Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Kupno własnego mieszkania na ogół pociąga za sobą niebagatelne koszty. Dla wielu Polaków własne „M” jest marzeniem w zasadzie niemożliwym do zrealizowania, a to z uwagi na brak środków finansowych. Nie zawsze bank jest skłonny udzielić swoim klientom horrendalnie wysokiego kredytu, za który mogliby nabyć własne mieszkanie, odpowiadające im wymaganiom. Są jednak ludzie, którzy mają na tyle własnych oszczędności, że tylko w niewielkim stopniu, albo w ogóle nie posiłkują się finansowaniem zewnętrznym podczas zakupu mieszkania.

Proces wyboru odpowiedniej nieruchomości może trwać całymi miesiącami, a to z uwagi na ogromną liczbę mieszkań, jakie w chwili obecnej są dostępne na naszym rynku. Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż takich nieruchomości, a kupujących nie jest wielu. Jest to dla nich korzystna sytuacja ponieważ ceny mieszkań nieznacznie spadają. Zawsze można w ten sposób zaoszczędzić parę złotych, które później przydadzą się na etapie wykańczania i urządzania naszego mieszkania.

Decydując się na zakup mieszkania, koniecznie musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów takiej nieruchomości. W obrębie tej decyzji bynajmniej nie ma miejsca na popełnianie jakichkolwiek błędów, ponieważ zwykle wiążą się one z ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Z uwagi na to, kupowanie mieszkania nie jest procesem łatwym, ale my postaramy się wskazać, na jakie czynniki zwracać uwagę, aby być w pełni zadowolonym z kupionego lokum.

Na skróty...

Własne oczekiwania

mieszkania - jak wybrać?

Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniego dla nas mieszkania, na pewno powinniśmy poznać swoje potrzeby w tym zakresie. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużego mieszkania potrzebujemy. To pozwoli nam na określenie powierzchni nieruchomości oraz ilości pomieszczeń, jakie powinna ona posiadać. Warto wziąć tu pod uwagę nie tylko naszą bieżącą sytuację, ale i plany na przyszłość. Musimy myśleć strategicznie. O ile dla młodego małżeństwa dziś w zupełności wystarczy jeden czy dwa pokoje, to wraz z przyjściem na świat dziecka przydałoby się choćby jeszcze jedno pomieszczenie.

Jednocześnie, na etapie rozpoczynania poszukiwań mieszkania musimy wiedzieć też, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Przy tym należy wziąć pod uwagę wielkość wkładu własnego na mieszkanie i możliwości zaciągnięcia kredytu bankowego. Warto w tym celu wybrać się do doradcy finansowego, który wyliczy naszą zdolność kredytową i powie, na jak wysoki kredyt hipoteczny możemy w rezultacie liczyć. Określenie kwoty do dyspozycji jest ważne, ponieważ jest ona czynnikiem, który na ogół ogranicza skutecznie pole działania dla wielu kupujących nieruchomości. Należy przy tym podkreślić, że wyliczając swój budżet na inwestycję w mieszkanie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszta, które nierozerwalnie wiążą się z zakupem mieszkania. Niestety, są one niemałe, a zalicza się do nich taksę notarialną, opłaty sądowe, podatek od czynności cywilno-prawnych oraz ewentualną prowizję pośrednika, jeśli mieszkanie będziemy kupować od agencji nieruchomości.

Musimy sprecyzować wszelkie wymagania odnośnie lokalizacji mieszkania. Każdy z nas ma określone preferencje co do tego, gdzie chciałby mieszkać. Musimy wiedzieć, w jakim mieście i na jakiej dzielnicy ma być zlokalizowana nieruchomość, na którym piętrze, czy ma być to mieszkanie jedno czy wielopoziomowe, czy zależy nam na balkonie lub tarasie, czy ma mieć jedną czy dwie łazienki oraz oczywiście, w jakim stanie ma być samo mieszkanie. Kupujący dzielą się na takich, którzy poszukują mieszkania od razu do zamieszkania i poszukujących mieszkania do remontu i własnej aranżacji, wedle gustu.

Gdzie szukać mieszkania

Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Można poszukiwać mieszkania na sprzedaż na wiele różnych sposobów. Najłatwiej jest zlecić takie poszukiwania pośrednikowi nieruchomości, ale to zawsze wiąże się z koniecznością opłacenia odpowiedniej prowizji, jeśli agencja znajdzie dla nas odpowiednie mieszkanie. Owa prowizja może wynosić około 3% ceny transakcyjnej nieruchomości, a to wcale niemało. Na własną rękę można poszukiwać wymarzonego mieszkania w gazetach ogłoszeniowych, na tablicach ogłoszeniowych, w odpowiednich serwisach nieruchomościowych, a także aktywnie – dając ogłoszenia, że kupimy mieszkanie.

Czynniki porównawcze

Na rynku istnieje dziś bardzo wiele ofert sprzedaży mieszkania, dlatego też należy wiedzieć, jakie czynniki porównywać w poszczególnych ofertach nieruchomości. Porównując mieszkania, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Lokalizację nieruchomości – czy znajduje się ona w centrum miasta czy na jego obrzeżach, jaka jest odległość i dostępność komunikacyjna, czy mieszkanie ma dostęp do terenów zielonych i spacerowych, jaka jest dostępność infrastruktury, tj. miejsc parkingowych, parkingów strzeżonych, garaży, komunikacji miejskiej, sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli, urzędów, plac zabaw, boisk itp.; jakie jest najbliższe otoczenie mieszkania, czy nie znajdują się w jego sąsiedztwie uciążliwe zakłady przemysłowe lub trasy szybkiego ruchu.
  • Rodzaj zabudowy – czy jest to duże osiedle z wysokimi blokami (tzw. blokowisko), czy może z niską zabudową, czy osiedle jest zamknięte, ogrodzone i chronione, a może jest to kamienica.
  • Budynek – wiek bloku, technologia i materiały, z jakich jest zbudowany, jego ogólny stan, stan elewacji i dachu, stan klatek schodowych i wind, czy w budynku znajdują się piwnice, strych i garaże.
  • Mieszkanie – na którym piętrze się znajduje, rozkład mieszkania, czy jest funkcjonalne, stan mieszkania (wysoki standard, stan bardzo dobry, do odświeżenia, do całkowitego remontu), stan drzwi i okien, podłóg oraz stałych elementów mieszkania, usytuowanie pokoi względem stron świata, jaki jest widok z mieszkania, czy do mieszkania przynależy balkon, ogródek, taras, piwnica, garaż i miejsce parkingowe, jakie wyposażenie pozostaje w cenie mieszkania oraz jakie koszty miesięczne wiążą się z utrzymaniem mieszkania (czynsz, ogrzewanie, prąd, woda, gaz, telefon, Internet).

    Oglądanie mieszkania

    Umawiając się na oglądanie mieszkania, zawsze weź kogoś do pomocy. Samodzielnie nie powinno się podejmować tak ważnych decyzji. Warto umówić się na oglądanie mieszkania w dzień, kiedy jest jeszcze widno, ponieważ w ten sposób o wiele łatwiej będzie ocenić całe otoczenie budynku, w którym się znajduje, a także zauważyć wszelkie ewentualne usterki i nieprawidłowości, zarówno w mieszkaniu, jak i w samym budynku. Zadawaj jak najwięcej pytań odnoszących się do interesującej cię nieruchomości. Zainteresuj się sąsiadami, najbliższym otoczeniem mieszkania, zapytaj o termin, w jakim sprzedający mógłby opuścić mieszkanie.

    Poddaj pod rozwagę cenę mieszkania, czy nie jest ona zawyżona. Powinna być jak najbardziej adekwatna do wielkości mieszkania, jego standardu i lokalizacji. Na ogół pierwsza cena oferowana za mieszkanie nie jest ceną ostateczną i można ją utargować.

    Kwestie formalne

    Jeśli już jesteśmy zainteresowani konkretną nieruchomością, należy skontrolować jej stan prawny. Sprzedający powinien okazać nam akt notarialny nabycia mieszkania bądź też przydział członkowski ze spółdzielni. Koniecznie należy sprawdzić księgę wieczystą mieszkania, czy nie ma obciążonej hipoteki. Trzeba poprosić właściciela mieszkania o zaświadczenia o braku zaległości czynszowych. Zapytajmy go również o to, czy mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych jego firmy. Należy zobowiązać sprzedającego do wymeldowania wszystkich osób z mieszkania, najlepiej do dnia sporządzenia aktu notarialnego.

    Sprawdzenie sytuacji prawnej mieszkania jest konieczne, ponieważ pozwoli nam to uniknąć kłopotów i nieprzyjemności w przyszłości. Jeśli nie do końca rozumiemy przedstawione nam dokumenty dotyczące nieruchomości, zwróćmy się o pomoc w ich sprawdzeniu do doświadczonego pośrednika nieruchomości lub notariusza.

    Przeniesienie własności mieszkania musi mieć bezwzględnie formę aktu notarialnego. Notariusz zobowiązany jest przy tym do dokonania czynności zawodowych zgodnie z obowiązującym prawem, według najlepszej woli i wiedzy oraz z należytą starannością. Kupujący ma możliwość poproszenia notariusza o zawarcie w akcie notarialnym indywidualnych ustaleń między stronami transakcji.

    Jeśli musimy ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości, warto zawrzeć ze sprzedającym stosowną umowę przedwstępną, która może mieć formę umowy cywilnej, jak również może być spisana u notariusza, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podpisując umowę przedwstępną kupujący zwykle wręcza sprzedającemu określoną kwotę pieniężną, jako zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania. Trzeba pamiętać, że zaliczka nigdy nie przepada, nawet jeśli któraś ze stron zrezygnuje z transakcji. Odwrotnie jest w przypadku zadatku. Każdorazowo jednak zaliczka lub zadatek jest zaliczana na poczet ceny zakupu mieszkania.

    Podsumowanie

    Jak widać, przy zakupie mieszkania musimy pamiętać o szeregu czynników. Nie tylko chodzi tu o sprawdzenie stanu, czy lokalizacji mieszkania, ale nade wszystko powinniśmy zadbać o jak najbardziej poprawną prawną stronę transakcji. Mieszkanie należy kupować rozsądnie, jako że najczęściej jest to inwestycja długoterminowa i pochłaniająca duże środki finansowe.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-05 05:35:11, 120