Zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości położonej poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej nie należy do łatwych do zrealizowania transakcji. Dzieje się tak z uwagi na to, że żaden z banków nie ustanowi zabezpieczenia na takiej nieruchomości, co powoduje niebagatelne problemy. Dobrym pomysłem na zakup domu na kredyt za granicą jest rozdzielenie celu kredytowania od zabezpieczenia kredytu. Bank bowiem może udzielić kredytu na zakup domu za granicą, ale jedynie wówczas, gdy zabezpieczeniem kredytu będzie inna nieruchomość zlokalizowana w Polsce. Trzeba powiedzieć, że w większości przypadków banki niezbyt chętnie akceptują zabezpieczenie na nieruchomości, która położona jest poza granicami naszego kraju, a to z uwagi na fakt powstania utrudnień lub nawet braku możliwości windykacji w przypadku niespłacania kredytu. Inna nieruchomość w Polsce może być obciążona kredytem hipotecznym, przeznaczonym na zakup domu za granicą.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdorazowo podejście banków do podobnych transakcji może być nieco inne, dlatego też analiza wniosków będzie zawsze bardzo wnikliwa. W części banków istnieje ograniczenie co do lokalizacji nieruchomości będącej celem kredytu i można nim skredytować zakup nieruchomości wyłącznie na terenie Polski. W takim przypadku należy zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, która może być przeznaczona na dowolny cel. Podstawowym rezultatem takiego działania jest jednak konieczność opłacania zdecydowanie wyższej marży i oprocentowania, co powiększa wydatnie ratę kredytu.
W przypadku zakupu domu za granicą rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu w banku w kraju, w którym nabywamy nieruchomość. W takim przypadku wniosek rozpatrywany jest zgodnie z procedurami i regulacjami odpowiedniego banku./
Zakup domu za granicą należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej dla nas nieruchomości, a tych nie brakuje. W ostatnim czasie coraz więcej jest ogłoszeń sprzedaży domów w zagranicznych miejscowościach, zwłaszcza w nadmorskich kurortach, na przykład w Hiszpanii i w Bułgarii. Trzeba powiedzieć, że akurat Bułgaria jest pod względem rynku nieruchomości bardzo atrakcyjna cenowo i co za tym idzie, powinna nas zainteresować pod względem inwestycyjnym. Apartamenty w korzystnych dla turystów lokalizacjach kupimy już za 3500 zł za metr kwadratowy. Rynek bułgarski notuje dynamiczny rozwój, zaś zagranicznych inwestycji wciąż przybywa.
Decydując się na zakup domu za granicą, niezależnie od tego, w jakim państwie, zawsze musimy mieć na uwadze bardzo wiele zmiennych. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, kto właściwie jest właścicielem gruntu, na którym stoi dom, kto jest generalnym wykonawcą inwestycji, jakie dodatkowe koszty wiążą się z zawarciem takiej transakcji, jaką historię i reputację w branży ma generalny wykonawca, należy sprawdzić dokładną lokalizację interesującej nas nieruchomości oraz oczywiście bardzo dokładnie przeanalizować umowę przedwstępną lub rezerwacyjną, jaką podpisuje się w takich przypadkach.
Podczas określania właściciela gruntu, na którym posadowiona jest bądź będzie nasza nieruchomość, trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, kto jest właścicielem lub kto będzie właścicielem nieruchomości. Czy nie ciążą na nieruchomości żadne zobowiązania, czy posiada ona stosowne ubezpieczenie i kto będzie w odpowiedni sposób zarządzał nieruchomością podczas naszej nieobecności w tym kraju. Bardzo ważne jest określenie wiarygodności dewelopera, terminów etapów budowy oraz ostatecznego terminu odbioru nieruchomości. Jest to tak samo istotne, jak w przypadku zakupu domu na rynku polskim.
Przy zawieraniu transakcji kupna domu za granicą bardzo istotnym elementem jest też umowa. Trzeba ją dokładnie przeczytać i przeanalizować wszystkie jej założenia, w tym miejscu ważne jest doprecyzowanie wszystkich szczegółów transakcji. Musimy wiedzieć, co otrzymamy za wynegocjowaną kwotę, którą zobowiązani jesteśmy uiścić w wyznaczonym umową terminie. Zapoznajmy się przy tym dokładnie z terminami wpłat, karami, jakie grożą za opóźnienia wynikłe z naszej strony i ze strony wykonawcy inwestycji. Umowa kupna domu powinna określać, co przysługuje kupującemu w razie przesunięcia terminu odbioru lokalu czy jego ewentualnej niezgodności z umową. Jakie elementy wykończenia są ujęte zakresem umowy, tj. czy kupowany dom będzie wyposażony w podłogi, płytki, sprzęt AGD, meble kuchenne, sanitariaty itp.
Dodatkowe koszty zakupu nieruchomości znajdującej się za granicą Polski wiążą się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych, sądowych, skarbowych oraz opłaceniem ewentualnego wynagrodzenia pośrednika, która wynosi od 3 do około 5% wartości nieruchomości. Przy zakupie domu za granicą najlepiej zwrócić się o pomoc w odszukaniu odpowiedniej nieruchomości do profesjonalnej agencji nieruchomości, ponieważ to ona przejmie na siebie konieczność znalezienia wartej uwagi oferty i dopełnienia niezbędnych formalności.
Kupując nieruchomość za granicą, musimy wiedzieć, czy nierezydenci danego państwa mają możliwość dokonania takiej transakcji. Na przykład, w świetle prawa obowiązującego na terenie Bułgarii, nierezydenci nie mogą nabywać ziemi, ale mogą w razie zainteresowanie gruntem, założyć na miejscu spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie mogła nabywać grunty zgodnie z prawem. Założenie takiej spółki w Bułgarii trwa maksymalnie dwa tygodnie i kosztuje 10 000 zł. Nie są to zbyt wysokie koszty, a dopełnienie kwestii formalnych nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów.
Ważną kwestią jest zarządzanie nieruchomością pod naszą nieobecność. Osoby czy firma zajmująca się dbaniem o porządek, bezpieczeństwem oraz najemcami musi być solidna. Wówczas inwestycja w nieruchomość oddaną w wynajem zwróci się nam w ciągu zaledwie kilku lat.
Warto zwrócić uwagę na to, że powołując się na polską ustawę Prawo Dewizowe, możemy nabywać nieruchomości zagraniczne przewyższające wartością kwotę 50 000 euro bez zezwolenia NBP, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy nabywamy je w granicach państw należących do Unii Europejskiej.
Zakup domu za granicą, choć obarczony wieloma kłopotami, jest doskonałą inwestycją. Możemy mieć bowiem swój własny dom w nadmorskim kurorcie, z którego będziemy mogli korzystać w dowolnie wybranym terminie. Możemy go równie dobrze wynająć i czerpać z tego tytułu dodatkowe środki finansowe. W tym przypadku inwestycja w dom za granicą szybko nam się zwróci. Niemniej jednak, trzeba pamiętać o tym, że każde państwo posiada własne regulacje prawne dotyczące zakupu nieruchomości przez nierezydentów. Chcąc kupić dom, będziemy potrzebować specjalisty, który pozwoli nam przejść przez gąszcz przepisów danego kraju.