bardzo szybko. Nie tworzą denerwujących grudek pod pachami, nie wałkują się szczególnie przy dodatniej temperaturze. Wadą kulki jest to, że często są dostępne w szklanych opakowaniach, które łatwo jest zbić.

Sztyft - dość często wysycha, a potem łatwo o jego złamanie. Minusem sztyftu jest również to, że wałkuje się na skórze. Warto wybierać wersję sztyftu, które nie brudzą ubrań. Na rynku dostępne są sztyfty w formie żelowej.

Krem - niezwykle łagodny, stworzony dla skóry wrażliwej.

Chusteczki - łagodne dla skóry, każda w osobnym opakowaniu, jednorazówki. Chusteczki jednak są dość drogie, więc stosuje się je w czasie podróży.

Dezodoranty bezalkoholowe - alkohol posiada mechanizmy antyseptyczne, jest to główny składnik perfum. Nie zaleca się używania go przy skórze wrażliwej, bądź alergicznej. Dezodoranty bezalkoholowe warto używać po epilacji pach, gdyż nie spowodują pieczenia, czy zaczerwienienia.

Dezodoranty bez aluminium - niektórzy twierdzą, że aluminium przyczynia się do wystąpienia raka piersi, jak i choroby Alzeheimera- nie ma na to jednak jednoznacznych dowodów. Aluminium szybko przenika poprzez skórę i wnika do organów wewnątrz.

Kryteria przy wyborze dezodorantu

Zmniejsza pocenie

Jest to jedna z najważniejszych funkcji jaka decyduje o tym, że dezodorant jest skuteczny. Nie wszystkie dezodoranty do ciała niestety spełniają tę funkcję, bądź działają tylko przez bardzo krótki czas.

Zapach

Wiele osób zanim kupi dezodorant do ciała sprawdza jego zapach. Oczywiście nie wszystkie dezodoranty go posiadają. Dezodorant do ciała powinien mieć zapach zbliżony do balsamu do ciała, czy perfum, których używamy.

Nie powinien pozostawiać białych śladów na ubraniach

Jednym z głównych składników w dezodorancie są sole glinu które blokują powstawanie bakterii, a przy tym ściągają skórę. Kiedy te sole wysychają krystalizują się na skórze, więc pozostawiają denerwujące smugi na ciuchach. W dezodorantach powinno się znaleźć wiele substancji higroskopijnych, które zmniejszają bielenie.

Substancje zmiękczające skórę w dezodorantach

W dezodorantach szukajmy zwłaszcza mirystynianiu izopropylu, palmitynianu izopropylu, olejków roślinnych, ale też olejków silikonowych.

Składniki dezodorantów:

  • farnezol

  • bisabolol

  • kwas d-usnowy

  • substancje zapachowe

  • alkohol etylowy

  • lotne silikony

  • witaminy C, E, D

  • ceramidy

  • alantoina

 Dlaczego trzeba używać dezodoranty?

Pot zwłaszcza w czasie nadmiernego wydzielania może podrażnić naszą skórę. Poza tym poprzez to naskórek ulega maceracji, a także łapie różne infekcje, chociażby grzybicę skóry. Dodatkowo na skórze zauważymy zmiany skórne, czyli tzw. potówki. Najlepiej by było, abyśmy zmyli z ciała pot, jednak nie zawsze można to uczynić. Idealnym rozwiązaniem będzie używanie dezodorantów, bądź antyperspirantów.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy mogę stosować dezodorant / antyperspirant na całe ciało?

    Absolutnie nie. Pot jest to proces niezbędny do tego, aby organizm prawidłowo funkcjonował. Dlatego też nie możemy używać antyperspirantów na całe ciało, ponieważ kosmetyk zablokuje wydzielanie się potu z organizmu. Antyperspirant trzeba stosować pod pachami.

  • Czy antyperspiranty mogę stosować na noc?

    Nie. Antyperspiranty używane nadmiernie, a zwłaszcza nocą mogą spowodować zwężenie się kanalików potowych, a konsekwencją tego stają się stany zapalne w okolicach ujścia potu.

Podsumowanie

Dezodoranty do ciała dla kobiet różnią się od antyperspirantów. Są znacznie delikatniejsze, gdyż tylko maskują zapach potu swoim zapachem. Jest wiele rodzajów dezodorantów na naszym rynku. Możemy kupić zarówno dezodoranty w sprayu, sztyfcie, kulce, ale także chusteczki, czy też dezodoranty bezalkoholowe. Często przy wyborze dezodorantu sugerujemy się jego opakowaniem, zapachem, ale również zwracamy uwagę, czy dany dezodorant nie zostawia białych śladów na ubraniu i przede wszystkim, czy jest skuteczny.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:17:37, 120