Jak wybrać krótkofalówkę?

Porozumiewanie się na odległość zostało zdominowane w naszych czasach przez telefony komórkowe oraz sieć internetową. Niemniej jednak, nie są to jedyne sposoby komunikacji międzyludzkiej przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki. Możliwe jest to również przy wykorzystaniu krótkofalówki. Posługują się nią leśnicy, policjanci, a także inne grupy zawodowe. Może ona być wspaniałym pomysłem na prezent. Jak wybrać krótkofalówkę? Na jakie kwestie przy takim wyborze powinniśmy zwrócić największą uwagę? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje krótkofalówek

krótkofalówki - jak wybrać?

Krótkofalówki to inaczej radiotelefony ręczne. Są one urządzeniami, które pozwalają na zapewnienie łączności nawet na dystansie kilometra w typowych warunkach. Są krótkofalówki, którymi połączymy się z daną osobę na odległość kilku, a nawet kilkunastu kilometrów, ale w tym przypadku zakłócenia i szumy przeszkadzają w trafnym zrozumieniu rozmówcy. Najlepiej krótkofalówki spisują się na wolnej przestrzeni, ponieważ nie ma tam barier, które ograniczałyby ich zasięg.

Kupując radiotelefony ręczne, czyli popularne krótkofalówki, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii, które składają się na katalog najważniejszych cech radiotelefonów. Otóż, musimy sprawdzić, jaką mają one obudowę, akumulator, ładowarkę oraz to, jaką prezentują funkcjonalność.

Obudowa krótkofalówki powinna być trwała i szczelna. Trwałość obudowy tego urządzenia w dużej mierze uzależniona jest od zastosowanego w procesie produkcji tworzywa. Najtańsze krótkofalówki są zbudowane ze zwykłego tworzywa i czasami mogą mieć gumowaną powierzchnię, która skutecznie zapobiega ślizganiu się urządzenia w dłoni. Krótkofalówki profesjonalne, które wykorzystywane są do pracy, na ogół mają obudowy z tworzywa ABS, które są wysoce odporne na uszkodzenia i upadki, nawet z wysokości 2 metrów na twardy beton. Po takim upadku zwyczajna, tania krótkofalówka najprawdopodobniej rozbije się w drobny mak. Kolejną kwestią odnoszącą się do obudowy krótkofalówki, jest jej szczelność. Jeśli wykorzystujemy, bądź mamy zamiar wykorzystywać naszą krótkofalówkę do pracy w zapylonym pomieszczeniu lub będzie ona narażona na zamoczenie, na pewno warto zakupić urządzenie charakteryzujące się odpowiednią klasą szczelności. Warto wspomnieć przy tym, że w sklepach specjalistycznych dostępne są specjalne obudowy przeznaczone do pracy w warunkach z zagrożeniem wybuchem. Są to obudowy ATEX. Kolejną cechą obudowy, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem krótkofalówki, jest długość anteny. W urządzeniach typu PMR antena stanowi stały elementu obudowy. Im jest ona dłuższa tym lepiej, jeśli chodzi o zasięg krótkofalówki. Ostatnią cechą obudowy jest jej wyświetlacz. W popularnych urządzeniach jest on podstawą dla dokonania wielu ustawień, chociażby wyboru kanały, głośności itp. W profesjonalnych urządzeniach do pracy taki wyświetlacz jest na ogół zbędny, ponieważ stanowiłby on najsłabszą część obudowy. W takim przypadku ustawienia kanału są dobrze widoczne na solidnie wykonanych pokrętłach i przyciskach.

Kolejnym elementem krótkofalówki, który powinien znaleźć się w centrum naszego zainteresowania przy dokonywania zakupu tegoż urządzenia, jest sam akumulator. Przy zakupie musimy sprawdzić jego pojemność, możliwość naładowania oraz typ akumulatora. Pojemność baterii do krótkofalówek, podobnie jak wszelkich innych akumulatorów, podaje się w mAh. Parametr ten mówi nam o tym, jak dużo akumulator potrafi zmagazynować maksymalnie energii i dzięki temu, jak długo krótkofalówka będzie mogła służyć nam bez konieczności ładowania akumulatora. Dla urządzeń amatorskich typowy akumulator ma pojemność od 500 do około 800 mAh. Z kolei, w profesjonalnych radiotelefonach najczęściej w zastosowaniu znajdują się akumulatory o pojemności od 1000 do nawet 2000 mAh. Dzięki takiej baterii urządzenie może pracować przez minimum 8 godzin non stop, bez ładowania. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy akumulator posiada możliwość naładowania w ładowarce bez radiotelefonu. Jest to ważne szczególnie dla osób, które są w ciągłym ruchu. Pracownik kolejnej zmiany, który będzie użytkował krótkofalówkę po prostu może wówczas zmienić akumulator w radiotelefonie na naładowany, zaś wyczerpany umieścić w ładowarce. Parametr ten będzie raczej bez znaczenia dla amatorskich użytkowników krótkofalówek. Typ akumulatora również powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze radiotelefonu ręcznego. Decyduje on bowiem o pojemności i trwałości. Najbardziej pojemne i zarazem niezawodne są akumulatory oznaczone symbolem Li-ion, czyli litowo-jonowe. W popularnych urządzeniach znajdują się w użyciu akumulatory niklowo-wodorkowe (oznaczone symbolem NiMH) w postaci pakietów lub jako zupełnie osobne ogniwa typu paluszki AAA lub AA. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sytuacji awaryjnej zawsze można po prostu wymienić baterie krótkofalówki na baterie alkaliczne.

Każda krótkofalówka powinna być sprzedawana z dołączoną ładowarką. Wyróżnić można ładowarki stołowe przeznaczone na dwa radiotelefony oraz ładowarki stołowe na jeden radiotelefon. Ładowarki stołowe na dwie krótkofalówki spotyka się najczęściej w przypadku urządzeń służących do zabawy i rekreacji. Jeśli rozładujemy naszą krótkofalówkę, to należy ją umieścić w ładowarce na określony czas. Po jego upływie urządzenie wyjmowane jest z ładowarki i można je używać ponownie. Warto przy tym zaznaczyć, że zbyt długie ładowanie skraca w sposób znaczny żywotność akumulatora znajdującego się w radiotelefonie. Z kolei, ładowarki stołowe na jeden radiotelefon są typowe dla sprzętu profesjonalnego. Trwałość akumulatorów jest w tym przypadku dużo wyższa, a to z uwagi na samą elektronikę ładowarki, która dba o wyłączenie ładowania w odpowiedniej chwili. Ładowarki tego typu pozwalają ładować także sam akumulator, bez konieczności wkładania do nich całego radiotelefonu. W niektórych typach krótkofalówek do rekreacji stosowane są ładowarki z wtyczką, które wpinane są w sposób bezpośredni do radiotelefonu. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu wiele osób posiadających krótkofalówki może korzystać z własnych ładowarek.

Ostatnią cechą krótkofalówek, na którą trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie, jest funkcjonalność. Pod pojęciem tym kryją się takie parametry radiotelefonów jak: dodatkowe akcesoria dołączane do urządzenia, łatwość użytkowania, kody ctcss oraz szyfrowanie transmisji. Do krótkofalówki mogą być dołączane dodatkowe gadżety, ale należy się zastanowić, czy będą one w ogóle w naszym przypadku potrzebne. W zakres dodatkowych akcesoriów wchodzą na przykład słuchawki. Jeśli łatwo je dokupić do radiotelefonu, to tym lepiej dla nas. Trzeba jedynie pamiętać, że niemal zawsze producenci stosują nieco inny system wtyczek. Trzeba też przyjrzeć się łatwości użytkowania krótkofalówki. Musimy przy tym wiedzieć, kto tak właściwie będzie korzystał z urządzenia. W przypadku urządzeń popularnych zmiana kanału i innych funkcji jest łatwo dostępna w menu, choć dla początkującej osoby na pewno przydatna będzie instrukcja obsługi, którą producent zawsze dołącza do radiotelefonu. Krótkofalówki profesjonalne są przede wszystkim programowane za pośrednictwem komputera, a ich obsługa manualna jest ograniczona do absolutnego minimum. Za pomocą pokręteł ustawia się tylko głośność, przełącza kanały, a używając przycisku nadawania, rozpoczyna się rozmowę z drugą osobą. Profesjonalne krótkofalówki wystarczy wyjąć z opakowania i zacząć używać. Kody ctcss są to ustawienia wspólnego kodu ctcss dla grupy krótkofalówek. Pozwala to na odcięcie się od zakłóceń przemysłowych oraz od innych użytkowników pasma PMR – pamiętać należy jednak, że do tych kanałów mają dostęp także inne osoby. Ostatnim parametrem krótkofalówek jest szyfrowanie transmisji, nazywane z języka angielskiego scrambler. Jest to szczególnie przydatne, gdy w pobliżu pracują inni użytkownicy pasma PMR, a my chcemy aby nasze informacje miały poufny charakter.

Popularni producenci krótkofalówek i ich produkty

Wśród znanych, godnych polecenia producentów krótkofalówek, należy na pewno wymienić takie firmy jak: Alan, Albrecht, Batimex, BRONDI, Cobra, Doro, Furuno, HOMEDICS, HYT, Intek Iridium, Kenwood AGD, Kolter, LEXIBOOK, LINKCOM, LOGICOM, MAXCOM, Monacor, Motorola, Midland, MODE COM, Nuvita, Northstar, OREGON, Peltor, Philips, Pixmania, Sonic, Swissvoice, Switel, Thuraya, TOPCOM, UZI.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zamierzamy wykorzystywać krótkofalówki amatorsko czy do pracy?

    Jeśli zależy nam na wykorzystywaniu radiotelefonu ręcznego przy pracy, powinniśmy zdecydować się lepiej na jego profesjonalny typ, który posiada twardą, szczelną i trwałą obudowę. Profesjonalne krótkofalówki są na tyle wytrzymałe, że nawet po upadku z dwóch metrów nic im się nie stanie. Nie można tego samego powiedzieć o amatorskich urządzeniach tego typu.

  • Czy będziesz używał krótkofalówki w trudnych warunkach?

    Jeśli masz zamiar wykorzystywać krótkofalówkę w warunkach z zagrożeniem wybuchu, powinieneś kupić urządzenie z obudową ATEX. Natomiast, dla osób stosujących krótkofalówki w warunkach zapylenia czy przy dużej wilgotności, zaleca się zakup krótkofalówek wyposażonych w obudowę o odpowiednim stopniu szczelności.

Podsumowanie

Kupno krótkofalówki po przeczytaniu niniejszego poradnika nie powinno sprawić nikomu trudności. Trzeba tylko wiedzieć, kto będzie użytkował urządzenie i w jakim celu. Przed zakupem krótkofalówki przyjrzyjmy się jej obudowie, funkcjonalności, akumulatorom i ładowarce.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 22:44:01, 120