Jak wybrać obrączki ślubne?

Małżeństwo to ważny, żeby nie powiedzieć, nie najważniejszy krok w życiu każdego człowieka. Decydując się na wypowiedzenie „tak” w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego podejmujemy poniekąd decyzję na całe życie. Symbolem zawarcia związku małżeńskiego za każdym razem są obrączki. Tradycyjnie powinny być to złote obrączki, ale nowoczesne pary małżeńskie wybierają również obrączki ze srebra czy tytanu. Jak wybrać obrączki ślubne i czym przy tej okazji mamy się kierować? Postaramy się wyjaśnić, jak najlepiej wybierać obrączki ślubne.

Na skróty...

Parametry obrączek ślubnych

obrączki ślubne - jak wybrać?

Obrączki z założenia mamy nosić do końca życia, ważny jest więc wybór takich obrączek, które będą wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Obrączki można podzielić na szereg rodzajów, biorąc pod uwagę zróżnicowane kryteria. Jednym z takich kryteriów jest choćby materiał, z jakiego zostały wykonane. Mowa tu o takich obrączkach, jak:

  • Złote,
  • Platynowe,
  • Tytanowe,
  • Srebrne,
  • Z kamieniami.
  • Obrączki złote są zdecydowanie najbardziej popularne ze wszystkich, bowiem są mocno zakorzenione w tradycji. Niekoniecznie jednak muszą być wykonane z żółtego złota. Mogą to być obrączki wykonane z estetycznego, eleganckiego białego złota. Do złota dodawane są domieszki innych metali, na przykład srebra, palladu czy niklu, dzięki czemu zmienia się nieco kolor złota, a na dodatek metal ten staje się twardszy i zdecydowanie bardziej wytrzymały, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku właśnie obrączek. Złote obrączki są ponadczasowe, ale zawsze wybierając materiał, z jakiego obrączka ma być wykonana musimy kierować się własnym gustem. Warto też brać pod uwagę ich trwałość i właściwości. Obok białego złota występują również obrączki wykonane z różowego lub czerwonego złota. Mają one domieszkę miedzi i cynku, stąd też ich szczególny kolor.

    Kupując złote obrączki, przyjrzyjmy się ich próbie, która definiuje zawartość złota w 1000 gramach stopu i może być określana na kilka sposobów. Na ogół, zawartość złota podawana jest w karatach. Urzędy probiercze znakują każdy złotniczy wyrób, również obrączki, których masa przekracza 1 gram. Próba obecna na obrączce wpływa na jej trwałość. Złoto wysokiej próby jest najlepsze i wysoko cenione przez jubilerów, ale jednocześnie nie jest ono dobrym materiałem na obrączki ślubne, ponieważ im wyższa próba złota, tym jest ono bardziej miękkie i zdecydowanie mniej trwałe. Złoto najwyższej próby jest też bardzo drogie, co na pewno nie zachęca do zakupu. Najczęściej spotykane są obrączki ślubne próby 585, czyli złoto 14-karatowe. Im niższa próba, tym tańsze obrączki, ale też bardziej wytrzymałe.

    Obrączki mogą być wykonane nawet z kilku rodzajów złota. Są to modele na pewno bardzo oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Na ogół są dosyć szerokie. Mieszane jest złoto białe z żółtym lub białe z różowym. Bardzo często zdarzają się trójkolorowe obrączki. W zasadzie ceny takich obrączek nieznacznie różnią się od cen modeli jednobarwnych. Niestety, ale kupno wielobarwnych obrączek niesie za sobą niebezpieczeństwo tego, że każda korekta ich rozmiaru – zmniejszenie lub poszerzenie, może przyczynić się do ich nieodwracalnej deformacji. Trzeba więc wybrać najbardziej optymalny ich rozmiar już przy zakupie i nie liczyć na to, że kiedyś się je zmniejszy czy powiększy.

    Innym pomysłem są obrączki platynowe. Mają bardzo podobny kolor do srebra, są cenne, a ich zaletą jest duża trwałość i odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, na które niestety narażona jest niejednokrotnie obrączka. Zdarza się, że do platyny dodaje się domieszki innych metali, przez co zmienia się ich barwa, a na dodatek stają się jeszcze trwalsze. Ilość platyny w danym stopie, podobnie jak w przypadku złota, określa próba jubilerska. Przy platynie jest to na ogół próba 950, co oznacza, że tylko 50 gram stopu stanowią inne metale. Platyna jest bardzo droga, dlatego za komplet obrączek z niej wykonanych zapłacimy ponad 7000 zł.

    Alternatywą są dla nich obrączki tytanowe, które są tanie, a trwałe. Są odporne na uszkodzenia i ścieranie, a na dodatek wspaniale sprawdzają się w przypadku alergików. Śmiało mogą je oni nosić, bowiem rzadko kiedy wywołują reakcje uczuleniowe. Za komplet tytanowych obrączek zapłacimy mniej niż 1000 zł.

    Ostatnim typem obrączek są obrączki z kamieniami. W ostatnim czasie bardzo modne stało się ozdabianie obrączek ślubnych kamieniami szlachetnymi i sztucznymi, takimi jak chociażby cyrkonie. Zdobienia występują raczej wyłącznie w damskich modelach obrączek. Używa się do tego celu także małych diamencików. Obrączki z kamieniami muszą być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, ponieważ ciężko je zwęzić czy poszerzyć.

    Kupując obrączki, musimy zwrócić uwagę i wybrać ich szerokość oraz profil. Ma to bardzo duże znaczenie nie tylko estetyczne, ale również decyduje o wygodzie ich noszenia. Szerokie obrączki mogą nie dawać dużego komfortu przy noszeniu, czego powinniśmy uniknąć. Obrączki mają szerokość w przedziale od 3 do 7,5 mm, ale zdecydowanie najpopularniejszą szerokością jest 4-6 mm. Szerokość obrączki dopasowuje się do gustu, sylwetki danej osoby i do wielkości jej dłoni. O ile panowie na ogół mogą mieć szerokie obrączki, o tylu u drobnych filigranowych pań, będą one wyglądać śmiesznie. Na męskiej, dużej dłoni tak samo będzie wyglądać zbyt cienka obrączka. Drobne osoby nie powinny wybierać za szerokich obrączek, a analogicznie – dobrze zbudowane powinny unikać zbyt wąskich. Trudno dopasowywać i omawiać obrączki do gustu danej osoby, ponieważ każdy ma tu inne preferencje. Trzeba przy tym dodać, że szerokość obrączki decyduje w dużej mierze o jej cenie. Im będzie szersza, tym więcej materiału trzeba zużyć do jej zrobienia, dlatego będzie droższa.

    Profil obrączki musi odpowiadać naszym własnym upodobaniom. Wyróżniamy profile standardowe, czy też tradycyjne – lekko wypukłe i zaokrąglone po bokach, które są eleganckie i dyskretne. Polecane są modele z lekko zaokrągloną z wewnątrz stroną, ponieważ wygodniej się je nosi i łatwo zdejmuje. W sklepach jubilerskich można kupić również obrączki o nowatorskich profilach, ostrych kantach, nierównych powierzchniach, czy też posiadające wybrzuszenia. Jeśli tylko lubimy nosić oryginalną biżuterię, śmiało możemy zdecydować się na takie właśnie obrączki.

    Ostatnią kwestią przy wyborze obrączek są jej wzory. Grawerowanie na powierzchni obrączki jakichkolwiek wzorów nazywane jest diamentowaniem. Wzór wyróżnia obrączkę i sprawia, że staje się ona wprost unikalna. Wybierając taką obrączkę dowiedzmy się, czy wzór jest wykonany metodą bezszwową, bowiem jeśli takim nie będzie, szybko ulegnie starciu, a próby poszerzenia obrączki skończą się uszkodzeniem grawera.

    Na obrączce, po wewnętrznej stronie można wygrawerować datę ślubu, imiona małżonków, sentencję, albo co tylko chcemy, jeśli ilość liter będzie odpowiednia.

    Popularni producenci obrączek ślubnych i ich produkty

    Obrączki ślubne w swojej ofercie mają jubilerzy znani w Polsce, firma YES, Apart i W.Kruk. Możemy je również kupić w takich firmach jak Art. Deco, Górecki, Lisiewski, Łazur, Węc i Wimet. Firmy Swepol i PZ Stelmach specjalizują się w produkcji wyłącznie obrączek ślubnych. Istnieją też projektanci oryginalnych obrączek, tacy jak Andrzej Bielak, Adam Hadryś, czy Kuba Żeligowski, ale za takie obrączki przyjdzie nam słono zapłacić.

    Cena obrączek ślubnych uzależniona jest od ich grubości, innowacyjności i tego, czy użyto w nich kamieni szlachetnych.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Jakie obrączki kupić dla alergików?

      Na pewno nie powinniśmy wybierać obrączek z białego złota, ponieważ na ogół zawierają one domieszki niklu, który może niestety uczulać. Alergenem może być w ogóle złoto, dlatego lepiej wybrać na przykład obrączki tytanowe, które zwykle nie wywołują uczulenia.

    • Jak kupić obrączki uniwersalne?

      Uniwersalny charakter będą miały obrączki o neutralnej, jednolitej barwie, wykonane z białego złota lub tytanu. Wybór obrączek z różnych metali i z kamieniami jest pod tym względem ryzykowny, ponieważ nie w każdej sytuacji i nie do każdego stroju będą one pasować.

    • Czy zdecydować się na tradycyjne, czy niestandardowe obrączki?

      Dla osób hołdujących tradycji polecane są zwyczajne obrączki wykonane z żółtego złota o określonej grubości i w odpowiednim oczywiście rozmiarze. Są praktyczne, nie niszczą się tak szybko jak chociażby białe złoto. Jeśli są wykonane z jednego materiału, jak np. żółte złoto, łatwo je zmniejszyć lub poszerzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości. Nie można tego powiedzieć o obrączkach niestandardowych. Na przykład przy obrączkach z kamieniami na obwodzie nie można ich zmniejszyć. Można je wyłącznie poszerzyć, co naprawdę warto wziąć pod uwagę.

    Podsumowanie

    Wybór obrączki ślubnej musi być gruntownie przemyślany i skonsultowany przez obojga małżonków. Muszą być przekonani co do tego, że właśnie takie obrączki ślubne chcą zakupić. Powinny być one eleganckie i estetyczne oraz wyjątkowo trwałe, jako że przez wiele lat mają być noszone na palcach. Dzisiaj w sklepach jubilerskich znajdziemy nie tylko standardowe obrączki z żółtego złota, ale nawet obrączki z niewielką zawartością meteorytów.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-03 00:20:03, 120