Podstawą dobrej imprezy czy koncertu jest odpowiednie oświetlenie całego przedstawienia. Odpowiednie oświetlenie jest nie tylko elementem zapewniającym widoczność, ale również częścią dekoracji, bo przecież nowoczesny sprzęt oświetleniowy prócz gwarancji odpowiedniego światła, jest jednocześnie elementem dekoracyjnym. Światło szczególną rolę pełni podczas realizacji koncertów, gdyż w pewien sposób buduje ono cały przebieg imprezy. Sugerować może kolejne etapy imprezy, wskazywać postacie, albo pełnić także wiele innych, ważnych funkcji. Do oświetlania scen wykorzystywane są następujące rodzaje oświetlenia:
Projektory profilowe – uzyskana z ich pomocą plama świetlna ma ostre krawędzie i posiada minimum dwie soczewki. Dodatkowymi elementami wyposażenia w tym wypadku są m.in. nakładki, które pozwalają na uzyskanie określonych kształtów np. trapezów czy kwadratów. Oczywiście, nie wszystkie kształt można uzyskać – projektor o słabszych parametrach może nie emitować przykładowo trójkątów. Cechą charakterystyczną projektorów profilowych jest choćby ich długa tuba. Może być ona krótsza, jeśli kąt świecenia ma być odpowiednio krótszy.
Naświetlacze – wykorzystuje się je na planach zdjęciowych, szczególnych przy powstawaniu filmów oraz programów telewizyjnych. Naświetlacze wykorzystywane są z reguły do oświetlania dużych powierzchni. Dwa podstawowe rodzaje naświetlaczy, to naświetlacze symetryczne i asymetryczne. Pierwsze z wymienionych wykorzystuje się wtedy, gdy potrzebne jest uzyskanie dużej plamy światła z dużą równomiernością oświetlenia.
Ruchome głowy – inaczej mówiąc są to reflektory automatyczne. Te reflektory poruszają się samodzielnie. Nowe urządzenia tego typu wyposażone są w liczne funkcje, które w pewien sposób powodują, że praca osób odpowiedzialnych za oświetlenie jest dużo łatwiejsza. Najbardziej zaawansowana ruchoma głowa, jaka obecnie znajduje się na rynku, to Alpha Spot HPE. Urządzenie charakteryzuje się m.in. perfekcyjną optyką.
Oświetleniowe oprawy automatyczne – automatyczne reflektory pełnią bardzo ważną funkcję przy emitowaniu światła. W zasadzie odpowiedzialne są nie tylko za stosowną emisję, ale również powinny gwarantować precyzyjne ruchy. Nowe reflektory automatyczne to cuda techniki, które wykorzystują jej zdobycze z zakresu m.in. optyki, inżynierii materiałowej czy też innych nauk.
Rampy – stosowane są m.in. na scenach teatralnych. Stanowią jeden ze starszych typów oświetlenia wykorzystywanego na scenach, a stosuje się je przede wszystkim jako oprawy oświetlenia rozproszonego. Tym sposobem można było uzyskać światło miękkie. Najczęściej rampy wykorzystuje się na odcinkach, np. 1 i 2 metry.
Projektory jednosoczewkowe – najłatwiej zobaczyć je można w teatrach. Plama, którą wytwarza taki projektor jest bardzo równomierna, przy czym jej krawędzie są dosyć wyraźnie zarysowane. Przesuwając źródło światła, równocześnie powiększa się średnica takiej plamy. Jeśli dany projekt ma zainstalowaną soczewkę Fresnela, to może być wykorzystywany nie tylko w teatrze, ale nawet i w studiu telewizyjnym.
Impreza plenerowa, koncert czy ważny event, nie miałyby większej wartości bez odpowiedniego nagłośnienia. Nagłośnienie daje gwarancję, że dźwięki dotrą w każdy zakamarek placu czy też lokalu. Nagłośnienie powinno być dobierane mając na uwadze miejsce, w którym będzie wykorzystywane, jak również liczbę osób, do których dźwięk ma dotrzeć. Nieodpowiednio dopasowane nagłośnienie może sprawić, że uczestnicy imprezy nie wyjdą z niej zadowoleni, a przecież to o ich zadowolenie na ogół dbają organizatorzy. W branży nagłośnienia scenicznego wciąż wprowadzane są istotne zmiany, powstają nowe sprzęty, które gwarantują coraz lepszą jakość. Poniżej przedstawiamy kilka urządzeń wykorzystywanych do nagłośnienia imprez scenicznych:
Icon LTS – system wyposażony w głośniki wysokotonowe, tubowe. Jakość dźwięku jest bardzo wysoka, a to m.in. dzięki możliwości jej kontrolowania cyfrowo. Użytkowanie sprzętu jest banalnie proste i odbywa się w sposób wręcz intuicyjny. Jednostka obsługiwana jest przez dwa rodzaje wzmacniaczy, mianowicie 1000 W/4 Ohm przy średnich tonach i 600 W/4Ohm przy tonach wysokich. Dodatkiem w jednostce jest głośnik tubowy - 60 stopni x 40 stopni. Zestaw przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi koncertów, ale również i dyskotek.
IMG Stage Line TRITON-200 to doskonały przykład urządzenia, które dostosowane jest do zapewnienia odpowiedniego nagłośnienia w zamkniętych pomieszczeniach, czyli scenach wybudowanych właśnie w lokalach. Maksymalna, sugerowana powierzchnia pomieszczenia wynosić powinna około 150 m2. Jest to bardzo mały zestaw, który z wielką łatwością można przemieszczać z miejsca na miejsce. W subwooferze zamontowano kółka, które ułatwiają przemieszczanie. Sprzęt jest ceniony m.in. za bardzo dobre odtwarzanie basów, ale również i zrównoważony dźwięk. Maksymalne natężenie dźwięku w jego przypadku wynosi 108 dB.
XPRO-15 – to głośniki dla tych organizatorów, którym zależy na zapewnieniu wysokiej jakości dźwięku. Bardzo ważnym plusem tego sprzętu jest system bass-reflex. Maksymalna moc jaką może uzyskać ten sprzęt może wynosić nawet 700 wat, a ciśnienie akustyczne 97 dB.
PA – ALESIS TransActive Live – urządzenie skierowane przede wszystkim do organizatorów imprez masowych. Może działać zarówno przewodowo jak również bezprzewodowo. Powierzchnia, na jakiej urządzenie wiernie odwzoruje dźwięk, wynosi tylko 50 metrów, więc w praktyce nie jest to sprzęt przeznaczone na imprezy bardzo duże.
Oczywiście podczas organizowania imprezy scenicznej niezbędnych jest również wiele innych sprzętów, mechanizmów oraz urządzeń, bez których impreza w takiej formie odbyć by się nie mogła. Bardzo ważne również jest dobranie odpowiedniego personelu do obsługi sprzętu, co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Podstawą do budowy scen, czy też wszelakiego rodzaju wybiegów, schodów i stopni są odpowiednie podesty. Podesty, które aktualnie znajdują się w ofercie producentów, to konstrukcje o zróżnicowanych, często bardzo nierównomiernych kształtach. Konstrukcje są dopasowane pod daną sytuację, jak również pod oczekiwania klientów. Podesty sceniczne powinny charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią obciążalnością. Powinno to być potwierdzone poprzez odpowiednie certyfikaty. Sugerowana obciążalność podestu wynosi około 750 kg/m2. Podesty tego rodzaju zaliczane są do grupy euroklasa B. Blaty wykorzystywane przy podeście mają wymiar 2x1m i najlepiej by były one wykończone powierzchnią antypoślizgową.
W nowoczesnych podestach stosowane są nogi wymienialne, co oznacza, że można dopasować wysokość sceny do wymogów danej imprezy. Tak wysokość sceny może wynosić 1,5 metra jak i 20 centymetrów. Wymienne nogi umożliwiają również stworzenie platformy jezdnej, która może być wykorzystywana przykładowo do wprowadzania zmian na scenie. Blaty i nogi konstrukcji spinane są odpowiednimi klamrami, co czyni konstrukcję stabilną. Podesty oferowane są klientom w połączeniu z barierkami, które ograniczają możliwość wejścia na scenę osób do tego nieuprawnionych. Solidne konstrukcje podestowe, które można aktualnie wynajmować, powstają na bazie aluminium. Cechują się wysoką jakością wykonania.
By zorganizować koncert czy też inną imprezę na scenie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego podestu, zadaszenia sceny, jak również urządzeń, które będą odpowiedzialne za nagłośnienie oraz oświetlenie. Wszystkie wymienione elementy należy wypożyczać, a firm, które zajmują się właśnie udostępnianiem takiego sprzętu, jest w Polsce cała masa. Zakup sprzętu czy też nawet samej konstrukcji sceny opłaca się wyłącznie tym firmom, które cyklicznie organizują imprezy w plenerze z przedstawieniami czy koncertami, które stanowią główny punkt programu.