Jak wybrać krawat?

Każdy elegancki mężczyzna do garnituru zakłada na ogół krawat. W jego szafie powinniśmy znaleźć co najmniej kilka krawatów, pasujących do garniturów, koszul, a także do różnorodnych okazji. Inny bowiem krawat zakłada się na biznesowe spotkanie, a inny na spotkanie z przyjaciółmi, chrzciny czy własny ślub. Wybór odpowiedniego krawatu dla niektórych może być skomplikowany, dlatego podpowiadamy, jak tego dokonać.

Na skróty...

Parametry krawatów

krawaty - jak wybrać?

Pierwsze krawaty były znane już kilkaset lat temu, w XVII wieku. Fason krawatu od tego czasu uległ mocnym zmianom, w wyniku czego powstało wiele różnych rodzajów, a nawet odmian krawatów. Noszenie krawatu, eleganckiego dodatku do stroju męskiego, niegdyś przynależało wyłącznie najwyższym klasom społecznym. Dziś jednak krawat upowszechnił się, pozostając wciąż oznaką męskiej elegancji.

Kupując krawat, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg jego cech, takich jak materiał, z jakiego jest wykonany, jego jakość, długość i szerokość, czy kolor i wzór. Nie bez znaczenia jest również i to, na jaką okazję mamy założyć krawat.

Jeśli chodzi o materiał, to krawaty w chwili obecnej wytwarzane są z wielu różnych, naturalnych i syntetycznych tkanin. Najdroższe i zarazem najlepsze są tradycyjne krawaty jedwabne, które są wysoce wytrzymałe, lekkie i przewiewne, a przy tym doskonale się prezentują i znakomicie układają na męskiej piersi. Nie tak łatwo jest wybrać krawat jedwabny, bowiem jedwab jedwabiowi nierówny. Jeśli na metce znajdziemy informacje 100% jedwab, nie jest to gwarantem tego, że krawat jest w całości wykonany z jedwabiu. Jest to celowy zabieg producentów, którzy określają wyłącznie tkaninę zewnętrzną, jaką posiada krawat. Z kolei jego podszewka i wypełnienie na ogół wykonane są z tańszej bawełny czy choćby z fizeliny. Bardzo rzadko można spotkać krawaty, które rzeczywiście wykonane są z jedwabiu. Nazywane są one seven-fold i są produkowane z jednego kawałka materiały, zwijanego siedmiokrotnie. Mają one najwyższą jakość.

Nie każdy krawat musi być jedwabny, aby doskonale się prezentować. Dobrą alternatywą dla krawatów jedwabnych są krawaty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna, skóra i len. Co ciekawe, krawaty z wełny są szyte właściwie z tweedu, czyli grubej, wełnianej tkaniny. Z uwagi na ich sporą grubość i sztywność, a także specyficzną fakturę, nie będą one dobrze wyglądać w zestawieniu z przewiewną marynarką. Natomiast znakomicie będą one wyglądały przy garniturze ze sztruksu lub wełnianym. Obok tweedu, jest jeszcze kaszmir, który jest odmianą wełnianej tkaniny. Produkowany jest on z sierści kóz kaszmirskich i jest o wiele lżejszy od tweedu, dzięki czemu pasuje do letnich garniturów.

Ciekawym typem krawatów są te uszyte ze skóry. Na ogół mają one niestandardową szerokość. Trzeba podkreślić, że taki krawat dobrze będzie się prezentował ze strojem nieformalnym, na przykład przy sportowej marynarce. Nie zaleca się jego zakładanie do klasycznych garniturów.

Wspominany len również może być materiałem na krawat. Taki dodatek będzie dobrze komponował się z przewiewnym, letnim garniturem, wykonanym również na przykład z lnu. Wadą takiego krawatu jest niska odporność na gniecenie się.

W sklepach możemy spotkać krawaty wykonane z połączeń wspominanych, naturalnych materiałów, dzięki czemu krawat na przykład jest przewiewny, tak jak lniany, ale nie gniecie się, tak jak krawat wełniany. Oznacza to, że wykorzystywane są przy tym najlepsze cechy krawatów.

Obok naturalnych tkanin, przy produkcji krawatów wykorzystuje się również tkaniny syntetyczne, przy czym najczęściej używa się w tym zakresie poliestru. Krawaty ze sztucznych materiałów mają charakterystyczny połysk i nie gniotą się, a przy tym dobrze się układają, być może dlatego są często wybierane przez mężczyzn. Na dodatek, są o wiele tańsze od np. krawatów jedwabnych.

Kupując krawat, zawsze musimy zwrócić uwagę na jego jakość. Jak ją sprawdzić? Otóż, istnieje ku temu kilka skutecznych sposobów. Możemy na przykład zerknąć na to, w jaki sposób jest wszyta podszewka. W dobrych krawatach nie będzie się ona marszczyć przy szwach. Gorsze pod względem jakości krawaty mają wszytą metkę, służącą do przytrzymywania krótszej części po zrobieniu węzła. Z kolei, w lepszej jakości krawatach wszyta jest ku temu dodatkowa szlufka. Jeśli chwycimy krawat za węższy jego koniec i opuścimy go swobodnie, nie powinien się zginać i marszczyć. Jeśli tak jest, oznacza to, że mamy do czynienia z niskiej jakości krawatem. Jeśli delikatnie zagniemy materiał krawatu i usłyszymy charakterystyczne skrzypienie, mamy do czynienia z niskiej jakości krawatem z tkaniny syntetycznej.

Kolejną cechą krawatów, która powinna być punktem naszego zainteresowania przy ich wybieraniu, jest długość i szerokość. Długość powinna być dobrana do wzrostu użytkownika. Generalnie, krawaty mają długość od 145 do 152 centymetrów. Krawat o idealnej długości ma sięgać do górnej krawędzi paska od spodni, oczywiście po zawiązaniu. Z kolei, szerokość krawatu może być mocno zróżnicowana. W najszerszej części tradycyjny krawat ma około 8 cm, ale w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tzw. śledziki, czyli wąskie krawaty, o szerokości maksymalnej 4 cm. Takie krawaty uważane są poniekąd za mocno ekstrawaganckie, ale dobrze wyglądają w zestawieniu ze sportową marynarką. Tradycyjnej szerokości krawaty pasują do każdej, klasycznej marynarki. Wąskie krawaty pasują szczupłym mężczyznom, ale dla panów o większej ilości ciała będą one wyglądały śmiesznie. Wybierając szerokość krawatu zwróćmy uwagę na szerokość klap od marynarki. Można do nich dopasować tą cechę krawatu.

Ostatnimi parametrami krawatu jest kolor i wzór. Ich dobór jest najbardziej kłopotliwy dla panów. Ogólnie rzecz ujmując, powinno się kupować krawaty, garnitur i koszulę zgodnie z zasadą – trzy kolory i dwa wzory. Trzy części garderoby mogą być innego koloru, ale tylko na przykład krawat i garnitur może posiadać jakiś deseń. Jeśli chodzi o kolor, to wybierając krawat można zastosować zestawienia kontrastowe lub zestawienia ton w ton. Natomiast wzór krawatu dobierać należy ostrożnie. Na przykład łącząc ze sobą paski na garniturze z paskami na krawacie należy uważać na to, aby nie były one dokładnie takie same. Dzięki temu krawat będzie na pewno współgrał z resztą stroju.

Ostatnim wyznacznikiem tego, jaki krawat kupić, jest okazja, na którą go mamy założyć. Jeśli chcemy uniknąć wzbudzania kontrowersji, załóżmy klasyczny, szeroki na 8 cm krawat o jednolitej barwie. Wybierając się na spotkanie biznesowe, wybierzmy ciemny krawat, w zestawieniu z ciemnym garniturem i jasną koszulą. Będziemy wyglądać schludnie, profesjonalnie i na osoby godne zaufania. Przy rodzinnych spotkaniach najlepiej nie stosować kontrastowych zestawień krawatu z innymi częściami stroju. Lepiej sprawdzi się krawat ton w ton. Na randkę zaś, czy spotkanie z przyjaciółmi śmiało możemy pokusić się o odrobinę szaleństwa, wybierając krawat z wyrazistym wzorem czy w krzykliwym kolorze.

Popularni producenci krawatów i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów krawatów zaliczane są marki: Burbetty, Max Maurice, Pierre Cardin, Boss, Luigi Borrelli, Guy Laroche, G.F. Ferre, Ermenegildo Zegna, E. Marinella oraz Costume National. Krawaty tych znanych firm mają najwyższą jakość, dlatego możemy być pewni, że znakomicie będą leżały na każdym mężczyźnie. Krawaty tych ekskluzywnych skądinąd firm są bardzo drogie. Jeśli nasz budżet jest mały, możemy sobie pozwolić na zakup krawatów takich producentów jak Bardeli Collection, Collection Adam oraz E. Venzo.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak dobrać krawat?

    Krawat powinien być dobierany m.in. do prezentowanej przez danego mężczyznę sylwetki, a nie tylko do wzoru czy koloru garnituru. Otóż, dla wysokich mężczyzn najlepsze będą nieco dłuższe krawaty, zaś dla niskich panów najlepiej wybrać krawaty krótsze. Za każdym razem końcówka krawata powinna dotykać górnej krawędzi paska u spodni. Dla korpulentnych panów najlepsze będą szerokie krawaty (mające 11 cm w najszerszym miejscu), zaś dla szczupłych panów zaleca się noszenie krawatów wąskich. Dla każdego będzie jednak dobry krawat tradycyjny, o szerokości około 8 cm.

  • Na jaką okazję kupujesz krawat?

    Krawat do pracy, czy po prostu – na co dzień, powinien mieć stonowaną barwę. Na oficjalne wyjścia najlepiej wybierać krawaty nierzucające się w oczy, których kolory nie są zbyt jaskrawe. Te ostatnie nadadzą się na spotkanie z przyjaciółmi.

  • Jak wiązać krawat?

    Do wyboru jest co najmniej kilka węzłów, choć zdecydowanie największą popularnością cieszy się węzeł podwójny, pół Windsor i Windsor. Obok nich znane są również węzeł Pratta czy węzeł four-in-hand. Schematy wiązania krawatów znajdziemy w Internecie, również w łatwej do przyswojenia formie wideo.

Podsumowanie

Wybór krawata z naszą pomocą nie powinien stanowić zbyt skomplikowanego zadania. Jeśli tylko będziecie trzymać się określonych w niniejszym poradniku wytycznych, na pewno wybierzecie dobry dla siebie i dla danej okazji krawat, który będzie pasował do garnituru i koszuli.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:47:45, 120