Jak odnowić stare meble?

W wielu domach zalegają stare, zniszczone meble. Trzymamy je na strychach, w piwnicach czy w garażach. Nie pełnią one żadnej roli w naszych domach, a przecież można przywrócić im dawny blask, albo zmienić na nowoczesne sprzęty. Odnawianie starych mebli nie jest procesem bardzo skomplikowanym, dlatego też śmiało można się go podjąć samodzielnie.

Typy renowacji starych mebli

Jak odnowić stare meble?W zależności od rodzaju materiału, jaki wykorzystano do budowy danych mebli, należy przyjąć nieco inne metody ich odnawiania. Poniżej zostały przedstawione najbardziej popularne sposoby. Jeśli dysponujemy jasnymi, niepoliturowanymi meblami, czyli sprzętami w tzw. stylu rustykalnym, wystarczy je przetrzeć lekko delikatnym papierem szklistym, o numerze 000. Zawsze należy pocierać meble w kierunku słojów drewna, a nie w poprzek. W taki sposób wyczyścimy mniej zabrudzone meble, ale jeśli są one dosyć brudne, najpierw należy je umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub płatków mydlanych. Do mycia można użyć zwyczajnej gąbki lub zmywaka do naczyń kuchennych, bądź też twardej szczotki do czyszczenia paznokci. Trzeba uważać, aby woda nie wsiąkła w strukturę drewna, ponieważ mogłoby ono ściemnieć, dlatego też zabieg mycia powinien być możliwie jak najszybciej wykonany. Dla dodania jasnym meblom szlachetnej patyny starości, wystarczy, że pociągniemy je gorącym olejem lnianym, malując pędzlem i mocno wcierając go w drewno. Meble powinny wyschnąć po takim zabiegu, dlatego najlepiej jest je odstawić w ustronne miejsce. Po trzech dniach nadmiar znajdującego się na nich oleju trzeba zebrać szmatką i znów zostawić meble na tydzień. Po upływie tego czasu ostrą, ryżową szczotką, zawiniętą w ścierkę flanelową, używamy do pocierania całej powierzchni mebla, aż do uzyskania złotawego koloru i połysku.

Do mebli niepoliturowanych, które są bardzo brudne i zniszczone, wykorzystuje się szorstką, twardą szczotkę. Szoruje się nią drewno, po namoczeniu w czystym amoniaku lub preparacie ze spirytusu drzewnego, terpentyny i amoniaku. Meble po takim czyszczeniu trzeba szybko spłukać wodą i osuszyć. Przy dokonywaniu tych czynności powinniśmy założyć na ręce gumowe rękawiczki i okulary ochronne. Najlepiej czyszczenia amoniakiem dokonywać na otwartej przestrzeni. Po wysuszeniu sprzętów można je pomalować na dowolny kolor, pociągając je bejcą lub barwiąc naturalnymi środkami, choć nie jest to absolutnie konieczne. Jeśli zamierzamy wprowadzić kolor, meble trzeba będzie przedtem umyć gorącą wodą i wytrzeć. Drewno żywiczne, czyli sosnowe, świerkowe i jodłowe, powinno być myte trzy razy i za każdym razem osuszane miękkim materiałem. Jeśli meble wykonane są z drewna dębowego, najlepiej do ich mycia dodać 100 g soli na 1 litr wody. Nadawanie koloru bejcą należy rozpocząć od jej rozpuszczenia w gorącym occie. Następnie, bejcę nakłada się na meble za pomocą pędzla. Jeśli nie będziemy nanosić na meble barwników, trzeba je natrzeć amoniakiem i po wyschnięciu zapastować i wypolerować. Warto wiedzieć, że złotobrązowy kolor mebli można uzyskać po ich natarciu świeżymi fusami od kawy, zaś ciemny brąz nadaje się meblom nanosząc na nie wywar z wygotowanych łupin orzechów włoskich z dodatkiem sody. Po wyschnięciu mebli trzeba je jeszcze przeciągnąć pastą i wypolerować, aż do uzyskania ładnego połysku.

W wypadku mebli wykonanych z drzew owocowych, np. czereśni, ich odnowa obejmuje czyszczenie dobrą pastą do obuwia, którą wciera się miękką szczoteczką do zębów i poleruje do połysku. Meble politurowane, które są mocno brudne należy na początku oczyścić tamponem z waty, który macza się w podgrzanym occie. Następnym krokiem jest wytarcie do sucha mebli i wcieranie woskowej pasty, którą trzeba na koniec wypolerować do połysku. Przy zdobieniach rzeźbionych na meblach politurowanych, należy je oczyścić miękką szczoteczką do zębów. Jeśli na meblu znajdą się niewielkie rysy, można je skutecznie zamaskować zmywając je terpentyną. Przy czyszczeniu mebli najlepiej często zmieniać szmatki, aby zapobiec rozmazywaniu się brudu. Po umyciu, meble zawsze są matowe, dlatego też należy wetrzeć w nie wosk lub pastę do obuwia i wypolerować wełnianą szmatką. Mając ciemne, dębowe meble ich odnowę rozpoczyna się od naniesienia na nie ciepłej mieszanki z piwa, cukru pudru i pszczelego wosku. Po całkowitym wyschnięciu poleruje się je czystą, suchą szmatką flanelową.

Trudno odświeża się meble na wysoki połysk, bowiem nie wiadomo, jakich składników użyto do ich wykończenia. Najlepiej więc odnowę takich mebli pozostawić fachowcom. Meble lakierowane lub te, które zostały powleczone emulsją olejną, należy zmyć wilgotną szmatką, namoczoną w wodzie z mydłem z dodatkiem amoniaku, bądź w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie należy mebli lakierowanych szorować ostrymi szczotkami. Po umyciu, meble spłukuje się i wyciera do sucha. Jeśli posiadamy czysto białe meble lakierowane, należy je czyścić papką z mielonej kredy i wody, z dodatkiem niewielkiej ilości farbki do bielizny. Jeśli powierzchnia takich mebli lekko się zmatowiła, to wystarczy ją natrzeć kawałkiem pszczelego wosku i wypolerować szmatką. Meble mogą być pomalowane farbą olejną. Jeśli na dodatek są stare i zniszczone, należy je pokryć niewielką ilością roztworu sody żrącej, a po 5 minutach wyszorować ostrą, ryżową szczotką. Następnie, trzeba je spłukać obficie wodą, a resztki pozostałej farby usunąć żyletką. Jeśli uda nam się doprowadzić meble do stanu surowego, wówczas możemy im nadać dowolny kolor. Meble malowane olejno na głęboki mat są bardzo wrażliwe na środki czyszczące, dlatego też trzeba je odnawiać wykorzystując do tego celu gęstą pianę z kremu do golenia w aerozolu. Do mebli stylowych, które zalegały całymi latami na strychu czy w piwnicy, należy mieć wiele cierpliwości przy odnawianiu. Pierwszym krokiem jest ich przeszlifowanie papierem szklistym i uzupełnienie ubytków olejną szpachlówką. Po drugie, maluje się je białą, lub kremową lśniącą emalią, a po całkowitym wyschnięciu przeciera delikatnie powierzchnię mebla pumeksem, aż do otrzymania głębokiego matu. W przypadku, gdy nasze meble stylowe posiadają złocenia, które nie są zbyt zniszczone, wystarczy je przetrzeć szmatką namoczoną w ciepłym mleku i destylowanej wodzie. Następnie zmywa się je szmatką zmoczoną wodą czystą. Jeśli złocenia jednak będą mocno zniszczone, należy użyć do ich odnowienia specjalistycznych preparatów malarskich. Trudne do odnawiania są meble wykonane z trzciny i wikliny, ponieważ źle znoszą wilgoć i szybko matowieją. Należy je możliwie regularnie odkurzać lub czyścić ryżową szczotką. Można dodatkowo przecierać takie meble szmatką, namoczoną wodą z dodatkiem wody utlenionej i soku z cytryny. Po całkowitym wyschnięciu zaleca się powleczenie ich powierzchni bezbarwnym lakierem wodoodpornym. Odświeżanie okuci meblowych najlepiej przeprowadzać po ich odkręceniu. Warto wspomnieć i o tym, że czyści się je i przykręca dopiero po zakończeniu zabiegów konserwacyjnych na meblach.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-15 13:58:03, 120