Jak przygotować pokój dziecięcy?

Narodziny dziecka są prawdziwym cudem, nie tylko dla rodziców, ale dla wszystkich bliskich nowonarodzonego dziecka. Przygotowania do przyjścia nowego członka rodziny na świat powinny zostać poczynione jeszcze przed wyznaczoną datą urodzin, choć są rodzice, którzy twierdzą, że kupowanie wyprawki, wózka, czy przygotowanie pokoju dziecięcego, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w brzuchu mamy, może być złą wróżbą. Dla mało przesądnych mam i przyszłych tatusiów podpowiadamy, w jaki sposób przygotować pokój dziecięcy, aby był nie tylko estetyczny, ale jednocześnie wysoce funkcjonalny, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców czy też osób opiekujących się nim.

Na skróty...

Metoda Montessori

pokój dziecięcy – jak przygotować?

Wskazana metoda Montessori obejmuje szereg zasad, które pozwalają na zbudowanie optymalnego pokoju dziecięcego. Kierując się tymi zasadami możemy wydatnie wspomóc rozwój dziecka, już od momentu urodzenia. Pamiętajmy, że dziecko chłonie wszystko, co tylko znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. Pokój powinien być ładny i prosty. Musi też panować w nim porządek, ale jednocześnie, przestrzeń ta powinna być na tyle interesująca, aby dziecko chciało ją odkrywać. To rodzice, bądź opiekunowie, są w pełni odpowiedzialni za stworzenie w pokoju swojej pociechy warunków do swobodnego działania, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego z możliwych poziomów bezpieczeństwa.

Generalnie, pokój dziecięcy można podzielić na cztery główne przestrzenie. Miejsce do spania, przebierania, karmienia i aktywności. Jak można się domyślić, wszystkie te przestrzenie są niezbędne i bardzo ważne dla rozwoju dziecka, już od pierwszych chwil jego bytności w domu. Powinniśmy więc przygotować je z największą troską. Metoda Montessori zakłada, że wysokie łóżka ze szczebelkami, czy też popularne kojce, nie są odpowiednie dla dziecka, ponieważ przyczyniają się do ograniczenia jego pierwszych możliwości przyswajania i odkrywania najbliższego otoczenia. Pojawiają się tez głosy, że szczebelki łóżeczka mogą stanowić element niebezpieczny dla dziecka. Jeśli wetknie pomiędzy nie swoją główkę, samodzielnie nie będzie mogło się wydostać.

Przestrzeń do spania

Dziecko przez pierwsze miesiące swojego życia przede wszystkim większość czasu spędza, śpiąc. Należy więc przygotować dla niego wygodne miejsce do spania. Może to być łóżeczko, kołyska lub gondolka. Kołyska jest optymalnym wyborem z uwagi na to, że większość dzieci lubi się kołysać. Nasze maleństwo w takich warunkach szybciej zaśnie. Pamiętajmy, aby kołyska, czy łóżeczko miało odpowiednie ochraniacze, uniemożliwiające uderzenie się w ich twarde elementy. Jeśli wybierzemy łóżeczko dla dziecka, pamiętajmy o zakupie do niego wygodnego materacyka. Dobrze jest się od razu zdecydować na większe łóżeczko, na przykład o wymiarach 70x140 cm, ponieważ po niewielkich modyfikacjach będzie ono służyło dziecku przez wiele lat, a dla nas będzie to o jeden wydatek mniej, kiedy dziecko urośnie. Z takiego łóżeczka można łatwo bowiem zrobić tapczanik dla kilkulatka. Jeśli taka opcja jest możliwa, od razu kupmy gruby materac, ponieważ na takim będzie się dziecku wygodnie spało nawet, jak będzie miało 5 lat.

Pozostaje nam również kwestia zakupienia odpowiedniej pościeli dla pociechy. W pierwszych miesiącach całkowicie wystarczający będzie gruby becik, a później kocyk. Z czasem dziecko będzie sypiać pod własną kołdrą. Na początek nie będzie mu też niezbędna poduszka. Lekarze wskazują nawet, że dziecko powinno spać na płaskim podłożu, ponieważ wówczas nie jest obciążony jego kręgosłup i głowa. Nad łóżeczkiem czy kołyską możemy zawiesić karuzelę z zabawkami. Najlepiej, aby kręciła się ona i wydawała dźwięki. Powinna być zawieszona na wysokości około 30-40 cm od głowy dziecka, ponieważ takie jest jego pole widzenia przez pierwsze miesiące życia.

Łóżeczko czy kołyska powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości od okna i kaloryfera, ponieważ takie miejsca prowokują powstawanie częstych infekcji i przeziębień.

Przestrzeń do przebierania

Najlepiej jest zaaranżować przewijak w strategicznym miejscu pokoju, gdzie do wszystkiego będziemy mieli łatwy dostęp. W sklepach do kupienia są specjalne komody z przykręcanym na blat przewijakiem. Nad nim powinna znaleźć się półka, lub szafka, w której będziemy trzymać wszystkie kosmetyki i pieluchy. Obok przewijaka najlepiej, aby znalazła się szafa z ubraniami dziecięcymi, tak abyśmy w trakcie przebierania dziecka nie musieli zostawiać go na przewijaku i szukać ubranek w drugim krańcu pokoju. Koło przewijaka dobrze by było, aby znalazł się kosz na brudne pieluchy. W ofercie sklepów znajdują się kosze z neutralizatorem zapachów. Będą idealne do dziecięcego pokoiku. Pod przewijakiem, w szufladach możemy umieścić kosmetyki dziecka, smoczki, szczotki do włosów, termometry itp. akcesoria, które mogą nam przydać się podczas przebierania dziecka.

Przestrzeń do karmienia

Regularne posiłki są dla dziecka bardzo istotne. Młoda mama powinna w odpowiedni sposób zaaranżować miejsce do karmienia, bez względu na to, czy zamierza karmić piersią, czy też butelką mlekiem modyfikowanym. Można zakupić do pokoju dziecięcego niewielką sofę, kanapę czy fotel z miękkimi oparciami, w którym wygodnie ułożymy dziecko. Dobrym pomysłem jest nabycie specjalnie wyprofilowanej poduszki, na której łatwo położymy dziecko w odpowiedniej pozycji do karmienia. Spokój i cisza w miejscu do karmienia dziecka są jak najbardziej pożądane. Nie powinniśmy karmić naszego maleństwa w hałasie, ponieważ będzie się ono mocno rozpraszać.

Przestrzeń aktywności

Dziecko szybko się rozwija, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Należy mu więc zapewnić idealne warunki do zdobywania coraz to nowych umiejętności. W pokoiku dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na położenie maty edukacyjnej lub koca, na których dziecko będzie się bawiło zabawkami. W Metodzie Montessori podkreślona jest waga doboru odpowiednich zabawek dla rozwoju dziecka. Wybierając zabawki zawsze zwracajmy uwagę na ich przeznaczenie dla wieku dziecka.

Przestrzeń pokoju dziecięcego

Przygotowanie pokoiku dziecięcego przed przyjściem naszego maleństwa na świat pozwala na uniknięcie dodatkowego stresu w późniejszym czasie. Pokój powinien być prosty, piękny i uporządkowany. Dzięki temu dziecko czuje się w swoim pokoju bezpieczne i wygodnie, a dodatkowo ma warunki do kształtowania umiejętności w nowym środowisku. Warto podkreślić, że dziecko chłonie wszystko ze swojego otoczenia, co wpływa na kształtowanie jego osobowości. Z uwagi na to, odpowiednie przygotowanie pokoju jest pierwszym krokiem do rozwoju dziecka w odpowiednim kierunku. W pokoju dziecka powinien zawsze panować porządek. Wszystko musi mieć swoje własne miejsce, począwszy od kosmetyków i ubranek, a na zabawkach dziecięcych kończąc.

W sklepach znajduje się wręcz przesyt akcesoriów dziecięcych, których wcale nie potrzebujemy. Kupujemy często wiele niepotrzebnych rzeczy, które zagracają jedynie dziecięcy pokoik. Prawidłowy rozwój dziecka mogą hamować nie tylko gry komputerowe czy telewizor, ale również chodziki czy kojce, które są przecież wyłącznie adresowane do najmłodszych. Dziecko trzymane nieruchomo w chodziku nie ma zbyt dobrych warunków do ćwiczenia motoryki ciała. Dlatego też warto zrezygnować z tego typu urządzeń albo używać ich wyłącznie kilkadziesiąt minut dziennie.

Kącik dla dziecka w sypialni rodziców

W pierwszych dniach życia dziecka najlepiej jest zaaranżować miejsce dla niego w sypialni rodziców. Zawsze będziemy mogli się nim zająć, jeśli zapłacze, będzie głodne, lub będzie wymagać przewinięcia. Kołyska ustawiona obok łóżka powinna rozwiązać sprawę. Z czasem można przyzwyczajać dziecko do spania w jego łóżeczku, ale nie spieszmy się z tym. Musi czuć się całkiem bezpieczne w miejscu, w którym najczęściej przebywa.

Podsumowanie

W momencie, gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia, także nasza przestrzeń mieszkalna. Potrzeby nowego domownika są bardzo ważne i zmuszają nas do zmiany organizacji domu. Należy w sposób szczegółowy przemyśleć strategię wyposażenia i urządzenia miejsca dla dziecka. Powinno ono spełniać wytyczne dotyczące funkcjonalności, estetyki, jak również przede wszystkim odnoszące się do bezpieczeństwa naszej pociechy. Nowy członek rodziny stawia na głowie wszystko, co dotychczas miało miejsce w naszym domu czy mieszkaniu. Cóż, tak to już jest i ze wszystkim zmian powinniśmy się tylko cieszyć. Urządzając pokoik dziecięcy zawsze miejmy na uwadze to, czy dziecku będzie w nim wygodnie i czy będzie ono w pełni bezpieczne. Nie zapominajmy równocześnie o konieczności wspierania zdrowego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Pokój dziecięcy powinien być przytulny, ale jednocześnie dobrze by było, aby był on uniwersalny. Dzięki temu nie będziemy musieli dokonywać remontu, jak dziecko osiągnie kilka lat. Wybierajmy więc rozsądnie tapety czy farby na ściany. Warto tu podkreślić, że farby powinny być ekologiczne lub posiadać atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ponieważ tylko takie będą dobre i bezpieczne dla naszego maleństwa.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:02:20, 120