Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Przychodzi w życiu dziecka i jego rodziców taki czas, że mama albo tata, którzy dotychczas się nim opiekowali, muszą iść do pracy. Jeśli dzieckiem nie może zająć się uczynna babcia, albo nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy aby zatrudnić nianię, wówczas pozostaje nam tylko posłanie dziecka do przedszkola. Cóż, nie jest to takie złe wyjście z sytuacji, bowiem dzięki uczęszczaniu do przedszkola dziecko zawiera nowe znajomości i integruje się społecznie ze swoimi rówieśnikami. Dziecko w przedszkolu uczy się dzielenia z innymi zabawkami, nabywa nowych umiejętności, a także po prostu miło spędza czas. Jako rodzice powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby dziecko jak najlepiej czuło się w przedszkolu, dlatego też musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów dokonując wyboru konkretnej placówki, do której docelowo ma uczęszczać nasza pociecha. Mamy do wyboru przedszkola państwowe i prywatne – płatne. Te drugie zwykle mają o wiele szerszą ofertę zajęć dla przedszkolaków, ale nie każdego stać na opłacenie czesnego za dziecko. Poniżej zawarliśmy najważniejsze informacje, które mogą okazać się przydatne przy dokonywaniu wyboru przedszkola dla naszego dziecka.

Na skróty...

Najważniejsze kwestie przy wyborze przedszkola

przedszkola - jak wybrać?

Pierwszym krokiem przy poszukiwaniu najlepszego przedszkola, jest przygotowanie listy placówek, które znajdują się w centrum naszego zainteresowania. Na liście tej powinny znaleźć się przedszkola zlokalizowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. Droga od domu do przedszkola nie powinna być za długa. Jest wtedy też szansa, że z naszym dzieckiem do przedszkola będą uczęszczać dzieci mieszkające blisko nas samych. Dzięki temu dziecko będzie się spotykać z kolegami z przedszkola także na podwórku. Dobrym wyjściem jest również przedszkole znajdujące się niedaleko miejsca pracy jednego z rodziców, ponieważ wówczas mamy wygodny dojazd do przedszkola i nie będziemy mieć problemów z codziennym dowożeniem do placówki naszej pociechy. Jest to z drugiej strony ryzykowne, ponieważ zawsze możemy zmienić pracę i wtedy znów przyjdzie nam zmiana przedszkola, albo dalekie dojazdy do niego, jeśli nasze nowe miejsce pracy będzie się znajdowało na drugim krańcu miasta. Na liście przedszkoli, które bierzemy pod uwagę mogą znaleźć się też placówki znajdujące się w niezbyt dogodnej lokalizacji, ale mające wyjątkowo bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Jak widać, pierwszą zmienną przy wyborze przedszkola, jest określenie jego lokalizacji.

Drugim krokiem przy wyborze przedszkola jest zebranie informacji o interesujących nas placówkach. Dzięki temu będziemy mogli porównać oferty przedszkoli i dokonać trafnego wyboru.

Warto jest odwiedzić przedszkola i na własne oczy przekonać się, jakie panują w nich warunki. Dobrze jest porozmawiać osobiście z dyrektorami przedszkoli, ponieważ to oni wraz z zatrudnionym personelem, decydują o atmosferze panującej w przedszkolu. Jest ona bardzo ważna, ponieważ wpływa na zadowolenie i dobre samopoczucie naszego dziecka. Trzeba dowiedzieć się, jakie kompetencje mają zatrudnione opiekunki i wychowawczynie. Można też pokusić się o rozmowę z nauczycielkami. Będziemy mogli wtedy zobaczyć, kto będzie zajmował się naszym dzieckiem.

Przedszkola różnią się między sobą wieloma parametrami, które w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące przy dokonywaniu wyboru konkretnej placówki dla dziecka. Przede wszystkim, inne są wysokości opłat miesięcznych. Można też mówić o opłatach stałych, czyli czesnym. Często rodzice muszą ponieść wysokie koszty za zajęcia dodatkowe. Konieczne jest również opłacenie kosztów wyżywienia dziecka w przedszkolu. W przedszkolach stosowane są opłaty jednorazowe, za ubezpieczenie, komitet rodzicielski, podręczniki i ewentualne wyprawki dla dziecka. Wszystko to składa się na finansową stronę zapisywania dziecka do przedszkola.

Kolejnym, ważnym parametrem przedszkola, są warunki lokalowe, wyposażenie, tj. meble, zabawki i media, oraz walory ogródka czy placu zabaw, znajdującego się na terenie przedszkola. Przy wyborze przedszkola musimy zwrócić uwagę na kadrę pracowniczą, jej przygotowanie do wykonywania zawodu, doświadczenie i wrodzoną miłość do dzieci. Niemniej ważna jest ilość, liczebność i struktura wiekowa poszczególnych grup wiekowych w placówce. Decydując się na konkretne przedszkole sprawdźmy, jak przedstawia się standardowy rozkład dnia i zwyczaje. Może się zdarzyć, że w przedszkolu nie ma leżakowania, albo dziecko może jeść prowiant przyniesiony z domu. Trzeba koniecznie sprawdzić, jak długo dziecko może przebywać dziennie w przedszkolu i jakie są godziny otwarcia placówki. Wielu rodziców największą uwagę przywiązuje przy wyborze przedszkola, do organizowanych w nim zajęć dodatkowych – rytmiki, kursów językowych, gimnastyki, czy pływania. Przedszkola, zwłaszcza prywatne, prześcigają się w wymyślaniu coraz to innych zajęć dodatkowych dla dzieci. Trzeba przy tym sprawdzić, ile kosztuje zapisanie dziecka do wybrane zajęcia. Może się zdarzyć, że będzie to zbyt duże obciążenie finansowe dla rodziców i wówczas nie ma sensu zapisywać dziecko do takiego przedszkola, skoro i tak nie można skorzystać z jego dodatkowej oferty.

Przed wyborem przedszkola dla dziecka, należy zebrać o nim jak najwięcej informacji. Jak tego dokonać? Otóż, pierwszym sposobem jest po prostu wnikliwe przeczytanie statusu przedszkola, z którego dowiemy się o normalnych rozkładach zajęć i tym podobnych kwestiach. Warto przeprowadzić rozmowę z dyrektorem, dotyczącą opłat, zwyczajów w przedszkolu czy normalnego rozkładu dnia. Należy wypytać, czy w danym przedszkolu istnieje zwyczaj prowadzenia grupy przez te same nauczycielki przez całą edukację przedszkolną, czy też wychowawczyni danej grupy zmienia się co rok. Pierwsza z opcji wydaje się przy tym zdecydowanie lepsza, zwłaszcza dla komfortu psychicznego samego dziecka. Maluch szybko przywiązuje się zwykle do wychowawczyni i darzy ją uczuciem. Nie powinno się zmieniać przedszkolanki co roku, ponieważ wprowadza to niepotrzebny chaos do życia dziecka.

Warto jest przeprowadzić rozmowę z potencjalną wychowawczynią grupy, do której ma uczęszczać nasze dziecko. To, jakie wrażenie zrobi na nas dana osoba ma bardzo duże znaczenie. Pamiętajmy, że to praktycznie rzecz ujmując, w jej ręce oddajemy nasze dziecko. Przedszkolanka powinna posiadać odpowiednie umiejętności pedagogiczne i być jak najbardziej zaangażowana w swoją pracę, aby dziecko czuło się w przedszkolu szczęśliwe i bezpieczne.

Można przeprowadzić rozmowę z rodzicami, których dzieci już uczęszczają, albo w przeszłości uczęszczały do tego przedszkola. Ich opinia powinna być dla nas cenna, bowiem oni również powierzają swoje dziecko tej placówce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze przedszkola, powinniśmy zobaczyć sale i podwórko placówki. Jeśli poprosimy, dyrektor na pewno nie odmówi nam zwiedzania. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy przedszkole jest miejscem przyjaznym dla dziecka. Sprawdzić powinniśmy wielkość sal, wyposażenie w zabawki oraz to, czy na terenie przedszkola jest osobne miejsce dla dzieci młodszych.

Warto sprawdzić, czy wchodząc do przedszkola, ktoś się nami interesuje z personelu placówki, czy też swobodnie możemy udać się w dowolne miejsce, przez nikogo nie niepokojeni. Oznaczałoby to, że każdy może wejść do przedszkola, a nie jest to dobra sytuacja. Sposób monitorowania wejścia do przedszkola ma niebagatelne znaczenie z uwagi na poziom bezpieczeństwa przedszkolaków. W przedsionku, w którym rodzice mogą czekać na swoje pociechy, zawsze powinien znajdować się któryś z pracowników.

Na koniec możemy zapoznać się z jadłospisem, jaki oferowany jest przez przedszkole. Nasze dziecko może być alergikiem, dlatego dobrze by było, aby przedszkole uwzględniało specjalne programy żywienia dzieci. Obok tzw. kuchni tradycyjnej, może funkcjonuje kuchnia bezglutenowa, kuchnia bez białka mleka krowiego, itd.

Najczęściej zadawane pytania

  • Czy obowiązuje rejonizacja?

    W zasadzie, nie. Od kilku lat odeszło się od przypisywania dzieciom wyłącznie przedszkoli znajdujących się w ich rejonie. Dzięki temu rodzice mogą wybrać dokładnie to przedszkole, które uznają za najbardziej odpowiednie dla swojej pociechy. Może wybrać zarówno przedszkole znajdujące się w okolicy swojego domu, jak i takie, które zlokalizowane jest na drugim krańcu miasta.

  • Jakie funkcje spełnia przedszkole w rozwoju dziecka?

    Każde przedszkole powinno jak najlepiej i najpełniej realizować funkcję opiekuńczą, wychowawczą, a także wspierać rozwój małego dziecka i być przyjazne dla swoich podopiecznych i ich opiekunów.

  • Czym jest podstawa programowa przedszkola?

    Każde przedszkole, albo też placówka, dla której przypisywany jest status przedszkola, musi realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego, która została opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Podstawa programowa to dokument określający cele i wynikające z nich zadania przedszkola, do których realizacji placówka jest ustawowo zobowiązana. Na podstawie podstawy programowej przedszkola tworzą programy autorskie- sportowe, ekologiczne, językowe, plastyczne, czy muzyczne i inne.

Podsumowanie

Nasz trafny wybór przedszkola zaważy niewątpliwie nad tym, jak dziecko będzie czuło się w placówce i czy chętnie będzie do niej uczęszczać. Trzeba wybrać takie przedszkole, które da największy poziom bezpieczeństwa i komfortu dziecku, aby nie musiało ono przeżywać traumy za każdym razem, jak rodzic zostawia go samego w placówce.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 23:31:49, 120