Popularne gry planszowe

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest co nie miara, dlatego też możemy tu wybierać z szerokiej palety rozwiązań. Jedną z ciekawszych form są gry towarzyskie, które obejmują m.in. gry planszowe. Cieszą się one niebywałą popularnością na całym świecie i pomimo wprowadzenia ciekawszych i na pewno o wiele bardziej efektownych gier komputerowych z wciągającą fabułą, nadal zyskują zwolenników. Nic nie wskazuje na to, aby gry planszowe miały pójść w zapomnienie. Niebagatelny wpływ na ich popularność ma to, że w wiele klasycznych gier planszowych można dziś zagrać na komputerze, przy wykorzystaniu trybu jednoosobowej gry lub multiplayera, czyli gry online z użytkownikami zlokalizowanymi nawet na całym świecie. W niniejszym artykule postaramy się zaprezentować Wam najbardziej popularne, wręcz kultowe gry planszowe.

Na skróty...

Opis gier planszowych

gry planszowe - co wybrać?

Jak sama nazwa wskazuje, do grania w gry planszowe konieczna jest plansza, choć jak już zostało wspomniane, w dzisiejszych czasach wiele gier planszowych doczekało się komputerowych wersji. Dlatego też fizyczna obecność planszy do gry nie jest już konieczna. Gry planszowe na komputer są przygotowane pod różne systemy operacyjne, ale zdecydowanie najwięcej z nich powstaje dla systemu Windows w różnych wersjach. Warto podkreślić, że liczne gry planszowe mają również swoje odpowiedniki konsolowych wersji.

Na ogół gra planszowa przeznaczona jest co najmniej dla dwóch graczy. Plansza do gry podzielona jest na pola i zawiera elementy, które bezpośrednio nawiązująco jej nazwy. Lista gier planszowych cały czas się wydłuża, ponieważ powstają kolejne ich wariacje. Czy są lepsze od klasycznych gier planszowych? Trudno powiedzieć, ale nie mają one jeszcze takiej popularności, jak warcaby, scrabble, szachy, monopol, euro biznes, chińczyk i tak dalej.

Gry planszowe bynajmniej nie są współczesnym wynalazkiem, ponieważ znano je już setki lat temu. Już w okresie starożytności umilano sobie czas graniem w gry planszowe. Starożytne gry stanowią aktualnie niewyczerpane źródło inspiracji dla projektantów gier. Do najstarszych gier planszowych zalicza się waru, senet, młynek, tryktrak oraz królewską grę z Ur. Każda gra planszowa ma ściśle określone zasady, które wyznaczają, w jaki sposób należy w nią grać. Zróżnicowane są ich stopnie trudności, bowiem wszystko uzależnione jest od kategorii wiekowej, dla której są przeznaczone. Im bardziej gra planszowa jest skomplikowana i zaawansowana, tym automatycznie większego wysiłku intelektualnego wymaga od graczy. Przykładem jest gra scrabble czy nieśmiertelne szachy.

Tradycyjna budowa gier planszowych

Każda, tradycyjna gra planszowa, złożona jest ze specjalnych pól, na których na ogół są rozgrywane poszczególne partie. Dokonuje się to poprzez umieszczanie, a następnie przesuwanie pionków w ustalonej wcześniej kolejności przez graczy. Liczba pól, o które trzeba przesunąć pionek jest wyznaczana na przykład poprzez rzut kostką bądź dwiema kostkami. W tradycyjnych grach planszowych zwykle istnieją zasady przesuwania pionków zgodnie z pewnym kierunkiem lub trybem poruszania się. Pola na planszach do gier mogą mieć kształt kwadratu lub sześciokąta. Czasami cała plansza złożona jest wyłącznie z pól, na których umieszcza się piony i rozgrywa grę, tak jest w przypadku szachów czy warcabów.

Nowoczesne gry planszowe

We współczesnych grach planszowych odchodzi się czasem od tradycyjnych plansz, podzielonych na poszczególne pola. Plansze tychże gier są obszarem nawiązującym grafiką do tytułu, na którym kładzione są karty lub żetony lub na przykład są stawiane budowle. Spora grupa gier charakteryzuje się również jedną planszą wspólną dla wszystkich graczy oraz mniejszymi planszami - po jednej dla każdego z graczy.

Najbardziej popularne gry planszowe

Wymienienie wszystkich, popularnych dziś gier planszowych to spore wyzwanie. Postaramy się wskazać najbardziej popularne gry tego typu, ale podejmiemy się opisu tylko niektórych, zasługujących na większą uwagę.

Do popularnych gier planszowych należy zaliczyć takie gry, jak:

  • Abalone,
  • Ataxx,
  • Chińczyk, nazywany również Ludo,
  • Czwórki,
  • Dżungla,
  • Eufrat i Tygrys,
  • Eurobiznes,
  • Go,
  • Gomoku,
  • Halma,
  • Hex,
  • Literaki,
  • Magia i Miecz,
  • Mankala,
  • Mahjong,
  • Młynek,
  • Monopoly,
  • Pachisi,
  • Reversi,
  • Ryzyko,
  • Scrabble,
  • Skoczki,
  • Szachy,
  • Tryktrak,
  • Warcaby,
  • Samotnik,
  • Sudoku,
  • Bierki,
  • Kości,
  • Domino.
  • Monopoly

    To jedna z najbardziej popularnych gier planszowych na świecie, która doczekała się wielu odmian. W Polsce był to Eurobiznes czy Fortuna, zaś na świecie powstało bardzo wiele wersji opartych o zasady gry w Monopoly. Mowa tu o takich grach jak: The Simpsons, City, Disneyland, Spongebob, Star Wars, Transformers, Travel, Pokemon itp. W zasadzie, gra Monopoly polega na handlowaniu różnego rodzaju nieruchomościami. Nie każdy wie, że ta popularna gra planszowa powstała w Stanach Zjednoczonych. Wymyślono ją paradoksalnie w czasach panowania Wielkiego Kryzysu, mającego miejsce dokładnie na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Twórcą gry Monopoly był Charles B. Darrow.

    Każdy z graczy otrzymuje pewną pulę pieniędzy i ma możliwość zainwestowania ich w dowolny sposób. Dąży się do tego, aby jak najlepiej zainwestować posiadane środki, choć taktyki gry w Monopoly bywają naprawdę różne. Im więcej gracz posiada nieruchomości, tym lepiej, bowiem jego przeciwnicy trafiający na jego pola muszą płacić z tego tytułu czynsze. Monopoly jest grą wymagającą od graczy odpowiedniej strategii oraz umiejętności logicznego myślenia. Gra ta odniosła spektakularny sukces na całym niemalże świecie. Można w nią grać w kilka osób.

    Chińczyk

    To jedna z najstarszych i najbardziej znanych gier planszowych na świecie. Wbrew pozorom, gra ta nie powstała w Chinach, ale w Niemczech. Została ona wymyślona w pierwszych latach XX wieku przez Josepha Friedricha Schmidta. W początkowej fazie wprowadzania tej gry na nasz rodzimy rynek, nosiła nazwę „Człowieku, nie irytuj się”. Inspiracją do stworzenia gry Chińczyk była inna, o wiele starsza gra – pachisi. To hinduska gra z Indii, która istnieje do dziś. Pierwsze gry Chińczyk pojawiły się na rynku w 1914 roku od tamtej pory sukcesywnie budowały swą popularność. Zasady gry w Chińczyka pozostały niezmienne już od niemalże 100 lat. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, co roku odbywają się mistrzostwa w Chińczyka, mające zasięg ogólnokrajowy.

    Gra w Chińczyka przeznaczona jest co najmniej dla dwóch osób, a najwyżej zaś dla czterech. Każdy z graczy dysponuje czterema pionkami w jednym kolorze. Pionki ustawiane są w tzw. schowkach, a następnie ustalana jest kolejność graczy. Zwycięzcą rozgrywki zostaje ta osoba, której jako pierwszej uda się wyprowadzić wszystkie swoje pionki ze schowka do tak zwanego domku – wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się zdawać. W grze premiowane są rzuty, kiedy kostka pokaże 6 oczek. Gracz ma wówczas prawo do dodatkowego rzutu. Jeśli pionek trafi na to samo pole, na którym już stoi pionek przeciwnika, to wraca na start.

    Scrabble

    To gra planszowa mająca kilkadziesiąt lat. Wynaleziono ją w USA, a jej twórcą był Alfred Mosher Butts. Scrabble to gra słowna, w którą grać może od dwóch do 4 osób. Każda z nich na wstępie rozgrywki losuje 7 literek zapisanych na płytkach, które nie są widoczne dla innych graczy. Trzeba z nich układać wyrazy, ale biorąc pod uwagę słowa widniejące już na planszy. Jeden wyraz powstaje w oparciu o już istniejący. Do każdej litery przypisana jest określona ilość punktów, a niektóre pola na planszy są dodatkowo premiowane. Nie chodzi tutaj o to, aby ułożyć najdłuższy, możliwy wyraz, ale o to, aby miał on najwięcej punktów. Jeżeli w jednym ruchu gracz wykorzysta wszystkie, jakie posiada płytki z literkami, otrzymuje za to dodatkowe punkty. Scrabble to niełatwa gra, wymagająca logicznego myślenia i szerokiego zasobu słownictwa.

    Warcaby

    To bardzo znana i lubiana gra planszowa na całym świecie. Stanowi ona pewną pochodną od szachów, ale jest od nich zdecydowanie łatwiejsza. Warcaby zostały rozpowszechnione w Europie już w XI wieku. Istnieje wiele odmian tejże gry, aczkolwiek za dyscyplinę sportową uważane są warcaby polskie, określane również jako warcaby międzynarodowe. Z innych odmian wymienić można jeszcze takie jak warcaby czeskie, angielskie, klasyczne, dwuliniowe, kanadyjskie, rosyjskie, wybijanka i wiele innych. Gra przeznaczona jest dla wszystkich, bez względu na wiek. Uczy logicznego, strategicznego myślenia. Warcaby polegają na zbiciu wszystkich pionków przeciwnika. Nie zawsze jest to tak proste, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Pionki mogą poruszać się wyłącznie według ustalonych reguł. Istnieje komputerowa odmiana gry w warcaby, jest to Chinook, umożliwiający rozegranie partii warcabów z komputerem, choć pokonanie go jest niemożliwe.

    Podsumowanie

    Zaprezentowane gry planszowe to tylko nieliczne ze wszystkich gier rozgrywanych na planszach, które istnieją na świecie. Nie ulega wątpliwości, że gry planszowe to znakomita rozrywka dla każdego. Ciekawe jest to, że pomimo wprowadzenia na rynek zaawansowanych technologicznie gier komputerowych z fabułą, to jednak proste gry planszowe nadal cieszą się sporą popularnością.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-27 01:26:22, 120