Jak wybrać kartę pamięci do aparatu?

Pamięć aparatów fotograficznych, która jest w nie wbudowana, zwykle wystarcza do zrobienia minimalnej ilości zdjęć. Dlatego też niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie karty pamięci, które będą pojemne i szybkie, a na dodatek idealnie wpasują się do Twojego sprzętu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kart pamięci

karty pamięci do aparatów - jak wybrać?Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kart pamięci do aparatów fotograficznych, należy więc zwrócić uwagę na to, jaki typ będzie odpowiedni do naszego aparatu.

Pierwszym typem kart pamięci są karty CompactFlash nazywane w skrócie CF. Są to zdecydowanie najdłużej istniejące na rynku karty pamięci, o wymiarach 42,8x36,4x3,3 mm lub 42,8x36,4x5,5 mm. Jak widać, już w zakresie kart CF mamy dwa oddzielne ich typ. Karty CF mają maksymalną szybkość transmisji danych wynoszącą 133 MB/s. Z kolei, ich maksymalna pojemność wynosi od 8 do 64 GB. Karty tego typu stosowane są przede wszystkim w cyfrowych aparatach fotograficznych i są bardzo wytrzymałe. Można je kupić w większości sklepów z elektroniką.

Drugim rodzajem kart pamięci są Memory Stick (MS), opracowane przez firmę Sony. Są one wykorzystywane wyłącznie w lustrzankach cyfrowych i innych urządzeniach marki Sony, które wymagają zastosowania pamięci przenośnych. Karty MS mają wymiary 50,0x21,5x2,8mm, a ich maksymalna pojemność wynosi 128 MB. Można na nich zapisywać dane z prędkością 1,8 MB/s, a maksymalna prędkość ich odczytu to 2,5 MB/s. Warto podkreślić, że karta pamięci Memory Stick nadaje się wyłącznie do urządzeń Sony.

Mniejszym wydaniem karty Memory Stick, jest karta pamięci Memory Stick Duo (MS Duo/MSD). Została wyprodukowana również przez firmę Sony i ma wymiary 31x20x1,6 mm. Sony wyprodukowało swą nową kartę ze względu na powstałe zapotrzebowanie na kartę pamięci o mniejszych gabarytach, jaką można by zastosować w niedużych cyfrówkach. Dziś już praktycznie wyszła z użycia, ze względu na niewielką pojemność, wynoszącą zaledwie 128 MB.

Sony wyprodukowało jeszcze kartę Memory Stick Micro (M2), która jest rodzajem karty MS o zmniejszonych rozmiarach, wynoszących 15x12,5x1,2 mm, oraz mającą większą pojemność od poprzedniczek – do 16 GB.

Kolejnym rodzajem kart pamięci są karty Memory Stick PRO, w skrócie MS PRO. Mają one zwiększoną prędkość transmisji danych, wynoszącą do 20 MB/s, a rozmiary takie same jak karty MS. Dzięki większej prędkości transmisji i pojemności, wynoszącej do 4 GB, wyparły z użytku karty Memory Stick. Następczynią kart MS PRO, jest karta pamięci Memory Stick PRO Duo (MS PRO Duo), mająca mniejsze gabaryty – 20x31x1,6 mm. Na rynku dostępne są karty MS PRO Duo o pojemności do 16 GB.

W chwili obecnej, najnowszą wersją karty MS jest karta Memory Stick PRO-HG Duo, czyli MS PRO-HG, która cechuje się podobnymi rozmiarami do kart MS Duo oraz pojemnością maksymalną do 32 GB. Sony znacząco poprawił szybkość transmisji danych w stosunku do innych kart tego typu. Może ona dochodzić do 60 MB/s.

Microdrive MC to karty pamięci będące dyskiem twardym o bardzo małych rozmiarach. Posiadają one interfejs zgodny z CF II, dzięki czemu można je używać w urządzeniach obsługujących karty Compact Flash II. Dostępne są w maksymalnym rozmiarze 8 GB i używa się ich przede wszystkim w aparatach cyfrowych. Niestety, ich wadą jest znaczne zużycie prądu.

Karty pamięci MultiMedia Card (MMC) cechują się wysoką wytrzymałością na warunki przed zapisem, mają rozmiary zgodne z kartami SD, czyli 24x32x1,4 mm oraz pojemność do 4 GB. Można je śmiało używać na miejscu kart SD. Ich odmianą są karty MultiMedia Card Reduced Size, w których zostały zmniejszone gabaryty do 24x18x1,4 mm. Dzięki zastosowaniu adaptera można je wykorzystywać w portach obsługujących zwykle MMC.

Jednymi z najpopularniejszych kart pamięci są karty Secure Digital SD, które mają niewielkie rozmiary – 24x32x2,1mm, przełącznik zabezpieczający dane przed skasowaniem oraz sporą pojemność, wynoszącą do 32 GB. Znajdują one zastosowanie w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych, a także w nawigacjach GPS i palmtopach. Czasem istnieje możliwość stosowania kart SD zamiennie z kartami MMC.

Odmianą kart SD są karty pamięci Secure Digital High Capacity (SDHC), posiadające zwiększoną pojemność, wynoszącą od 4 do 32 GB. Warto powiedzieć, że urządzenia starszego typu mogą mieć problemy z ich obsługą. Ich wadą jest mniejsza prędkość od kart SD, wynosząca 2, 4 i 6 MB/s, w zależności od prezentowanej klasy szybkościowej. Niektóre karty tego typu posiadają przełącznik, który umożliwia zmianę trybu pracy między standardem SD a SDHC. Najnowszą wersją kart SD są karty Secure Digital Extended Capacity (SDXC), których pojemność może wynosić maksymalnie 2 TB, a prędkość przesyłu danych utrzymuje się na poziomie 104 MB/s. Rozmiarowo karty SDXC są zgodne z kartami SD. Karty MicroSD lub MicroSDHC są rodzajem kart SD, posiadające pomniejszone wymiary – 11x15x1 mm. Wykorzystywane są głównie w małych urządzeniach przenośnych, a ich pojemność dochodzi do 32 GB. Podobnie jest z kartami Mini SD i Mini SDHC, które także mają pomniejszone wymiary, wynoszące 21,5x20x1,4 mm. Takie karty używane są głównie w aparatach cyfrowych, choć znajdują zastosowanie także w telefonach komórkowych. Kupując karty Mini bądź Mikro SD w komplecie najczęściej dołączany jest adapter, który umożliwia korzystanie z tej karty w standardowych portach dla kart SD.

Na rynku dostępne są karty xD Picture Card (xD), które są używane w aparatach Olympus oraz Fujifilm. Niestety, nie można ich zastąpić żadnym innym typem kart. Karty xD mają maksymalną pojemność wynoszącą 2 GB. Dziś już wycofane są z produkcji karty SmartMedia (SM), o wymiarach 45x37x0,76mm oraz o maksymalnej pojemności wynoszącej zaledwie 128 MB. Najważniejszymi parametrami kart pamięci jest ich pojemność i szybkość transmisji danych. Najlepiej kupować karty o jak największej pojemności, aby nie martwić się o to, czy wystarczy na nich miejsca na zapis kolejnego zdjęcia. W zależności od tego, jaką mamy wielkość matrycy i w jakim formacie zapisujemy zdjęcia na karcie, ich ilość może być zróżnicowana. Przykładowo, na karcie o pojemności 1GB zapiszemy 732 zdjęcia w formacie JPEG o wielkości 5 megapikseli, ale na tej samej karcie będziemy mogli zapisać już tylko 52 zdjęcia w formacie RAW, wielkości 12 megapikseli. Producenci kart pamięci oferują je w różnych szybkościach zapisu i odczytu informacji. Należy więc zdecydować, jaka szybkość będzie nam potrzebna. Dla aparatów kompaktowych, którymi wykonuje się amatorskie zdjęcia, wystarczające będą karty o standardowej prędkości – do 10 do 15 MB/s. Jeśli dodatkowo aparat ma funkcję nagrywania, wówczas lepsza będzie karta szybka, działająca z prędkością 32MB/s. Dla lustrzanek cyfrowych konieczne jest wykorzystywanie szybkich kart pamięci, działających z prędkością około 32 MB/s.

Popularni producenci kart pamięci i ich produkty

W zależności od klasy producenta, karty są lepsze lub gorsze, mniej lub bardziej awaryjne. Różnią się pomiędzy sobą głównie ceną. Im lepsza karta pamięci, dobrego producenta, tym naturalnie jej cena będzie wyższa. Zdecydowanym liderem wśród producentów kart pamięci do aparatów fotograficznych i nie tylko, jest firma Sandisk. Karty tej firmy są często polecane przez prawdziwych profesjonalistów. Dobrymi producentami kart pamięci są też: Kingston, Toshiba, Sony, Transcend, Panasonic, Pretex, Emtec oraz PQI. Dzięki konkurencji w branży kart pamięci, w chwili obecnej karty te nie są bardzo drogie. Firmowa karta o dużej pojemności, np. 4 GB kosztuje od 40 do 80 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakiej pojemności kartę pamięci kupić?

    Jeśli zamierzamy używać karty pamięci do lustrzanki, absolutnym minimum jest zakup karty o pojemności 2 GB, ponieważ zdjęcia wykonywane w profesjonalnym formacie RAW zajmują dużo miejsca. Dla aparatów kompaktowych wystarczającą pojemnością jest zazwyczaj 1-2 GB.

  • Lepiej kupić jedną dużą kartę pamięci czy dwie mniejsze?

    Dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch mniejszych kart pamięci, zamiast jednej dużej ponieważ w przypadku awarii jednej z kart, czy zgubienia jednej z nich, zawsze można użyć drugiej. Jest to o tyle istotne, jeśli znajdujemy się w plenerze, lub tam, gdzie nie można kupić kolejnej karty pamięci.

  • Jaką kartę obsługuje mój aparat?

    To pytanie jest kluczowe przy wyborze karty. Zdarza się bowiem, że kupując dobrą, drogą kartę, nie będziemy jej mogli wykorzystać w swoim aparacie, ponieważ nie będzie ona pasować. Przed zakupem należy więc zapoznać się ze specyfikacją aparatu i zakupić odpowiedni typ karty.

Podsumowanie

Kupując kartę pamięci należy przede wszystkim wybrać taką, która będzie pasować do gniazda naszego aparatu fotograficznego. Ważna jest również jej pojemność i szybkość transmisji danych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:26:21, 120