Jak wybrać krzesełko do karmienia?

Dzieci szybko rosną i zdobywają kolejne, ważne umiejętności. Po karmieniu piersią, a później butelką, przychodzi czas na karmienie przy stole. Najlepiej jest kupić dziecku wówczas odpowiednie krzesełko do karmienia, które nie tylko będzie wygodne dla naszej pociechy, ale też dla nas samych, kiedy będziemy ją karmić, a później uczyć samodzielnie jeść. Na jakie cechy krzesełka zwracać uwagę przy zakupie i jak wybrać takie, które spełni w sposób możliwie najpełniejszy nasze potrzeby?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje krzesełek do karmienia

krzesełka do karmienia - jak wybrać?

Wysokie krzesełka do karmienia w sposób zdecydowany różnią się względem siebie funkcjonalnością, wymiarami i oczywiście samą ceną. Należy te trzy cechy dopasować do naszych indywidualnych oczekiwań.

Istnieje wiele klasyfikacji krzesełek do karmienia. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego jest wykonane takie krzesełko, możemy wyróżnić krzesełka dokarmienia drewniane i plastikowe.

Tradycyjne, drewniane krzesełka do karmienia są proste i na dodatek eleganckie. Nie składają się, co może stanowić dużą wadę, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy w mieszkaniu zbyt wiele wolnej przestrzeni. Niektóre modele drewnianych krzesełek do karmienia można z czasem przerobić na niski stoliczek z krzesełkiem, który przyda się do rysowania przedszkolakowi. Najlepiej by było, aby takie krzesełko posiadało ceratową, miękką wyściółkę, dla wygody naszego dziecka. Minusem drewnianych krzeseł do karmienia jest również tacka, która na ogół montowana jest na stałe dość daleko od samego oparcia. Jest to kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy dziecko próbuje samodzielnie jeść. Krzesełka drewniane są polecane wszystkim miłośnikom klasycznego wystroju wnętrz i tym, którzy dysponują większą przestrzenią w mieszkaniu. Nie ulega wątpliwości, że drewniane krzesełka do karmienia są wytrzymałe i mogą posłużyć dobrze wielu pokoleniom dzieci.

Plastikowe krzesełka do karmienia mają wiele zalet, których nie posiadają niestety drewniane modele. Mowa tu chociażby o możliwości zmiany wysokości. Regulowane może też być położenie samego siedziska. Krzesełko może być wyposażone w kółeczka, które ułatwiają jego przesuwanie. Jeśli takie istnieją, sprawdźmy, czy są oby na pewno wyposażone w hamulec. Krzesełka plastikowe najczęściej posiadają nakładaną, ceratową wyściółkę, którą bez trudu można zdjąć do mycia. Jeśli pokrycie jest z materiału, dla dziecka to lepiej, ponieważ mniej się poci przy jedzeniu. Warto sprawdzić, czy przegroda między nogami dziecka na pewno uniemożliwia wyślizgnięcie się dziecka dołem, w momencie, gdy pasy nie są jeszcze zapięte. Plastikowe krzesełka do karmienia przydadzą się tam, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca, ponieważ łatwo można je złożyć. Trzeba sprawdzić, czy krzesełko ma stabilną konstrukcję i nie przewrócić się w najmniej przewidywanym momencie. Powinno być na tyle ciężkie i wytrzymałe, aby pozostawienie w nim dziecka choćby na chwilę nie było dla niego zbyt dużym ryzykiem.

Istnieją również krzesełka mocowane do normalnych krzeseł. W takim przypadku, siedzisko podwyższające przymocowuje się do zwyczajnego krzesła. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim taką, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca, łatwo się je składa i myje. Jest to dobra propozycja dla wszystkich osób mieszkających w małych mieszkaniach.

Oprócz tego można mówić o trzech oddzielnych typach krzesełek do karmienia. Są to:

  • Krzesełka wolnostojące – posiadają one zwykle regulowaną wysokość siedziska i regulowane oparcie. Tacka na ogół jest możliwa do zdjęcia, dzięki czemu można ją umyć pod bieżącą wodą. Są one zdecydowanie najwygodniejszymi krzesełkami do karmienia, ale mają wady. Służą wyłącznie do karmienia i nauki samodzielnego jedzenia, a ich nogi po rozłożeniu zajmują sporo miejsca na podłodze.
  • Krzesełka składane – są poręczne, można je złożyć, co ułatwia transport. Nóżki składają się pod siedzisko i można je postawić na zwyczajne krzesło kuchenne. Takie krzesło wszędzie zabierzemy ze sobą, a jest tańsze niż krzesełko wolnostojące.
  • Krzesełka ze stoliczkiem – jest to odmiana krzesełka wolnostojącego, mająca dodatkowe możliwości rozłożenia i wykorzystania podstawy krzesełka jako stoliczka, z bardzo wygodnym krzesełkiem.
  • Jeśli wybieramy krzesełko do karmienia, przyjrzyjmy się, czy ma ono pasy i czy łatwo się je zapina. Nie wszystkie krzesełka posiadają stosowne pasy bezpieczeństwa, dlatego też czasem trzeba je po prostu dokupić. Kupując krzesełko do karmienia, trzeba sprawdzić też, czy ma ono szeroko rozstawione nogi i jest stabilne, czy się składa, a jeśli tak, to jak wiele miejsca zajmuje po złożeniu? Jest to istotne dla tych rodziców, którzy nie mają dużo miejsca w domu i są zmuszeni każdorazowo składać krzesełko i rozkładać je w porach karmienia dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, czy mechanizm składania krzesełka jest poza zasięgiem rączek naszego dziecka. Kolejną kwestią jest to, czy krzesełko na pewno zmieści się w kuchni czy w pokoju, czy łatwo je przestawiać z miejsca na miejsce i czy na przykład ma kółka. Krzesełko powinno mieć regulację wysokości, położenia siedziska i położenia blatu. Kupując urządzenie sprawdźmy, czy mechanizmy regulacyjne się nie zacinają i czy łatwo się je obsługuje. Ważne jest, aby wielkość krzesełka była dopasowana do naszego dziecka. Każde krzesełko do karmienia, które warte jest zakupu, powinno posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub też Centrum Zdrowia Dziecka. Opinia dziecka na temat krzesełka do karmienia również powinna być brana pod uwagę przy jego zakupie. W końcu to nasza pociecha ma w nim siedzieć.

    Bardzo ważne jest, aby bez względu na typ, krzesełko do karmienia było stabilne i nie przechylało się na boki podczas poruszania się w nim dziecka. W żadnym przypadku nie powinno się ono przewrócić. Należy sprawdzić, czy mechanizm składania krzesełka jest zabezpieczony przed samoistnym złożeniem. Bardzo dobre są krzesełka, które posiadają regulację fotelika. Dzięki temu mechanizmowi można je montować na różnych wysokościach i skutecznie dopasowywać do wzrostu dziecka.

    Dobre krzesełko do karmienia powinno być wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które zapobiegną wyślizgnięciu się dziecka z siedziska. Krzesełko powinno mieć dodatkowo podnóżek, który zabezpieczy przed zsuwaniem się dziecka w dół. Powinien on być dodatkowo regulowany, co pozwoli na dostosowanie go do wzrostu dziecka. Są krzesełka mające pod siedziskiem zamontowany kosz, który stanowi bardzo dobry pojemnik lub schowek, na zabawki itp.

    Bardzo istotnym elementem krzesełka do karmienia, na który koniecznie zwróćmy uwagę przy zakupie, jest jego blat. Powinien być on łatwo demontowalny i umożliwiać sprawne przystawienie krzesełka do stołu. Wybierając krzesełko do karmienia należy przyjrzeć się, jakie są krawędzie blatu. Jeśli będą podwyższone, wówczas wylanie czegoś przez dziecko, nie spowoduje rozlanie płynu po podłodze. Praktycznym rozwiązaniem jest zakładanie podczas karmienia na blat stołu tacki. Po skończonym posiłku można je zdjąć i dokładnie umyć. Ważna jest wielkość blatu, która powinna zapewniać optymalną swobodę podczas nauki jedzenia i pierwszych obiadów dziecka.

    Popularni producenci krzesełek do karmienia i ich produkty

    Do najbardziej znanych producentów krzesełek do karmienia zalicza się takie firmy jak: 4Baby, Abakus, AGSSport, Alice, Alexis, Aeris, ABC Design, Arti, Baby Dan, Baby Mix, Babymoov, Baviuzzi, BEN 10, Bobas, BOON, Baby Smile, Baby Design, Baby Ono, Baggi, BEBE Confort, Bertoni, Brevi, BabyTopBabyBest, Bloom, Bogfran, Bobolino, Brighting Stars, Cam, CHU CHU, Coto Baby, Chicco, Concord, Caretero, Coneco, Cilek, Corrado, Delta, GigNet, Drewniaczek, Delti, Drewex, Disney, Edu Kids, EURASIA, Edu Play, EuroBaby, Elgrom, Euro Cart, Forte, Fibo, Fisher Price, Graco, Grapi, Geuther, Globinit, Guidecraft, Haba, Halmar, Hubertus, Hello Kitty, Ingaro, Inglesina, Interbambini, Jane, Klupś, Koodi, KidKraft, Leitmotiv, Littlest Pet Shop, Mangattan Toy, Maxima, Milly Mally, Markas, MDO, Mattel, Momma, Mutsy, Mikrus, Neonato, Primi Sogni, Peg Perego, Probaby, Primo Lux, PLAN TOYS, Quatro, Sauberr, Spin Maser, Stylico, Stokke, SIGNAL, Summer Baby, Sweet Baby, TIMOORE, Trama, Tomi, Thermobaby, Titiland, Wajnert i York Fitness.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Kiedy kupić krzesełko do karmienia?

      Krzesełko do karmienia jest przydatne wtedy, gdy dziecko potrafi już pewnie siedzieć. Nie należy wcześniej zaopatrywać się w krzesełko i wsadzać w nie dziecko, ponieważ jest to zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa naszego malca.

    • Jak duże posiadasz mieszkanie?

      Dla osób dysponujących bardzo małym mieszkaniem zaleca się zakup składanych krzesełek, albo takich, które są nakładane na zwyczajne krzesła. Ważne jest, aby po złożeniu zajmowały one jak najmniejszą przestrzeń. Z kolei, dla właścicieli większych domów dobre będą dwufunkcyjne krzesełka, które później można śmiało przerobić na oddzielne krzesło i stolik.

    • Jakie parametry krzesełka do karmienia są najważniejsze?

      Najważniejsze jest to, żeby krzesełko do karmienia posiadało odpowiednie atesty potwierdzone znakiem bezpieczeństwa. Stanowi to gwarancję tego, że podczas produkcji krzesełka nie używano toksycznych materiałów oraz że jest ono w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

    • Co zrobić jeśli dziecko jest zbyt małe do krzesełka do karmienia?

      Można w takiej sytuacji założyć podkładkę, która zmniejszy siedzisko i oparcie. Dzięki temu dziecku będzie wygodnie w krzesełku.

    Podsumowanie

    Producenci krzesełek do karmienia mają w swojej ofercie liczne propozycje, z których każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka. Kupując krzesełko do karmienia, zawsze zwracajmy uwagę na to, czy będzie ono zapewniać maksimum bezpieczeństwa dziecku. Czy jest łatwe i funkcjonalne w obsłudze i łatwo je utrzymać w należytej czystości. Wybierając krzesełko do karmienia, kierujmy się ilością przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-05 04:40:58, 120