Jak wybrać sztalugę?

Malarstwo jest pasją, zawodem, a także hobby, które uprawiane jest przez ludzi pochodzących z różnych klas społecznych, mających różne wykształcenie czy też predyspozycje zawodowe. Przede wszystkim, malarstwo mogą w sposób profesjonalny uprawiać tylko osoby o artystycznej duszy. Do tworzenia obrazu niejednokrotnie potrzebne są odpowiednie narzędzia, do których w naturalny sposób zaliczana jest sztaluga.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Sztaluga to rodzaju stojaku, który najczęściej oparty jest na trzech nogach. Konstrukcja sztalugi jest wykonana przeważnie z drewnianych listew, które służą do podpory obrazu w trakcie jego malowania. Na przestrzeni wieków sztalugi nieco zmieniły swój kształt i budowę, ale dopiero w XIX wieku wymyślono cięższe sztalugi wykorzystywane w pracowniach, jak i lekkie, składane typy plenerowe. W chwili obecnej można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów sztalug. Podstawowa klasyfikacja mówi o sztalugach stołowych, plenerowych, trójnożnych i studyjnych. Jeśli malarz lub artysta pracuje przy stole lub biurku, na pewno przydatna będzie dla niego sztaluga stołowa. Jej zaletą jest stosunkowo niewielki rozmiar i możliwość łatwego złożenia. Jednocześnie, taka sztaluga będzie zachowywała wysoką stabilność podparcia dla podobrazia. Sztalugi stołowe najczęściej wybierane są przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, hobbystów i artystów, którzy zmuszeni są do pracy w małych pracowniach czy gabinetach. Sztaluga plenerowa jest szczególnie polecana artystom malarzom, którzy preferują malowanie w plenerze. Atutem sztalug plenerowych jest ich niewielka waga, co sprawia, że łatwo je transportować. Są one składane, dlatego też z ich przenoszeniem z miejsca na miejsce nie powinno być problemu. Sztalugi plenerowe mogą pełnić kilka funkcji, są praktyczne, wygodne, a jednocześnie nie tracą nic ze swojej stabilności. Sztalugi trójnożne z kolei pozwalają na komfortową pracę artyście i są bardzo dobre do eksponowania efektów owej pracy. Sztalugi trójnożne mogą bowiem występować w roli stojaków wystawienniczych. Mają one regulowaną wysokość płótna, dużą stabilność i dobre mocowanie podobrazia. Ostatnim typem sztalug, są sztalugi studyjne, profesjonalne, adresowane dla artystów malarzy, rysowników, czy szkół plastycznych. Wyróżniają się wyjątkowo stabilną konstrukcją, umożliwiającą utrzymanie podobrazia o znacznym ciężarze oraz dużych rozmiarach płótna. Sztalugi studyjne są często wybierane jako klasyczne stojaki ekspozycyjne. Warto zaznaczyć, że najprostszą formą sztalugi może być statyw, składający się z trzech pionowych słupków, wspartych poprzeczką w poziomie. Mają one kształt litery H.

Dostępne na rynku sztalugi różnią się między sobą dodatkami i możliwością skorygowania ich wysokości w pionie. Można wyróżnić trzy sposoby wykorzystania sztalug: trójnożne, H-Frame oraz przystosowane do postawienia na biurku lub podłodze. Trójnożne sztalugi oparte są na trzech nogach, które są bardzo stabilne i posiadają niezależny mechanizm regulacji pionowej płaszczyzny pracy. Sztalugi H-Frame oparte są na kątach, gdzie główną część sztalugi stanowią dwa pionowe słupki i pozioma poprzeczka, a można je regulować poprzez zmianę dodatków. Z kolei, sztalugi stawiane na podłodze są lekkie i małe, ale nie ma zbyt dużego pola ich regulacji. Sztalugi są wykonane najczęściej z bawełny lub lnu, które są naciągnięte na specjalną, drewnianą ramę. Podobrazie może być wykonane również z płótna lub płyty. Niezależnie od rodzaju, wszystkie podobrazia są sprzedawane dzisiaj zagruntowane, gotowe do nanoszenia farby. Można je dodatkowo zagruntować, dzięki czemu uzyskuje się różnorodne faktury na obrazie. Sztalugi tradycyjne wykonane są z drewna, ale nowoczesne ich typy wytwarza się również z aluminium i stali. W takim przypadku ich nogi mogą mieć charakter teleskopowy, co pozwala na dowolne ustawienie sztalugi na odpowiedniej wysokości, w sposób łatwy i szybki.

Popularni producenci i ich produkty

Sztalugi najlepiej kupować w wyspecjalizowanym do tego celu sklepie artystycznym, adresowanym do plastyków – malarzy. Tam wykwalifikowany sprzedawca na pewno poradzi, jaka sztaluga będzie dla nas najlepsza. Na rynku można kupić sztalugi wyprodukowane przez takie firmy jak: Galfrez, AERO, GEF, Kanwas, Schjering, Talens, Winsor & Newton, Nobo, Faro Najprostszą sztalugę stołową kupimy za kilkadziesiąt złotych, zaś za profesjonalną przyjdzie nam zapłacić nawet 400 zł i więcej.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • W jakich warunkach zamierzasz malować?

    Jeśli Twoim zamiarem jest tworzenie pejzaży w plenerze, najlepiej wybierz stabilną, ale lekką sztalugę plenerową, która pozwoli Ci na komfortową pracę, a przy tym nie będzie ona kłopotliwa w transporcie. Jeśli jednak zamierzasz malować obraz w obszernej pracowni, możesz wybrać sztalugę studyjną, o dużych gabarytach, pozwalającą na stworzenie obrazu imponujących rozmiarów.

  • Czy dysponujesz osobnym pomieszczeniem – pracownią malarską?

    Dla malarzy mających odpowiednie warunki do tworzenia polecane są sztalugi studyjne, nazywane również profesjonalnymi. Natomiast dla studentów, czy też osób, które nie dysponują wielką powierzchnią do malowania, zaleca się zakup sztalugi trójnożnej, biurkowej. Łatwo ją zmieścić nawet na zwyczajnym stole, a daje stabilne podparcie dla obrazu.

Podsumowanie

Kupno sztalugi powinno być podyktowane indywidualnymi wymaganiami artysty, a także tym, w jakich warunkach zamierza on tworzyć. Ważne jest również wykonanie sztalugi. Nowoczesne, aluminiowe sztalugi, posiadające teleskopowe nóżki mają o wiele większe zastosowanie, niż ciężkie sztalugi drewniane dużych rozmiarów.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:39:37, 120