Nurty w birofilistyce

Birofilistyka lub też biofilia jest to jeden z rodzajów hobby. Polega na kolekcjonowaniu wszelkich gadżetów i przedmiotów związanych w pewien sposób z piwem. W birofilistyce występują różne nurty, które zostały wyznaczone poprzez przedmioty, będące obiektem zainteresowania danego kolekcjonera.

Na skróty...

Nurty w birofilistyce

Nurty w birofilistyceBędąc birofilistą można zainteresować się zbieraniem różnych akcesoriów związanych z piwem lub ogólnie rzecz ujmując – browarami. Nurty w birofilistyce obejmują kolekcjonowanie etykiet piwnych, podstawek pod piwo, kapsli, butelek, puszek, szklanek, kufli na piwo, pokali, kielichów piwnych, otwieraczy do butelek, rozetek papierowych oraz wszelkich akcesoriów reklamowych, gdzie motywem przewodnim jest oczywiście piwo. Głównym nurtem w birofilistyce jest kolekcjonowanie etykiet piwnych. Warto zaznaczyć, że jest to nie tylko najlepiej rozwinięty nurt, ale również najstarszy. Etykiety piwne były kolekcjonowane już przed wojną, a w chwili obecnej w Polsce największe zbiory etykiet piwnych posiadają kolekcjonerzy z Warszawy- Paweł i Szymon Huber. W ich kolekcji znajduje się około 39 000 etykiet. Na świecie jest wielu zapalonych zbieraczy etykiet piwnych, bowiem największe kolekcje liczą sobie 300 000 egzemplarzy. Do czołówki największych kolekcji etykiet zalicza się zbiór Gienadija Kolesowa, kolekcjonera z Ałma Aty.

Drugim nurtem kolekcjonerstwa akcesoriów piwnych, który zyskuje na popularności, jest nurt zbierania kapsli od piwa. To hobby sukcesywnie się rozwija i cały czas przybywa osób, które zajmują się tym rodzajem zbieractwa. Największe zbiory kapsli, jakie są w dyspozycji birofilów liczą po dziesiątki tysięcy egzemplarzy kapsli piwnych, pochodzących z różnych zakątków świata. Kapsle można swobodnie przechowywać w specjalnych koszulkach do segregatorów, na tablicach wykonanych ze sklejki lub korka, bądź w pudełkach po płytach CD. Istnieje tu jak widać całkowita dowolność z uwagi na to, że kapsle po piwie nie wymagają specjalnych warunków do przechowywania. Tworząc swoje kolekcje birofile najczęściej skupiają się na jednej dziedzinie, nurcie birofilistyki. Poszukują oni najstarszych, najrzadszych i zarazem najcenniejszych eksponatów. Unikalność poszczególnych elementów kolekcji jest celem dążenia kolekcjonerów takich akcesoriów. Prawdziwi miłośnicy browarnictwa poszerzają swoją pasję kolekcjonerską, odkrywają nowe eksponaty i próbują zgłębiać ich historię oraz okoliczności powstania.

Historia birofilów

Birofil to pasjonata i miłośnik piwa, prawdziwy znawca gatunków i odmian tego złocistego napoju, który zajmuje się kolekcjonowaniem wszelkich rekwizytów związanych z piwem. Należy odróżnić jednak piwosza od birofila. Otóż, ten pierwszy lubi wyłącznie pić piwo, zaś birofil jest zainteresowany również zgłębianiem wiedzy o piwie i zbieraniem akcesoriów związanych z browarnictwem.

Birofilistyka rozwinęła się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to właściciele browarów zaczęli gromadzić produkty i akcesoria informacyjno-reklamowe swojej konkurencji. Ich celem nie było budowanie kolekcji, ale zbieranie informacji handlowych.

Spotkania birofilów

Entuzjaści birofilistyki organizują własne zjazdy i spotkania, na których mogą wymienić się swoimi doświadczeniami oraz unikalnymi egzemplarzami posiadanych akcesoriów piwnych. W Polsce giełdy kolekcjonerskie birofilów mają miejsce kilkanaście razy do roku, w Tychach, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Ciechanowie, Szczecinie, Radomiu itd.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:13:35, 120