Jak wybrać sprzęt turystyczny?

Wybierając się na biwak, czy też wyjeżdżając na camping, warto zaopatrzyć się w różne akcesoria, zaliczane do sprzętu turystycznego. Mowa tu o kompasie, termosie, latarce i lodówce turystycznej. Obok namiotu czy materaca lub karimaty, na której będziemy spać, są to na pewno niezbędne rzeczy. Jak je wybrać? Jakie parametry należy brać przy tym pod uwagę? Odpowiemy na te i inne pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Kompas

sprzęt turystyczny - jak wybrać?

Wybór kompasu jest w zasadzie najłatwiejszy, zakładając, że nie potrzebny nam jest zaawansowany sprzęt tego typu. Dobrze jest kupić kompas, posiadający lusterka, celownik, który zdecydowanie ułatwia „wycelowanie” pożądanego kierunku oraz ruchomą igłę. Właściwie wszystkie kompasy, które w chwili obecnej znajdują się na rynku posiadają te trzy elementy. Najnowsze mają jeszcze ruchomą całą tarczę kompasu. Dobry kompas powinien mieć całą tarczę wypełnioną niezamarzającym płynem. Powinniśmy mieć równocześnie możliwość aretacji igły w czasie transportu. Kupując kompas, warto jest zwrócić uwagę na obecność różnych skali, szkła powiększającego, otworów do odrysowania punktów i wszelkie oznaczenia fluorescencyjne, bowiem dzięki nim można skorzystać z kompasu nawet w ciemności, bez konieczności posiadania przy tym latarki.





Termos

Kupując termos, musimy przede wszystkim zdecydować się, jaką ma mieć on pojemność. W najmniejszych termosach wynosi ona około 0,2l, a największych ponad 1 l. Powinniśmy przy tym wiedzieć, czy termos potrzebujemy na gorącą kawę lub herbatę, czy też na posiłki typu zupa. W zależności od naszych potrzeb wybierzemy inny kształt termosu, który będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Dobry termos powinien posiadać co najmniej dwie ścianki. Polecane są termosy wykonane ze stali nierdzewnej, które są wytrzymałe, a przy tym estetycznie wyglądają. Warto sprawdzić przed zakupem, czy termos jest szczelny i czy wyposażono go w korkonakrętkę, która pozwala na opróżnienie zawartości termosu bez konieczności jej odkręcania. Najnowsze termosy posiadają dodatkowy stoper, zaś ich wieko może służyć jako kubek lub miska. Ważne jest, aby termos jak najdłużej utrzymywał niezmienną temperaturę płynów, jakie się w nim znajdują. Do tego niezbędne są solidne ścianki, najlepiej pokryte miedzią, pomiędzy którymi występuje próżnia. Dobre termosy utrzymują temperaturę płynów gorących do 8 godzin, a zimnych do 12 godzin. Termos powinien być zgodny ze standardami bezpieczeństwa i jakości.

Latarka

Kolejnym ważnym akcesorium wśród sprzętu turystycznego jest latarka. Jest to po prostu przenośne źródło światła, które jest niezbędne na biwaku, czy podczas spacerów w lesie o zmroku. Wybór latarki zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia, inną latarkę będzie potrzebował policjant do pracy, a inną miłośnik biwakowania. Wybierając latarkę powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak: źródło światła, rodzaj włącznika, rodzaj zasilania oraz wielkość i rzeczone przeznaczenie.

Jeśli chodzi o źródło światła, to możemy wymienić latarki wyposażone w żarówkę albo diodę LED. Latarki żarówkowe dzielą się na:

  • Halogenowe – najwyższe natężenie światła,
  • Xenonowe,
  • Kryptonowe,
  • Standardowe – o najmniejszej sile światła.
  • Taka klasyfikacja została opracowana w oparciu o zastosowane w latarce źródło światła. Wymienione latarki różnią się między sobą rodzajem zastosowanej żarówki, a tym samym siłą i barwą uzyskiwanego światła.

    Z kolei latarki wyposażone w diodę LED są coraz bardziej popularne, z uwagi na ich dużą energooszczędność. Pobierają one znacznie mniejszą ilość energii, co oznacza, że charakteryzują się dużą żywotnością. Świecą nawet do 100 000 godzin. Są także wysoce odporne na wstrząsy, ponieważ w diodzie nie ma elementów szklanych, podatnych na uszkodzenie.

    Kolejnym parametrem istotnym przy zakupie latarki jest rodzaj włącznika. W zdecydowanej większości dostępnych obecnie w sklepach latarek występują dwa rodzaje włączników – klik i twist. Włącznik typu „klik” ma klasyczny guzik, którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe uruchomienie latarki. Z kolei, „twist” polega na przekręceniu jednego z elementów obudowy latarki. Łatwiejszy w obsłudze będzie przycisk, niż włącznik twist, ale zaletą drugiego rozwiązania jest to, że uniemożliwia ono przypadkowe włączenie urządzenia.

    Źródło zasilania latarki również powinno się znaleźć w centrum naszego zainteresowania. Może to być zasilanie bateryjne lub akumulatorowe. Latarki z akumulatorem, które można ładować, zawsze będą droższe, od swoich bateryjnych odpowiedników. Trzeba jednak powiedzieć, że latarki zasilane akumulatorami nie wymagają już dodatkowych nakładów finansowych, a w przypadku latarek bateryjnych musimy od czasu do czasu kupować nowe baterie, ponieważ stare się zużywają.

    Ważne jest też przeznaczenie latarki i jej wielkość. Wymiary lata er są mocno zróżnicowane, wyróżnić można malutkie latarki kieszonkowe, jak i duże latarki halogenowe, dające silne światło. Jeśli latarka ma służyć do celów turystycznych, najlepiej wybrać urządzenie o większych parametrach i większej sile światła.

    Lodówka turystyczna

    Na wyprawy turystyczne przydatna okazuje się być lodówka przenośna. Podstawowym zadaniem do spełnienia przez lodówkę turystyczną jest utrzymywanie świeżości jedzenia podczas dłuższych biwaków. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów lodówek turystycznych, stąd też pojawia się problem z ich najbardziej trafnym wyborem. Ceny lodówek są równie mocno zróżnicowane. Przy zakupie lodówki turystycznej należy zwrócić uwagę na jej jakość oraz pojemność. Największe lodówki turystyczne mogą mieć nawet pojemność rzędu 50 litrów. W wielu nowoczesnych urządzeniach tego typu dostępne są zarówno opcje chłodzenia, jak i grzania, choć dotyczy to wyłącznie lodówek elektrycznych, które podłączane są do kontaktu lub wtyczki do zapalniczki samochodowej. Są w stanie schłodzić rzeczy do 25 stopni Celsjusza poniżej temperatury otoczenia.

    Wyróżniamy trzy typy lodówek turystycznych:

  • Torby izolacyjne – idealne rozwiązanie na krótkie wypady, charakteryzują się krótkim działaniem, co oznacza, że wkłady chłodzące obecne w nich szybko się wyczerpują. Lodówki są po prostu powłoką elastyczną, która przypomina kształtem saszetkę. Do ich wnętrza wkłada się wkłady chłodzące utrzymujące niską temperaturę,
  • Lodówki na wkłady – nadają się również na krótkie wypady, choć sprawdzą się również i w czasie dłuższych biwaków. Podczas wykorzystywania takiej lodówki należy wkłady mrożące uprzednio schłodzić w lodówce przed włożeniem ich do lodówki turystycznej.
  • Lodówki zasilane elektrycznie - najlepiej sprawdzają się w podróży samochodem, bowiem można je podłączyć do zapalniczki samochodowej. Zapewniają świeżość produktów spożywczych przez długi czas, o ile mamy dla nich pewne źródło prądu.
  • Popularni producenci sprzętu turystycznego i ich produkty

    Jeśli chodzi o kompasy, to w polskich sklepach możemy nabyć kompasy Suunto, kosztujące od 60 do 200 zł. Polecanym modelem są wersje z lusterkiem, MC1 oraz MCA. Jeśli wybieramy się na biwak z mapą, to przyda nam się kompas typu Silva 1-2-3. Są to kompasy płytkowe z ruchomym nimbusem. Na płytce najczęściej są skale, które pozwalają na łatwe określenie na posiadanej mapie odległości w danej jednostce, na przykład w kilometrach, pomiędzy dwoma punktami, w linii prostej. Innym modelem kompasu, wartym polecenia, jest Suunto A40L, kosztujący nieco ponad 70 zł. Ma on zintegrowany krzywomierz, dzięki czemu można za jego pomocą zmierzyć odległość po linii krzywej. Ma również szkło powiększające oraz otwory, służące do odrysowania punktów, które używane są w biegach na orientację.

    Do najbardziej znanych producentów termosów zalicza się następujące firmy:ALADDIN, B&S, Bergner, Beem, BODUM, BergHoff, Cambro, COOK&CO, Emsa, Eva Solo, Erik Bagger, Esbit, Fox, Hendi, Ilsa, KING CAMP, Leifheit, Leopold, Menu, Platypus, POLIBOX, Primus, Rommelsbacher, ROSENDAHL, SAGAFORM, Sigg, Stalgast, Stanley, Stelton, Tatonka, Tescoma, Temp rite, TTM, Termite, Vango, Vialli Design, Vinzer, Zack, Żak.

    Z kolei, latarki do celów turystycznych i nie tylko, znajdziemy w ofercie firm: Ansmann, Black Diamond, Cyalume, EDI-T, Element, Emos, Energizer, Essential Gear, Fenix, Gerber, GP, Grunda, Ikelite, Inovam Jaxon, JETBeam, Led Lenser, Mactronic, Maglite, Nite Ize, Olight, Osram, Panasonic, Philips, Petzl, Power Plus, Primus, Princeton, Scubatech, Smart Electronic, Stanley, Streamlight, Varta i Walther.

    Natomiast, lodówki turystyczne są produkowane przez takie marki jak: Abarqs, Ardes, Ariete, Arka, Black&Decker, Campingaz, Camry, Concept, Cooler, Eldom, Elesko, Euro Cave, Exquisit, Ezetil, HB, Iceberg, KAMAi, Kelsyus, KOOLBOXX, Linea, Mueller, Outwell, Palson, Ravanson, Sencor, Severin, Traveller, Tristar, UNOLD, Vitek i Waeco.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czym różni się kompas od busoli?

      Kompas pokazuje wyłącznie kierunki świata, natomiast przy użyciu busoli jesteśmy w stanie określić azymuty.

    • Czy zależy Ci na energooszczędności latarki?

      Jeśli tak, powinieneś zdecydować się na latarkę wyposażoną w diodę LED w miejsce żarówki, ponieważ charakteryzuje się ona najmniejszym poborem prądu z dostępnych typów latarek.

    Podsumowanie

    Sprzęt turystyczny typu kompas, latarka, lodówka czy też termos jest niewątpliwie potrzebny podczas biwaku czy wypraw do lasu. Przyda się też przy innych okazjach. Warto przemyśleć zakup poszczególnych przedmiotów składających się na sprzęt turystyczny, aby później nie żałować dokonanych zakupów.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-02 21:22:46, 120