Jak odnawiać i pielęgnować antyki?

Antyki są sprzętami, które mają swoją historię. Wiele osób jest zdania, że pochodzące z dawnych czasów meble posiadają swoistą duszę, dlatego też należy o nie w odpowiedni sposób zadbać, aby cieszyły oko przez wiele lat, a na dodatek idealnie spełniały swe pierwotne funkcje. Jak tego dokonać? Otóż, najważniejsza jest staranna pielęgnacja antyków, ich renowacja czy też artystyczna stylizacja. W zależności od danej sytuacji i danego sprzętu nieco inne zabiegi są konieczne do regularnego przeprowadzania.

Na skróty...

Pielęgnacja antyków

odnowa i pielęgnacja antykówStare meble, wykonane z politury z biegiem czasu tracą swój dawny połysk, stając się matowe i mało atrakcyjne. Jest to zdecydowana ujma na ich wyglądzie, dlatego też należy dążyć do przywrócenia im dawnego blasku. Trzeba w tym celu przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, do których konieczne jest wykorzystywanie dostępnych na rynku produktów, takich jak spraye, mleczka, czy pasty, wzbogacone o fornir. W sklepach specjalistycznych można kupić profesjonalne kosmetyki przeznaczone do odświeżania mebli. Warto podkreślić, że zawierają one w swym składzie środki, które nie wysychają od razu po nałożeniu na mebel czy inny sprzęt, dlatego też zaleca się ich rozważne stosowanie. Takimi preparatami należy pokryć meble najwyżej raz, bądź też ewentualnie dwa razy do roku. Jeśli taka pielęgnacja będzie wykonywana częściej, wówczas uzyskamy klejącą się powierzchnię mebla, do której łatwo będzie przywierał kurz i brud, a na dodatek będą się do niej przyklejać ustawiane przedmioty. Rezultatem nieodpowiedniego i zbyt intensywnego nanoszenia na antyki środków pielęgnacyjnych jest efekt nieustannie brudnych mebli, które naprawdę trudno jest doprowadzić do stanu używalności.

Renowacja antyków

Renowacja, czyli inaczej odnowa starych mebli, jest procesem wieloetapowym. Po pierwsze, aby dokonać renowacji trzeba usunąć z mebli starą politurę, lakier, farbę bądź klej. Aby nie zniszczyć przy okazji struktury drewna, należy wyposażyć się w specjalny skrobak, dobrej marki. Posiadać powinien on praktyczne, twarde ostrza, które w razie złamania można łatwo wymienić na nowe. W meblach nie tylko fronty mogą wymagać renowacji, ale również szuflady. Zdecydowanie najbardziej kłopotliwe w odnowie są dna szuflad, które mogą być np. trwale pobrudzone atramentem. W przypadku bardziej zadbanych mebli w zupełności wystarcza umycie szuflad, przy użyciu wosku. Z kolei, dla bardzo zniszczonych elementów meblowych, należy posłużyć się papierem ściernym i dokładnie wyszlifować wybrane powierzchnie. Bywają antyki, które wraz z upływem czasu stają się wprost szare, pomimo że wcześniej miały one żywy, ładny kolor drewna. Można go odzyskać przy zastosowaniu specjalnego rozjaśniacza. Ważnym krokiem do renowacji takich antyków jest użycie wosku. Proces ten nie wystarczy przeprowadzić jednokrotnie, ale kilka razy, dbając o to, aby dokładnie wypolerować daną powierzchnię. Renowacja jest zabiegiem czasochłonnym, ale można generalnie można ją przeprowadzić samemu. Jest ona mało skomplikowana i większość czynności, składających się na odnowę antyków, można nauczyć się bez większego problemu. Zaawansowane techniki stylizacji i renowacji mebli jednak wymagają wykorzystania wiedzy i doświadczenia fachowców. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w odnawianiu antyków, dlatego też nie powinno być problemu z ich znalezieniem w naszej okolicy.

Artystyczna stylizacja antyków

Jeśli nie mamy w domu antyków, ani nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi na ich zakup, możemy pokusić się o wystylizowanie mebla na antyk. W tym celu należy sięgnąć do specjalistycznych procesów, aby uzyskać postarzany efekt. Stylizowany mebel można uzyskać poprzez nierówne nakładanie farby, jej przecieranie i odkrywanie innego kolory spod spodu, bądź patynowanie powierzchni mebla.

Najczęściej zadawane pytania

  • Jak sprawdzić, czym pokryta jest powierzchnia mebla, który chcemy poddać renowacji?

    W tym celu potrzebny jest wacik nasączony spirytusem, którym przetrzeć należy mebel. Jeśli na waciku pojawi się brud jest to znak, że drewno jest polakierowane, ale zakurzone. Czysty wacik jest oznaką tego, że meble są pociągnięte warstwą lakieru, z kolei wacik odbarwiony i lepki wskazuje na pokrycie mebli politurą.

  • W jaki sposób zedrzeć starą politurę z mebla?

    Wystarczy do tego użyć zwyczajnego papieru ściernego. Mebel należy trzeć do momentu, w którym wyraźnie widoczne będą słoje w drewnie. Przez szlifowanie mebla zostaną usunięte plamy i resztki lakieru lub politury.

  • Czy można samodzielnie przygotować środek do czyszczenia mebli drewnianych?

    Tak, prosty środek do pielęgnacji mebli można zrobić z soku cytrynowego oraz oliwy z oliwek.

Podsumowanie

Istnieje wiele metod pielęgnacji i odnawiania antyków. Do najprostszych zalicza się polerowanie środkami pielęgnacyjnymi powierzchni drewnianych, w odstępach jednotygodniowych. Zaleca się unikanie preparatów, których w składzie znajduje się alkohol bądź amoniak, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie powierzchni mebli. Do polerowania mebli najlepiej używać flanelowej szmatki, którą delikatnie zwilża się środkiem pielęgnacyjnym. Przy pielęgnacji antyków liczy się systematyczność, ponieważ dzięki temu można je utrzymać w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu. Cenne meble zaliczane do antyków warto choć raz do roku poddać profesjonalnemu czyszczeniu, które niewątpliwie przywróci im dawny blask.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 05:04:34, 120