Generalnie, klimatyzatory można podzielić na przenośne i stacjonarne, przy czym instalacja tych drugich jest o wiele bardziej skomplikowana, bowiem wymaga ona umieszczenia jednego z elementów urządzenia na zewnątrz domu, czy bloku. Nie każda administracja, czy osoby zarządzające budynkiem, wyrażą na to zgodę. Według zastosowanej technologii chłodzenia można wyróżnić dwa typy klimatyzatorów - ewaporacyjne oraz klimatyzatory wyposażone w czynnik chłodniczy. Klimatyzatory, a raczej klimatyzery ewaporacyjne, czyli inaczej klimatory, są ekologicznymi urządzeniami, bowiem substancją chłodzącą powietrze jest w tym przypadku zwyczajna, zimna woda. Zasada działania takich klimatyzatorów jest bardzo prosta. Powietrze przenika przez nawilżoną specjalną tkaninę i jest następnie wydmuchiwane do chłodzonego pomieszczenia. Warto podkreślić, że klimatyzator ewaporacyjny mocno nawilża powietrze, przez co pojawia się konieczność częstego wietrzenia pokoi. Specjaliści uznają, że ten typ klimatyzatora jest najmniej wydajny, dlatego nie nadaje się do chłodzenia większych pomieszczeń. Niektóre firmy produkują klimatory, będące w stanie ochłodzić całe mieszkanie, ale ich cena jest dla wielu klientów zbyt wygórowana. Jeśli chcemy zwiększyć efekt chłodzenia, możemy wrzucić do zbiornika klimatyzatora ewaporacyjnego kilka kostek lodu. Drugim typem klimatyzatorów są urządzenia wykorzystujące czynnik chłodniczy. Funkcjonują one dzięki właściwościom chemiczno-fizycznym różnych gazów. Jeszcze parę lat temu był w nich stosowany wyłącznie freon, ale z uwagi na negatywne działanie tego gazu na środowisko naturalne, został on całkowicie wycofany z użycia. Dziś najczęściej w klimatyzatorze znajdziemy dwie mieszanki gazowe – czynnik chłodzący R407C lub R410A. Klimatyzatory wykorzystujące w swoim działaniu czynnik chłodzący dzielą się ze względu na swoją budowę na urządzenia jedno lub dwuczęściowe.
Trzeba powiedzieć, że klimatyzator jednoczęściowy jest poręczny, łatwo go przenosić z miejsca na miejsce i nie wymaga zastosowania dodatkowego elementu, jaki należy umieścić za oknem lub na balkonie. Wystarczy wyprowadzić od niego rurę na gorące powietrze i można cieszyć się ochłodzonym powietrzem w pomieszczeniu. Takie klimatyzatory adresowane są do osób mieszkających w kamienicach i zabytkowych budynkach, na których nie wolno umieszczać klimatyzatorów na elewacji. Warto podkreślić, że klimatyzatory przenośne generują mniejsze koszty, niż klimatyzatory stacjonarne, do których należy kupić odpowiednią instalację. Nowoczesne klimatyzatory jednoczęściowe mogą posiadać dwie rury do odprowadzania ciepła, przez co mogą o wiele szybciej schłodzić pomieszczenie. Z kolei, klimatyzatory dwuczęściowe, zwane także dzielonymi, można porównać z klimatyzatorami stacjonarnymi. Jedna z ich części składowych pracuje na zewnątrz mieszkania, a druga w jego wnętrzu. Ten typ klimatyzatora zapewni lepszą wentylację i wydajniejsze chłodzenie, ale jest na pewno droższy i mniej poręczny. Co ciekawe, w sklepach dostępne są klimatyzatory z funkcją ogrzewania, czyli z zamontowaną pompą cieplną, które zimą można używać do dogrzewania pomieszczeń. Wybór odpowiedniego klimatyzatora do danego pomieszczenia powinien być związany z weryfikacja jego parametrów, do których koniecznie należy zaliczyć moc chłodniczą (bądź grzewczą), przepływ powietrza, rodzaj czynnika chłodzącego, poziom generowanego hałasu, klasę energetyczną, prędkość wentylatora oraz prezentowany zakres temperatury.
Pierwszy parametr, czyli moc chłodnicza, nie różnicuje zbyt mocno dostępnych w sklepach klimatyzatorów, bowiem mają one moc od 2 do 4 kW. Moc grzewcza tych urządzeń dochodzi do 4,5 kW. Aby dobrać moc do naszych potrzeb należy wyliczyć kubaturę, poprzez przemnożenie wysokości pokoju przez jego powierzchnię. Wynik wyliczany jest w m3. Na każdy 1 m3 potrzebne jest 45 W mocy klimatyzatora. Drugą cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator, jest przepływ powietrza, który producenci zwykli podawać w m3/h. Im przepływ powietrza jest większy, tym szybsze i bardziej wydajne będzie chłodzenie. Dobre urządzenia mogą ochłodzić w czasie jednej godziny do 400 m3 powietrza. Wspominany już rodzaj czynnika chłodzącego jest cechą różnicującą klimatyzatory. Mamy tu do wyboru czynniki chemiczne R407C i R410A. Drugi z czynników jest wedle opinii specjalistów, bardziej przyjazny środowisku i wydajniejszy, ale klimatyzatory z czynnikiem R407C są za to tańsze. Bardzo istotny przy wyborze klimatyzatora jest poziom hałasu. Najcichsze urządzenia emitują jedynie 30 dB hałasu, a najgłośniejsze – dwa razy tyle. Najbardziej optymalny jest poziom hałasu od 45 do 54 dB, bowiem jest on mało uciążliwy dla ludzi. Obok poziomu hałasu, ważna jest klasa energetyczna klimatyzatora, czyli zużycie prądu w czasie pracy. Może ono wynosić dla klimatyzatora o mocy 3,5 kW około 1200 W. Klasa energetyczna klimatyzatora określana jest literami, od A do G, przy czym urządzenia z klasy A zużywają najmniej prądu. Dla określenia odpowiedniej klasy energetycznej klimatyzatorów stworzono wskaźnik EER. Im jest on wyższy, tym mniejszy pobór mocy ma klimatyzator. Najlepsze klimatyzatory mają wartość wskaźnika EER od 3 do 5 punktów. Klimatyzatory można charakteryzować pod względem prędkości wentylatora, która może być regulowana automatycznie lub manualnie. Najczęściej urządzenia klimatyzacyjne mają trzy stopnie prędkości, przy czym im wyższy stopień, tym mocniejszy nawiew zimnego powietrza. Ostatnim parametrem, opisującym klimatyzator, jest zakres temperatur, który wyznacza rozpiętość ustawień temperatury. Wynosi on w popularnych klimatyzatorach od 18 do 32 stopni Celsjusza. Niebagatelne znaczenie przy zakupie klimatyzatora ma jego wyposażenie, a więc dodawany pilot, elektroniczny termostat, wyświetlacz LCD, programator na czas, kółka i zbiornik na skraplającą się wodę.
Klimatyzatory mogą posiadać różnorodne funkcje, które decydują o tym, czy dane urządzenie spełni nasze potrzeby, czy też nie. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko potrafią utrzymywać odpowiedni poziom temperatury w konkretnych pomieszczeniach, ale równocześnie osuszać i oczyszczać powietrze, wentylować pomieszczenie, wyłapywać z powietrza szkodliwe pyłki i kurz, a także ogrzewać pomieszczenie.
Produkowaniem klimatyzatorów różnego typu zajmuje się wiele firm, do których zalicza się Samsung, Sharp, Akai, Fuji, Sanyo. Są również producenci specjalizujący się w wytwarzaniu sprzęty chłodniczego i grzewczego: Airwell, Aqua Air, Carrier, Daikin, DeLonghi, Desa, Pur Line czy też Olimpia Splendid. Prosty klimatyzator, taki jak model HB AC 1600 można kupić już za 450 zł, ale najdroższe modele klimatyzatorów przenośnych kosztują nawet 5000 zł, czego przykładem jest Airwell Aelia N14 IR. Mają one największą moc i najwyższe klasy energetyczne.
Kubaturę pomieszczenia wylicza się mnożąc jego wysokość poprzez powierzchnię. Wynik otrzymujemy w m3, a na każdy 1 m3 przypada 45 kW mocy chłodniczej. Od pojemności pomieszczenia w dużej mierze zależy dobór właściwego klimatyzatora, określonej mocy chłodniczej. Jeśli w pomieszczeniu na dodatek mają znajdować się sprzęty elektroniczne i inne osoby, wówczas należy wybrać urządzenie o 20% mocniejsze.
Jeśli tak, powinieneś kupić klimatyzator dwufunkcyjny, posiadający pompę ciepła. Jest on droższy od zwyczajnych klimatyzatorów.
Jeśli okna danego pomieszczenia wychodzą na południe, mocne nasłonecznienie należy brać pod uwagę wybierając klimatyzator. W takim przypadku wskazany jest wybór klimatyzatora nieco mocniejszego, niż wskazuje to kubatura Twojego mieszkania.
Kupując klimatyzator trzeba pamiętać o tym, że należy go raz do roku serwisować. Konieczne jest przy tym regularne uzupełnianie wykorzystywanego czynnika chłodniczego, czyszczenie urządzenia i jego odgrzybianie. Z uwagi na coraz gorętsze lata w Polsce, klimatyzator wydaje się być coraz bardziej potrzebny. Nie trzeba jednak wydawać na niego majątku, a wybrać mobilne, mocne urządzenie, które w pełni będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.