Wyróżnić można wiele rodzajów pierścionków zaręczynowych. Jeśli chodzi o kamienie szlachetne, które są ozdobą pierścionków, można je podzielić na:
Jeśli już zdecydujemy się na najbardziej klasyczny pierścionek z diamentem, warto znać rodzaje jego szlifów. Szlif brylantowy powoduje, że diament ma szlif składający się z 58 powierzchni. Jakość szlifu brylantu decyduje o końcowym wyglądzie i wyjątkowym blasku kamienia. Stosowane są również szlify rozetowe ( w kształcie kwiatów), trapowe (kwadratowe) i ósemkowe. Ciekawostką niech będzie fakt, że oszlifowany diament traci aż 50% swojej pierwotnej masy.
Diamenty są wartościowymi kamieniami, przez co same pierścionki z tymi kamieniami są drogie, choć ich przedział cenowy jest bardzo rozciągnięty – od 300-400 zł do kilkudziesięciu tysięcy. Na wycenę diamentów wpływa ich czystość, masa i barwa. Jeśli nie stać cię na zakup pierścionka z prawdziwym diamentem, możesz zdecydować się na o wiele tańszy pierścionek z cyrkonią, która jest kamieniem syntetycznym, który blaskiem i estetyką jest spokojnie w stanie dorównać brylantowi.
Wybierając pierścionek zaręczynowy, powinniśmy zwrócić uwagę na typ oprawy kamienia. Chroni ona go i jednocześnie spełnia rolę estetyczną. Kamienie mogą być osadzone w koszyczku, w łapkach lub w pełnej oprawie. Najlepiej wyeksponowane są w oprawie delikatnej, ale jednocześnie najlepiej chronione są przez całą oprawę.
Kolejny wybór dotyczy metalu szlachetnego, z jakiego wykonany jest pierścionek. Możemy wybierać z takich metali jak złoto, srebro, tytan i platyna. W zakresie złota mówimy o różnych jego odcieniach. Bardzo popularne w ostatnim czasie staje się białe złoto, które powstaje poprzez połączenie złota żółtego, niklu i cynku, a czasem również srebra i palladu. Białe złoto znakomicie imituje droższą platynę. Jeśli chcemy, aby białe złoto nie matowiało, ani nie czerniało, powinno być poddane procesowi rodowania, czyli pokrycia rodem. Jeśli wybranka serca jest alergikiem, nie powinno się kupować dla niej pierścionka z białego złota, ponieważ zawiera ono domieszkę niklu, który bardzo często jest czynnikiem uczulającym. Jeśli kobieta w ogóle jest uczulona na złoto, można kupić pierścionek z tytanu, który nader rzadko powoduje jakiekolwiek alergie.
Kolejną propozycją jest pierścionek wykonany z żółtego złota. Jest ono stosowane do wyrobu biżuterii już od wieków. Jest metalem miękkim, dzięki czemu łatwo się kształtuje. Jubilerzy dodają do niego różne domieszki, aby metal stał się twardszy i bardziej wygładzony. Istnieją pierścionki wykonane z dwóch, albo nawet trzech rodzajów złota. Jest to alternatywa dla niezdecydowanych na konkretny rodzaj złota.
Kupując złoty pierścionek zaręczynowy, sprawdźmy, jaką ma on próbę. Zwykle wykonuje się pierścionki z próbą 585. Próba definiuje zawartość złota w 1000 gramach stopu. Jeśli widzimy pierścionek z czternastokaratowego złota, oznacza to, że jest to złoto próby 585.
Wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego niewątpliwie jest trudny. Dokonanie decyzji odnośnie stopu metalu, czy kamienia szlachetnego, a także po prostu wyglądu pierścionka, spędza sen z powiek mężczyznom, którzy planują się oświadczyć. Następnym problemem jest dla nich wybór pasującego dla ich wybranki serca, rozmiaru pierścionka.
Generalnie, pierścionek zaręczynowy powinien pasować na serdeczny palec lewej ręki. Dobrym sposobem na określenie dobrego rozmiaru jest ustalenie go na podstawie obwodu pierścionka, jaki kobieta nosi na co dzień. Można go podkraść wybrance, albo też zdać się na własne „oko”. Wielu panów wie, że po założeniu pierścionka wybranki na mały palec u dłoni, wchodzi on na przykład do kostki. To również całkiem niezły sposób na zmierzenie pierścionka. Jeśli jednak zupełnie nie wiemy, jaki to ma być rozmiar, wybierzmy salon jubilerski, który wykonuje usługi zmniejszania i zwiększania rozmiaru pierścionków na życzenie klienta. Jeśli nie trafimy w rozmiar, zawsze będzie można wówczas dopasować pierścionek do właściwego palca.
Na rynku funkcjonuje wiele zakładów rzemieślniczych, trudniących się wyrobem pierścionków zaręczynowych i innych typów biżuterii. Oczywiście, trudno je wymienić wszystkie z nazwy. Są jednak bardzo znani projektanci biżuterii, wśród których znalazły się takie polskie marki jak: Apart, W.Kruk, YES, czy Lisiewski Group.
Dla mężczyzn hołdujących tradycji poleca się zakup klasycznego pierścionka zaręczynowego z diamentem, osadzonym w białym lub żółtym złocie. Dla osób lubiących niestandardowe rozwiązania polecane są pierścionki z kolorowym oczkiem, wykonane np. z tytanu.
Tradycyjne pierścionki zaręczynowe mają oprawiony jeden kamień na obrączce. Jednakże niekoniecznie musimy taki pierścionek kupować. Jeśli wiemy, że nasza partnerka lubi oryginalną biżuterię, możemy pokusić się o inny kamień niż diament, który oprawiony będzie fantazyjnie. Zawsze jednak pamiętajmy, żeby pierścionek odpowiadał gustowi kobiety. To nic, że nam podobają się oryginalne pierścionki, pierścionek zaręczynowy ma podobać się wybrance.
Na pierścionku zaręczynowym nie można wygrawerować za dużo, ponieważ z reguły ma on dosyć cienką obrączkę. Zmieści się tam jednak data zaręczyn lub poznania, czy też inicjały zakochanych. Za grawer płaci się od 30 do 100 zł, choć niektórzy jubilerzy wykonują go w cenie pierścionka.
Decyzja o wyborze odpowiedniego pierścionka zaręczynowego powinna być gruntownie przemyślana. Nie jest ona łatwa dla mężczyzny, jeśli nie ma on wsparcia w postaci przyjaciółki przyszłej narzeczonej, mamy czy siostry. Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i oddania mężczyzny do kobiety, dlatego powinien być on szczególny. Przede wszystkim jednak, powinien podobać się kobiecie i pasować na jej palec. W końcu to ona ma go nosić do końca życia. Zdarza się dziś, że nowoczesne pary razem wybierają się do jubilera po odpowiedni pierścionek zaręczynowy. Na pewno unika się w ten sposób pomyłki przy wyborze pierścionka, jego stylu i rozmiaru, aczkolwiek znika gdzieś element zaskoczenia, niespodzianka oświadczyn.