Jak wybrać kuchenkę elektryczną?

Jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych jest kuchenka, bowiem bez jej pomocy trudno jest ugotować obiad, czy też upiec ciasto. Wybierając kuchenkę do naszego domu musimy podjąć decyzję, czy będzie to kuchenka wolnostojąca, czy też do zabudowy oraz najważniejsza kwestia – czy chcemy kupić kuchenkę elektryczną, czy może gazową? W niniejszym poradniku podejmiemy kwestię wyboru najlepszej kuchenki elektrycznej z dostępnych na rynku modeli.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kuchenek elektrycznych

kuchenka elektryczna - jak wybrać?Omawiając kuchenki elektryczne nie sposób pominąć rodzaju wykorzystywanych płyt grzewczych. Kuchenka elektryczna może wykorzystywać bowiem grzałki pokryte żeliwem i jest to najprostsze rozwiązanie, płytę ceramiczną oraz nowoczesną płytę indukcyjną. Płyty z grzałkami żeliwnymi są mało komfortowe w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości, ale są za to zdecydowanie najtańsze. Płyty ceramiczne są najczęściej czarne i zupełnie płaskie, a elementy grzewcze znajdują się w nich pod powierzchnią. Po rozgrzaniu pól grzewczych zaczynają one świecić na czerwono. Warto podkreślić przy tym, że płyty ceramiczne pozwalają na większe oszczędności prądu, niż w przypadku pól żeliwnych. Z drugiej strony, większe możliwości zastosowań daje płyta indukcyjna, bowiem z jej pomocą czas potrzebny na przygotowanie posiłków ulega znacznemu skróceniu. Dodatkową zaletą płyty indukcyjnej jest to, że przez cały czas gotowania jest ona zimna, a nagrzewa wyłącznie metalowe naczynie. Zarówno w przypadku płyt ceramicznych, jak i indukcyjnych, istnieje możliwość sterowania sensorycznego, bezpośrednio z płyty. Aby utrzymać płyty w czystości, wystarczy je regularnie przecierać szmatką. Higiena płyt elektrycznych jest bardzo prosta, w przeciwieństwie do płyt gazowych.

W zasadzie każda płyta grzewcza posiada cztery pola grzewcze, różniące się pomiędzy sobą średnicą i rodzajem. W kuchenkach mogą występować pola poszerzone, podwójne lub potrójne, dostosowane do garnków i patelni o dużej średnicy, dzięki którym nie ma strat energii. W niektórych modelach kuchni elektrycznych są pola szybkogrzejne, tzw. HiLight, które charakteryzują się szybkim czasem nagrzewania i równomiernym emitowaniem ciepła dokładnie na całej powierzchni pola. Każda płyta elektryczna może posiadać kilka funkcji dodatkowych, które w rezultacie mogą zaważyć na zakupie konkretnego modelu. Należą do nich np. programator czasu włączenia i wyłączenia pól grzewczych (automatyka gotowania), wskaźnik zalegania ciepła (sygnalizujący, które pole jest gorące), wykrywanie garnka i rozpoznawanie jego wielkości, kontrola błędów (samoistne wyłączenie kuchenki, gdy woda zaleje płytę grzewczą), blokada włączania przez osoby niepożądane itp. Piekarnik kuchenki elektrycznej może posiadać szereg funkcji i wyposażenie, pozwalające na jego wykorzystywanie w możliwie wszechstronny sposób. Do tychże elementów zalicza się: grzałkę górną, grzałkę dolną, opiekacz (grill), termoobieg (wentylator + grzałka pierścieniowa), turbogrill (wentylator + opiekacz), rożen. Piekarnik może być wyposażony w takie systemy jak: system czyszczenia ścianek, wysuwanie blach do pieczenia (prowadnice teleskopowe), demontowane drzwiczki i prowadnice, bądź drabinki, termosonda (czujnik sygnalizujący, kiedy potrawa jest gotowa), bezpieczna obudowa, pionowe odprowadzenie oparów, kilkuwarstwowe drzwi, chroniące przed oparzeniem.

Najczęściej na kuchenkę elektryczną decydują się te osoby, które nie mają możliwości podłączenia kuchenki do sieci gazowej. Wówczas praktycznie rzecz ujmując nie mają one zbyt dużego wyboru. Płyty grzewcze i piekarnik mogą być spokojnie zasilane prądem, aczkolwiek ze względu na wysoką moc przyłączeniową, która wynosi do kilkunastu kilowatów, przed kupnem takiej kuchenki należy upewnić się, czy w danym gospodarstwie domowym posiadamy wystarczająco wytrzymałą instalację elektryczną. Na przykład, kuchnie z piekarnikiem i płytą na prąd wymagają najczęściej podłączenia tzw. trójfazowego, wynoszącego 400V. Bardzo ważnym parametrem, który charakteryzuje kuchnię elektryczną, jest zużycie prądu, zarówno przez piekarnik, jak i płytę grzewczą. Parametr ten określany jest jako klasa energetyczna i oznaczany jest na skali 7-stopniowej, od A do G, przy czym najwyższą i najlepszą klasą energetyczną jest klasa A. Urządzenia oznaczone tą literą są najbardziej oszczędne. Na rynku przeważają kuchnie elektryczne o klasie A i B. Podkreślić należy, że różnice pomiędzy tymi dwoma klasami energetycznymi są niewielkie, dlatego też kupując kuchenkę z klasą A nie należy spodziewać się wyższych oszczędności energii, niż przy kuchence z klasą B. Kolejną cechą kuchni elektrycznych jest poziom emitowanego przez nie hałasu. Generalnie, powinien on wynosić od 45 do 50 dB. Są to wartości nieszkodliwe dla ludzkiego słuchu. Kuchnia elektryczna wolnostojąca (w jednej obudowie znajduje się płyta z polami grzejnymi i piekarnik) zwykle posiada znormalizowane gabaryty, ponieważ jest ona najczęściej przeznaczona do postawienia w ciągu szafek kuchennych. Kuchnia może mieć od 50 do 60 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Szeroka kuchnia będzie miała taką samą liczbę palników (cztery), ale będą miały one szerszy rozstaw, pozwalający na ustawienie obok siebie dużych garnków czy patelni, dzięki temu zwiększa się jej wygoda użytkowania. Jednocześnie, taka kuchnia będzie miała większy piekarnik, do którego bez problemu zmieszczą się szerokie blachy. Standardowe piekarniki mają około 55 litrów pojemności. Na rynku dostępne są kuchnie mające niestandardowe wymiary, nawet do szerokości 100 cm. W takich przypadkach płyta grzewcza posiada np. 5-6 palników.

Można też wybrać model zabudowany kuchenki elektrycznej, składający się z płyty grzewczej i piekarnika, posiadającego panel do sterowania. Płytę grzewczą w kuchniach do zabudowy można obsługiwać albo jej własnym panelem sterowania, albo panelem znajdującym się w piekarniku, aczkolwiek w tym przypadku płyta musi znajdować się bezpośrednio nad piekarnikiem. Kuchenki do zabudowy można wpasować we fronty meblowe, ale najlepiej zrobić to planując dopiero urządzenie kuchni, albo w trakcie dużego remontu, bowiem nie wszystkie kuchnie do zabudowy będą pasować do standardowych szafek kuchennych. Kuchenka elektryczna może posiadać sterowanie manualne, elektroniczne, a nawet dotykowe, w zależności od prezentowanego modelu. Powinna być wyposażona w minutnik i stoper, pozwalający na ustawienie czasu pieczenia czy grzania.

Popularni producenci kuchenek elektrycznych i ich produkty

Na polskim rynku dostępne są kuchnie elektryczne, zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy, następujących producentów: AEG, Amica, Hotpoint-Ariston, Bauknecht, Beko, Bosch, Candy, Mastercook, Electrolux, Whirlpool, Zanussi, Gorenje, Fagor, Mora, Simens, Indesit i Smeg. To tylko niektóre z grupy firm, zajmujących się produkcją kuchni elektrycznych. Są oni jednak zdecydowanie najbardziej znani. Kupując kuchenkę jednej z wymienionej firm możemy mieć w zasadzie pewność jej niezawodności.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaką płytę grzewczą wybrać?

    Do wyboru mamy trzy rodzaje płyt – żeliwne, ceramiczne i indukcyjne. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia zużywała mniej energii i była łatwa w czyszczeniu, wybierz kuchnię z płytą ceramiczną lub indukcyjną. Natomiast, jeśli nie posiadasz zbyt dużych funduszy na zakup kuchni elektrycznej, zdecyduj się na model z płytą z polami żeliwnymi, ponieważ jest ona zdecydowanie najtańsza.

  • Czym różni się płyta indukcyjna od płyty ceramicznej?

    Wyglądają one w zasadzie podobnie, choć mogą posiadać nieco inny system sterowania, np. elektroniczny lub dotykowy. Płyta indukcyjna jest nowocześniejsza i pobiera mniej prądu. Ma ona to do siebie, że podczas gotowania pozostaje zimna, co likwiduje możliwość poparzenia się. Z kolei, płyty ceramiczne nagrzewają się nieco szybciej i są tańsze od swoich indukcyjnych odpowiedników.

  • Wybrać kuchnię do zabudowy czy wolnostojącą?

    To zależy, na jakim etapie urządzania kuchni się znajdujesz. Jeśli dopiero planujesz usytuowanie poszczególnych mebli i urządzeń, spokojnie możesz wybrać kuchnię do zabudowy i idealnie wpasować ją we fronty meblowe. Nie jest to najczęściej możliwe przy kuchniach już urządzonych. W takim przypadku lepiej wybrać kuchnię wolnostojącą, która ma ustandaryzowane wymiary.

Podsumowanie

Kuchenka elektryczna powinna charakteryzować się dokładnie takimi cechami, jakie odpowiadają naszym potrzebom. Warto więc dobrze przemyśleć jej zakup, tym bardziej, że najczęściej pociąga za sobą konieczność poniesienia dosyć wysokich kosztów. Kupując kuchenkę elektryczną warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, poziom emitowanego hałasu, rodzaj płyty grzewczej i funkcjonalność piekarnika. Ważny jest również rozstaw palników oraz dodatkową użyteczność kuchenki.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:29:41, 120