Co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Europy?

Podróże po Europie wydają się Polakom zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż chociażby wyjazdy do Afryki, czy Azji. Rzeczywistość jednak pokazuje, że nawet wyjeżdżając do sąsiadującego z Polską kraju należy być naszykowanym na wszelkie ewentualności. Warto więc zapoznać się z ciekawymi informacjami, jakie dotyczą wyjazdów do różnorodnych krajów europejskich.

Na skróty...

Szczepienia i lekarstwa

Europa – gdzie pojechać?

W obrębie wyjazdów europejskich nie ma ściśle wymaganych szczepień, choć niektóre są zalecane. Szczepienia nie są obowiązkowe, ponieważ w krajach w Europie występuje jedynie niewielkie zagrożenie zarażenia chorobami zakaźnymi. Zalecaną szczepionką jest szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi oraz polio.

Przebywając w krajach basenu Morza Śródziemnego, warto zwracać szczególną uwagę na spożywane posiłki, aby uniknąć kłopotów trawiennych. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w lekarstwa przeciwko biegunce i wymiotom. Nie zaleca się spożywania surowych owoców i warzyw, niegotowanych potraw i picia wody wprost z kranu. Nie polecane jest też jedzenie lodów, choć od tego w ciepłym klimacie Morza Śródziemnego trudno się powstrzymać. Wybierając się w do ciepłych krajów europejskich warto zaopatrzyć się w kremy z wysokimi filtrami, zwłaszcza, jeśli jedziemy na wycieczkę z małymi dziećmi.

Potrzebne rzeczy i przygotowanie do lotu

Jadąc na wakacje do Chorwacji, a w niektórych przypadkach także na Wyspy Kanaryjskie, do Hiszpanii czy Portugalii, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w obuwie do wody. W Chorwacji obok kamieni na plaży i w wodzie można napotkać na ostre jeżowce.

Przygotowanie do lotu

Lecąc na wakacje, należy szczególnie starannie się spakować i zważyć walizki, aby nie przekroczyć ustalonego limitu. Jeśli walizka będzie cięższa, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat, które czasem mogą być wyższe od ceny biletu. Najczęściej limit bagażu głównego wynosi od 15 do nawet 32 kg, w zależności od linii lotniczej, z jaką lecimy. Najczęściej na pokład samolotu można bez problemu i dodatkowych opłat zabrać wózek inwalidzki i składany wózek dziecięcy.

Oprócz bagażu głównego, do samolotu pasażer może zabrać bagaż podręczny, o wadze od 5 do 10 kg, w zależności od linii, ale musi on zmieścić się w wymiarach 55x40x20 cm. Każdy pasażer może mieć tylko jedną sztukę bagażu podręcznego. Laptop, plecak czy torebka to dodatkowy bagaż. Jeśli zamierzamy przewozić zwierzęta, trzeba zgłosić to wcześniej do linii lotniczych. Istnieje możliwość zabrania ze sobą bagażu specjalnego, np. deski surfingowej lub namiotu, ale rzeczy te muszą być zgłoszone wcześniej w biurze podróży i muszą mieścić się w założonych wymiarach. Warto wiedzieć, że bagaż specjalni podlega oczywiście opłacie. W bagażu podręcznym nie można umieszczać żadnych przedmiotów ostrych i niebezpiecznych, ani jedzenia lub napojów, a także kosmetyków do założonej pojemności. Jeśli jedziemy z małymi dziećmi, wówczas mamy możliwość wzięcia na pokład samolotu jedzenia i napojów dla dziecka.

Kategoryzacja miejsc noclegowych

W Polsce istnieją przepisy, które dosyć szczegółowo określają wymagania do spełnienia przez obiekty noclegowe. Dlatego też w hotelu określonej kategorii będziemy mieć na pewno wyższy standard niż w motelu. Natomiast w innych krajach europejskich istnieją nieco inne kategoryzacje obiektów hotelarskich. Standard hotelu trzygwiazdkowego we Francji będzie najprawdopodobniej nieco inny niż trzygwiazdkowego hotelu w Bułgarii. Dopytać trzeba więc przed wyjazdem o rzeczywisty standard hotelu, do jakiego się wybieramy. W takim przypadku, jeśli placówka nie spełnia określonych wymagań na miejscu, jako klienci możemy dochodzić w biurze podróży swoich roszczeń.

Zmiana ceny

Czasem po dokonaniu zakupu wycieczki, jej cena może się jeszcze zmienić, jeśli umowa taką ewentualność przewiduje. W innych przypadkach jest to niemożliwe. Touroperator może podnieść cenę, jeśli nastąpi:

  • Wzrost kursów walut,
  • Wzrost kosztów transportu,
  • Wzrost podatków, opłat urzędowych, lotniskowych bądź przeładunkowych w portach morskich.
  • Trzeba tu zaznaczyć, że każdorazowo biuro musi udokumentować wpływ na zmianę ceny, a konsument może, ale nie musi zgodzić się na propozycję nowej ceny. Może też równie dobrze wypowiedzieć umowę i odzyskać wpłacone uprzednio pieniądze. Cena wycieczki nie może ulec zmianie na 20 dni przed wyjazdem. Warto sprawdzić, czy w cenie imprezy znajdują się wszelkie opłaty, za ubezpieczenie, transfer na i z lotniska, opieka pilota itd.

    Pomoc lekarska

    Wyjeżdżając do Unii Europejskiej, można wszędzie liczyć na fachową pomoc lekarską, ale bezwzględnym warunkiem jej uzyskania jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka karta jest honorowana nie tylko w całej Unii, ale również w Szwajcarii, Norwegii, na Islandii i w Liechtensteinie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że kartę mogą otrzymać wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz członkowie ich rodzin. Karta EKUZ uprawnia posiadacza do korzystania bezpłatnie ze świadczeń zdrowotnych, w razie nagłej choroby lub wypadku we wszelkich placówkach, jakie działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na zasadach obowiązujących w kraju, w którym się znajdujemy. Dlatego też, na przykład w Czechach, gdzie obowiązuje zasada współpłacenia za świadczenia medyczne lub pobyt w szpitalu, trzeba wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia pewnych wydatków. Dodatkowo, karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju oraz pewnych opłat za świadczenia medyczne i ratownictwo górskie. Z tego względu wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się też w polisę turystyczną.

    W celu wydania dla nas karty EKUZ należy złożyć wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Funduszu.

    Wymagane dokumenty

    Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej, nie trzeba już posiadać paszportu, a wystarczającym dokumentem będzie dowód osobisty, zarówno starego, jak i nowego wzoru. Dokument, niezależnie od tego, czy będzie to paszport czy dowód osobisty, musi być ważny i w wystarczająco dobrym stanie, aby bezproblemowe było stwierdzenie tożsamości właściciela.

    Wyjazd do Bułgarii

    Wyjeżdżając do Bułgarii, należy znać choćby podstawowe zwroty w języku bułgarskim. Trudno prowadzić rozmowy po angielsku, ponieważ mało kto włada tam tym językiem. Zarobki w Bułgarii są bardzo niskie, dlatego każde, nawet niewielkie napiwki są mile widziane. Jedzenie jest tańsze niż w Polsce, więc śmiało można żywić się na mieście. Walutę wymienia się w kantorze na miejscu na obowiązujące tam lewy. Jeśli wybieramy się do Bułgarii samochodem naszykujmy się na konieczność opłaty podatku drogowego w wysokości około 15 euro oraz opłatę za dezynfekcję pojazdu – 2 euro. Przyjdzie nam zapłacić także opłatę ekologiczną – 8 euro. Kiwanie głową oznaczające w Polsce tak, w Bułgarii odczytywane jest jako nie.

    Wyjazd do Hiszpanii

    Sklepy i lokale usługowe, w tym restauracje, w porze obowiązującej sjesty są zamknięte. W większości przypadków wstęp na plaże jest bezpłatny, ale za to pobierana jest opłata za wynajęcie parasola i leżaka. Posiadanie i handel narkotykami jest surowo zakazany. W Hiszpanii uznawane jest polskie prawo jazdy.

    Wyjazd do Grecji

    Wszelkie sklepy i lokale usługowe najczęściej są zamknięte w czasie sjesty, zaś urzędy i banki są czynne tylko do godziny 14. Wstęp na plaży jest zwykle bezpłatny, ale pobierana jest opłata za wynajem parasola i leżaka. Jeśli zechcemy nurkować w Grecji, będziemy potrzebować specjalnego zezwolenia. Nie wolno nam wydobywać żadnych rzeczy z morza. W Grecji uznawane jest polskie prawo jazdy.

    Wyjazd do Portugalii

    Poruszając się po Portugalii samochodem, możemy korzystać z polskiego prawa jazdy, ponieważ jest ono całkowicie honorowane. Pamiętajmy, że w kraju tym obowiązują bardzo surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC samochodu. Za każdym razem, kiedy będziemy wymieniać walutę, czy to w banku czy w kantorze, będziemy musieli zapłacić niewielką prowizję. Nie ma żadnych ograniczeń w podróżach po kraju. Co ciekawe, w każdym mieście funkcjonują darmowe kafejki internetowe, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości możemy bezpłatnie korzystać przez 30 minut z Internetu dziennie.

    Wyjazd do Włoch

    Podobnie jak w wielu innych, europejskich państwach, także i we Włoszech jest uznawane polskie prawo jazdy. Latem w godzinach południowych ma miejsce sjesta, co oznacza zamknięte sklepy i restauracje. Plaże są bezpłatne, a jedynie wynajem parasoli i leżaków pociąga za sobą dodatkowe koszty. W niektórych miejscach warto wyposażyć się w obuwie do wody, ponieważ dno morskie pokryte jest kamieniami. Jeśli wybieramy się na zwiedzanie obiektów sakralnych, zaopatrzmy się w odpowiednie ubranie, zakrywające kolana i ramiona.

    Wyjazd do Monako

    Do Monako nie dolecimy samolotem, bowiem państwo to nie posiada własnego lotniska. Jeśli będziemy chcieli wejść do jednego z kasyn na terenie Monako, musimy być pełnoletni i mieć odpowiedni strój. Niektóre plaże w Monako są płatne. W Monako bardzo dba się o utrzymywanie czystości w miejscach publicznych. Zaśmiecanie ulic jest karane wysokimi karami pieniężnymi.

    Podsumowanie

    Trzeba powiedzieć, że wyjeżdżając do europejskich stolic nie musimy się szczególnie przygotowywać. Koniecznie należy mieć ze sobą dokument tożsamości – w Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, zaś w pozostałych krajach w większości przypadków konieczny będzie paszport.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-25 19:48:44, 120