Popularne gry logiczne

Logiczne myślenie przydaje się w bardzo wielu, różnych, życiowych sytuacjach, które mogą mieć konsekwencje dla nas samych. Logika stała się jednocześnie podstawą do skonstruowania wielu gier komputerowych i gier wideo, które nazwane są ogólnie grami logicznymi. Mamy różne rodzaje gier logicznych, które cieszą się zróżnicowaną popularnością wśród użytkowników. Trzeba powiedzieć, że gry logiczne są dostępne nie tylko w formie online, ale również jako gry tradycyjne, można określić je jako namacalne.

Na skróty...

Podstawowe informacje o grach logicznych

gry logiczne - co wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że gry logiczne są jedną z ciekawszych i bardzo zajmujących form rozrywki. Przede wszystkim, aby być dobrym w gry logiczne należy mieć sprawny umysł i potrafić w sposób błyskawiczny podejmować ważne decyzje. W przeciwieństwie do gier hazardowych, takich jak ruletka czy blackjack, w grach logicznych niewielkie znaczenie ma zdarzenie losowe, czy też jak kto woli – łut szczęścia. Gry logiczne wymagają od graczy dosyć wysokich zdolności intelektualnych i umiejętności ich sprawnego wykorzystywania w praktyce.

Gry logiczne dopuszczają samodzielną grę, a także rozrywkę w większym gronie graczy. Ważnym założeniem w grach logicznych jest to, żeby po prostu miło spędzać wolny czas, a na dodatek wciąż ćwiczyć swój umysł. Gry logiczne pozwalają na naukę logicznego rozumowania i w tenże sposób pojmowania otaczającej nas rzeczywistości. Grając w ten typ gier można w znaczący sposób wpłynąć na poprawę sprawności intelektualnej.

Warto powiedzieć, że gry logiczne nie mają ograniczeń wiekowych i obecnie są jedną z najbardziej znanych form rozrywki w przestrzeni internetowej.

Popularne gry logiczne

Istnieje ogrom popularnych gier logicznych, zarówno tych tradycyjnych, jak i w trybie online. Najbardziej znaną grą logiczną, o najdłuższej historii, są oczywiście szachy. Prawdopodobnie już 6000 r. p.n.e. znane były one w Mezopotamii. W Indiach zaś gry logiczne znane były już w V wieku naszej ery.

Do popularyzacji gier logicznych w wydatny sposób przyczynił się Internet. W Internecie gry logiczne zapisały już się na stałe, dając możliwość gry każdemu z dostępem do Internetu o każdej porze w dowolnym miejscu. W gry logiczne może grać w zasadzie każdy, bez względu na wiek i płeć.

Wśród popularnych gier logicznych w Internecie wymienia się:

  • Ballance – trójwymiarowa logiczna gra komputerowa, stworzona przez Cyparade i wydana przez Atari. Gracz kontroluje w niej kulkę, którą musi przeturlać z jednego punktu do drugiego, przy czym nie może spaść z platformu. W grze dostępnych jest 12 różnych poziomów. Gracz może zmienić kulkę – do wyboru ma kulki drewniane, papierowe i kamienne.
  • Benefactor – gra komputerowa, która została stworzona przez Digital Illusions i wydana przez Psygnosis w 1994 roku. Była przeznaczona dla komputera Atari. Jest w zasadzie połączeniem gry logicznej i gry platformowej. Gracz prowadzi postać Bena E. Factora, który zrezygnował z kariery wojskowej, aby stać się bohaterem pozytywnym. Jego misją jest uwolnienie Wesołych Ludzików, porwanych ze swojej rodzimej planety i uwięzionych w 60 etapach.
  • Blockout – polska komputerowa gra logiczna, wydana w 1989 roku przez California Dreams, stanowi ona rozszerzenie koncepcji Tetris. Spadające do studni klocki przeniesiono w trzeci wymiar. Gracz obserwuje akcje gry z góry, może obracać klocki wg wszystkich trzech osi i przesuwać je w czterech kierunkach. Celem gry jest zapełnienie poziomu co powoduje jego opróżnienie i przemieszczenie klocków znajdujących się powyżej o poziom w dół.
  • Boulder Dash – to cała seria klasycznych komputerowych gier logiczno-zręcznościowych, w których celem jest zdobycie odpowiedniej ilości diamentów i odnalezienie wyjścia.
  • Bridge Builder – seria logicznych gier komputerowych, wydanych przez Chronic Logic. Celem gry jest wybudowanie mostu tak, aby jego koszty były jak najniższe i mieszczące się w budżecie, ale aby mógł przejechać po nim pociąg.
  • Crazy Machnies – logiczna gra na komputer, w której zadaniem gracza jest zbudowanie z pewnych, dostępnych części, maszynę, która będzie w stanie wykonać określone czynności. Jako części wykorzystywane są przełączniki, kable, piłki, czy liny. Gracz może budować maszyny wedle własnych pomysłów.
  • Enigma – gra logiczno-zręcznościowa, polegająca na znalezieniu pary klocków o takim samum kolorze, bądź też na umieszczeniu kulki lub wszystkich kulek w przeznaczonym do tego celu miejscu. Na wstępie gry wszystkie klocki są zakryte, a kolor danego klocka można podejrzeć po uderzeniu w niego kulką. Poza klockami już dobranymi w pary, jednorazowo może być odsłonięty tylko jeden klocek. Jeśli kolejny odsłonięty klocek będzie miał ten sam kolor, to ta para zostaje zaliczona i pozostaje odkryta.
  • Frozen Bubble – to ciekawa gra zręcznościowa, w którą mogą grać użytkownicy komputerów osobistych. Dostępna jest dla jednej lub dwóch osób. Polega na celowaniu kolorowymi kulkami tak, aby łączyły się w grupy - gdy obok siebie zbierze się 3 lub więcej kulek danego koloru, spadają. Jeśli na danym poziomie nie uda się zrzucić odpowiedniej liczby kulek i któraś z nich przekroczy dolną linię, gracz zostaje "zamrożony" – stąd też wzięła się nazwa samej gry. Grę wydano na licencji GNU GPL.
  • Gruntz – komputerowa gra logiczna, stworzona i wydana przez firmę ze Stanów Zjednoczonych – Monolith Productions. Do gry dołączony jest edytor, w którym gracz sam może tworzyć własne plansze. Gracz może wybrać jeden z dostępnych dwóch trybów rozgrywki. Pierwszy z nich to kampania, gdzie użytkownik dąży do przeprowadzenia Gruntów przez osiem światów, z których każdy składa się z 4 poziomów. Po drodze gracz pokonuje przeróżne pułapki i rozwiązuje zagadki. Drugi tryb rozgrywki to tzw. bitwy, czyli pojedyncze, niezwiązane z fabułą potyczki. Zadaniem jest zniszczyć pozostałe 3 klany Gruntów poprzez wejście do wrogiego fortu.
  • Kulki – to polska, mało skomplikowana gra logiczna, polegająca na usuwaniu z planszy składającej się z 81 kolorowych kulek. Kulki zostają usunięte wtedy, gdy utworzy się rząd z pięciu lub więcej kulek tego samego koloru w poziomie, pionie lub ukośnie. W każdym ruchu pojawiają się 3 nowe kulki, zarówno ich kolor jak i rozmieszczenie na planszy jest losowe. Nowe kulki nie pojawiają się po ruchu powodującym usunięcie rzędu kulek. Gra kończy się w momencie gdy wszystkie pola planszy są zapełnione kulkami i nie można wykonać żadnego ruchu.
  • Notpron – to z kolei internetowa gra logiczna, uznawana za jedną z najtrudniejszych. Łącznie składa się ze 140 różnych plansz, które ukończyło około 20 osób na świecie. Gra Notpron składa się z kolejnych ekranów, a na każdym z nich ukryta jest wskazówka, prowadząca do kolejnej planszy.
  • OXO – gra komputerowa z rodzaju logicznych, znana także pod nazwą Noughts and Crosses. To gra w kółko i krzyżyk, która została stworzona przez EDSAC w 1952 roku. Warto wspomnieć, że OXO to pierwsza znana, graficzna gra komputerowa.
  • Saper – bardzo znana, klasyczna, jednoosobowa gra logiczna na komputer, napisana w 1981 roku. Dostępna jest jako standardowe akcesorium w każdym systemie Microsoft Windows. Istnieją nawet wersje pod inne systemy operacyjne. Gra nie jest za bardzo skomplikowana, bowiem polega ona na odkrywaniu na planszy poszczególnych pól w taki sposób, aby nie natrafić na minę. Na każdym z odkrytych pól napisana jest liczba min, które bezpośrednio stykają się z danym polem (od zera do ośmiu). Jeśli oznaczymy dane pole flagą, jest ono zabezpieczone przed odsłonięciem, dzięki czemu przez przypadek nie odsłonimy miny.
  • Tetris – nazwana "królem" gier logicznych. To gra komputerowa stworzona w 1984 roku przez Aleksieja Pażytnowa. Jest to jedna ze zdecydowanie najbardziej popularnych gier komputerowych na całym świecie. Gra rozgrywa się na prostokątnej planszy, nazywanej niekiedy tetrionem lub matriksem ułożonej krótszym bokiem w poziomie. Tetrion ma wymiary 20 wierszy na 10 kolumn. W toku gry, pośrodku planszy, w górnej jej części, pojawiają się pojedynczo klocki, z których każdy zbudowany jest z czterech małych kwadratów, nazywanych blokami. Klocki przemieszczają się ku dołowi. Zadaniem gracza jest układanie klocków. Ma on do dyspozycji rotację spadających klocków. Musi on doprowadzić do tego, aby kwadraty składające się na klocki utworzyły wiersz na całej szerokości prostokąta. W takiej sytuacji wiersz ten zostaje usunięty, a pozostałe klocki opadają w kierunku dna tworząc więcej przestrzeni dla następnych elementów. Po usunięciu określonej ilości wierszy prędkość gry wzrasta o pół sekundy utrudniając tym samym precyzyjne sterowanie kolejnymi klockami.
  • Podsumowanie

    Gry logiczne rozwijają umysł i wprowadzają nawyk logicznego analizowania wszystkich możliwości w danej sytuacji. Umożliwiają wyrobienie w sobie umiejętności podejmowania szybkich, a co najważniejsze – trafnych decyzji. Z uwagi na te cechy, są polecane szczególnie dzieciom – na każdym ich etapie rozwoju. Dzięki upowszechnieniu się komputerów, gry logiczne w dużej mierze weszły do sfery komputerowej.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-02 23:49:55, 120