Urządzenia GPS dla turystów przede wszystkim mają informować o ich aktualnym położeniu. Potrafią zapisać wszelkie ślady podróży i doprowadzić turystę w wyznaczony cel. W razie potrzeby, system GPS określi pozycję i bezpiecznie doprowadzi użytkownika do miejsca zbiórki czy do najbliższego punktu informacyjnego.
Nie ulega żadnym wątpliwością, że nowoczesna technologia ułatwia życie turyście. Wędrówka jest o wiele bardziej uporządkowana, kiedy za każdym razem możemy sprawdzić, gdzie się znajdujemy i bezpiecznie wytyczyć naszą trasę. Z systemem GPS dla turystów na pewno nie zabłądzimy i wrócimy do schroniska czy obozowiska. Niegdyś podobną rolę pełniły mapy i busola, dziś coraz częściej są one zastępowane przez odbiornik GPS. Na pewno o wiele łatwiej jest wyznaczyć własną pozycję czy trasę poruszania się z użyciem urządzenia GPS dla turystów, niż posiłkując się tradycyjnymi metodami.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że turystyczne urządzenia GPS charakteryzują się z goła innymi właściwościami i funkcjami, niż popularne nawigacje samochodowe. Na wycieczce w górach, czy w obcym mieście bynajmniej nie przyda nam się dotykowy ekran, czy funkcje głosowe. Równocześnie, inne musi być zasilanie naszego urządzenia. Jego baterie czy akumulatorki powinny być możliwie jak najmniejsze, ale muszą one zapewniać mu ciągłość zasilania. Najlepiej, aby turystyczny odbiornik GPS miał wielkość komórki. Dobre urządzenie będzie wodoszczelne, odporne na wstrząsy i wysoce wytrzymałe. Powinno mieć ponadto baterie, które nie będą się zbyt szybko rozładowywać, co oznacza, że musi być energooszczędne.
Turystyczne urządzenia GPS można podzielić na cztery rodzaje, z których możemy wybrać najlepszą dla nas opcję. Mowa tu o:
Wybierając turystyczne urządzenie GPS, powinniśmy kierować się jego funkcjonalnością i intuicyjną obsługą. Nawigacja w systemie nie powinna być zbyt skomplikowana. Ważne jest odpowiednie pokrycie map, które powinno być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli poruszamy się wyłącznie po Polsce z nawigacją w ręku, zakupmy urządzenie z wbudowanymi mapki kraju
Kupując system GPS dla turysty, należy wybrać taki, który ma tylko najbardziej potrzebne dla nas funkcje. Nie ma sensu kupować urządzenia ze zbyt dużą ilością funkcji, ponieważ obniża się jego funkcjonalność i na pewno będzie trudniejsze dla nas w obsłudze. Dla własnego bezpieczeństwa, nie powinniśmy w 100% ufać systemom GPS. Zawsze w dłuższe wędrówki po nieznanym terenie lepiej wziąć ze sobą mapę i busolę lub kompas. Nawet jeśli się nie przydadzą, to jednak w newralgicznej sytuacji mogą się one okazać niezbędne.
Do najbardziej znanych, renomowanych producentów turystycznych urządzeń GPS zalicza się takie firmy, jak: Garmin, Lowrance, eXplorist, Clarion, Survival.
Taki telefon musi przede wszystkim mieć możliwość komunikacji z modułem GPS za pośrednictwem Bluetootha, bądź przy użyciu protokołu NMEA 0183. Powinien mieć ekran kolorowy, o minimalnych wymiarach 176x220, zainstalowane oprogramowanie Java, certyfikat dla aplikacji Java oraz oprogramowanie i mapy.
Turystyczne urządzenia GPS są dziś bardzo popularne i w niedalekiej przyszłości mogą stać się one obowiązkowym wyposażeniem każdego wędrowca, podobnie jak chociażby telefon komórkowy. Przed zakupem urządzenia GPS powinniśmy gruntownie zastanowić się nad tym, jakie funkcje takiego sprzętu będą dla nas niezbędne. Nie kupujmy multifunkcyjnego systemu GPS, jeśli rzeczywiście nie będzie nam potrzebny, ponieważ wydamy na niego sporo pieniędzy, choć moglibyśmy zaoszczędzić je na inne wyposażenie niezbędne turyście. Znając własne oczekiwania odnośnie turystycznego systemu GPS oraz ofertę handlową, możemy przystąpić już do wyboru odpowiedniego urządzenia. Warto jednak uprzednio zapoznać się z cechami odbiorników GPS i ich parametrami, aby nasz wybór okazał się być jak najbardziej świadomy i słuszny.