Do najważniejszych parametrów sukni ślubnych zalicza się ich fason, dekolt, materiał, z jakiego są wykonane, wszelkie zdobienia czyniące z sukni ślubnej wyjątkową kreację. Ważny jest kolor sukni ślubnej, która wbrew pozorom coraz rzadziej jest śnieżno biała. Musimy również zwrócić uwagę na wszelkie dodatki do sukni ślubnej, w jakie musimy się wyposażyć na ślub.
Fason sukni ślubnej musi być dobrany pod kątem figury przyszłej panny młodej. Do wyboru mamy następujące fasony:
Hitem ostatnich kilku lat są krótkie suknie ślubne, które jednak zakładają wyłącznie najbardziej odważne panny młode, charakteryzujące się doskonałą figurą. Muszą mieć one proste, szczupłe nogi, którymi śmiało można się pochwalić.
Suknia ślubna może posiadać specjalne halki, lub koła, utrzymujące jej odpowiedni kształt.
Kolejną kwestią przy wyborze sukni ślubnej jest jej dekolt. Do wyboru mamy tutaj następujące kształty dekoltów:
Kupując suknię ślubną, należy zdecydować, czy będzie miała ona ramiączka, rękawki, czy pozostawi gołe ramiona. Dla pań charakteryzujących się szerokimi ramionami najlepsze są suknie z ramiączkami, na dodatek dosyć szerokimi. Dla wyrównania proporcji można wybrać dekolt z szelką, którą wiąże się na szyi. Suknie z bufiastymi rękawkami nadają się dla szczupłych pań, a długie i obcisłe rękawy dla kobiet o idealnej linii ramion i szczupłych rękach.
Suknie ślubne są szyte z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, dlatego jest to parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kreacji dla panny młodej. Trzeba brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i praktyczne. Tkanina sukni ślubnej ma się dobrze prezentować i ładnie leżeć, a także nie gnieść się. Na ogół suknie ślubne są szyte z tkanin mających domieszki jedwabiu, ponieważ ładnie się on układa. Wśród materiałów wykorzystywanych na suknie ślubne wymienia się: brokat, muślin, mikado, organdynę, organzę, satynę, szantung, szyfon, taftę, tiul i żorżetę.
Wybierając suknię, musimy wybrać, czy ma posiadać ona draperie, koronki, hafty i różne zdobienia, czy też ma to być w miarę skromna kreacja. Nie należy przesadzać z ilością haftów, cyrkonii, perełek czy draperii, ponieważ nie będzie to dobrze wyglądało.
Kolor sukni ślubnej to też bardzo ważna kwestia przy jej zakupie. Nie wszystkie suknie ślubne są białe, a tak właściwie, wiele ma zupełnie inny odcień. Suknie ślubne występują w następujących odcieniach bieli:
Panny młode charakteryzujące się jasną karnacją, mającą lekko różowe zabarwienie nie powinny wybierać sukni ślubnych w bardzo jasnych odcieniach bieli. Dla nich lepsze będą suknie w kolorze złamanej bieli lub ecru. Panny młode o ciemnej karnacji mają za to dowolność wyboru koloru sukni ślubnej.
W ostatnim czasie na rynku pojawiają się suknie ślubne ze wstawkami kolorystycznymi, a nawet czarnymi haftami. Takie suknie są na pewno oryginalne, ale i kontrowersyjne. Polecane dla pań o zdecydowanym charakterze, bardzo odważnych.
Wreszcie, do sukni ślubnej musimy wybrać pasujące dodatki, do których zalicza się oczywiście welon, który może być wykonany z tiulu lub koronki, woalka, bolerko lub pelerynka, szal, rękawiczki i etola. Tuta już wybór należy do nas. Na przykład welon może być zastąpiony kapeluszem.
Mierząc suknię ślubną, zawsze miejmy na względzie wysokość obcasów naszych butów ślubnych, aby suknia nie była ani za długa, ani za krótka.
Istnieje wielu producentów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, trudniących się projektowaniem i produkowaniem sukni ślubnych. Jeśli wybierzemy suknię ślubną pochodzącą z najnowszej kolekcji renomowanego w branży producenta, będziemy pewne, że nasza suknia będzie nie tylko modna, ale i wysokiej jakości. Wśród najlepszych kreatorów mody ślubnej wymienia się takich światowych producentów jak: Alfred Angelo, Classa, Enzoani, Faviana, La Sposa, Justin Alexander, Lissa Ferrera, Pronovias, Susan Blanche, White One i inni. Wśród polskich producentów sukni ślubnych warto polecić Kreacje Żannet, Jola-Moda, MS Moda, Virginia, czy Atelier Kreacji Tomasza Rogali. Jeśli nasz budżet na suknię ślubną jest bardzo wysoki, możemy zdecydować się na kreację takich projektantów jak Gucci, Versace, czy z polskich projektantów – Macieja Zienia czy Ewy Minge.
Przy figurze gruszki, czyli u pań z dosyć szerokimi biodrami i małym biustem, polecane są suknie podkreślające górną część sylwetki. Najlepiej zrezygnować jednocześnie z jakichkolwiek udrapowań na spódnicy, a skupić się wyłącznie na gorsecie. Dobrym wyborem jest tu suknia o w miarę klasycznym kroju.
Panie charakteryzujące się figurą klepsydry, czyli najbardziej pożądaną, w której jest wyraźnie zaznaczona talia, mogą w sposób dowolny wybierać suknie ślubne, choć najbardziej polecanym fasonem będzie syrena.
Tak, jak najbardziej, zakładając, że będzie ona właściwie dobrana do sylwetki przyszłej panny młodej. Na przykład mały biust można optycznie powiększyć poprzez zastosowanie sukni z bogato zdobionym stanem. Z kolei, szerokie biodra zamaskujemy wybierając suknię z gorsetem i spódnicą rozszerzającą się od bioder.
Tren jest polecany w szczególności paniom niewysokim, ponieważ dzięki niemu można choćby optycznie wydłużyć sylwetkę. Nie należy jednak przy tym zapominać, że w wielu przypadkach tren może być bardzo kłopotliwy. Dlatego najlepiej wybrać suknię ślubną, która będzie miała tren podpinany, który nie będzie przeszkadzał w trakcie zabawy weselnej.
Suknia ślubna powinna całkowicie odpowiadać pannie młodej. Jej wybór jest bardzo trudny, ponieważ suknia może albo podkreślać atuty figury, a źle dobrana będzie eksponować jej mankamenty. Nie ulega wątpliwości, że wybór sukni ślubnej to najważniejsza decyzja dla każdej panny młodej. Nie może to być dziełem przypadku. Sprawę utrudnia fakt, że w sklepach i salonach ślubnych istnieje bardzo duży wybór różnego rodzaju kreacji, mających odmienne fasony i kolory.