Generalnie maszynki do strzyżenia dzielą się na te, przeznaczone do skracania włosów na głowie i brodzie, oraz maszynki do strzyżenia delikatnych okolic nosa i uszu. Najnowsze maszynki do strzyżenia mają tą zaletę, nad swoimi starszymi odpowiednikami, że mogą ciąć włosy z jednakową długością, bez względu na kąt nachylenia urządzenia. Najważniejszą rolę w maszynce do strzyżenia odgrywają precyzyjne ostrza, które powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Niektóre ostrza dodatkowo są wykończone węglową powłoką, która podwyższa jakość końcówek i wpływa na podwyższenie precyzji cięcia. Istnieją również ostrza samo ostrzące się, zalecane osobom często korzystającym z maszynki do strzyżenia. Z kolei, maszynki do strzyżenia okolic nosa i uszu mają niewielkie rozmiaru i obrotowy system cięcia. Są one szybkie i bezpiecznie usuwają włoski z miejsc wrażliwych. Na ogółu posiadają zasilanie bateryjne, na baterie AA.
Dobra maszynka do strzyżenia nie tylko skraca włosy, ale także przycina je i umożliwia formowanie fryzury w interesujące wzory. Za taką funkcjonalność maszynki odpowiada regulacja długości włosów, która w zależności od rodzaju urządzenia, może obejmować od 5 do 15 stopni. Są też na rynku maszynki mające większą liczbę stopni ustawień długości strzyżenia. W zdecydowanej większości modeli zmianę długości strzyżenia dokonuje się poprzez wysunięcie grzebienia. Najlepiej by było, aby maszynka do strzyżenia posiadała dodatkowo teleskopowy system regulacji długości, którym jest specjalne pokrętło umieszczone na rączce maszynki. Bardzo dokładnie odmierza ono daną długość włosów. Liczba ustawień długości strzyżenia jest istotna przy wyborze maszynki. Im będzie ona większa, tym bardziej precyzyjnie będziemy mogli dopasować długość włosa do oczekiwanego efektu. Występują również takie modele maszynek do strzyżenia, które posiadają wymienne nakładki odpowiednie do długości włosa, jaką chcemy uzyskać. Kolejną cechą maszynek jest zakres długości strzyżenia, czyli wartość odnosząca się do długości włosów, jakie można uzyskać przy zastosowaniu odpowiedniej nasadki z grzebieniem. Zakresy te mogą wynosić od 1 do 41 mm. Wiele modeli maszynek jest wyposażonych w dwa wymienne grzebienie: mniejszy i większy. Mniejszy przycina włosy do długości maksymalnej 20 mm, a drugi od 21 do 41 mm.
Kupując maszynkę do strzyżenia włosów należy zwrócić uwagę na jej sposób zasilania. Może być on sieciowy, akumulatorowy, bateryjny lub sieciowo-akumulatorowy. Osobom, którym zależy na tym, aby używać maszynki do strzyżenia całkowicie swobodnie, wszędzie tam, gdzie mają na to ochotę, zaleca się zakup maszynki na baterie lub zasilanej przez akumulator. W takim przypadku kabel nie przeszkadza podczas strzyżenia. Niestety, takie maszynki mają określony czas pracy, wynoszący od 20 do 60 minut. Warto wówczas sprawdzić, jak długo trwa ładowanie akumulatora. Najnowsze modele maszynek do strzyżenia mogą naładować się w ciągu godziny, ale starsze wymagają 10-godzinnego ładowania. Jeśli zdecydujemy się na zasilanie sieciowe, które jest zdecydowanie najczęściej spotykane, urządzenie musi zostać podłączone do prądu. Minusem takiego zastosowania jest długość kabla, który może być dla niektórych osób zbyt krótki. Maszynka do strzyżenia może być zaopatrzona w dodatkowe funkcje, które ułatwiają jej obsługę. Do takich funkcji zaliczyć należy na pewno wskaźnik naładowania akumulatora, czyli specjalną lampkę kontrolną sygnalizującą, kiedy rozpocząć ładowanie urządzenia. Większość modeli maszynek posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu łatwiej jest pracować za ich pośrednictwem. Kupując maszynkę do strzyżenia warto wybrać taką, która ma uchwyt antypoślizgowy, dzięki któremu urządzenie nie wysunie się z dłoni. Dodatkowo, maszynka może posiadać uchwyt do zawieszenia, który jest wygodnym rozwiązaniem w zakresie przechowywania urządzenia.
Na rynku dostępne są maszynki posiadające dwa systemy strzyżenia – 2D i 3D. W systemie 2D występuje giętki grzebień, który dokładnie dostosowuje się do kształtu głowy, zaś w systemie 3D dodatkowo jeszcze głowica skręca się na boki, dzięki czemu można wygodnie cieniować i skracać włosy. Najlepiej by było, aby maszynka do strzyżenia była wyposażona we wskaźnik ustawień długości, czyli podziałkę na rączce maszynki, z której można odczytać wybraną długość strzyżenia. Wówczas trudniej o jakąkolwiek pomyłkę. Maszynka do strzyżenia posiada jeden, podstawowy element, którym jest ostrze lub ostrza. Dodatkowo, może być na nią nałożony specjalny grzebień, ułatwiający strzyżenie dłuższych włosów. Po zdjęciu grzebienia istnieje możliwość obcięcia włosów przy samej skórze. Maszynką do strzyżenia włosów jest też poniekąd trymer, pozwalający na regulację długości wąsów, brody i baków. Jest on podobny w budowie do maszynki do strzyżenia, z tym, że ma węższe ostrza, zapewniające precyzję cięcia. Istnieją maszynki do strzyżenia, które mają dodatkowo wbudowany trymer. Są to urządzenia najbardziej wszechstronne w swoim rodzaju. Na rynku są również trymery przeznaczone dla pań, które pozwalają na wygodną regulację linii brwi lub bikini.
Do najbardziej znanych, renomowanych producentów maszynek do strzyżenia, należą takie firmy jak: Philips, Remington, Panasonic, Grundig itp.
Jeśli zamierzasz wyłącznie strzyc maszynką włosy na głowie, możesz kupić w zasadzie dowolny jej model. Jeśli natomiast chcesz mieć urządzenie, które jednocześnie pozwoli ci na obcinanie włosów w nosie lub uchu, wybierz maszynkę do strzyżenia z wbudowanym trymerem.
Do domowych zastosowań można wybrać maszynkę zasilaną sieciowo. Natomiast w podróż lepiej zaopatrzyć się w maszynkę zasilaną poprzez akumulatory lub baterie. Jest ona łatwiejsza w użyciu wszędzie tam, gdzie nie mamy pewności czy będziemy mieli dostęp do gniazdka elektrycznego.
Dobrą, nowoczesną maszynkę do strzyżenia można kupić bez większych problemów, co powinno zadowolić panów. Panowie z reguły nie lubią stać w kolejkach i przyglądać się parametrom każdej rzeczy, jaką zamierzają nabyć. Kupując maszynkę do strzyżenia powinno się porównać ceny tychże urządzeń oraz prezentowane przez nie funkcje. Na tym powinien opierać się przede wszystkim wybór odpowiedniej maszynki do strzyżenia.