Jak wybrać chodzik dla dziecka?

Chodzenie jest dla większości z nas umiejętnością automatyczną. Nie zastanawiamy się nad tym, jak to się dzieje, że przestępujemy z nogi na nogę i poruszamy się w wybranym kierunku. Dla małego dziecka sprawa z chodzeniem jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, niemowlę musi wyrobić w sobie nawyk chodzenia, a więc wysuwania przed siebie na zmianę raz jedną, raz drugą nogę. Wydaje się proste? Nie do końca. Pomocny w nauce chodzenia może być chodzik dla dziecka, choć wiele osób uważa, że nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje i jak wybrać chodzik dobry dla naszej pociechy?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje chodzików

chodziki - jak wybrać?

Chodzik dla dziecka jest to urządzenie, które ma do spełnienia jedną, podstawową funkcję. Mianowicie, ma on pomóc małemu człowiekowi w nauce chodzenia. Pojawiają się jednak przy tym głosy, że chodzik wyrabia w dziecku złe nawyki, dlatego też nie powinno się go wykorzystywać do nauki poruszania się dziecka w pozycji wyprostowanej.

Do chodzika za nic nie można wkładać dziecka, które jeszcze nie raczkuje, ponieważ nie można pozbawiać go tego etapu rozwoju. Coraz więcej jednak dzieci samoistnie zaczyna chodzić, a wówczas chodzik okazuje się być bardzo przydatnym urządzeniem, ponieważ zachęca dziecko do nauki chodzenia.

Wybierając chodzik dla własnego dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów. Przede wszystkim chodzi tu o solidną podpórkę dla pleców dziecka. Dodatkowo, siedzisko nie powinno być zawieszone zbyt wysoko, aby dziecko swobodnie mogło dosięgnąć stopami do podłogi. Powinno mieć wygodne szelki na nóżki i nie powodować otarć. Należy kupować wyłącznie te chodziki, które posiadają stosowne atesty. Oznacza to, że zostały one przetestowane i są bezpieczne dla dzieci. Nie ryzykujmy zdrowiem naszej pociechy zakupu innych chodzików, wątpliwej jakości. Chodzik powinien być wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego albo z drewna, choć drewniane chodziki są droższe.

Dziecka nie wolno zostawiać w chodziku zbyt długo. Maksymalnie powinno ono chodzić w chodziku około godziny dziennie. Zbyt długie pozostawanie w chodziku nie jest zdrowe dla dziecka, ponieważ dziecko w takim urządzeniu albo wisi na szelkach, albo mocno pochyla się do przodu, próbując zrobić krok. Brak prawidłowej postawy jest tu kluczowy, bowiem w późniejszym czasie dziecku trudno będzie utrzymywać niezbędną równowagę podczas samodzielnego chodzenia.

Popularni producenci chodzików i ich produkty

Renomowanymi producentami chodzików i innych akcesoriów dla dzieci są takie firmy jak: Chicco, Fisher Price, Artyk, Baby One, Elgrom, Sun Baby, Playskool, Coneco, CAM, ABC Design, Alexis, Arti, Acia, Adbor, Angelcare, Baby Bjorn, Bebe, Bright Stars, Baby Mix, Bloom, Baby Signs, Brevi, Ceba, Cosatto, Concord, Disney, Drewex, Delt, Dymex, Edu Play, Graco, Haba, Hauck, Happy Well, Hasbro, Inglesina, InStep, Jane, KEES, Kiddieland, KIDS, Little Tikes, Madej, Markas, Mattel, Neonato, Nestor, Pacific Outdoor, Peg Perego, Phil&Teds, Primi Sogni, Renolux, Sassy, Smoby, Sun, Sauberr, Smykoland, Smar Trike, Stooke, Tako, Tega, Tutek, Tiny Love itp.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki wpływ na rozwój fizyczny mają chodziki?

    Niektórzy naukowcy dowodzili, że chodziki bynajmniej nie pomagają w nauce chodzenia i nie przybliżają do wspierania motoryki dziecka. Co więcej, z wykorzystaniem chodzika rozwój motoryki dziecka jest hamowany, ponieważ nasza pociecha nie może rozwijać swoich umiejętności w zakresie poruszania się, w normalny sposób. W najgorszych przypadkach nadmierne używanie chodzików prowadzi do powstania problemów z kręgosłupem u dziecka, skracania mięśni i deformacji nóg. Nie lekceważmy zagrożeń i nie wsadzajmy na cały dzień naszego dziecka do chodzika. Pamiętajmy, że jest to dla niego pod wieloma względami szkodliwe.

Podsumowanie

Kupno chodzika powinno być gruntownie przemyślane przez rodziców, ponieważ złe jego użytkowanie może doprowadzić do poważnych urazów u dziecka. Nie można pozostawiać niemowlaka samego w chodziku, ponieważ łatwo może sobie on zrobić krzywdę. Maksymalnie wkładajmy dziecko do chodzika na kilkanaście minut dziennie, do godziny. Wówczas chodzik rzeczywiście spełni swoje zadanie i pozwoli dziecku na szybszą naukę chodzenia i poruszania się w pionie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:40:56, 120