Wagi kuchenne to urządzenia, które nie tylko znajdują zastosowanie podczas przygotowywania potrawy z gotowych przepisów, w których składniki podane są wagowo. Waga kuchenna przyda się również w czasie stosowania diety, w której należy odmierzać określone porcje posiłków. Mamy dostępne dwa typy wag kuchennych – mechaniczne (tradycyjne) oraz elektroniczne. Wagi mechaniczne są stosowane od wielu lat. To mało skomplikowane w budowie urządzenia, mające bardzo atrakcyjną cenę. Niestety mają one równocześnie dosyć niską dokładność pomiaru, która wynosi około 20 g. Zwróćmy uwagę na fakt, że w przypadku zdobywających coraz większą popularność na polskim rynku, wag elektronicznych owa dokładność pomiaru wynosi od 1 do 2 g. Wynik pomiaru w wagach elektronicznych jest prezentowany na niewielkim wyświetlaczu, zaś w wagach mechanicznych należy go odczytać ze wskazówki. Wagi elektroniczne są niestety droższe od wag mechanicznych.W zasadzie wszystkie modele wag kuchennych posiadają płaską tackę, na której możemy kłaść ważone produkty. Jednakże, kupując wagę kuchenną zwróćmy uwagę, czy posiada ona zdejmowaną misę z miarką, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na umieszczenie i odmierzenie w pojemniku odpowiedniej ilości składników. Misa stabilnie utrzymuje się na wadze, jest przeźroczysta lub nie, oraz posiada miarkę. Wybierając wagę kuchenną przyjrzyjmy się temu, jakie jest jej maksymalne obciążenie. W zależności od rodzaju wagi, może ono wynosić od 1 do 5 kilogramów. Wyższe obciążenie ma znaczenie dla osób, które przygotowują przetwory, lub chcą mieć wagę do warzyw i owoców. W niektórych modelach wag kuchennych znajdziemy wskaźnik przekroczenia obciążenia. Oznacza to, że jeśli położone na powierzchni wagi produkty są cięższe, niż maksymalne obciążenie, na wyświetlaczu wagi pojawia się informacja o błędnym odczycie.
Bardzo przydatną funkcją wagi kuchennej jest możliwość tarowania, która pozwala na pokazanie ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, w jakim się one znalazły. Jeśli korzystamy z przepisów kuchennych, istotna będzie dla nas opcja pokazywania wagi nie tylko w kilogramach, ale i w innych jednostkach wagowych. Nowoczesne wagi posiadają możliwość pokazywania takich wyników. Waga kuchenna może posiadać funkcje dodatkowe, które jednak przydatne będą dla wybranych grup użytkowników. Elektroniczna waga kuchenna może pokazywać na wyświetlaczu nie tylko wagę umieszczonych na wadze produktów, ale również ich zawartość cholesterolu, węglowodanów, białka, tłuszczu i innych składników. Dodatkowo, może ona określić wartość kaloryczną określonych pokarmów. Na produktach spożywczych znajdują się specjalne kody, które wprowadzić należy do wagi kuchennej, aby odczytać oprócz ich ciężaru dodatkowe parametry. Taka funkcja wagi elektronicznej jest wykorzystywana podczas diety, kiedy użytkownik zmuszony jest do kontrolowania np. ilości spożywanego tłuszczu. W sklepach dostępne są modele wag, które mają również funkcję pomiaru objętości płynów, dzięki czemu możemy za ich pomocą odmierzać mleko, wodę, czy też inne substancje płynne. Dobry model wagi kuchennej powinien posiadać wskaźnik maksymalnego obciążenia. Jeśli więc wynosi ono 2 kg, a umieszczone na wadze produkty są cięższe, na wyświetlaczu zobaczymy błąd. Modele nie posiadające tej funkcji w takim samym przypadku wyświetlą wartość maksymalnego obciążenia, co w oczywisty sposób wprowadza w błąd.
Elektroniczne wagi są najczęściej zasilane przez baterie, warto więc, aby miały one wskaźnik zużycia baterii. Dzięki niemu możemy na bieżąco kontrolować, kiedy przyjdzie nam je wymienić. Dobre baterie pozwalają na uzyskanie dokładnego pomiaru podczas ważenia produktów. Analogicznie, rozładowane, albo bardzo słabe baterie, mogą prowadzić do zafałszowania wyświetlanych na wadze kuchennej wyników. Bardzo pożyteczną, wygodną funkcją, którą posiadają niektóre wagi kuchenne, jest automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia. Dzięki nim skorzystanie z wagi jest możliwe w każdym momencie, bez konieczności włączania jej za pomocą przycisku. Waga posiadająca taką funkcję włączy się pod wpływem nacisku na jej powierzchnię, zaś wyłączenie urządzenia nastąpi automatycznie, po kilku minutach od zakończenia użytkowania. Ciekawym typem wagi kuchennej jest model pozwalający na jej zamontowanie na ścianie. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na blacie kuchennym. Urządzenie jest ponadto zawsze gotowe do użycia.
Wagi elektroniczne produkują następujące firmy: Soehnle, Rpomix, Adler, Zelmer, Eldom, Philips, Terraillon, Beurer, Tefal, First, Radwag, Elesko, Romix, Holden, Laica, Łucznik, MPM, Simens, Bosch itd. Tradycyjną wagę mechaniczną możemy kupić w wielu sklepach ze sprzętem AGD. Produkują je takie firmy jak: Beurer, Eldom, Terraillon. Cena wag kuchennych waha się w przedziale od kilkunastu złotych za wagę mechaniczną, do kilkuset złotych za profesjonalne, zaawansowane wagi elektroniczne.
Wagi mechaniczne są tanie i łatwe w obsłudze, ale mają one zwykle niską dokładność pomiaru. Dzięki wadze elektronicznej będziemy w stanie z dokładnością do 1 g odmierzyć pożądane produkty. Niestety, ale wagi elektroniczne zawsze będą droższe od mechanicznych. Jeśli więc nie zależy nam na wysokiej dokładności pomiaru, lepiej kupić standardową wagę mechaniczną.
Jeśli chcesz stosować wagę do określania zawartości tłuszczy, białka, węglowodanów czy innych składników, powinieneś wybrać elektroniczne urządzenie, posiadające takie zaawansowane funkcje. Jednakże, jeśli chcesz wykorzystywać wagę wyłącznie do ważenia produktów, nie jest konieczne przepłacać, kupując wagę z dodatkowymi opcjami.
Waga kuchenna jest przydatna dla tych, którzy gotują z przepisów kuchennych, albo stosują diety. Prosty model wagi mechanicznej przyda się w każdej kuchni, ale już nie każde gospodarstwo domowe musi mieć koniecznie zaawansowaną, a co za tym idzie – także drogą wagę elektroniczną.