Boże Narodzenie to jedno z największych i najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. W Polsce mocno zakorzeniona jest tradycja obchodzenia grudniowych świąt. Inną nazwą Bożego Narodzenia są Uroczystości Narodzenia Pańskiego.
W religii chrześcijańskiej Święta Bożego Narodzenia są upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa i jednocześnie jest to święto liturgiczne stałe. Wigilia świąt Bożego Narodzenia co roku przypada tego samego dnia, 24 grudnia. Dzień później zaś w kościele obchodzone jest właściwe święto Narodzenia Pańskiego.
W kościele katolickim cztery niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia są czasem oczekiwania na przyjście na świat Chrystusa Zbawiciela. Czas ten nazywany jest Adwentem i wówczas katolicy powinni wstrzymać się od hucznych zabaw.
Tak właściwie, Ewangelie nie podają dokładnej daty narodzin Chrystusa. Można ją jednak znaleźć w zapiskach Księgi Daniela, stworzonej przez Hipolita Rzymskiego w 204 roku naszej ery. Tą samą datę dzienną obchodzenia Uroczystości Narodzenia Pańskiego podaje rzymski historyk Sekstus Juliusz Afrykański, w dziele „Chronographiai” z roku 221. Początkowo, 25 grudnia obchodzono święto synkretyczne, kultu Sol Invictus, ustanowione w 274 roku przez cesarza Aureliana. Niemniej jednak, po IV wieku, kiedy w Rzymie chrześcijaństwo stało się religią państwową, miejsce święta Sol Invictus zajęło święto Bożego Narodzenia. Publicznie zaczęto je celebrować prawdopodobnie w połowie IV wieku. To tylko jedna z teorii powstania Święta Bożego Narodzenia. Na przestrzeni setek lat uczeni starali się dociec, w którym dniu urodził się Chrystus i w jakich latach żył. Można więc powiedzieć, że geneza Świąt Bożego Narodzenia jest więcej niż skomplikowana. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że w chwili obecnej kościół katolicki obchodzi dzień 25 grudnia jako Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Zwyczaje świąteczne
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia przypadająca na 24 grudnia jest obchodzona wyłącznie w niektórych Kościołach chrześcijańskich. W Polsce nazywana jest ona Gwiazdką lub Godami. Jest to dzień, w którym obowiązywał post bezmięsny, choć w chwili obecnej Kościół zniósł ten obowiązek, to jednak w większości polskich domów nadal na Wigilii podawane są wyłącznie potrawy postne. Wieczorem 24 grudnia podawana jest zwyczajowa, uroczysta kolacja. Jest ona organizowana z zachowaniem pewnych zasad. Po pierwsze, na wieczerzy ma pojawić się 12 potraw bezmięsnych, w tym ryby, dary ziemi itp. Przed przystąpieniem do kolacji Wigilijnej, jej uczestnicy łamią się opłatkiem, jako symbolem ciała Chrystusa, i składają sobie wzajemne życzenia. Oprócz tego, stół zastawiony jest zawsze o jedno nakrycie więcej, niż jest taka potrzeba. Puste miejsce pozostawiane jest dla niezapowiedzianego gościa, strudzonego wędrowca, który w czasie Wigilii może zapukać do naszych drzwi. Sygnałem, który nakazuje zasiąść do kolacji Wigilijnej, jest pojawiająca się na niebie pierwsza gwiazdka, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Królów do stajenki, w której narodził się Jezus Chrystus. W nocy, o godzinie 24 wierni zmierzają do kościołów na uroczystą mszę nazywaną Pasterką, zaś dopiero następny dzień 25 grudnia, jest nazywany Bożym Narodzeniem. Drugi dzień świąt obchodzony jest zaś na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.
Symbole świąteczne
Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele różnych symboli, z których większość jest pochodzenia pogańskiego. Najlepszym tego przykładem jest choinka, przystrajana świecidełkami. Celtowie ubierali w podobny sposób ostrokrzew, aby obłaskawić chochliki. Tak samo jest z jemiołą, którą wiesza się w domach podczas Świąt Bożego Narodzenia, a służyła ona niegdyś do praktyk okultystycznych.
Wśród atrybutów symbolicznych Świąt Bożonarodzeniowych wymienia się: