Jak kolekcjonować znaczki?

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych, czyli filatelistyka, to jedno z najbardziej znanych i najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie hobby. Polega ono na kolekcjonowaniu nie tylko znaczków pocztowych, ale również wszelkich obiektów, które w jakiś sposób związane są z filatelistyką. Do kolekcji mogą zatem zostać zaliczone datowniki okolicznościowe, czy też całości pocztowe.

Na skróty...

Kolekcjonerstwo znaczków

Jak kolekcjonować znaczki?Filatelistyka polega nie tylko na zbieraniu znaczków pocztowych, ale również obiektem jej zainteresowania staje się badanie znaczków, ich historii i tematyki. Dlatego też filatelista nie koniecznie musi posiadać swój własny zbiór znaczków. Naturalnie, filatelistyka bierze swój początek w tym samym miejscu, w którym powstał pierwszy znaczek pocztowy, czyli w roku 1840. Wtedy to został wydany pierwszy znaczek Penny Black w Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z najdroższych egzemplarzy znaczków na świecie. Cenne są również znaczki zachowane w dobrym stanie, szczególnie te tworzące pewne serie – pary, trójki, czy większe bloki znaczków. Wartościowe są także bloki oraz znaczki, posiadające błędy w druku. Liczne państwa okazjonalnie wprowadzają na rynek małe ilości znaczków. Są to wydane specjalnie serie, które bardzo szybko trafiają do rąk kolekcjonerów. Ilość takich znaczków najczęściej przekracza potrzeby obiegowe danego kraju. Warto powiedzieć, że w filatelistyce można wyróżnić różne nurty, biorąc pod uwagę tematykę kolekcji. Najbardziej cenne są te zbiory znaczków, w których znajdują się unikalne egzemplarze. Ich wartość może osiągać bardzo wysokie poziomy, co powoduje, że filatelistyka staje się sposobem na inwestowanie, takim jak zakup dzieł sztuki.

Sposoby kolekcjonowania znaczków

Kolekcjonowanie znaczków w trybie amatorskim nie wymaga posiadania specjalnych narzędzi, bowiem poszczególne egzemplarze mogą być przechowywane luzem, w zwyczajnej kopercie. Niemniej jednak, profesjonalni filateliści kupują specjalne klasery, w których można prezentować całą kolekcję znaczków i zabezpieczyć ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Klaser zbudowany jest z oddzielnych stron, na których w odpowiednich odstępach umieszczone są paski z przezroczystej folii. Za folią układane są rzędami znaczki. Od kolekcjonera w dużej mierze zależy, jaką przyjmie on systematykę prezentacji swoich eksponatów. Przydatne podczas kolekcjonowania znaczków mogą okazać się i inne akcesoria, np. lupa czy pinceta posiadająca zaokrąglone końcówki. Dzięki pincecie można bez problemu obracać znaczki, bez obaw o to, że pobrudzi się je palcami. Znaczki można kupować w urzędach pocztowych, albo też gromadzić je od przyjaciół i członków rodziny. Starsze egzemplarze można nabyć w sklepach kolekcjonerskich bądź na aukcjach internetowych. Wielu kolekcjonerów jest skłonnych wymienić swoje duplikaty znaczków na inne, których nie mają w kolekcji.

Typy kolekcji filatelistycznych

Filateliści grupują swoje kolekcje według określonych typów, przez co są one ograniczone np. do znaczków pochodzących tylko z danego kraju, mających określoną tematykę itp. Wśród kolekcji tematycznych można wymienić następujące rodzaje: architektura (ważne budowle, zamki), fauna (konie, psy, gatunki chronione, zwierzęta egzotyczne), flora (drzewa, kwiaty, grzyby), kosmos, sport (igrzyska olimpijskie), motoryzacja, kolej, marynistyka, znani ludzie (nobliści, naukowcy), geografia (państwa, stolice). Kolekcjonerzy zbierają znaczki różnych kształtów – np. trójkątne, mające określone symbole, bądź też takie, które posiadają jakiekolwiek błędy drukarskie. Wbrew pozorom, te ostatnie bywają najdroższe.

Podsumowanie

Filatelistyka jest zajęciem dla osób cierpliwych, które potrafią godzinami oglądać te same znaczki i dbać o nie tak, jak o własne dzieci.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 05:34:07, 120