Szczoteczka elektryczna do zębów to bardzo dobre rozwiązanie dla higieny całej jamy ustnej. Jest ona w stanie szybko, a co najważniejsze – skutecznie, usunąć płytkę nazębną. Z kolei irygator wypłucze resztki jedzenia, znajdujące się w przestrzeniach między zębowych. Stosowanie szczoteczki do zębów o charakterze elektrycznym zalecane jest nawet dla dzieci, ale powyżej 3 roku życia. Na rynku istnieje wiele rodzajów szczoteczek elektrycznych do zębów, które adresowane są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W zasadzie każda szczoteczka elektryczna do zębów zbudowana jest z trzonu, w którym znajdują się akumulatory, pojemnika na baterie i końcówki, oraz z małej, ruchomej główki z włosiem. Główka porusza się w szybkim tempie, dlatego nie ma potrzeby jej dociskania do powierzchni zębów. Włókna szczoteczki, jeśli tylko będą miały kontakt z wodą, staną się miękkie, dzięki czemu będą się odchylać. Zapewni to większy kontakt z nieregularną skądinąd powierzchnią zębów. Włosie główki szczoteczki elektrycznej wnika między zęby znacznie głębiej, niż ma to miejsce w przypadku zwyczajnych szczoteczek, przez co dokładniej czyści przestrzenie występujące pomiędzy nimi. Na dodatek, wykorzystując codziennie szczoteczkę elektryczną, pobudzamy dziąsła.
Generalnie, na rynku występują dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych – szczoteczki dla dorosłych i dla dzieci. W dziecięcej wersji szczoteczka do zębów ma mniejszą główkę, a jej włókna są miękkie i rozwarstwione. Zastosowanie takiej budowy podyktowane jest tym, że dziąsła i zęby dzieci są bardzo wrażliwe. Zwykle dziecięce szczoteczki elektryczne są kolorowe i lekkie. Każdy z modeli posiada jednominutowy sygnalizator czasu mycia, dzięki czemu dzieci dłużej czyszczą zęby niż w przypadku tradycyjnego szczotkowania. Jeśli zależy nam na kompleksowym zadbaniu o higienę jamy ustnej, powinniśmy wybrać irygator, albo szczoteczkę elektryczną wyposażoną w irygator. Urządzenie to składa się z pojemnika na wodę lub płyn dezynfekujący oraz urządzenia do irygacji. Przypomina ono zwyczajną szczoteczkę, z tym że ma okrągłą, plastikową końcówkę pozbawioną włosia, która jest nazywana dyszą. Z końcówki wydobywa się strumień wody lub płynu pod ciśnieniem, które można regulować. Dzięki irygatorowi można skutecznie pozbyć się resztek jedzenia z jamy ustnej, zmniejszyć ilość bakterii i zapobiec zapaleniu dziąseł. Irygator jest użytecznym narzędziem dla osób stosujących stały aparat ortodontyczny. Dla osób posiadających bardzo wrażliwe zęby i dziąsła najlepsza będzie szczoteczka posiadająca regulowane, dwa poziomy prędkości, ponieważ umożliwia ona zmianę obrotów przy szczotkowaniu najbardziej wrażliwych miejsc jamy ustnej.
Wybór zasilania szczoteczki jest istotnym parametrem dla użytkownika. Jeśli często wybieramy się w podróż, najlepiej będzie dla nas nabyć szczoteczkę z akumulatorem. Na rynku najczęściej można kupić szczoteczki właśnie z zasilaniem akumulatorowym. Szczoteczkę po każdym użyciu odkłada się na bazę, która podłączona jest do prądu. To powoduje ładowanie się akumulatora. Kupując taką szczoteczkę i planując dalekie podróże, sprawdźmy, jaki jest maksymalny czas ciągłego działania urządzenia bez konieczności ładowania. Może on wynosić nawet do 60 minut. Równie ważny jest czas ładowania akumulatora, który na ogół wynosi kilkanaście godzin. Z kolei, dla używania szczoteczki elektrycznej w domu, wystarczy nam urządzenie zasilane sieciowo. Istnieją również szczoteczki działające na baterie, niemniej jednak te ostatnie szybko się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Ważnym parametrem przy zakupie szczoteczki elektrycznej do zębów jest prędkość i jej ruchy. We wszystkich dostępnych modelach tychże urządzeń główka porusza się oscylacyjnie, raz w jedną, raz w drugą stronę. Najlepsze modele szczoteczek posiadają możliwość regulacji obrotów szczoteczki, które wynoszą od 7600 ruchów do 8800. Im szybciej porusza się główka szczoteczki, tym lepiej zbiera ona zabrudzenia i usuwa płytkę nazębną. Niektóre szczoteczki elektryczne do zębów dodatkowo wykonują tzw. ruchy pulsacyjne, co oznacza ruch w przód i w tył. Dzięki nim główka szczoteczki szybko i rytmicznie dociskana jest do powierzchni zębów, dzięki czemu rozluźnia płytkę nazębną. Główka może wykonywać od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Im będzie ich więcej, tym lepiej.
Nowoczesna szczoteczka elektryczna do zębów powinna posiadać tzw. system 3D, który jest połączeniem ruchów oscylacyjnych i pulsacyjnych. W praktyce oznacza to, że główka szczoteczki skręca się w lewo i w prawo, a jednocześnie dociska się do powierzchni zębów. Dzięki temu mycie zębów jest bardziej efektywne, a płytka nazębna jest szybciej usuwana. System 3D powoduje bowiem najpierw obluzowanie płytki, a następnie jej zebranie. Jeśli oprócz szczoteczki do zębów wybierzemy irygator, powinniśmy sprawdzić, ile ma on stopni regulacji ciśnienia wody. Najlepsze modele posiadają około 5 stopni regulacji ciśnienia, w zakresie od 2 do 6 barów. Do szczoteczek elektrycznych do zębów dodawane jest dodatkowe wyposażenie, albo można się w nie zaopatrzyć samemu. Należą do niego: dodatkowe końcówki do czyszczenia zębów, końcówka do czyszczenia powierzchni języka, wąskie końcówki do czyszczenia przestrzeni między zębowych, patyczki do czyszczenia wąskich szczelin pomiędzy zębami, końcówki wybielające oraz końcówki dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Kupując samodzielnie dodatkowe wyposażenie szczoteczki należy je ściśle dopasować do posiadanego modelu tego urządzenia. Każda szczoteczka elektryczna do zębów może posiadać funkcje ułatwiają ich obsługę. Zalicza się do nich sygnalizator czasu mycia, czujnik siły nacisku, pojemniki na końcówki mieszczące od 2 do 4 końcówek, wskaźnik naładowania akumulatora, uchwyt ścienny oraz antypoślizgowa rączka.
Najbardziej znanymi producentami szczoteczek elektrycznych do zębów są: Philips, Braun i Panasonic. Produkują oni wiele modeli tego urządzenia, dlatego też każdy może w ich asortymencie wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę. Dobrą szczoteczką obrotową i dźwiękową jest szczoteczka soniczna Braun Sonic Complete S18.525. Jeśli zależy nam na tym, aby szczoteczka łączyła w sobie ruchy oscylacyjne i pulsacyjne, możemy wybrać model Braun Professional Care 9400 Triumph D24.516, albo szczoteczkę Braun Professional Care 7400 Deep Clean D19.513. Pracują one w systemie 3D. Nowoczesnym modelem szczoteczki, która wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjne i pulsacyjne jest Braun 3D D15.511. Dla osób, którym zależy na długiej pracy szczoteczki, możemy wybrać szczoteczkę Philips HX 1610 Sensiflex.
Jeśli tak, powinieneś wybrać szczoteczkę elektryczną do zębów, posiadającą 2 stopnie regulacji prędkości obrotów. Do miejsc najbardziej wrażliwych powinno się bowiem używać niższych obrotów główki szczoteczki.
Nie, szczoteczka elektryczna do zębów może być wykorzystywana przez dzieci od 3 lat.
Dla osób noszących stały aparat ortodontyczny zaleca się zakup szczoteczki elektrycznej z odpowiednią, wąską końcówką. Dobrym urządzeniem dodatkowym będzie również irygator, który oczyści aparat i zęby z resztek jedzenia. Można wybrać model szczoteczki elektrycznej do zębów, do której jest dołączany irygator.
Elektryczne szczoteczki do zębów są idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących praktyczne i skuteczne rozwiązania. Urządzenia te pozwalają na kompleksową ochronę jamy ustnej przed szkodliwym wpływem bakterii itp. Kupując szczoteczkę elektryczną do zębów zwróćmy uwagę na ilość obrotów, sposób w jaki obracana jest główka, oraz na wyposażenie i funkcje dodatkowe. Dzięki wykorzystywaniu szczoteczki elektrycznej do zębów oszczędza się czas, a zęby są umyte o wiele bardziej dokładnie, niż przy zastosowaniu zwyczajnych, tradycyjnych szczoteczek.