Jak wybrać wycieczkę?

Podróżowanie, możliwość odkrywania świata, jego zabytków i naturalnie pięknych krajobrazów, to ciekawe zajęcie, które jednak wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Czy jednak jedynie cena jest czynnikiem, który koniecznie trzeba brać pod uwagę przy wybieraniu wycieczki? Oczywiście, że nie. Istnieje szereg innych cech i parametrów ofert turystycznych, jakie należy sprawdzić przed ostatecznym dokonaniem rezerwacji danej imprezy. Sprawdźmy, o jakich cechach tu mowa.

Na skróty...

Ważne kwestie przed rezerwacją wycieczki

wycieczki - jak wybrać?

Biura podróży i agencje turystyczne kusza klientów coraz to nowymi ofertami wycieczek – krajowych i zagranicznych. Możemy wybrać się na wycieczkę w góry, nad morze, nastawić się na zwiedzanie, albo wręcz przeciwnie – na błogie leniuchowanie. Cóż, trzeba jednak dokonywać wyboru wycieczki w warunkach całkowitej informacji, rozumiejąc dokładnie, na co tak właściwie się zdecydowaliśmy.

Przed wyborem wycieczki powinniśmy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, takich jak: gdzie chcemy jechać, ile mamy pieniędzy odłożonych na ten cel i jakie świadczenia chcemy mieć wykupione w cenie wycieczki. Opcje wyżywienia na wycieczce czy wczasach są określane w formie symboli literowych i zwrotów. Mamy w tym zakresie następujące formy:

  • BB – Bed and Breakfast, dosłownie łóżko i śniadanie. Klient otrzymuje śniadanie w hotelu lub pensjonacie, w formie stołu szwedzkiego lub serwowane do stolików.
  • HB – Half Board – oznacza tu dwa posiłki każdego dnia, śniadanie i obiadokolację.
  • FB – Full Board – oznacza trzy posiłki każdego dnia na wycieczce, tj. śniadanie, obiad i kolację.
  • All Inclusive – wszystko w cenie, oznacza to kilka posiłków dziennie i napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń, w godzinach pracy baru. Najczęściej w zakres All Inclusive nie wchodzą świeżo wyciskane soki z owoców, kawa espresso, cappuccino itp. oraz importowane napoje alkoholowe.
  • Ultra All Inclusive – jest to powiększona oferta All Inclusive, która na przykład obejmuje napoje alkoholowe przez całą dobę i darmowy dostęp do uzupełnianego codziennie mini barka.
  • Jeśli mamy zdecydować się na konkretną opcję wyżywienia, powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Wcale nie jest powiedziane, że formuła All Inclusive rzeczywiście będzie dla nas najlepsza. Jeśli na wczasach wybieramy się na kilka wycieczek fakultatywnych, to nawet nie skorzystamy w wystarczającej mierze z przysługujących nam posiłków, przekąsek, napojów i alkoholi. Skoro tak, to po co dopłacać do ceny wycieczki za opcję All Inclusive, przecież można zdecydować się na przykład na wyjazd wyłącznie ze śniadaniami, a obiady i kolacje jadać na mieście czy na wycieczkach fakultatywnych. Jeśli wybieramy opcję HB sprawdźmy, w jakich godzinach podawane jest śniadanie i obiadokolacja. Jeśli obiadokolacja jest podawana w godzinach od 15-17 możemy na nią nie zdążyć, a na przykład będziemy woleli poleżeć wtedy na plaży, zamiast spieszyć do hotelu na posiłek. Forma wyżywienia BB ma dużą zaletę, mianowicie pozwala na poznanie turystom kuchni regionalnej.

    Poszukując wycieczki dla całej rodziny, powinniśmy zwrócić uwagę na pakiety rodzinne, jakie oferują biura podróży. Dzięki nim, na przykład nasze pociechy nie będą się nudzić na wakacjach. W wielu hotelach odbywają się osobne animacje dla dzieci, funkcjonuje mini club, a także można wynająć za dodatkową opłatą opiekunkę do dziecka z odpowiedniki kwalifikacjami. Dzieci nie nudzą się przez to na wycieczce, a my możemy zająć się leniuchowaniem nad basenem, zerkając od czasu do czasu na zabawy dziecka. Dodatkowo, najczęściej dzieci mające mniej niż 2 lata przebywają w hotelach całkowicie bezpłatnie, dzięki czemu rodzice zabierają dziecko na wakacje za darmo. Dziecko może co najwyżej płacić za przelot lub dojazd do miejsca docelowego wycieczki, choć niektórzy touroperatorzy nie pobierają żadnych kwot z tego tytułu, jako że dziecko w wieku do dwóch lat nie ma nawet własnego fotelu w samolocie. Inne biura podróży z kolei pobiorą za dziecko pełną opłatę, dodadzą do tego opłaty lotniskowe, ubezpieczenie i własną prowizję, która jest stałą kwotą, uzależnioną m.in. od standardu rezerwowanego przez nas hotelu.

    Warto jest dowiedzieć się, czy hotel, do którego się wybieramy ma udogodnienia dla dzieci. Czy można zamówić sobie łóżeczko dziecięce do pokoju, czy na stołówce znajdują się foteliki do karmienia itp. Jadąc na wycieczkę z niemowlęciem niezbędna będzie dla nas lodówka w pokoju, czy też wanienka do kąpieli i możliwość podgrzania jedzenia dla malucha.

    Wybierając się w podróż, dokładnie sprawdźmy, co takiego znajduje się na standardowym wyposażeniu każdego pokoju w hotelu. Dzięki temu znacząco ułatwimy sobie pakowanie i nie zabierzemy na wakacje całej listy zupełnie zbędnych przedmiotów. W większości przypadków na miejscu, w danym kraju dostępne są produkty gotowe dla niemowląt, dlatego też wcale nie trzeba ich wieźć z kraju. Dzięki temu możemy uniknąć płacenia za nadbagaż w samolocie.

    Jeśli wybieramy się na wycieczkę lotniczą, sprawdźmy maksymalne wymiary i wagę bagaży, jakie możemy ze sobą zabrać. Powinniśmy na długo przed wylotem skontrolować ważność paszportów, jeśli wybieramy się samolotem poza Unię Europejską.

    Na rynku turystycznym wycieczki na ogół można podzielić na dwie kategorie – First Minute i Last Minute. W formule First Minute rezerwujemy wyjazd na długo przed jego datą, tj. na przykład w listopadzie zamawiamy wyjazd wakacyjny i na odwrót, kiedy lato w pełni powinniśmy już zastanowić się nad tym, gdzie spędzimy ferie zimowe. Z kolei, Last Minute polega na rezerwowaniu wyjazdu w ostatniej chwili. Zarówno jedna opcja, jak i druga jest korzystna pod względem finansowym, ale można się spierać, która będzie dla nas bardziej atrakcyjna. Na przykład nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wyjazd typu Last Minute, ponieważ na przykład na cztery dni wcześniej nie mogą zarezerwować sobie w pracy urlopu wypoczynkowego.

    Wyjeżdżając do kraju o ciepłym, wręcz upalnym klimacie, najlepiej wybierzmy hotel, którego pokoje zaopatrzone są w klimatyzacje. Najlepsza jest klimatyzacja sterowana indywidualnie. Zdarzają się też niekiedy klimatyzacje centralne. Czasem za klimatyzację należy dodatkowo zapłacić, warto się o tym dowiedzieć przed wyjazdem na wycieczkę.

    Kiedy wybieramy wycieczkę dowiedzmy się o ubezpieczenia. Przede wszystkim, musimy mieć wykupione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie zdrowotne. Czasem przydatne jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży czy dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Niektóre biura podróży oferują możliwość wykupienia opcji niezmienności ceny wycieczki. W takim przypadku nawet w obliczu znaczących zmian cen paliw, czy walut obcych, cena naszego wyjazdu nie ulegnie zmianie i nie będziemy musieli do niego dopłacać.

    Pamiętajmy wybierając hotel na naszym wyjeździe, że kategoryzacja gwiazdkowa hoteli jest inna w Afryce, a inna w Europie. Hotel 3-gwiazdkowy w Egipcie może odpowiadać hotelowi bez gwiazdek we Francji. Uważajmy na takie sytuacje.

    Popularni touroperatorzy

    Do najbardziej znanych biuro podróży funkcjonujących w Polsce należy zaliczyć: Ecco Holiday, Neckermann, Itaka, Exim Tours, Oasis Tours, Selectours, Sun&Fun, Orbis, Rainbow Tours, Alfa Star, Triada, Pegas, Wezyr Holidays, Bee Free Holidays, Gandalf Travel, GTI, Sky Club, Grecos, Tui, Easy Travel, 7islands, Otium, Scan Holiday, Summerelse, Ecco Travel, Konsorcjum Biur Podróży, Adriatyk, Itaka & Gala, Orka Travel, Karpatia, Regent, Matimpex Travel, Terra Mare, Delta Travel, Logos Tour, Oskar, Moje Wakacje, Wygoda Travel, Lekier, Grupa Atlas Tours, Active Travel, Destino Mexico, Logos Travel, Atlas Tours, Opal Travel, RejsClub.pl, Europol.

    Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem

    • Co oznacza symbol BB przy ofercie wycieczki?

      Takim symbolem określana jest opcja wyżywienia na wycieczce. Jest to skrót od zwrotu „Bed and Breakfast”, czyli łóżko ze śniadaniem. Na ogół śniadanie nie jest serwowane, ale w hotelu czy pensjonacie jest szwedzki stół, z którego można do woli wybierać.

    • Czym są śniadania kontynentalne?

      W opisach wycieczek zagranicznych możemy znaleźć informację o podawaniu w hotelu tzw. śniadań kontynentalnych. Takie śniadanie złożone jest z różnych rodzajów pieczywa, masła, miodu, dżemów, kawy, herbaty, soków i jajek.

    • Kiedy jechać na wycieczkę?

      W zasadzie, nie ma tu ograniczeń, choć oczywiście przyjemniej będzie zwiedzać Oslo, kiedy nie ma 20-stopniowego mrozu, czy oglądać Barcelonę przy przyjemnej ciepłej pogodzie, zamiast upału. Trzeba wiedzieć też, czy wybieramy się na wycieczkę poleniuchować i poopalać się, czy nastawiamy się raczej na zwiedzanie? Jeśli chcemy zobaczyć zabytki, lepiej wybrać się w dane miejsce tuż przed, albo tuż po sezonie, bowiem nie napotkamy w najważniejszych zabytkach czy w ciekawych miejscach na tłok.

    Podsumowanie

    Wybór wycieczki, zwłaszcza zagranicznej, nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Zawsze możemy jednak zasięgnąć w tej kwestii opinii znajomego z biura podróży, albo naszych przyjaciół, którzy już byli w danym miejscu. Należy jednak pamiętać, że każdy ma nieco inne wymagania i nasze nie muszą wcale pokrywać się z tymi, które prezentują nasi znajomi. Jeśli tylko pojedziemy na wycieczkę pozytywnie nastawieni do życia, raczej będziemy z niej w pełni zadowoleni.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-25 19:36:43, 120