Jak wybrać osuszacz powietrza?

Wilgotność powietrza często jest stanowczo zbyt duża, dlatego też zastosowanie znajdują osuszacze powietrza. Nie są to urządzenia stosowane powszechnie, niemniej jednak, ich wykorzystanie jest zalecane w wielu sytuacjach.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje osuszaczy powietrza

osuszacz powietrza - jak wybrać?Osuszacz powietrza na pewno będzie niezastąpionym urządzeniem wszędzie tam, gdzie istnieje zbyt duża wilgoć, której w żaden sposób nie można szybko zlikwidować. Dlatego też osuszacz powietrza powinien znaleźć się w magazynach, w których przechowywane są produkty wrażliwe na wilgoć, w bibliotekach, archiwach, w piwnicach i pralniach. Jak sama nazwa wskazuje, osuszacz powietrza ma jedną, podstawową funkcję – wyeliminować w trybie natychmiastowym cały nadmiar wilgoci z danego pomieszczenia. Jest niezastąpiony na terenach popowodziowych, a także w obrębie budowy nieruchomości, np. do szybszego osuszania murowanych ścian. Istnieje kilka rodzajów osuszaczy, wśród których wyróżnia się osuszacze domowe, półprofesjonalne, profesjonalne i przemysłowe. Klasyfikacja ta została stworzona w oparciu o miejsce wykorzystania osuszacza powietrza. Osuszacze domowego typu usuwają efektywnie wilgoć z niewielkich powierzchni, jednocześnie zapobiegając powstawaniu pleśni i rozwojowi bakterii. Jeśli osuszacz wyposażony jest w aktywny filtr, niweluje nieprzyjemne zapachy. Domowe osuszacze powietrza stosuje się w mieszkaniach, garażach, piwnicach, łazienkach, suszarniach i bibliotekach.

Nowoczesne osuszacze domowe mają atrakcyjny wygląd, kompaktową, plastikową obudowę oraz wbudowane filtry węglowe, pochłaniające nieprzyjemny zapach. Są one lekkie i łatwe w transporcie, cicho pracują i są bardzo łatwe w obsłudze. Posiadają najczęściej kontrolę napełnienia zbiornika i wbudowany higrostat (automatyczny aparat do utrzymywania stałej wilgotności powietrza). Osuszacz domowy nadaje się do zawilgoconych pomieszczeń mieszkalnych, garderoby, łazienek, domowych biblioteczek, pralni i suszarni, spiżarni, do pokoju, w którym znajdują się cenne kolekcje, bądź instrumenty muzyczne, do użytkowych pomieszczeń piwnicznych, do galerii oraz niewielkich archiwów i księgarni. Osuszacz przyda się podczas malowania i w czasie remontów. Półprofesjonalny osuszacz powietrza to kondensacyjne urządzenie, mające najczęściej metalową obudowę zaopatrzoną w kółka. System osuszania powietrza opiera się na tym, że wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, wyłapujący kurz i pył, a następnie trafia ono do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do specjalnego zbiorniczka, zaś osuszone powietrze przechodzi przez skraplacz, w którym ogrzewa się. Ostatecznie, powietrze jakie wydmuchuje osuszacz ma nieco wyższą temperaturę niż uprzednio, ale pozbawione jest wilgoci. Zaletą półprofesjonalnych osuszaczy jest możliwość sterowania elektronicznego lub mechanicznego, obudowy metalowe odporne na uszkodzenia mechaniczne, możliwość pracy w niższych temperaturach, niższa cena w stosunku do osuszaczy profesjonalnych, a także możliwość ciągłego odprowadzania kondensatu, czym charakteryzują się najnowsze modele. Niestety, mają one również i wady, do których należy ciężar i spore gabaryty, jak również spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatury powietrza zasysanego.

Osuszacze powietrza profesjonalne są również kondensacyjnymi urządzeniami, mającymi metalową obudowę i kółka uławiające ich transportowanie. Ich zasada działania jest taka sama, jak w przypadku osuszaczy półprofesjonalnych, ale mają wyższą wytrzymałość. Mają licznik roboczogodzin, przydający się podczas rozliczeń i duże koła jezdne, które czynią z nich urządzenia mobilne. Są to bardzo duże osuszacze, dlatego uznaje się je za mało poręczne. Z kolei, osuszacze przemysłowe są urządzeniami mającymi najczęściej postać sześcianu. Działają na zasadzie odbierania wilgoci z powietrza, dzięki jej pochłanianiu przy pomocy materiałów higroskopijnych. Głównymi elementami przemysłowych osuszaczy, zwanymi również adsorpcyjnymi, jest obrotowy bęben posiadający zespół napędowy, wentylatory, nagrzewnicę powietrza, filtr, obudowę oraz pozostały osprzęt. Bęben w osuszaczach przemysłowych wykonany jest zwykle z odpowiednio wyprofilowanych blach aluminiowych, pokrytych substancją higroskopijną. Dzięki temu następuje zwiększenie powierzchni, która pochłania wilgoć. Ogromną zaletą tego typu osuszaczy jest możliwość usuwania wilgoci z powietrza o temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Atutem tego typu urządzeń jest metalowa obudowa, wykonana ze stali nierdzewnej, która odporna jest na warunki trudne, jakich nie brakuje w przemyśle. Co ciekawe, osuszacze przemysłowe mają niewielkie gabaryty i wagę. Wyposażono je w rączkę, ułatwiającą przenoszenie. Wadą urządzenia jest duży poziom hałasu, brak elektroniki sterującej, stosunkowo wysoka cena oraz konieczność odprowadzania wilgotnego powietrza na zewnątrz. Osuszacze przemysłowe są stosowane w farmaceutyce, przemyśle spożywczym oraz w systemach klimatyzacyjnych. Parametry określające osuszacze obejmują wydajność podawaną w litrach na dobę, zakres działania w stopniach Celsjusza, przepływ powietrza w metrach sześciennych na godzinę, pobór mocy w kW, zasilanie elektryczne w V na Hz oraz pojemność zbiornika na wodę, podawaną oczywiście w litrach. Wymiary i waga to już standardowe cechy takich urządzeń. Przy zakupie osuszaczy powietrza ważna jest znajomość zasady doboru takich urządzeń. Ich wydajność dobiera się według wzoru: v x 3 = [m3/h]. Oznacza to iloraz długości, szerokości i wysokości pomieszczenia, pomnożony razy 3. Ze wzoru otrzymujemy wartość zalecaną przepływu powietrza osuszacza.

Popularni producenci osuszaczy powietrza i ich produkty

Jedne z lepszych osuszaczy powietrza proponuje firma Master, która ma w swojej ofercie zarówno osuszacze domowe, jak i półprofesjonalne, profesjonalne i przemysłowe. Jednym z tańszych osuszaczy tej firmy jest model DH 711, o wydajności 10 l na dobę. Osuszacze powietrza produkują również takie firmy jak: DESA, Airpress, Munters, Flipper Dry, XDRY, Ruby Dry, Olimpia.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaką wydajność ma mieć osuszacz w mieszkaniu?

    Jeśli mieszkanie ma standardową wysokość, czyli 2,7 metra, a wielkość danego pomieszczenia to np. 4x5 metrów, wówczas osuszacz powinien mieć wydajność równą = (4x5x2,7)x3= 162 m3/h.

  • W jakich warunkach ma być używany osuszacz?

    Inne urządzenie będzie potrzebne w niewielkich pomieszczeniach mieszkalnych, a inne w ogromnych archiwach, gdzie wilgoć mogłaby zniszczyć ważne zbiory książkowe. Przed zakupem osuszacza trzeba odpowiedzieć sobie na to ważne pytanie.

Podsumowanie

Osuszacze powietrza są specjalistycznymi urządzeniami, które są przydatne wszędzie tam, gdzie występują problemy z nadmierną wilgocią. Jeśli wybieramy osuszacz, zwróćmy uwagę na jego parametry, a zwłaszcza na jego wydajność, podawaną w m3/h.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 22:28:35, 120