Na co zwrócić uwagę kupując kabel HDMI?

Kable, czy też jak kto woli – przewody HDMI służą do cyfrowej transmisji zarówno audio, jak i video. Są one wykorzystywane przy podłączaniu cyfrowych urządzeń, do których zalicza się projektor oraz wszelkie ekrany ze źródłem obrazu, a więc DVD, TV SAT, HD-DVD.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kabli HDMI

HDMI jest skrótem od angielskiej nazwy High Definition Multimedia Interface. Określa ona multimedialny interfejs służący do transmisji treści w wysokiej rozdzielczości. Kabel HDMI, podobnie jak cała technologia HDMI, został opracowany po to, aby w wygodny sposób przesyłać cyfrowy obraz HD i cyfrową, wielokanałową fonię, za pośrednictwem tylko jednego przewodu. Standard HDMI powstał w 2000 roku w laboratoriach firmy Silicon Image.

Od chwili wprowadzenia standardu HDMI, diametralnie wzrosły możliwości urządzeń rejestrujących, odtwarzających oraz wyświetlających treść HD. Z tego też powodu standard HDMI ulega ciągłym modyfikacjom. Od pierwszej wersji 1,0 doszliśmy już do obecnej wersji 1,3. W najnowszych wersjach kabla wzrosła maksymalna rozdzielczość przesyłanego obrazu, z 1920x1200 pikseli do 2560x1600 pikseli bez przeplotu. Kupując więc kabel HDMI pierwszym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest jego wersja. W najnowszej, oznaczonej jako 1,3, można transmitować obraz o większej rozdzielczości koloru, co oznacza, że będzie on zgodny ze standardem x.v.Colour, zwanym również Deep Color. Dodatkowo, najnowsze kable HDMI mają dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami transmisji bezstratnej fonii, w pełni zgodnej z Dolby Digital True HD i DTS-HD Master Audio. Posiadają one także nowy, mniejszy typ gniazda dedykowany dla urządzeń przenośnych.

HDMI znajdują się obecnie we wszystkich cyfrowych urządzeniach HD i wskazane jest wówczas ich zastosowanie. Port HDMI znajduje się nie tylko w telewizorach, czy odtwarzaczach DVD, ale również w kamerach HD, aparatach cyfrowych, konsolach do gier, jak też w laptopach, monitorach komputerowych i kartach graficznych.

Poszczególne przewody HDMI mogą różnić się od siebie. Istnieją dwa ich podstawowe typy – Standar i High Speed, charakteryzujący się dużą szybkością transmisji danych. Model standardowy kabla HDMI będzie zgodny z sygnałami 720 p i 1080i, zaś model High Speed z sygnałami 1080p oraz z obrazami o poszerzonej palecie kolorów. Kable HDMI różnią się także jakością wykonania oraz wyglądem przewodu i wtyków. Kupując HDMI do nowoczesnego systemu kina domowego ważne jest, aby kabel był zgodny ze standardem HDMI 1,3.

Wybierając kabel HDMI trzeba zwrócić uwagę także na jego długość. Co prawda, połączenia obejmujące do kilku metrów nie wymagają stosowania specjalnych przewodów, ale nie zaleca się używania przewodów High Speed dłuższych niż 7,5 metra, a przewodów standardowych dłuższych niż 15 metrów. Jeśli jednak potrzebujemy zastosowań HDMI na odległości do 30 metrów, to chcąc zachować dobrą jakość połączenia, warto użyć aktywne przewody lub osobny wzmacniacz, który wpina się pomiędzy dwa krótsze kable. Odległości do 50 metrów są do osiągnięcia przy zastosowaniu adapterów HDMI na przewód popularnej skrętki, jaką zwykle można spotkać przy tworzeniu sieci komputerowej. Maksymalnie można wysłać sygnał HDMI na odległość 100 metrów, ale w tym przypadku należy zastosować konwertery HDMI na kabel współosiowy lub światłowód

Przy wyborze kabla HDMI istotna jest jakość wykonania przewodu, ponieważ może ona zaważyć na jakości odbioru obrazu i dźwięku. Niedbale wykonane połączenia mogą w konsekwencji spowodować z czasem przerwanie sygnału cyfrowego.

Popularni producenci kabli HDMI i ich produkty

Na rynku dostępne są kable HDMI różnych producentów, różniące się pomiędzy sobą przede wszystkim ceną i prezentowanym standardem. Większość kabli z niższej półki cenowej, mających około 2 metrów, bez trudu spełni wymagania standardu 1080p. Do droższych przewodów HDMI zalicza się m.in. Belkin i Alphard z modelem Da Vinici, zdecydowanie wyróżniający się ekskluzywnym opakowaniem. Nie zawsze jest jednak tak, że drogi kabel będzie lepszy od taniego. Wspominany przewód Alphard jest nieodporny na silne zagięcia, co powoduje przerywanie wyświetlonego obrazu. Jednym z najdłuższych, dostępnych w sklepach kabli HDMI jest Profigold PGV 10002.

Rygorystyczne normy jakościowe spełniają takie kable jak: Wireworld Starlight 5, Wireworld Ultraviolet 5, HDMI Wireworld Chroma 5, Kabel HDMI Wires CR, oraz Kabel HDMI Oehlbach.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak dobrać kabel HDMI do urządzenia?

    Wybierając kabel HDMI do urządzenia należy sprawdzić, jaki standard ma on prezentować – 1,0 czy może 1,3. Ważne jest również i to, czy ma być to kabel Standard czy High Speed. Przed zakupem musimy wiedzieć, jak długi potrzebujemy kabel HDMI, ponieważ ten parametr będzie warunkował konkretny wybór kabla.

  • Czy tanie kable HDMI zapewnią tą samą jakość, co droższe odpowiedniki?

    Generalnie tak. Bywa nawet, że tanie kable HDMI zapewniają lepszy odbiór sygnału cyfrowego, niż droższe, ponieważ są np. solidniej wykonane.

  • Czy długość kabla ma znaczenie w jakości przesyłu danych cyfrowych?

    Tak. Jeśli kabel ma być dłuższy niż np. 10 metrów, konieczne jest użycie specjalnych urządzeń łączących krótsze elementy kabla, aby obraz i dźwięk pozostały w doskonałej jakości.

Podsumowanie

Jakość i standard kabla HDMI w dużej mierze warunkuje to, czy na ekranie będą widoczne jakiekolwiek zakłócenia obrazu. Nie zawsze jednak opłaca się kupić droższy kabel HDMI, skoro tańsze połączenie może dać tą samą jakość.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:44:49, 120