Jak wybrać radioodtwarzacz?

Coraz częściej do słuchania muzyki wykorzystujemy zaawansowane urządzenia mobilne, niemniej jednak nie oznacza to, że całkowicie rezygnujemy ze standardowych odtwarzaczy. W każdym w zasadzie domu czy samochodzie nadal znajdziemy radioodtwarzacz, który jest sprzętem potrzebnym do słuchania radia, czy też odtwarzania muzyki z innych źródeł. Co brać pod uwagę w trakcie zakupu radioodtwarzacza? Jakie są jego główne parametry? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje radioodtwarzaczy

radioodtwarzacz - jak wybrać?Radioodtwarzacz to generalnie nieduży, przenośny sprzęt, który powinien być wyposażony w odtwarzacz kaset magnetycznych, odtwarzacz płyt CD i oczywiście radioodbiornik. To podstawowe części składowe radioodtwarzaczy, choć na rynku dostępne są modele, które np. nie posiadają możliwości odtwarzania kaset, ale za to mogą zaoferować użytkownikowi zupełnie inne funkcje. Istotne przy wyborze określonego radioodtwarzacza jest oczywiście jego przeznaczenie. Musimy więc przy zakupie wiedzieć, kto i gdzie będzie tak właściwie z niego korzystał. Jeśli zamierzamy kupić radioodtwarzacz dla dziecka, powinniśmy wybrać nieduże, mało skomplikowane w obsłudze urządzenie, które swobodnie zmieści się na niewielkim biurku czy półce. Z kolei, jeśli radioodtwarzacz ma służyć nam jako główne źródło odsłuchiwania muzyki w domu, wówczas lepiej będzie wybrać urządzenie o wiele bardziej rozbudowane, prezentujące szerokie możliwości i funkcje, które zdecydowanie usprawniają działanie i dostosowują jakość dźwięku specjalnie do naszych indywidualnych potrzeb. Dla zastosowań samochodowych powinniśmy wybrać odpowiedni radioodtwarzacz do naszego auta, a jeśli zależy nam na sprzęcie przenośnym, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był lekki i poręczny. Nie musi mieć wielkiej mocy, ponieważ wtedy pobierałby zbyt dużo energii i potrzebował częstej wymiany baterii lub ładowania akumulatorów.

Wybierając radioodtwarzacz musimy zwrócić uwagę na parametry przypisane do odtwarzacza CD, radia i magnetofonu. Jeśli chodzi o sam odtwarzacz CD powinno nas zainteresować to, w jakich standardach pracuje, a co za tym idzie – jakie nośniki i pliki jest w stanie odczytać. Każdy odtwarzacz CD odczytuje płyty, które zapisane zostały w formacie CD Audio, ale dostępne są i takie odtwarzaczem, mające wbudowany dekodery dźwięku MP3 i WMA. Formaty te pozwalają na zapisanie na płycie większej ilości utworów, niż w przypadku formatu CD Audio, przy czym jakość skompresowanego dźwięku jest nadal bardzo dobra. Należy również zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj płyt odtwarza sprzęt, który zamierzamy kupić. Standardem w tym przypadku są płyty CD-R, ale są także modele potrafiące odczytać płyty CD-RW, nadające się do wielokrotnego zapisu. W przypadku radioodtwarzacza wyposażonego w magnetofon należy sprawdzić, jakie ma on funkcje. Co prawda, już coraz mniej osób słucha muzyki z kaset magnetycznych, ale jest jeszcze grono użytkowników takich nośników muzyki. Magnetofon powinien posiadać system Full Logic, pozwalający na uruchomienie pożądanej funkcji za pośrednictwem delikatnego dotknięcia przycisku. Dzięki temu komfort użytkowania magnetofonu wzrasta, a na dodatek przedłużona zostaje jego żywotność. Istnieją radioodtwarzacze, których magnetofon może być sterowany za pomocą pilota. Ważne jest, aby magnetofon posiadał funkcję autorewers, która odpowiada za przełączanie kaset na drugą stronę, bez konieczności wyjmowania kasety z kieszeni magnetofonu. Niektóre urządzenia tego typu mogą posiadać funkcję autostop, odpowiadającą za zatrzymanie kasety po odtworzeniu jej do końca. Podstawowym elementem każdego radioodtwarzacza jest oczywiście sam odbiornik radiowy. Najczęściej w nowoczesnych radioodtwarzaczach jest dziś stosowany tuner cyfrowy, który automatycznie wyszukuje stacje radiowe. Radio powinno posiadać możliwość zapamiętania ulubionych stacji radiowych. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla samego użytkownika. Przydatną funkcją radia w tego rodzaju sprzęcie jest system RDS, dzięki któremu na wyświetlaczu radioodtwarzacza pojawiają się komunikaty tekstowe nadawane przez stację radiową. Mogą one obejmować tytuł granego utworu, jego wykonawcę, aktualną godzinę itp. Każde radio w radioodtwarzaczu może charakteryzować się nieco innym zakresem fal, na co także zwróćmy uwagę przy zakupie.

Parametrem różnicującym poszczególne radioodtwarzacze występujące na rynku są opcje, dzięki którym można polepszyć jakość emitowanego dźwięku. Jakość ta jednak nigdy nie będzie tak doskonała, jak w przypadku słuchania muzyki z kilku kolumn kina domowego, czy porządnej wieży stereo. Atutem radioodtwarzacza będzie na pewno możliwość regulacji tonów wysokich i niskich, co przełoży się na regulację brzmienia muzyki. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem w tym zakresie jest profesjonalny korektor dźwięku, który posiada najczęściej kilka ustawień trybu pracy zaprogramowanych przez producenta, które są przypisane do styli muzycznych, lub też tryb indywidualny użytkownika. Warto podkreślić, że o jakości dźwięku radioodtwarzacza decydują zastosowane w nim głośniki. Najczęściej spotykane są głośniki szerokopasmowe, przenoszące szeroki zakres tonów, ale zdarzają się modele radioodtwarzaczy, które posiadają głośniki dwudrożne, składające się z dwóch części przenoszących dwa różne zakresy dźwięku. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, dźwięk ma lepszą jakość i głębię. Dla miłośników mocniejszych dźwięków, przydatny będzie system podbicia basów, albo dodatkowe otwory w obudowie radioodtwarzacza, czyli system bass-reflex, wzmacniający brzmienie niskich tonów. Ważnym parametrem przy zakupie radioodtwarzacza jest moc wyjściowa, czyli parametr RMS. Określa on moc, z jaką emitowany będzie czysty dźwięk przez dłuższy okres czasu, przy zniekształceniach nie przekraczających określonych granic. Im wyższa będzie moc RMS, tym bardziej czysty dźwięk będziemy uzyskiwać z naszego radioodtwarzacza. Radioodtwarzacze mogą posiadać szereg funkcji dodatkowych, które mogą zaważyć nad wyborem konkretnego modelu tego urządzenia. Funkcjami tymi mogą być: zegar, włącznik i wyłącznik czasowy, powtarzanie całej płyty i pojedynczych piosenek, odtwarzanie losowe, odtwarzanie początków utworów, odczyt znaczników ID3 Tag, wejście liniowe, wejście słuchawkowe, oraz wejście USB. Producenci radioodtwarzaczy mogą dodawać do swoich produktów następujące akcesoria dodatkowe: baterie, akcesoria czyszczące, płyty czyszczące laser odtwarzacza CD, oraz słuchawki.

Popularni producenci radioodtwarzaczy i ich produkty

Na rynku dostępnych jest co nie miara modeli radioodtwarzaczy, ale do najbardziej popularnych producentów tego typu sprzętów można zaliczyć firmy: Philips, Panasonic, Thompson, JVC, Grundig, Sony czy też Samsung. Rozpiętość cenowa radioodtwarzaczy jest bardzo duża, ale najprostsze modele można kupić za kwotę około 100 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy chcesz odtwarzać za pośrednictwem swojego radioodtwarzacza pliki MP3?

    Jeśli taki jest Twój zamiar, powinieneś wybrać radioodtwarzacz z możliwością odczytu plików muzycznych w formacie MP3, albo odtwarzacz posiadający wejście USB, do którego będziesz mógł podłączyć np. mobilny odtwarzacz MP3.

  • Jakie jest główne przeznaczenie Twojego radioodtwarzacza?

    Jeśli radioodtwarzacz ma być prezentem dla dziecka, najlepiej wybrać urządzenie proste, o mało skomplikowanej funkcjonalności, które nie będzie problematyczne dla dziecka. Dla zastosowań samochodowych najlepiej wybrać radioodtwarzacz, który jest adresowany do konkretnego modelu samochodu, lub jest to radioodtwarzacz uniwersalny. Jeśli radioodtwarzacz ma być stosowany w domu, powinniśmy wybrać urządzenie, które będzie najbardziej rozbudowane i będzie posiadało wiele funkcji dodatkowych, zwiększających komfort jego użytkowania.

Podsumowanie

Dobry radioodtwarzacz to taki, który w idealny sposób spełnia wszelkie stawiane przed nim wymagania. Powinien więc odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom użytkownika, a ci bywają różni. Parametrami, jakie należy wziąć pod uwagę jest moc wejściowa, funkcje dodatkowe, akcesoria, jak również standard obsługiwanych formatów.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-12-26 22:05:43, 120