Co trzeba wiedzieć przed wycieczką do Ameryki?

Ameryka kojarzy nam się z dobrobytem i przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Zapominamy wielokrotnie, że obok USA znajduje się tam wiele innych państw wartych odwiedzenia przez turystów, chociażby Kuba, czy Meksyk, Brazylia i Argentyna. Przyjrzyjmy się nieco bliżej informacjom, które istotne są przed wyruszeniem do Ameryki.

Na skróty...

Dokumenty niezbędne do wyjazdu do Ameryki

Ameryka – gdzie pojechać?

Przede wszystkim, przy wyjeździe do Ameryki będzie nam potrzebny ważny paszport. Dzieci podróżujące z nami muszą być wpisane do naszego paszportu. Warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy wielu państw amerykańskich jest posiadanie stosownej wizy. Tak jest w przypadku Kanady, Chile, i oczywiście Stanów Zjednoczonych. Obowiązek wizowy dla turystów, którzy wybierają się w podróż na krócej niż 90 dni, dla obywateli Polski został zniesiony w: Argentynie, Brazylii, Chile, Gwatemali, Meksyku, Panamie, Paragwaju, Peru i w Wenezueli.

Procedura ubiegania się o wizę

Większość Polaków ubiegających się o wizy otrzymuje z ambasady pozytywną decyzję i może jechać do Stanów Zjednoczonych. Jeśli jednak miało się w przeszłości problemy natury prawnej w Polsce czy też w USA raczej nie otrzyma się wizy. Amerykańskie prawo dotyczące imigrantów wymaga, aby podczas rozmowy z konsulem w sprawie wizy ustalić, czy osoba ubiegająca się o nią ma dobre związki z krajem rodzinnym. Najczęściej oficer przeprowadzający taką rozmowę pyta o sytuację osobistą danej osoby – co robi, jaką pracę wykonuje, jak długo, czy ma męża/żonę i dzieci itp. Generalnie, konsulat zainteresowany jest tym, czy dana osoba ma motywację do powrotu do Polski po wizycie w Stanach Zjednoczonych. Osoba ubiegająca się o wizę musi przekonać konsula, że ma zamiar wrócić do kraju rodzinnego. O wizę do USA możne ubiegać się każdy w przypadku wyjazdów turystycznych. Zarówno noworodki, jak i osoby w podeszłym wieku. Niepełnoletni muszą ubiegać się o wizę za pozwoleniem dorosłych opiekunów.

Procedura ubiegania się o wizę jest w zasadzie bardzo prosta, znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu, a konsul zapewnia, że w przyszłości zostanie ona jeszcze bardziej uproszczona. Pierwszym krokiem jest umówienie terminu z konsulem. Następnie wypełnić należy formularz wizowy, co można zrobić w trybie online, korzystając z odpowiedniej witryny internetowej. Wydrukowany formularz należy przynieść ze sobą na rozmowę z konsulem wraz z fotografiami w odpowiednim formacie. Do ambasady należy wnieść opłatę wizową w wysokości 100 dolarów. Jest ona niezależna od faktu, czy wiza zostanie nam wydana czy też nie. Następnie, osoba ubiegająca się o wizę przychodząca na rozmowę do konsula, jest wprowadzana do działu wizowego, gdzie pobierane są jej odciski palców. Rozmowa z konsulem jest krótka i trwa maksymalnie około 5 minut. Wiza jest wydawana na 10 lat.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę do USA, przed wykupieniem jej najlepiej jest wystąpić o wydanie wizy do konsula. Nie ma 100% pewności, że po zakupie wyjazdu turystycznego w biurze podróży wizę otrzymamy.

Wyjazd na Kubę

Najlepszym terminem na zorganizowanie wycieczki na Kubę jest okres począwszy od listopada do marca. Po Kubie najłatwiej poruszać się autobusem i koleją, ale warto powiedzieć, że bilety kolejowe kupuje się ze sporym wyprzedzeniem. Różnica czasu pomiędzy Warszawą a Hawaną, stolicą Kuby, wynosi 6 godzin. Od maja do października na wyspie obowiązuje czas letni.

Turyści mogą właściwie swobodnie i bez większych przeszkód podróżować po całym kraju, ale nie wolno im wkraczać do oznakowanych stref specjalnych, chociażby do bazy wojskowej w Guantanamo. Pomiędzy czerwcem a listopadem niepolecane są wyjazdy na Kubę, ponieważ w rejonie Zatoki Meksykańskiej mogą występować wtedy huragany, zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańcom i turystom. Jeśli turysta chciałby zanocować w kwaterze prywatnej, powinien wybierać wyłącznie te miejsca, których właściciele posiadają stosowne licencje, uprawniające ich do podejmowania turystów. Za taką samą cenę można znaleźć kwatery o różnym standardzie. Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe wydawane w USA, czeki wydane przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Warto jest przed wyjazdem na Kubę dowiedzieć się w banku, czy nasze karty będą w nim działały. Wszelkie operacje dokonywane w dolarach amerykańskich na wyspie są obciążone dodatkową opłatą podczas wymiany na kubańskie peso, w wysokości 10%. Turyści przyjeżdżający na Kubę muszą dokonywać zakupów wyłącznie w sklepach dewizowych, zaliczanych do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Cubalse, Palco. Jedynie mięso wieprzowe, owoce i warzywa można kupować w kioskach i na bazarach.

Na Kubie w zasadzie nie funkcjonuje komunikacja miejska. Jadąc na Kubę wyposażmy się w konwerter wtyczek, ponieważ stosowane są tu wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami. Przepisy obowiązujące na Kubie uniemożliwiają cudzoziemcom możliwość odzyskania przy wyjeździe podatku VAT. Bezwzględnie nie wolno handlować środkami odurzającymi i narkotykami. Za przemyt czy nawet posiadanie ich w małych ilościach grozi aż 30 lat więzienia. Karalne jest organizowanie, a także sprzyjanie nielegalnej emigracji. Jakiekolwiek kontakty z przedstawicielami opozycji grożą aresztem i ekstradycją.

Wyjazd na Dominikanę

Rajska wyspa, prawdziwy eden na ziemi – tak bywa określana Dominikana, ale przed wyjazdem do tego kraju, w którym turystów kuszą piaszczyste, białe plaże, trzeba dowiedzieć się co nieco szczegółów. Przede wszystkim, na Dominikanie, podobnie jak w krajach arabskich, należy się targować. Nie należy pić wody z kranu, najlepiej ją zastąpić oryginalnie butelkowaną wodą mineralną. Podróżując po wyspie taksówką ustalajmy cenę za kurs z góry, chyba że taksówka zaopatrzona jest w taksometr. W tym przypadku należy tylko usilnie poprosić o jego włączenie. W większości miejsc przeznaczonych dla turystów ceny produktów i pamiątek są zbliżone. Zwyczajowo do rachunków w restauracjach są dopisywane 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Dla bezpieczeństwa turystów zaleca się nie noszenie ze sobą dużej ilości gotówki i dokumentów. Lepiej zostawić je w skrytce hotelowej lub w sejfie w pokoju.

Wyjazd do Meksyku

Wyjazd do Meksyku może być spełnieniem naszych marzeń, jeśli tylko będziemy stosować się do zaleceń ekspertów. Przede wszystkim, turysta nie może krytykować, sprzeciwiać się lub nie udzielać odpowiedzi innym mieszkańcom Meksyku, ponieważ jest to źle widziane i może sprowokować agresywne zachowania. Powszechnie daje się napiwki kierowcom, w restauracjach kelnerom, czy też bagażowym. Wynoszą one co najmniej 10% ceny zamówienia. Mile widziane jest posługiwanie się choćby kilkoma, prostymi zwrotami w języku hiszpańskim. W Meksyku w godzinach od 14 do 16 obowiązuje sjesta, podczas której sklepy są pozamykane.

Wyjazd do Kanady

Wyjeżdżający do Kanady muszą uzyskać wizę turystyczną. Walutą w kraju jest dolar kanadyjski, dzielący się na 100 centów. Zwyczajowo, w restauracjach i pubach w Kanadzie zostawia się 15% napiwku, nawet, gdy suma zamówienia jest niska. Warto podkreślić, że ceny podawane w sklepach nie zawierają podatku, który trzeba doliczyć. Wynosi on około 7% sumy. Różnica czasu pomiędzy Polską a Kanadą wynosi około 6 godzin.

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych w zasadzie wszędzie można płacić kartami kredytowymi. Przed wyjazdem do USA najlepiej wyrobić sobie taką kartę w jednym z polskich banków. Jeśli będziemy chcieli wynająć samochód w USA za gotówkę, przyjdzie nam to z dużym trudem. Zdecydowanie najbardziej popularnymi kartami kredytowymi są VISA, MasterCard, American Express oraz Discover. Jeśli zgubimy kartę kredytową lub zostanie nam ona skradziona, należy natychmiast ją zablokować, abyśmy nie stracili pieniędzy. Gotówkę z karty pobierzemy w każdym bankomacie. Oczywiście, przy wyjeździe do Stanów Zjednoczonych musimy posiadać wizę wydaną przez konsula.

Warto wiedzieć, że napięcie w gniazdkach elektrycznych w USA wynosi 120 V, dlatego polskie wtyczki do sprzętów elektrycznych nie będą pasować do gniazdek amerykańskich. Trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie konwertery.

W USA obowiązują inne jednostki metryczne niż w Polsce, mamy więc mile, stopy, cale czy też funty, w miejsce kilometrów, centymetrów, czy kilogramów.

W różnych stanach obowiązują nieco inne przepisy prawa, aczkolwiek w większości przypadków nie można spożywać alkoholi w miejscach publicznych, ani nawet posiadać przy sobie otwartych puszek czy butelek. Nie można również przewozić rozpieczętowanych pojemników z alkoholem w samochodzie. W większości stanów zakup i spożywanie alkoholu jest dozwolone dla osób mających ukończony 21. rok życia. Dodatkowo, w miejscach publicznych palenie jest kategorycznie zabronione i przestrzega się tego zakazu.

Nie powinny nas dziwić inne ceny paliwa, czy alkoholu i produktów spożywczych, ponieważ stany mają inne systemy podatkowe.

Podsumowanie

Każdy kraj w Ameryce jest inny i ma inne zwyczaje oraz przepisy prawne. Warto przed wybraniem się w daleką podróż do Ameryki zapoznać się ze szczególnymi informacjami na temat danego kraju, które pozwolą nam na zorganizowanie w sposób bezproblemowy naszej wycieczki zagranicznej.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-25 19:47:09, 120