Jak uchronić aparat fotograficzny przed przemoknięciem?

Niekorzystne warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg czy zwiększona wilgotność powietrza, powodują, że fotografowanie jest znacząco utrudnione. W takich warunkach zewnętrznych można szybko doprowadzić do przemoknięcia aparatu fotograficznego, a co za tym idzie – do jego uszkodzenia. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się odpowiednie osłony, pokrowce i obudowy, chroniące sprzęt fotograficzny przed wpływem wody. Istnieją też specjalne osłony, pozwalające, aby aparat fotograficzny wykorzystany był bezpośrednio pod wodą.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

jak urchronić aparat przed przemoknięciem?Obudowy, szczelne pokrowce i osłony mają za zadanie uchronić aparat fotograficzny przed wilgocią i pyłem. Nie wszystkie bowiem modele lustrzanek, nawet tych profesjonalnych, są tak zbudowane, aby chronione były przed pyłem i wilgocią. Poza tym, żaden z aparatów, nawet najbardziej solidny, nie będzie działał samodzielnie w wodzie, bez zastosowania dodatkowego zabezpieczenia. Etui lub osłona na aparat fotograficzny, jak również na lampę błyskową, będzie chronić skutecznie sprzęt fotograficzny przed kurzem, piaskiem, deszczem i ogólnie wodą. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów opakowań, które zabezpieczają aparaty fotograficzne przed przemoknięciem. Zalicza się do nich osłony przeciwdeszczowe, miękkie pokrowce uniwersalne, pokrowce wodoszczelne ze sztywnymi elementami oraz sztywne obudowy wodoodporne. Osłony przeciwdeszczowe pozwalają na robienie zdjęć nawet w czasie ulewnego deszczu. Mogą mieć one kształt przezroczystego kaptura z plastiku, albo też całego ubranka na aparat fotograficzny, posiadającego usztywniony otwór na obiektyw i dłonie.

Miękki pokrowiec uniwersalny jest przeźroczystą torebką, wykonaną z trwałej folii PCV, wyposażoną w szczelne zamknięcie. Takie osłony pasują do każdego aparatu, ale najczęściej stosowane są w przypadku aparatów kompaktowych. Pokrowiec uniwersalny sprawdzi się w roli ochrony przed zanieczyszczeniami- kurzem, piaskiem i wodą. Dzięki niemu można robić zdjęcia nawet na głębokości do 10 metrów pod wodą. Etui wykonane jest w miękkiego materiału, pozwalającego na łatwą obsługę przycisków aparatu. Warto podkreślić, że jest to najtańszy sposób na robienie zdjęć pod wodą lub w deszczu, bez narażania sprzętu na zniszczenie. Pokrowce wodoszczelne, posiadające sztywne elementy to generalnie miękkie opakowanie, w którym są zamontowanie usztywnienia w miejscu obiektywu i niektórych elementów kontrolnych aparatu. Z kolei, sztywna obudowa wodoodporna wykonana jest z trwałego, wytrzymałego materiału. Jest ona przeznaczona zwykle do ściśle określonego modelu aparatu. Tego typu obudowy posiadają dokładnie wyprowadzone wszystkie przyciski kontrolne aparatu, mają specjalny uchwyt na rękę i dyfuzory dla światła lampy błyskowej. Sztywne obudowy wodoodporne pozwalają na trwalsze i znacznie głębsze zanurzenie niż inne. Można z nimi pływać nawet do głębokości 40 metrów. Ich wadą jest cena – może nawet sięgnąć połowy ceny aparatu, do którego obudowa jest adresowana.

Popularni producenci i ich produkty

Pokrowce i obudowy wodoszczelne oraz wodoodporne są produkowane przez kilkunastu producentów, wśród których godne uwagi są takie firmy jak: Hama, Kata, Ikelite, Ewa Marine, Sony, Canon, Olympus, Konica Minolta, oraz Panasonic. Ikelite jest producentem tworzącym obudowy dla takich aparatów jak Canon, Sony czy też Olympus. Pokrowce przeciwdeszczowe o uniwersalnym charakterze znajdziemy w ofercie marki Kata, czego przykładem jest model E-705. Sprawdzi się on doskonale w roli zabezpieczenia przed wilgocią. Jeśli zamierzamy robić zdjęcia przy niewielkim zanurzeniu, wówczas możemy wybrać miękki pokrowiec Hama WP-400, który jest wodo, piasko i pyło-szczelny. Wytrzymuje bez problemu zanurzenie do 5 m. Jest on kilkukrotnie tańszy od obudów sztywnych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zwykły pokrowiec miękki pozwoli na robienie zdjęć pod wodą?

    Miękkie pokrowce uniwersalne chronią aparat przed wilgocią i przemoknięciem, ale nie jest zalecane robienie z ich pomocą zdjęć pod wodą, zwłaszcza na dużym znużeniu, ponieważ mogą one niedostatecznie chronić sprzęt fotograficzny.

  • Czy istnieją uniwersalne obudowy wodoodporne do aparatów cyfrowych?

    Zwykle zaleca się kupno dedykowanych obudów, ponieważ są one ściśle dostosowane do przycisków aparatu. Uniwersalne obudowy sztywne są rzadkością.

  • Ile kosztują sztywne obudowy wodoodporne?

    Ich ceny są znaczące, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych obudów do lustrzanek cyfrowych o profesjonalnym charakterze. Mogą one kosztować nawet 6000 zł , a ich cena zaczyna się od około 150 zł.

Podsumowanie

Wybierając obudowę do aparatu, czy etui, które mają uchronić go przed przemoknięciem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dzięki temu akcesorium chcemy robić zdjęcia w czasie deszczu i zwiększonej wilgoci, czy też bezpośrednio pod wodą. Determinuje to w dużym stopniu wybór konkretnego sposobu ochrony aparatów fotograficznych przed wodą.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-06 21:32:37, 120