Jak wybrać miniwieżę?

Urządzenia stereo dzielą się na trzy odrębne pod względem budowy konstrukcje. Mowa tu o wieżach komponentowych, mających zdecydowanie największe rozmiary, wieżach mikro i miniwieżach. Wybór odpowiedniej miniwieży nastręcza nie lada trudności, bowiem na rynku dostępnych jest bardzo wiele ich typów i modeli. Kupując miniwieżę warto więc zapoznać się z istotnymi jej parametrami, które koniecznie muszą być wzięte pod uwagę przy zakupie tego urządzenia.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje miniwież

Miniwieże i Microwieże - jak wybrać?Miniwieże mają małe rozmiary, ale są to jednocześnie zestawy muzyczne o charakterze uniwersalnym. Dzieje się tak z tego względu, iż mogą one odtworzyć bardzo wiele różnych formatów dźwięku. Każda miniwieża składa się z jednostki głównej i dwóch kolumn. Jednostka główna posiada pokrętła i przyciski, dzięki którym można nią swobodnie sterować. Ustawienia wieży pokazują się na wyświetlaczu, umieszczonym po frontowej stronie obudowy miniwieży. Jednostka główna posiada takie elementy, pozwalające na odtwarzanie dźwięku, jak radio, wzmacniacz, odtwarzacz płyt CD i DVD, dysk twardy, magnetofon kasetowy, jak również wejścia, które pozwalają na podłączenie innych nośników muzyki. Oczywiście miniwieża nie musi posiadać w swej jednostce głównej wszystkich, wspominanych elementów. Dzięki wykorzystaniu miniwieży można uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku i moc muzyczną. Zwykle jej obudowa jest estetyczna, dlatego też można ją dobrać do wystroju danego pomieszczenia. Wzmacniacz mini wieży pozwala na wzmocnienie sygnału odtwarzanego ze źródła dźwięku i jego przeniesienie na głośniki miniwieży. Z kolei, zadaniem odtwarzacza (CD, DVD lub formatów MP3) jest zamiana sygnału cyfrowego, który zapisany jest na nośnikach, na format analogowy i przekazać go do wzmacniacza. Odtwarzacze w miniwieżach są w stanie odtwarzać dźwięk zapisanych na płytach CD, DVD, jak również w formacie MP3. Dla wygody użytkowania bardzo ważny jest sposób ładowania płyty do odtwarzacza, który też przesądza o trwałości i bezpieczeństwie zarówno samej płyty, jak i czytnika. Wyróżniamy miniwieże z płytą ładowaną od góry (ważne jest dbanie o czystość nośnika), z płytą ładowaną do wysuwanej szuflady (najbezpieczniejszy i najbardziej wygodny tryb wkładania i wyjmowania płyt), z płytą wsuwaną od góry do kieszeni (najmniej bezpieczny sposób ładowania płyty).

Kolejnym elementem budowy miniwieży jest zwykle tuner radiowy, czyli po prostu radio, które w nowoczesnych modelach miniwież ma charakter cyfrowy. Niemalże wszystkie radia w wieżach stereo posiadają wbudowany system RDS, który pozwala na wyświetlanie nadawanych komunikatów radiowych, a nawet nazw wykonawców utworów. Tuner pozwala na precyzyjne wyszukiwanie fal radiowych i możliwość programowania kanałów. Niektóre miniwieże posiadają jeszcze magnetofon na swoim wyposażeniu. Może on posiadać jedną bądź dwie kieszenie na kasety magnetofonowe. Są też miniwieże wyposażone w dysk twardy, pozwalający na przechowywanie i odtwarzanie do czterdziestu tysięcy utworów muzycznych. Dzięki dyskowi można zgrać na niego muzykę z różnych nośników. Największe dyski twarde w miniwieżach mają dzisiaj pojemność do 160 GB. Ważnym elementem miniwieży są kolumny głośnikowe, dzięki którym słyszymy dźwięk z radia, odtwarzacza bądź innych nośników. Wybierając miniwieżę zwróćmy uwagę na moc głośników, która wyrażona jest w watach. Im będzie większa moc głośników, tym głośniejszy dźwięk uzyskamy za ich pomocą. Najlepsze kolumny głośnikowe posiadają obudowę drewnianą, która pokryta jest lakierem fortepianowym. Wytwarzają one dźwięk najbardziej zbliżony do naturalnego i pozbawiony szumów i zakłóceń. Najtańsze są jednak kolumny wykonane z płyty wiórowej z papierowymi głośnikami. Miniwieże mogą różnić się między sobą parametrami, takimi jak moc wieży, wyrażana w watach, zużyciem energii, odtwarzaniem formatów dźwięku, odtwarzaniem formatu obrazu, oraz złączami. Moc wieży im będzie większa, tym głośniej będzie ona grała. Głośniki w miniwieżach mogą mieć moc od 3 do 50 W. Moc można podzielić na dwa typy – nominalną, czyli znamionową oraz moc muzyczną, nazywaną również szczytową. Moc szczytowa osiągana jest wyłącznie w warunkach studyjnych i jest to najwyższa moc uzyskiwana w krótkim okresie czasu.

Ilość energii, jaką wieża zużywa przy pracy, podaje się w watach i może ona wynosić od 5 do 30 W na godzinę. Miniwieże mogą obsługiwać następujące formaty dźwięku: DVD, DivX, MP3, WMA, CD, CD-R, CD-RW itd. Z kolei niektóre miniwieże są dostosowane niekiedy do odczytu płyt DVD oraz formatu Avi, czyli formatów obrazu. Złącza pozwalają na podłączenie do miniwieży różnorodnych sprzętów. Urządzenia te posiadają następujące, dodatkowe wejścia nośników muzyki: USB (pozwala na podłączenie pendrive`a z muzyką), AUX i stacja bazowa pod odtwarzacz MP3, stacja dokująca iPoda, gniazda kart pamięci SD oraz Bluetooth. Na rynku dostępne są wieże posiadające zróżnicowane funkcje, które ułatwiają ich użytkowanie, albo pozwalają na uzyskanie dźwięku wysokiej jakości. Funkcją dodatkową miniwieży może być korektor graficzny, który dostosowuje ustawienia barwy dźwięku do ściśle indywidualnych upodobań użytkownika. W miniwieżach mogą występować korektory posiadające płynną regulację ustawień tonów niskich i wysokich, oferujące tryb dźwięku przestrzennego (np. Dolby Surround, Incredible Surround), oraz korektory gotowe, wbudowane ustawienia dźwięku. Na wyposażeniu miniwież może znaleźć się zmieniarka płyt (od 3 do 5 płyt), dodatkowy głośnik basowy, czyli subwoofer (wzmacnia niskie tony – basy), wejście mikrofonowe, zegar i budzik, dodatkowe wejścia TV, a nawet gramofon.

Popularni producenci miniwież i ich produkty

Najbardziej polecanymi producentami miniwież są: Philips, LG, Sony, Panasonic, Samsung, Yamaha, Elta, JVC, jak również Sharp. Jeśli zakupimy sprzęt jednego z podanych producentów możemy mieć w zasadzie pewność jego jakości i trwałości. Miniwieżę można kupić już za 200 zł, ale najdroższe modele, np. wieża Elta 2566 wyposażona w telewizor o przekątnej 7 cali, kosztują kilkanaście razy więcej. Najwięcej za miniwieżę przyjdzie nam zapłacić ponad 4000 zł. Dobrą miniwieżą jest model Sony MHC-EC78.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zamierzasz słuchać muzyki z nośników CD, czy może głównie z radia?

    Jeśli Twoim zamiarem jest odtwarzanie muzyki z różnorodnych formatów, nie tylko CD i DVD, powinieneś wybrać taką miniwieżę, która rzeczywiście jest w stanie obsłużyć inne nośniki, albo posiada wejścia na inne nośniki dźwięku. Miniwieża w takiej sytuacji powinna być kompatybilna z formatami MP3, CD-R i CD-RW. Jeśli jednak będziesz słuchał za jej pośrednictwem wyłącznie radia, możesz wybrać tańszy model tegoż urządzenia.

  • Czy chcesz wykorzystywać miniwieżę jako źródło dźwięku dla telewizora?

    Jeśli zamierzasz używać wieżę do odtwarzania filmów w kinie domowym, to niezbędna będzie Ci miniwieża z odtwarzaczem płyt DVD. Dzięki temu będziesz ją mógł podłączyć do telewizora. Warto również pomyśleć o zakupie wieży z dodatkowym, trzecim głośnikiem – subwooferem, do wzmocnienia basów. Zapewni on znakomite efekty przy oglądaniu filmów akcji.

  • Jakim pomieszczeniem dysponujesz?

    Do pokoju o powierzchni około 10 m2 wystarczy wybrać miniwieżę o mocy kolumn 20 W, ale jeśli pokój jest dwa razy większy, wówczas moc kolumn powinna wynosić do 50 W.

Podsumowanie

Miniwieża jest uniwersalnym odtwarzaczem muzyki z różnych źródeł. Sprawdzi się doskonale w każdej sytuacji. Jeśli oczywiście nie potrzebujemy wysokiej jakości dźwięku i wysokiej mocy głośników, spokojnie możemy zdecydować się na jeden z modeli miniwież. Warto przed zakupem prześledzić parametry, funkcje i dodatkowe wyposażenie urządzenia. Najlepiej nie kupować miniwieży pochopnie, a najpierw prześledzić kolejne punkty niniejszego poradnika.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-23 23:20:04, 120