Jak wybrać faks telefoniczny?

Faks jest urządzeniem, który przydaje się przede wszystkim przy okazji prowadzenia działalności gospodarczej. W wielu branżach raporty sprzedaży, zamówienia, czy też potwierdzenia rezerwacji lub zapłaty przesyłane są właśnie za pośrednictwem faksu. Można by się zastanawiać, w jaki sposób wybrać najlepszy faks telefoniczny i jakie parametry należy brać pod uwagę przy okazji jego zakupu. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda proces doboru faksu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje faksów telefonicznych

faksy - jak wybrać?

Faks telefoniczny, który nazywany bywa telefaksem, telekopiarką albo po prostu faksem, jest urządzeniem, którego główną rolą jest przesyłanie na odległość tekstu drukowanego, fotografii, grafik, rysunków, map, a nawet pisma odręcznego, przy wykorzystaniu linii telefonicznej. Cały proces faksowania jest nazywany telekopiowaniem. Obok możliwości standardowego faksowania, na ogół nowoczesne faksy telefoniczne mogą mieć pełną funkcjonalność zaawansowanego telefonu stacjonarnego, zarówno typu przewodowego, jak i bezprzewodowego.

Jeśli przyjdzie nam wybierać faks telefoniczny, powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie na szereg parametrów, do których m.in. można zaliczyć metodę wydruku. Wybierając telefaks sprawdźmy, jaki tryb wydruku urządzenie stosuje. Ma ona główny wpływ zarówno na jakość, jak i czytelność wszelkich odbieranych dokumentów. Metoda wydruku dokumentów ma też znaczenie dla kosztów eksploatacji urządzenia. Dzisiejsze faksy telefoniczne wykorzystują następujące metody wydruku:

  • Termiczną – niedrogie urządzenie, które jest na dodatek bardzo tanie w eksploatacji. Polecane jest dla osób, którym nie zależy na wysokiej jakości wydruku. Wydruki termiczne są niedrogie, ale po upływie czasu zanikają, dlatego też nie nadają się do archiwizacji.
  • Termotransferową – całkiem dobra jakość wydruku, dokumenty są czytelne, ale za to koszty eksploatacji są znaczne w tym przypadku. Urządzenie wykorzystuje papier formatu A4.
  • Atramentową – przyzwoita jakość wydruku, wysokie koszty eksploatacji, bowiem okresowo trzeba wymieniać pojemniki z tuszem. Urządzenie wykorzystuje papier formatu A4.
  • Laserową – daje najwyższą jakość wydruku, zarówno tekstu, jak i obrazów, które są czytelne i wyraźne. Niestety, ale faksy telefoniczne z technologią laserową wydruku są na ogół dosyć drogie, ale z drugiej strony charakteryzują się dużą wydajnością. Jeden toner zamontowany w faksie telefonicznym tego typu jest w stanie wydrukować nawet do kilku tysięcy stron dokumentów.
  • Drugim parametrem faksu telefonicznego, jaki musimy sprawdzić przy dokonywaniu zakupu tego urządzenia, jest pojemność zasobnika na papier. Generalnie, wynosi ona od 10 do 50 stron. Im będzie większa, tym lepiej dla użytkownika, ponieważ nie będzie konieczności częstego dokładania papieru do faksu. Cecha ta nie dotyczy urządzeń termicznych, jako że te wykorzystują w toku swojej działalności specjalny papier na rolkach, przypominający papier w kasach fiskalnych.

    W przypadku, gdy w toku swojej działalności wysyłamy kilkustronicowe dokumenty, najlepiej będzie wybrać dla nas faks posiadający automatyczny podajnik na dokumenty. Jego obecność pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, ponieważ nie będzie potrzeby wkładania kolejnych stron dokumentów do faksu oddzielnie. Będą one bowiem pobierane w sposób automatyczny z podajnika. Pojemność podajnika na ogół wynosi od 5 do maksymalnie 20 arkuszy papieru.

    Faks telefoniczny może być wyposażony w opcję odbioru dokumentów bez papieru, czyli bezpośrednio do pamięci. W takim przypadku jeśli w faksie telefonicznym nagle zabraknie papieru, wszelkie niewydrukowane informacje zostaną od razu zapisane do pamięci urządzenia i będzie można je bez trudu wydrukować po uzupełnieniu papieru. Telefaks może mieć też funkcję wysyłania dokumentów z pamięci, po jednorazowym przejściu dokumentu przez czytnik wszystkie informacje na jego temat mogą zostać zapisane w pamięci i wysłane w dowolnym momencie do kolejnych odbiorców, co pozwala na znaczące oszczędności czasu.

    Jeśli zależy nam na tym, aby praca z faksem odbywała się szybko i bezproblemowo, powinniśmy wybrać urządzenie wyposażone w funkcję wysyłania dokumentów do wielu odbiorców. Wpisuje się wówczas listę odbiorców do pamięci podręcznej faksu, a urządzenie automatycznie przesyła dokument kolejno do każdego z nich. O maksymalnej liczbie numerów, pod które można w ten sposób wysłać faks, informuje nas liczba odbiorców. Jest to ważny parametr przy zakupie telefaksu.

    Zdecydowana większość oferowanych na rynku faksów posiada funkcję wydruku raportu transmisji, dzięki czemu można mieć potwierdzenie wysłania faksu z informacją, pod jaki numer i kiedy dokument został wysłany. W momencie, gdy będziemy chcieli sprawdzić, pod jakie numery faksy zostały wysłane, potrzebna będzie nam funkcja wydruku raportu okresowego transmisji w telefaksie. Większość faksów telefonicznych ma również możliwość kopiowania dokumentów, przez co można ich śmiało używać w roli prostego modelu kserokopiarki.

    Jeśli wybieramy faks, musimy zwrócić uwagę na tryb jego zasilania. Może być zasilany bezpośrednio przez kabel podłączony do gniazdka, albo też przez baterie lub akumulatory. W tym drugim przypadku mówimy o bezprzewodowych faksach telefonicznych. Jeśli faks działa na baterie, sprawdźmy, jakie są to baterie i zakupmy ich zapas, aby urządzenie mogło pracować non stop, bez przerwy. Jeśli faks zasilany jest z akumulatorów, wówczas mają one typ AA lub AAA.

    W przypadku, gdy posiadamy gniazdko telefoniczne starego typu, do większości nowoczesnych faksów telefonicznych będziemy musieli dokupić odpowiednią przejściówkę. Dzięki niej będzie możliwość podłączenia faksu do starej instalacji telefonicznej. Do montażu faksu przydadzą się oczywiście kable, jeśli od gniazdka do urządzenia jest dosyć daleko.

    Do telefaksów drukujących metodą temotransferową można dokupić folię, zaś do faksów wykorzystujących metodę atramentową – specjalne wkłady. Warto mieć zapasową folię lub wkład, ponieważ bez nich nie jest możliwe drukowanie.

    Zaopatrz się w papier, który musi być w faksie telefonicznym w trybie regularnym uzupełniany. W ofercie sklepów z faksami zwykle znajdziemy papier termiczny w rolkach, który wykorzystuje się w faksach termicznych i papier A4 do faksów atramentowych, termotransferowych i laserowych.

    Popularni producenci faksów telefonicznych i ich produkty

    Na rynku dostępne są faksy telefoniczne, jak również urządzenia wielofunkcyjne, które obok możliwości drukowania, kopiowania i skanowania, mogą śmiało działać jako faks. Do najbardziej znanych i zarazem renomowanych producentów faksów telefonicznych zalicza się takie marki jak: ART., Brother, Canon, HP, Incore, Konica Minolta, MAXCOM, Natel, Oki, Olivetti, Panasonic, Philips, Rexy, Ricoh, Sagem, Sharp, TF1 oraz Xerox.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Jak wygląda proces faksowania?

      Odbywa się on w taki sposób, że oryginalna strona tekstu lub obrazu zostaje przeskanowana przez faks telefoniczny i jest odczytana przez jego procesor, następnie jej obraz jest zamieniany na odpowiednie impulsy elektroniczne. Impulsy te są z kolei przesyłane zwyczajną linią telefoniczną, bądź ewentualnie łączami mikrofalowymi do stacji odbiorczej. W stacji tej sygnały elektryczne zostają ponownie zamienione na obraz, który zostaje wydrukowany na papierze. Zdarza się, że faksy telefoniczne mogą zbierać dane w postaci tekstu lub obrazu bezpośrednio z komputera i następnie przekazywać je do innego komputera, bez konieczności uprzedniego przenoszenia ich na papier.

    • Do czego zwykle wykorzystywany jest faks telefoniczny?

      Na ogół to przedsiębiorcy i wydawcy używają telefaksów do przesyłania różnorodnych informacji. Wydawcy czasopism korzystają z faksów telefonicznych po to, aby szybko uzyskiwać aktualnych informacji z dużych odległości.

    • Czy zależy Ci na wysokiej jakości wydruku?

      Jeśli tak, to powinieneś wybrać faks telefoniczny wykorzystujący laserową metodę wydruku. Ma on zdecydowanie najlepsze wydruki, ale samo urządzenie jest dosyć kosztowne. Atutem tego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji. Jeśli jednak nie interesuje Cię za bardzo, z jaką jakością będą drukowane dokumenty przez faks, wybierz urządzenie z termiczną metodą wydruku.

    Podsumowanie

    Kupno faksu telefonicznego nie jest może zbyt skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza, jeśli zapoznacie się z niniejszym poradnikiem. Najprostszy faks kupimy już za nieco ponad 100 zł. Całkiem przyzwoite są też urządzenia wielofunkcyjne, które mogą funkcjonować również w roli faksu. Kosztują one około 350 zł i dzięki ich zakupowi zyskujemy nie tylko telefaks, ale również drukarkę, skaner i kopiarkę w jednym. Jeśli zależy nam na jakości wydruku, wybierzmy laserowy telefaks, z kolei, jeśli będziemy wykorzystywać faks wyłącznie sporadycznie, całkowicie powinien wystarczyć nam faks atramentowy lub wykorzystujący termiczną metodę wydruku.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-03 00:15:38, 120