Nagrywarki DVD, nazywane również cyfrowidami, mają kilka funkcji. Po pierwsze, pozwalają na nagrywanie różnorodnych plików na płytach DVD bądź dysku twardym, jeśli są w taki wyposażone, a na dodatek mogą służyć jako odtwarzacz DVD. Połączenie możliwości rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku w świetnej jakości sprawia, że są to coraz bardziej popularne urządzenia. Ich ceny sukcesywnie maleją, dlatego też więcej osób może sobie pozwolić na zaawansowaną technicznie nagrywarkę DVD. Format DVD, w którym nagrywa wspominane urządzenie, jest technologią przechowywania danych na dyskach optycznych, zbliżoną do CD-ROM, ale charakteryzująca się o wiele większą pojemnością. Płyty DVD są w stanie pomieścić od 4,7 GB do nawet 17 GB wysokiej jakości nagrań filmowych. Technologia DVD ma niewątpliwie wiele zalet, pozwala na zapis i odczyt do kilkudziesięciu godzin filmu, daje wysoką jakość obrazu i cyfrowego dźwięku, umożliwia łatwą nawigację po odtwarzanym nagraniu, a co najważniejsze dla klientów – jej ceny maleją. Kupując nagrywarkę DVD koniecznie musimy zwrócić uwagę na takie elementy jak nagrywanie płyt, dysk twardy, odtwarzanie, złącza, oraz dodatkowe funkcje i ułatwienia dla użytkownika. Nagrywanie płyt to podstawowa funkcja nagrywarek DVD, ważne jest więc, aby sprawdzić, na jakich nośnikach urządzenie jest w stanie zapisywać materiał. Istnieje kilka podstawowych formatów płyt, które koniecznie muszą być obsługiwane przez nagrywarkę. Formaty te różnią się między sobą możliwościami wielokrotnego zapisu, jak również gęstością. Należą do nich: DVD-R, DVD R-DL(podwójny zapis), DVD – RW (wielokrotny zapis) DVD R – DL, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW oraz DVD-RAM. Im szersza gama formatów, tym nagrywarka jest bardziej uniwersalna i funkcjonalna.
Niektóre nagrywarki DVD mogą być wyposażone w twardy dysk, którego znaczna pojemność pozwala na przechowywanie sporej ilości danych, bez konieczności natychmiastowego nagrywania ich na płytę. Nagrywarka DVD z twardym dyskiem umożliwia szybki montaż nagrywanego materiału oraz np. usunięcie partii filmu, w której puszczane są reklamy. Jeśli wybierzemy taką nagrywarkę DVD, powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność dysku twardego. Najbardziej popularne nagrywarki DVD mają dysk o pojemności 160 GB, który jest wystarczający dla większości zastosowań. Nagrywarki mogą posiadać dużo większe dyski twarde, nawet do 400 GB. Są one drogie, dlatego też lepiej zastanowić się przed zakupem, czy rzeczywiście taka pojemność jest nam niezbędna. Wiele nagrywarek DVD, które dostępne są w sklepach, pozwalają nie tylko na zapisywanie materiału na płytach DVD, ale również na jego odtwarzanie. Jest to bardzo ważna funkcja, która powoduje, że nie musimy dodatkowo zaopatrywać się w odtwarzacz DVD. Powinniśmy zwrócić uwagę na formaty odtwarzane przez taką nagrywarkę. Powinna ona pozwalać na odczyt formatów: DVD Video, VCD i SVCD DivX i Xvid, WMV i AVI oraz formatu graficznego JPG. Im więcej obsługiwanych formatów posiada nagrywarka, tym lepiej dla użytkownika. Jeśli chcesz używać dodatkowo nagrywarki DVD do odtwarzania muzyki, sprawdź, czy pozwala ona na odtwarzanie plików skompresowanych do formatów MP3 lub WMA.
Kolejnym ważnym parametrem, który może zadecydować o wyborze bądź nie, konkretnego modelu nagrywarki, są złącza, w które została ona wyposażona. Jest to istotne zwłaszcza dla tych osób, które zamierzają wykorzystywać nagrywarkę DVD również jako odtwarzacz DVD i chcą ją podłączyć do telewizora, czy zestawu głośników. Zasadniczo, nagrywarka DVD powinna być kompatybilna z telewizorem, co oznacza, że na jej wyposażeniu musi znaleźć się złącze Euroscart lub złącze cyfrowe HDMI. Dobrze by było, gdyby nagrywarka miała dodatkowo wejście DV, pozwalające na podłączenie do niej kamery cyfrowej. Każda nowoczesna nagrywarka posiada opcje dodatkowe, które zwiększają komfort jej użytkowania i podnoszą funkcjonalność. Producenci dążą do jak największego udoskonalenia swoich urządzeń, aby w idealny sposób spełniały one wymagania użytkowników. Z tego też względu nowe nagrywarki DVD nie ograniczają się wyłącznie do nagrywania płyt DVD, ale są o wiele bardziej przyjazne użytkownikom. Do dodatkowych funkcji, w jakie może być wyposażona nagrywarka DVD zaliczyć należy: Flex Time (umożliwia rozpoczęcie odtwarzania nagrywanego nagrania w dowolnie wybranym momencie), Live Pause TV (pozwala na zatrzymanie oglądanego programu i od tego momentu jest on nagrywany na dysk twardy nagrywarki), cyfrowe filtry video (usuwające zakłócenia i szumy), dwa napędy DVD, czytnik modułów pamięci oraz wbudowany tuner telewizyjny.
Na rynku funkcjonuje kilka producentów, którzy oferują dobre nagrywarki DVD. Na pewno można do nich zaliczyć takie firmy jak: Philips, JVC, LG, Sony, Samsung, Pioneer, Plextor, Panasonic i Toshiba oraz Lite-On. Wybór nagrywarki jednego z renomowanych producentów w zasadzie daje gwarancję tego, że urządzenie będzie działać niezawodnie przez wiele lat. Wyjątkowo niska cena nagrywarki DVD może wskazywać na niską jakość urządzenia, dlatego nie warto pokusić się o jego zakup, zwłaszcza, jeśli firma, która wyprodukowała nagrywarkę, nie jest nikomu znana. Lepiej zapłacić nieco więcej za sprzęt nagrywający i być pewnym, że nie zawiedzie on nas przez dłuższy okres czasu. Polecanym modelem nagrywarki DVD jest Plextor PlexWritet PX-716A. Jest to niestety jedna z najdroższych nagrywarek na rynku, ale jest bardzo wydajna. Wysoka prędkość nagrywania płyt, a także obsługa nośników –R DL to jej główne atuty. Wyposażono ją w 8 MB bufor i oryginalne funkcje – ulepszony zapis audio, nagrywanie płyt CD znacznie ponad normalną pojemność, szyfrowanie płyt hasłem, czy też sprawdzanie jakości wypalonych nośników. Kolejną dobrą nagrywarką jest Samsung Writemaster TS-H552U, choć ma ona nieco przeciętne parametry, to jednak okazuje się być szybkim urządzeniem. Wraz z nagrywarką kupujemy oprogramowanie firmy Pinnacle, czyli zbiór funkcjonalnych i bogatych w opcje narzędzi. Z kolei, nagrywarka Lite-On SOHW-1693S łączy w sobie wysoką wydajność za niską cenę. Ma ona możliwość zapisu dwuwarstwowego płyt formatu –R. Ostatnim z polecanych modeli nagrywarek, jest Toshiba SD-R5372, posiadająca wysoką szybkość zapisu. Ma ona rozsądną cenę, która na pewno jest kusząca dla klientów.
Standardowo, nagrywarka DVD powinna obsługiwać kilka podstawowych, najbardziej popularnych formatów, zarówno jeśli chodzi o nagrywanie, jak i możliwości odtwarzania. Do formatów tych zaliczane są: DVD-R, DVD+R, DVD - RW, DVD+RW.
Nagrywarki komputerowe wymagają do pracy oczywiście komputera, co jest dla nich pewnym ograniczeniem. Samodzielnie działają nagrywarki niezależne, ale do ich nawigacji niezbędne jest podłączenie do systemu kina domowego.
Wybór zależny jest od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Jeśli nie potrzebujesz nagrywać na płyty DVD żadnych plików, to lepiej wybierz tańszy odtwarzacz DVD. Z kolei, dla osób, które często przenoszą materiały filmowe na nośniki DVD przyda się urządzenie pozwalające na rejestrację i odtwarzanie DVD jednocześnie. Cena nagrywarek DVD jest niestety wyższa, niż odtwarzaczy tychże nośników optycznych.
Wybierając nagrywarkę DVD masz pewność, że będziesz mógł odtwarzać i rejestrować materiały filmowe z wysoką jakością obrazu i dźwięku. Przy zakupie nagrywarki DVD określonego modelu pamiętaj o tym, aby sprawdzić, w jakich formatach jest ona w stanie nagrywać, jakie płyty obsługuje oraz w jakie złącza wyposażył ją producent. Wyposażenie i funkcje dodatkowe sprawią, że Twoja nagrywarka DVD stanie się wszechstronnym urządzeniem, tylko przemyśl to, czy są Ci one rzeczywiście potrzebne. Za zwiększoną funkcjonalnością nagrywarek idzie bowiem nieco wyższa cena.