Jak wybrać ładowarkę do telefonu?

Aby móc wykorzystywać na co dzień telefon komórkowy, musimy posiadać do niego odpowiednie akumulatory, które z czasem wyczerpują się i należy je naładować. W tym celu koniecznością staje się ładowarka do telefonu. Większość nowych telefonów komórkowych sprzedaje się w pakiecie z ładowarką, ale co jakiś czas istnieje potrzeba jej wymiany na nową. Tak dzieje się, jeśli ładowarka się zepsuje i nie będzie ładowała baterii telefonicznej. Na zakup nowej ładowarki do telefonu decydujemy się również w momencie, gdy potrzebujemy ładowarki samochodowej, albo chcemy mieć możliwość ładowania baterii w innym miejscu, niż w naszym domu. Jak kupić dobrą ładowarkę do telefonu? Postaramy się odpowiedzieć w pełnym zakresie na to pytanie.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje ładowarek do telefonów

ładowarki do telefonów - jak wybrać?

Wybór ładowarki do telefonu powinien opierać się przede wszystkim na tym, jaki jest to model komórki. Ładowarka powinna być adresowana właśnie do określonego typu i modelu telefonu komórkowego. Warto powiedzieć, że różne firmy mają różne ładowarki. Nawet w obrębie jednego producenta telefonów komórkowych można mówić o zróżnicowanych typach ładowarek. Jakie występują pomiędzy nimi różnice? Przede wszystkim, dotyczą one wtyczek, w jakie są wyposażone.

Ładowarkę do telefonu można kupić w sklepie GSM, w sklepach internetowych z takim asortymentem, albo na aukcjach internetowych. Poszukiwanie odpowiedniej ładowarki do swojego telefonu komórkowego w przestrzeni internetowej należy rozpocząć od wpisania dokładnej nazwy posiadanego modelu telefonu komórkowego i dodania do niego słowa „ładowarka”. Dzięki temu w serwisach aukcyjnych otrzymamy listę aukcji, w których sprzedawana jest ładowarka do naszego telefonu komórkowego.

Ładowarki można podzielić na kilka typów, przede wszystkim są to ładowarki stacjonarne i samochodowe, choć w ostatnim czasie pojawiły się też ładowarki komputerowe, które pozwalają na ładowanie baterii telefonu komórkowego za pośrednictwem portu USB występującego w komputerze. Można mówić o tradycyjnych ładowarkach, jak i tych wyposażonych w podstawę stołową.

Podstawowym parametrem ładowarek do telefonów komórkowych, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, jest liczba kanałów ładowania. Powinna być ona równa liczbie akumulatorów, jakie można ładować w tym samym momencie. Najczęściej, w standardowych ładowarkach występują cztery kanały, choć w sklepach można też spotkać mniejsze, dwukanałowe ładowarki do telefonów komórkowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na przydatność ładowarki pod kątem akumulatorów, jakie zamierzamy ładować. Musi ona mieć możliwość ładowania dokładnie takiej baterii, jaką mamy w naszym telefonie.

Należy pamiętać, żeby przy zakupie ładowarki do telefonu sprawdzić czas ładowania baterii, rodzaj sterowania i ewentualne funkcje dodatkowe, w które może być wyposażona ładowarka. Czas ładowania baterii to jedna z najbardziej istotnych rzeczy w ładowarkach do telefonów, bowiem to od tego parametru zależy, w jakim czasie akumulator będzie ponownie gotowy do użycia. Parametr ten może przyjmować różne wartości, które powinny być podane na opakowaniu przez producenta. Najczęściej ładowarki o krótkim czasie ładowania akumulatorów są oznaczone nazwą „quick charger” i umożliwiają ładowanie baterii na przykład w godzinę. Dobrze by było, aby szybka ładowarka była wyposażona w mechanizm, który po naładowaniu baterii będzie od razu odłączał od niej zasilanie. W większości przypadków czas ładowania baterii do telefonu może wynieść od 2 do 10 godzin.

Jeśli chodzi o rodzaj sterowania, to możemy wyróżnić dwa sposoby sterowania procesem ładowania. Są to ładowarki sterowane zegarowo oraz ładowarki z procesorem. Pierwszy z typów już od dawna funkcjonuje na rynku. Ładowarka po określonym czasie ładowania, który przewidziany jest przez producenta, po prostu odłącza prąd albo przełącza się na tryb ładowania podtrzymującego. Niestety, ale taki cykl ładowania nie gwarantuje wykorzystania pełnej pojemności najnowszych typów akumulatorków. Z kolei ładowarki procesorowe sterują przebiegiem ładowania dzięki wbudowanemu procesorowi. Odpowiednio dostosowują one prąd ładowania tak, aby nie przeładować akumulatorów. Co prawda, ładowarki procesorowe są od 3 do 5 razy droższe w stosunku do ładowarek sterowanych zegarowo, ale za to ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że najczęściej są znacznie szybsze od modeli sterowanych zegarem oferując czasy ładowania zestawu akumulatorków nawet rzędu niecałej godziny.

Funkcje dodatkowe, w jakie mogą być wyposażone ładowarki do telefonów, to: sygnalizator czasu ładowania, wyświetlacz LCD, funkcja ładowania podtrzymującego, funkcja rozładowania akumulatora, funkcja bezpieczeństwa. Funkcje dodatkowe te w sposób znaczący wpływają na komfort wykorzystywania ładowarki. Jeśli chodzi o sygnalizator czasu ładowania, to dzięki niemu możemy w miarę precyzyjnie ocenić moment zakończenia ładowania. Dzięki temu nasza bateria do ładowania będzie zawsze w pełni naładowana i gotowa do pracy. Najczęściej sygnalizator ten występuje w formie diody, która miga gdy ładowanie jest w trakcie oraz świeci ciągle, gdy ładowanie zostanie zakończone. Wyświetlacz LCD może wskazywać precyzyjnie, jaki jest stan ładowania akumulatorów. Z kolei, funkcja ładowania podtrzymującego polega na tym, że po naładowaniu baterii ładowarka w trybie automatycznym przechodzi w stan doładowywania podtrzymującego, kończącego się dopiero w momencie wyjęcia akumulatorka z ładowarki. Funkcja rozładowywania lub jak kto woli – odświeżania akumulatora gwarantuje nam, że ładowanie baterii zawsze zaczynamy od całkowicie rozładowanych ogniw, przez co będziemy mieć pewność, że bateria będzie w pełni naładowana. Bardzo istotne są funkcje bezpieczeństwa, pozwalające na prawidłową i bezawaryjną pracę urządzenia. Do funkcji tych zalicza się np. ochronę przed zwarciem, przegrzaniem, spięciem czy przeciążeniem.

Kupując ładowarkę do telefonu komórkowego, koniecznie musimy sprawdzić, jaką ma ona wtyczkę. Powinna ona idealnie pasować do gniazda, jakie mamy w telefonie. Do niektórych, nowoczesnych telefonów sprzedawane są ładowarki z angielską wtyczką do prądu. W takim przypadku należy zakupić stosowny adapter, aby możliwe było wykorzystywanie ładowarki w polskich warunkach. Adapter kosztuje od 10 do 30 zł, w zależności od tego, jak bardzo jest on rozbudowany.

Popularni producenci ładowarek do telefonów i ich produkty

Ładowarki do telefonów komórkowych są produkowane przez te same firmy, które w swoim asortymencie posiadają same aparaty telefoniczne. Z resztą, jak już zostało wspominane, telefony komórkowe zawsze są sprzedawane z co najmniej jedną ładowarką do telefonu. Jeśli jednak z różnych powodów przyjdzie nam kupić nową ładowarkę, możemy wybierać z szerokiego grona producentów, zawsze pamiętając, aby ładowarka, a raczej jej wtyczka pasowała do naszego telefonu.

Wśród popularnych producentów ładowarek telefonicznych można wymienić następujące marki: 4World, Acme, Ansmann, Ascom, Akcesoria GSM, Apple, ANS Lighting, Artwizz, Bigben Interactive, Batimex, Blacberry, Belkin, Bluestar, Case Logic, COOL, CHENTAI, Conrad, Delock, DEXIM, Elecom, Eten, Emporia, EVOLVE, ENERGIZER, Extreme, Fonmedia, Garmin, Global technology, GSmart, GIFTS FACTORY, Green Concept, Griffin, Hahnel, Hama, HTC, I-TEC, IDAPT, ithome, Jabra, JustMobile, Kemot, Kensington, LEXTON, LG, LOGILINK, Macally, MELCHERS, MODE COM, MAINNAV, MID, Motorola, MayaMax, Mild, MyPhone, N/A, NOK, NavRoad, Nokia, OEM, Philips, Plantronics, Pulsar Plus, Poliflame, Riwal, Samsung, Smart Electronic, Sanyo, SolarNRG, Siemens, Sony, Sony Eicsson, TELLSSON, TOMTOM, TF1, TOPP, Thomson, Transcend, Vakoss, White energy, Xander, Xqisit itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy istnieje ładowarka uniwersalna?

    Dotychczas nie została wyprodukowana uniwersalna ładowarka do telefonów komórkowych, choć w ostatnim czasie pojawiły się takie projekty. Na pewno uniwersalna ładowarka do telefonów komórkowych będzie praktycznym rozwiązaniem.

  • Czy zależy nam na czasie ładowania baterii?

    Jeśli tak, to powinniśmy wybrać ładowarkę typu „quick charger”. Potrafi ona naładować baterię telefoniczną nawet w godzinę. Jeśli nie mamy dużo czasu na ładowanie baterii, a szybko musimy ponownie skorzystać z telefonu, taka ładowarka będzie dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Kupno ładowarki do telefonu komórkowego nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym. Najłatwiej oczywiście kupić oryginalną ładowarkę do telefonu, jaka została wyprodukowana przez taką samą firmę, co nasz telefon. Niemniej jednak, zamienniki oryginałów są zwykle tańsze i mają lepsze parametry użytkowe, dlatego też to na nie decydują się częściej klienci, choć ich wybór jest utrudniony.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:28:04, 120