Jak wybrać stację pogodową?

Własna stacja meteorologiczna pozwala na sprawdzenie, w zasadzie w każdym momencie, jaka będzie pogoda w najbliższych godzinach i dniach. Co prawda, takie informacje można uzyskać ze stron internetowych lub z telewizji i radia, ale są osoby, które chcą być na bieżąco ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi w swojej okolicy. Do szczególnej grupy użytkowników stacji pogodowych należą meteopaci, którzy są bardzo wrażliwi na wszelkie zmiany pogodowe.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje stacji pogodowych

stacja pogodowa - jak wybrać?Stacje pogodowe służą do tego, aby na bieżąco sprawdzać przewidywane warunki atmosferyczne w okolicy. Stacja pogodowa jest elektronicznym urządzeniem, mierzącym parametry pogodowe. Własne instrumenty pomiarowe pokazują aktualną temperaturę w miejscu naszego zamieszkania, wilgotność, ciśnienie i szybkość wiatru. Na podstawie tych parametrów stacja szacuje pogodę na najbliższe 12 godzin i na przyszłe dni. Stacja jest w stanie ostrzec o możliwych zagrożeniach, do których wlicza się porywisty wiatr czy gwałtowne burze. Większość dostępnych na rynku stacji pogodowych mierzy warunki panujące nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczenia. Warto podkreślić, że wszystkie pomiary zewnętrzne są realizowane przy użyciu bezprzewodowych czujników.

W swoim działaniu stacje pogodowe wykorzystują radiowe sygnały sterujące. Większość tego typu urządzeń samodzielnie, w sposób automatyczny, ustawia bieżący czas i datę, właśnie przy zastosowaniu wspominanych sygnałów. Są one wysyłane przez instytuty badawcze i obserwatoria. Najbardziej popularny na naszym kontynencie sygnał radiowy oznaczony jest symbolem DCF-77 i nadawany jest z Mainfligen w Niemczech. Współpracuje z nim zdecydowana większość stacji pogodowych. Jeśli dysponujemy bardziej zaawansowanymi urządzeniami, całkiem możliwe jest, że odbierają one również sygnał HBG, który przesyła nie tylko dane o czasie i dacie, ale także o prognozie pogody na następne cztery dni. Sygnał przekazuje również informacje o zagrożeniach meteorologicznych. Każda stacja meteorologiczna złożona jest z urządzenia głównego posiadającego wyświetlacz oraz bezprzewodowy moduł pomiarowy. Bardziej zaawansowane stacje mają dodatkowo miernik prędkości i kierunku wiatru oraz moduł, który mierzy ilość opadów.

Konfiguracja stacji pogody jest kluczowa dla uzyskiwania bieżących, poprawnych wyników warunków atmosferycznych. Na urządzeniach nie znajduje się zbyt wiele przycisków, ale mają one różne funkcje. Nawigacja stacją pogodową wymaga dogłębnego zaznajomienia się z dołączaną do niej instrukcją obsługi. Stacje pogody najczęściej działają na baterie. Dobra stacja pogody posiada czujnik z wyświetlaczem mierzonych parametrów, co jest dużą wygodą w użytkowaniu. Można bowiem odczytać np. temperaturę, bez konieczności podchodzenia do samej stacji pogody. Istotnym parametrem przy wyborze odpowiedniej stacji pogody jest czytelność wyświetlacza. Ekrany stacji są najczęściej monochromatyczne, co ułatwia precyzyjne odczytywanie w dzień wyświetlanych danych. W nocy jednak takie ekrany nie są czytelne i wymagają dodatkowego podświetlenia. Nowoczesne stacje pogody posiadają kolorowe wyświetlacze LCD, pozwalające na prezentowanie danych w różnych kolorach. Kolorowe wyświetlacze LCD mogą być kontrastowe lub negatywowe. Oba są bardzo czytelne.

Wybierając stację pogody warto zwrócić uwagę na zakres pomiarowy dla czujnika zewnętrznego, ponieważ w niektórych urządzeniach kończy się ona np. na wartości -10 stopni Celsjusza, a to na warunki Polskie stanowczo zbyt mało. Jeśli pomiar temperatury przekroczy zakres czujnika, stacja pogody wskaże błąd i nie będziemy wiedzieć, ile tak naprawdę jest stopni na zewnątrz.

Popularni producenci stacji pogodowych i ich produkty

Wśród stacji pogodowych na uwagę zasługuje model Xonix DV928, który wygrywa rankingi tego typu urządzeń. Jest to stacja wysokiej jakości, ale stosunkowo droga. Ma zaawansowane funkcje, ponieważ oprócz pomiaru temperatury, ciśnienia i wilgotności, wskazuje siłę, kierunek wiatru oraz ilość opasów. Dodatkowo, prognozuje pogodę na kolejne trzy dni. Istnieje możliwość podłączenia stacji Xonix DV928 do komputera za pośrednictwem portu USB. Dobrym wyborem wśród dostępnych na rynku stacji pogodowych będzie urządzenie ActiveJet AEL-107, które mierzy podstawowe parametry pogodowe, posiada czytelny, podświetlany ekran monochromatyczny, a co najważniejsze dla niektórych użytkowników, jego cena jest bardzo atrakcyjna.

Jedną z ciekawszych stacji jest Oregon BA900, choć jest to proste urządzenie, mierzące tylko temperaturę i wyświetlające aktualną godzinę. Wzrok przyciąga niecodzienna stylistyka, ale stacja jest jak na swoje ograniczone funkcje bardzo droga – kosztuje około 400 zł. Urządzenie TechnoLine WS 3650 IT posiada z kolei dotykowy ekran, który ułatwia nawigację, choć wymaga ona przyzwyczajenia. Ta stacja pogody należy do średniej półki cenowej. Stacje pogody produkują jeszcze takie firmy jak TOPCOMA i La Crosse Technology.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Ile kosztuje stacja pogody?

    Najtańszą stację pogody można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zawansowane urządzenia tego typu mogą jednak kosztować ponad 1000 zł. W sklepach dostępne są stacje kosztujące kilkanaście złotych, ale nie są one dokładne i w zasadzie mierzą jedynie temperaturę na zewnątrz i ciśnienie.

  • Komu najbardziej przyda się stacja pogody?

    Wszystkim tym, którzy chcieliby być na bieżąco informowana o dokładnym stanie pogody w okolicy. Stacje pogody to urządzenia przydatne meteopatom, osobom chorym na serce, albo mającym problemy z ciśnieniem krwi. Informacje przekazywane przez stację, dotyczące wilgotności powierza w pomieszczeniu, pozwalają dodatkowo na kontrolę komfortu klimatycznego w domu czy mieszkaniu.

  • Czy stacja pogody jest przydatna dla każdego?

    Raczej nie. Większość osób zadowoli się zewnętrznym i wewnętrznym termometrem, albo prostym urządzeniem mierzącym wilgotność powietrza i ciśnienie.

  • Czy stacja pogody może być zamontowana na bloku?

    Montowanie czujników opadu, czy siły i kierunku wiatru na bloku jest dosyć trudne, ponieważ ich instalacja przy ścianie lub na balkonie może sprawić, że wyniki pomiarów nie będą wiarygodne.

Podsumowanie

Stacja pogody jest uważana za jedno z najmniej potrzebnych w domu urządzeń, aczkolwiek jest ona użyteczna dla osób czułych na zmienność warunków atmosferycznych. Kupując stację pogody należy zwrócić uwagę na zakres pomiarów, funkcjonalność urządzenia oraz na rodzaj zamontowanego w niej wyświetlacza.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 06:02:03, 120