Telefon bezprzewodowy spełnia dokładnie takie same funkcje, jak telefon przewodowy, ale ma nad nim taką przewagę, że za jego pośrednictwem można prowadzić rozmowy telefoniczne z dowolnego miejsca w domu. Możemy przy tym swobodnie przemieszczać się. Słuchawka telefoniczna w telefonie bezprzewodowym nie jest połączona z bazą żadnym przewodem i to na niej znajdują się wszystkie klawisze, umożliwiające pełną obsługę telefonu. Do komunikacji na linii baza-słuchawka telefoniczna jest przy tym wykorzystywane cyfrowe łącze radiowe, które na ogół ma co najmniej kilkunastometrowy zasięg. Dzięki temu można śmiało odbierać telefony i wykonywać połączenia chodząc po domu, będąc na balkonie, tarasie, a nawet w ogrodzie. Bywa, że kupując telefon bezprzewodowy, dostajemy nawet do kilku słuchawek, maksymalnie 4, co zdecydowanie ułatwia nam prowadzenie rozmów w domu i poza nim, w niewielkiej oczywiście odległości. W takim przypadku każdy z domowników może mieć własną słuchawkę i odbierać rozmowy telefoniczne, albo dzwonić, z własnej sypialni. Baza telefonu bezprzewodowego musi być podłączona do gniazda telefonicznego i na stałe do źródła prądu. Jeśli prądu nie ma, telefon nie zadziała.
Kupując telefon bezprzewodowy, powinniśmy zwrócić uwagę na takie jego elementy, jak wyświetlacz, funkcje dodatkowe ułatwiające użytkowanie, komfort użycia oraz automatyczną sekretarkę. W niektórych, głównie najnowszych, modelach telefonów bezprzewodowych występują wyświetlacze. Mogą mieć one charakter czarno-biały lub kolorowy. Jeśli chcemy, aby ekran naszego telefonu stacjonarnego był wyraźniejszy i zdecydowanie bardziej czytelny, powinniśmy zdecydować się na model posiadający podświetlenie wyświetlacza. Na wyświetlaczu z reguły widoczny jest wybierany numer, czas rozmowy, bieżąca data i godzina, numer osoby dzwoniącej do nas (jeśli mamy taką opcję) oraz ewentualnie opis przypisany do danego numeru, zakładając, że telefon wyposażony jest w książkę telefoniczną. Jeśli telefon bezprzewodowy posiada wbudowaną automatyczną sekretarkę, to na wyświetlaczu może pojawić się informacja o tym, czy mamy nowe informacje. Dodatkowo, w telefonach bezprzewodowych na wyświetlaczu widać stopień naładowania akumulatorów i wskaźnik siły sygnału. Ostatnią funkcją, na jaką pozwala wyświetlacz jest zmiana ustawień.
Jeśli kupujemy telefon bezprzewodowy, sprawdźmy, czy jest on wyposażony w książkę telefoniczną. Wbudowana lista adresów pozwala na łatwe łączenie się z wybranym numerem. Liczba wpisów do książki telefonicznej może wynosić od 10 do nawet 250 pozycji.
W przypadku, gdy chcemy wiedzieć, kto do nas dzwoni jeszcze przed odebraniem telefonu, wybierzmy telefon bezprzewodowy mający identyfikację numeru przychodzącego, nazywaną w skrócie CLIP. Warto przy tym zaznaczyć, że funkcja ta wymaga wykupienia odpowiedniej usługi u operatora telefonicznego. Niektóre modele dodatkowo zapisują w pamięci odebrane i nieodebrane numery połączeń przychodzących. Przydatną funkcją dodatkową telefonu jest tryb głośnomówiący, w którym rozmówcę słyszymy przez głośnik.
Telefon bezprzewodowy może posiadać szereg funkcji, które zdecydowanie przyczyniają się do ułatwienia jego użytkowania. Pierwszą z nich jest wskaźnik stanu naładowania akumulatorów, które są w słuchawce. Dzięki niemu można szybko określić, jak długo słuchawka będzie działała bez konieczności jej ładowania. W niektórych modelach telefonów bezprzewodowych spotkamy się z dźwiękową lub wizualną sygnalizacją rozładowania akumulatorów. Musimy w tym momencie jak najszybciej rozpocząć ładowanie słuchawki.
Drugą z funkcji ułatwiającą życie użytkownikom, jest automatyczny odbiór połączeń, który polega na tym, że podniesienie słuchawki z bazy jest jednoznaczne z połączeniem z dzwoniącym. Dobrze by było, aby kupowany przez nas telefon bezprzewodowy posiadał blokadę klawiatury, która zapobiegnie przypadkowemu wybraniu numeru i wykonaniu połączenia, bez naszej wiedzy i woli.
Jeśli zamierzamy korzystać z telefonu bezprzewodowego na dużych odległościach od bazy, powinniśmy wybrać model posiadający wskaźnik siły sygnału. Na wyświetlaczu w takim przypadku znajduje się piktogram, który orientacyjnie określa, na jaką odległość można odejść od bazy ze słuchawką, bez utraty zasięgu. W niektórych modelach sygnalizacja ta odbywa się poprzez sygnał dźwiękowy, czyli mamy w tym przypadku sygnalizację braku zasięgu słuchawki. Jeśli chcemy kontrolować czas trwania naszych rozmów, a co za tym idzie także kosztów, możemy zakupić model telefonu bezprzewodowego z funkcją wyświetlania czasu rozmowy. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzać na wyświetlaczu jak długo prowadzimy lub prowadziliśmy rozmowę.
Najmniejszym problemem przy wyborze telefonu bezprzewodowego jest chyba dobór dzwonka. Na ogół z resztą można go wybrać z całkiem dużej gamy wgranych melodyjek. Jeśli zależy nam na tym, aby dzwonek był przyjemny dla ucha, możemy zdecydować się na telefon z dzwonkami polifonicznymi i wówczas dzwonek może być np. fragmentem piosenki.
Ostatnim względem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy kupowaniu telefonu bezprzewodowego, jest jego wygląd i kolor. Najczęściej telefony bezprzewodowe produkowane są w kolorze czarnym, białym i srebrnym, choć niektóre firmy wypuszczają na rynek limitowane serie telefonów w innych, bardziej intensywnych, charakterystycznych kolorach. Warto sprawdzić przed zakupem, czy dany model telefonu zbudowany jest z trwałych materiałów oraz czy jego konstrukcja jest wystarczająco solidna. Będzie to dla nas stanowić gwarancję długiego użytkowania zakupionego modelu telefonu bezprzewodowego. Bywa, że niektóre modele telefonów są wyposażone w wejście słuchawkowe, przez co mamy możliwość podłączenia do nich zestawu słuchawkowego i dzięki temu zwiększenia funkcjonalności całego urządzenia.
Jednym z lepszych modeli telefonów bezprzewodowych jest Panasonic KX-TG8120PDS, mający 2-kierunkowe nagrywanie rozmów. Warto polecić też takie telefony jak: Panasonic KX-TG1381PDM, Panasonic KX-TG8301 biały oraz Panasonic KX-TG8421PDB czarny. Kosztują one od100 do 300 zł.
Wszystko uzależnione jest od typu telefonu, który kupujemy. Najlepsze mają zasięg maksymalny nawet do kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że możemy prowadzić swobodnie rozmowy telefoniczne nawet będąc w ogrodzie naszego domu.
Podstawowymi parametrami wyboru jest czas rozmowy oraz czas czuwania, bez konieczności ładowania baterii znajdującej się w słuchawce telefonu. Dane te informują użytkownika, jak długo będzie mógł maksymalnie rozmawiać przez telefon lub trzymać słuchawkę z daleka od bazy. Czas rozmowy waha się w przedziale mniej więcej od 20 do 30 godzin, zaś czas czuwania wynosi nawet do 200 godzin.
Miłośnicy mobilnych rozwiązań na pewno uznają, że telefony bezprzewodowe są o niebo lepsze od zwyczajnych, przewodowych urządzeń telefonicznych. Niemniej jednak, one też mają pewne ograniczenia. Kupując telefon bezprzewodowy, zawsze sprawdźmy, czy ma on dobre baterie. Powinniśmy skontrolować, jak długo słuchawka telefonu bezprzewodowego będzie funkcjonować bez konieczności odkładania jej na bazę i ładowania. Czas ten podawany jest w dwóch wymiarach – jako czas czuwania urządzenia oraz czas rozmowy. Pamiętajmy też, aby sprawdzić wszelkie funkcje dodatkowe telefonu bezprzewodowego i wybrać taki, którego opcje będą nam najbardziej odpowiadały. Czasem ogrom dodatkowych funkcji będzie dla nas nieprzydatny i wtedy nie ma sensu przepłacać i kupować taki drogi telefon.