Jak wybrać grzejnik?

W sklepach dostępne są różnego typu grzejniki, wyprodukowane przez przeróżnych producentów. Dla klienta wybór odpowiedniego grzejnika może być sporym problemem, dlatego też warto poznać podstawowe rodzaje grzejników i parametry, na które bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę dokonując zakupu. Trzeba nade wszystko pamiętać, że grzejnik zwykle tworzy część większej instalacji, dlatego też musi on być integralną jej częścią.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje grzejników

Grzejnik - jak wybrać?Oczywistym jest, że podstawową funkcją pełnioną przez grzejnik jest zapewnianie ciepła w danym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy kupnie grzejnika, jest rodzaj instalacji. Jeśli posiadamy rury plastikowe, wielowarstwowe i stalowe, to można do nich podłączyć w zasadzie każdy grzejnik. Natomiast, jeśli instalacja C.O. jest wykonana z miedzi, wówczas nie zaleca się zastosowania aluminiowych grzejników, bowiem miedź z aluminium sprzyja korozji całej instalacji. Drugim wyznacznikiem wyboru grzejnika jest rodzaj kotła zasilającego instalację. W domach ogrzewanych kotłami zasilanymi paliwami stałymi, instalacja musi być otwarta i pracować zabezpieczona otwartym naczyniem zbiorczym. W takim przypadku sprawdzają się grzejniki żeliwne, odporne na korozję. Duża bezwładność cieplna grzejników żeliwnych jest w instalacji z kotłem na paliwa stałe, dużym plusem. Z kolei, do instalacji zasilanych innymi kotłami będzie pasował dowolny grzejnik, ale najlepiej, aby miał on małą pojemność wodną.

Istotną cechą grzejników jest ich moc. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanych domach konieczne jest około 70-85 W mocy na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości około 2,7 m. Z kolei, jeśli pomieszczenie jest słabo izolowane, wówczas moc na każdy metr wzrasta do poziomu 100-130 W. Decydując się na konkretny grzejnik trzeba sprawdzić, przy jakich parametrach osiąga on daną moc grzewczą. Do owych parametrów zaliczana jest temperatura wody zasilającej, temperatura wody powracającej oraz temperatura panująca w pomieszczeniu. W instalacjach grzewczych wykorzystujących tradycyjne, wysokotemperaturowe kotły, grzejniki pracują przy parametrach 90/70/20 stopni, a przy kotłach niskotemperaturowych przy parametrach 75/60/20 stopni lub 55/45/20 stopni. Warto przy tym zaznaczyć, że grzejniki do słabszych instalacji powinny być około 1,5 razy większe, gdy działają w temperaturze 75/60/20 st. oraz 2,5 razy większe, gdy działają w temperaturze 55/45/20 st. Kolejną cechą grzejników jest typ zasilania, czyli sposób podłączenia do instalacji. Wyróżniamy podłączenie dolne, boczne i na skos, czyli krzyżowe. Podłączenie dolne najczęściej spotykane jest w nowych domach i instalacjach modernizowanych. Charakteryzuje się tym, że woda jest doprowadzana do grzejnika i odprowadzana z niego, tzw. króćcami, które umieszczone są na dole grzejnika, zwykle po prawej stronie. Boczne podłączenie pozwala na odprowadzanie i doprowadzanie wody do grzejnika z boku, a podłączenie krzyżowe to takie, gdzie woda doprowadzana jest górą, ale wyprowadzana z przeciwległej strony, dołem. Podłączenie boczne i na skos spotykane jest w instalacjach remontowanych, z których wymontowane zostają grzejniki żeliwne starego typu. W sklepach znajduje się co najmniej kilka rodzajów grzejników, wśród których wyróżnia się grzejniki czołowe, nazywane też żeberkowymi, wykonane z żeliwa albo aluminium; grzejniki stalowe, podobne do członowych, grzejniki płytowe lub panelowe wykonane ze stali; grzejniki konwektorowe, zrobione z różnych metali, grzejniki rurkowe stalowe lub miedziane, potocznie nazywane łazienkowymi; grzejniki z konglomeratów kamiennych oraz grzejniki olejowe. Dodatkowo, grzejniki panelowe, rurkowe i z konglomeratów, są określane jako ozdobne. Przy kupnie grzejników na pewno spotkamy się z określeniami typu C11, C22, C33 itp. Grzejniki oznaczone liczbą 11 posiadają jeden panel grzejny i jeden konwektor. Grzejniki oznaczone liczbą 22 analogicznie posiadają dwa panele grzejne i dwa konwektory, a oznaczone cyfrą 33 – trzy panele grzejne i trzy konwektory. Literka przy cyfrze oznacza zasilanie boczne – C, lub zasilane dolne – V. Istotną cechą grzejników są ich wymiary, warto określić maksymalne gabaryty grzejnika, aby nie zajmował on zbyt dużo miejsca, ale miał odpowiednią moc.

Grzejniki występują w różnych wzorach i kolorach. Mogą różnić się także sposobem przekazywania ciepła i tu wymienić należy grzejniki konwekcyjne i promieniowe. Jeśli zamierzamy regulować temperaturę w pomieszczeniu z grzejnikiem, warto wybrać taki model, który posiada termostat. Niektóre typy grzejników dodatkowo mają funkcję AntiFrost, która zapobiega zamarzaniu. Bardzo istotną funkcją nowoczesnych grzejników jest zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Popularni producenci grzejników i ich produkty

Jednym z najbardziej renomowanych producentów grzejników na polskim rynku jest firma Purmo, która posiada w ofercie bogaty asortyment grzejników. Są one objęte serwisem oraz 10 letnią gwarancją. Równie dobrą firmą produkującą grzejniki jest Kermi i Idmar. Producentami grzejników są dodatkowo: ComoNova, Buderus, Brugman, Baxiroca, Airelec, Delonghi, Diamond, Enix, Ferroli, Immergas, Instal-Projekt, Gorgiel, Fondital, Irsap, KFA, Korad, Henrad, Heimeier, Heatroll, Stelrad, Verano, Vasco, Viessmann, Zehnder, Weberman, Solac, Perfexim, Termoplan, Regulus, Radson, Onnline czy też Luxrad.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy grzejnik aluminiowy może być podłączony do rur miedzianych?

    Nie zaleca się montowania grzejników aluminiowych na instalacji wykonanej z rur miedzianych, ponieważ kontakt aluminium z miedzią znacząco przyspiesza korozję elektrotechniczną, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnej awarii.

  • Skąd mam wiedzieć, jaką moc ma mieć mój grzejnik?

    Najlepiej zapytać o to projektanta instalacji c.o. albo pracowników spółdzielni, w zasobach której znajduje się mieszkanie. Można obliczyć moc grzewczą grzejnika, ale będzie to wartość jedynie przybliżona, niezbędna do ogrzania poszczególnych powierzchni. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkania o wysokości około 2,7 metrów niezbędna jest moc rzędu 70-85 W, przy instalacjach wysokotemperaturowych. Przy instalacjach niskotemperaturowych wartość na 1 metr kwadratowych wynosi 100-130 W.

  • Jaką moc ma mieć standardowy grzejnik łazienkowy?

    Moc grzejnika potrzebna do ogrzania łazienki wynosi 130 W na każdy metr kwadratowy. Stąd też dla łazienki mierzącej 4 metry kwadratowe, będzie to 480 W.

Podsumowanie

Kupując grzejniki do mieszkania czy domu prywatnego po pierwsze musimy wiedzieć, jaki typ instalacji mamy. Od tego bowiem zależy w dużej mierze wybór materiału, z jakiego ma być zrobiony grzejnik. Następnie, musimy wybrać pomiędzy grzejnikami standardowymi a dekoracyjnymi. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego podłączenia grzejnika - dolnego, bocznego lub skośnego. Ważny jest typ grzejnika, ilość płyt grzewczych, ilość konwektorów oraz moc, jaką ma on posiadać. Na koniec wymierzmy miejsce, w którym ma znaleźć się grzejnik. Pamiętajmy, że powinien on znajdować się min. 10 cm nad podłogą.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:46:44, 120