Jak wybrać robota kuchennego?

Robot kuchenny jest urządzeniem wielofunkcyjnym, który znajdzie zastosowanie niemalże w każdym domu. Łączy on w sobie zalety i funkcjonalności wielu sprzętów, a kosztuje mniej, niż one wszystkie razem wzięte. Jak wybrać to super urządzenie i cieszyć się nim przez długi czas? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje robota kuchennego

Robot kuchenny - jak wybrać?Istnieje kilka rodzajów robotów kuchennych, wśród których należy wymienić rozdrabniacze, miksery, roboty wieloczynnościowe i wielkie kombajny, mogące pomów w wielu pracach w kuchni. Robot kuchenny należący do typu rozdrabniaczy ma niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu jest poręczny i łatwo zastosować go w każdej sytuacji. Ma moc od 180 do 1500 W. Rozdrabniacz najczęściej bywa wykorzystywany do miksowania koktajli, dipów, sosów, zup i kremów, choć nie wyklucza się innych zastosowań. W obrębie rozdrabniaczy można stworzyć odrębną klasyfikację. Biorąc pod uwagę tryb pracy, dzielą się one na rozdrabniacze ręczne, zwane popularnie blenderami, oraz rozdrabniacze stojące, inaczej kielichowe.

Blender, czyli robot kuchenny rozdrabniający, posiada stopkę miksującą, wykonaną z plastiku lub o wiele trwalszej stali szlachetnej. Blender w takiej podstawowej wersji służy w zasadzie wyłącznie do przecierania produktów i mieszania. Z kolei, wersja rozszerzona robota ręcznego posiada dodatkowo inne końcówki, np. trzepaczkę do ubijania piany, pojemnik do mieszania, pojemnik z wymiennymi tarczami do cięcia, nóż do mieszania i kruszenia lodu, a niekiedy nawet młynek do ziół, czekolady i przypraw. Natomiast, rozdrabniacze stojące, posiadają pojemny kielich, stąd też ich inna nazwa – roboty kielichowe. Ów kielich jest najważniejszym z elementów urządzenia i ma on pojemność od 0,6 do 2 l. Posiada on nóż, który zamontowany jest na dnie dzbanka. Rozdrabniacz stojący można wykorzystywać do rozdrabniania i miksowania. W wersji rozszerzonej, robot kielichowy może posiadać np. młynek do kawy, czy też wbudowaną sokowirówkę. Drugim rodzajem robotów kuchennych są miksery, wśród których możemy mówić o urządzeniach ręcznych bądź stacjonarnych. Najczęściej w polskich domach wykorzystywane są miksery ręczne, zbudowane z przenośnego korpusu, do którego mocowane są wymienne końcówki, służące np. do mieszania i ucierania. Dodatkowe wyposażenie dobrych mikserów przenośnych stanowią dodatkowe przystawki, misa obrotowa, kubek, rozdrabniacz kielichowy czy nawet waga kuchenna. Stacjonarne miksery, nazywane również stojącymi, posiadają stację roboczą, którą stanowi podstawa wraz z misą. To do niej mocowany jest korpus z końcówkami. Miksery stacjonarne różnią się od ręcznych wyższą mocą, wynoszącą powyżej 1000 W, większą liczbą poziomów prędkości – co najmniej 10 programów, większą pojemnością misy, ponad 4 litry, oraz jakością wykonania. Są trwalsze, mocniejsze, ale i jednocześnie droższe, bowiem kupić je można za kwotę minimum 500 zł. Wśród mikserów można dodatkowo wyróżnić stacjonarne miksery planetarne, które nazywane bywają robotami wieloczynnościowymi z planetarnym systemem mieszania. Są w stanie zastąpić aż 30 urządzeń kuchennych, co najbardziej odpowiada rozumieniu „robota kuchennego”.

Trzecią grupą w klasyfikacji rodzajowej robotów kuchennych są roboty wieloczynnościowe. Mowa tu o robotach z misą oraz o robotach z malakserem. Roboty z misą mogą mieć charakter tradycyjny (robot miesza jedynie w jednym kierunku, a mieszadła obracają się w nim tylko wokół własnej osi, zgodnie ze wskazówkami zegara) lub planetarny (robot miesza wielokierunkowo, a jego mieszadła obracają się nie tylko wokół własnej osi, ale również wokół samej misy – umożliwia to najszybsze i najbardziej dokładne wymieszanie wszystkich składników znajdujących się w misie). Roboty z malakserem, czyli tzw. multipleksery, posiadają na swoim standardowym wyposażeniu malakser, dzięki któremu można siekać, rozdrabniać i mieszać produkty. Elementem składowym tego robota jest także pojemnik, który przypomina pod względem wyglądu i funkcjonalności rozdrabniacz kielichowy. Pojemnik robota z malakserem zwykle wykonany jest z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego. Służy on do rozdrabniania i miksowania produktów gotowych do zjedzenia lub do dalszego gotowania. Multipleksery mogą być wyposażone w przystawki, dzięki którym wyciśniemy sok, zmielimy kawę lub mięso.

Szczególnym przykładem wieloczynnościowego robota kuchennego, jest urządzenie typu Thermomix, które przez wielu nazywane jest kuchnią w miniaturze. Posiada on ogrom funkcji, dzięki którym może z powodzeniem zastąpić robot, parowar, maszynkę do mielenia mięsa, sokowirówkę, czy szybkowar. Roboty Thermomix gotują, podgrzewają, pasteryzują, siekają, wyrabiają, gotują na parze, miksują i ubijają. Nie są to typowe roboty kuchenne, ale urządzenia o wiele bardziej skomplikowane i wykorzystywane na wielu polach w kuchni.

Popularni producenci robota kuchennego i ich produkty

Roboty kuchenne, wszelkiego rodzaju, posiadają w swoich ofertach takie firmy jak: Adler, Ariete, Apollo, Ardo Girmi, Bamix, Blendtex, Bugatti, Bomann, Bork, Bosch, Braun, Bravo, Casa, Clatronic, Electrolux, Cloer, Concept, DeLonghi, Dualit, First, Mastercook, Elesko, Elta, Exido, Fagor, Kenwood, Kalorik, Holden, Gorenje, KitchenAid, Manta, Krups, Melissa, Moulinex, Taurus, Tefal, Zelmer, Solac, Stalman, Simenes, Ravanson, Romix, Severin, Sencor, Princess, Orava, Optimum, Opti, MPM i Philips. Jak widać, wybór mamy więc ogromny co z jednej strony cieszy, a z drugiej stwarza dodatkowe problemy przy podejmowaniu decyzji o kupnie konkretnego robota kuchennego.

Oczywiście, nie wszystkie wspominane firmy posiadają w swoim asortymencie wszelkie typy robotów kuchennych. Wszystkie natomiast oferują klientom popularne miksery ręczne. Jednym z polecanych w tym zakresie jest model First FA-5266-1. Jeśli chcemy kupić rozdrabniacz stojący możemy wybrać urządzenie Bork SB San 9955 BK. Z kolei, dla zainteresowanych blenderami bezprzewodowymi zalecany jest model Bosch MSM6A3A. Wśród mikserów stacjonarnych wyróżnia się Kenwood KM 1903 CB, a jeśli mamy ochotę nabyć robot z malakserem mamy dostępny sprzęt MPM Product FP-01. Polecanym modelem robota z misą tradycyjną jest Bomann KM -348 oraz Clatronic KM3067. W grupie robotów z misą planetarną można zakupić model KitchenAid Artisan.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie funkcje robota kuchennego będą Ci rzeczywiście potrzebne?

    Dla osób oczekujących od robota kuchennego możliwości ucierania, mieszania, krojenia w plastry, ugniatania, siekania i miksowania, zalecany jest zakup dobrego robota wieloczynnościowego, typu planetarnego lub tradycyjnego. Model planetarny będzie bardziej funkcjonalny, ale niestety droższy. Z kolei, dla osób chcących za pośrednictwem robota mieszać składniki do ciast, wyrabiać ciasto, robić sałatki, sosy i koktajle, polecany jest zakup rozdrabniacza w wersji rozszerzonej, który wyposażony jest w odpowiednie tarcze i końcówki mieszające.

  • Jak często zamierzasz korzystać ze swojego robota kuchennego?

    Najważniejszym kryterium wyboru w zakresie robotów kuchennych dla osób rzadko korzystających z takich urządzeń, będzie najprawdopodobniej możliwość łatwego schowania urządzenia do szafki kuchennej oraz jego cena. Im częściej korzysta się z robota, tym bardziej powinno zależeć nam na wygodzie obsługi, a więc na łatwym sposobie podłączania urządzenia, czyszczenia i samej pracy. Urządzeniem przystosowanym do pracy kilka razy w tygodniu i wykonywania wielu zróżnicowanych zadań, będzie robot wieloczynnościowy.

  • Dla ilu osób masz zamiar przygotowywać posiłki za pośrednictwem robota kuchennego?

    Codzienne gotowanie skomplikowanych potraw dla wieloosobowej rodziny wymaga zakupu większego urządzenia, najlepiej robota wieloczynnościowego. Dla jednej czy też dwóch osób wystarczający natomiast będzie rozdrabniacz, np. w wersji rozszerzonej o tarcze i dodatkowe końcówki.

    Ile miejsca możesz przeznaczyć w kuchni na robota kuchennego?

    Robot wieloczynnościowy zwykle zajmuje bardzo dużo miejsca, zarówno podczas pracy, jak i schowany w szafce, z kolei mały rozdrabniacz spokojnie może zostać schowany nawet w niewielkiej szufladzie. Jeśli nasza kuchnia jest mała, a nie potrzebujemy wszystkich funkcji robota wieloczynnościowego, lepiej kupmy rozdrabniacz lub mikser.

Podsumowanie

Przygotowywanie poszczególnych posiłków - zarówno sosów, zup, sałatek, jak i deserów i ciast, wymaga zastosowania kilu różnych urządzeń, aby oszczędzić czas kucharza. Niemniej jednak, wiele funkcji można połączyć w zaledwie jednym urządzeniu, które na dodatek nie musi być horrendalnie drogie. Mowa tu o robotach kuchennych. Jak wiemy, istnieje kilka ich rodzajów – miksery, rozdrabniacze oraz roboty wielofunkcyjne. Odpowiedni dobór robota kuchennego niewątpliwie pozwoli ułatwić pracę każdej gospodyni domowej. Nie należy jednak wybierać robotów, których funkcje nigdy nie zostaną wykorzystane, ponieważ jest to strata nie tylko pieniędzy, ale również miejsca, które jest niezwykle cenne w małych kuchniach.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:03:36, 120