Kolumny do gitar basowych powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. Jeśli będzie to plastik, kolumny będą niskiej jakości. Najlepiej, aby były one wykonane z drewna, choć głośniki oparte o wysokogatunkową sklejkę, w połączeniu z odpowiednimi, metalowymi wykończeniami, też są godne naszej uwagi. W większości przypadków sprawdzą się one wprost wyśmienicie. Kupując kolumny basowe, sprawdźmy, jaką mają one membranę. Powinna być ona możliwie gruba i sztywna, posiadająca o około 35% większe magnesy, niż standardowo stosowane w zwyczajnych głośnikach. Dzięki temu kolumny pozwalają na osiągnięcie doskonałej jakości odtwarzania tonów najniższych, bez konieczności poświęcania dodatkowo brzmienia średnich tonów oraz tak ważnych dla określenia ataku dźwięku i tonów wysokich, decydujących o jasności brzmienia basu. Dobrze by było, aby głośniki do gitar basowych miały wbudowane tweetery, posiadające układy zabezpieczające, które skutecznie ochronią je przed zniszczeniem.
Kolumny do gitar basowych mogą różnić się między sobą mocą znamionową i szczytową, pasmem przenoszenia, impedancją oraz wielkością. Wszystkie te parametry dobiera się do potrzeb użytkownika. Przykładowo, innej mocy będzie wymagał gitarzysta basowy występujący na scenie, a innej ten, który gra głównie w zaciszu własnego domu. Trzeba powiedzieć, że kolumny do gitar basowych nie należą do najlżejszych, bowiem ważą one około 25-30 kg.
Na ogół gitary basowe wymagają dosyć szerokiego pasma częstotliwości, bowiem prócz perkusji, są one elementem zespołu rytmicznego i wymagają szerokiego spektrum dźwięków. Chodzi tu o to, że gitara basowa potrzebuje uwypuklenia brzmienia, większego rozdziału dźwięków od siebie, rozszerzenia warstwy brzmieniowej itp. Dobre głośniki mają zejście w okolice 50 Hz.
Zasadniczo, w przypadku kolumn do gitar basowych obowiązuje zasada, że im większy głośnik, albo im będzie więcej głośników, tym lepsza będzie dynamika i jakość dźwięku, który możemy z kolei wydobyć przy użyciu odpowiedniego wzmacniacza. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, aby głośniki były ściśle przystosowane do pasma gitarowego, jeśli tak się nie stanie, będą one buczeć, szumieć, siarczyć, a najpewniej po jakimś czasie eksploatacji, po prostu się spalą i zniszczą. Warto na to zwracać uwagę przy wyborze swojego upragnionego sprzętu, gdyż dobry głośnik potrafi zdziałać cuda. Kolumny gitarowe są najczęściej spotykane z jednym głośnikiem 12 calowym, dwoma lub czterema (tzw. 112 lub 1x12, 212/2x12, 412/4x12).
Wzmacniacze do gitar dzielą się na kilka rodzajów, wśród których należy wyróżnić wzmacniacze:
Według rodzaju konstrukcji wyróżnia się takie wzmacniacze, jak:
Generalnie, nie można powiedzieć, aby któraś z konstrukcji wzmacniaczy była lepsza bądź gorsza od innych, bowiem wszystko uzależnione jest tu od naszych gustów i upodobań.
Istnieje wielu producentów głośników do gitar basowych, ale do najbardziej znanych i wysoce cenionych marek należą Celestion i Eminence.
Najbardziej popularnymi producentami kolumn i głośników do gitar basowych są: 4 Acoustic, AER, Akmuz, Ampeg, APOGEE, Artec, Ashdown, Ashton, B52, Behringer, Black Heart, Blackstar, Boss, Box Electronics, Bugera, Career, Carlo Giordano, Carlsbro, Carvin, Cerwin Vega, Crate, DigiTech, Dimavery, EBS, Egnater, Engl, Epiphone, EVH, Fender, Fishman, Fryette, GallienKrueger, GEMINI, GenzBenz, Gibson, Hand Box, Harley Beneton, Hartke, Hayden, HiWatt, Hughes and Kettner, Ibanez, IK Multimedia, JBL, KAM, Kisielewski, Koch, Krank, Kustom, Laboga, Laney, LDM, Line 6, M-AUDIO, Mackie, MARKBASS, Marshall, Martin, MEGA AMP, Megatine, NATIVE INSTRUMENTS, Omnitronic, ORANGE, Peavey, PJB, Pol Audio, Produkt Polski, QSC, Randall, RED WITCH, Rivera, Rocktile, Rocktron, Roland, Soldano, Sounder, Stagg, SWR, t.c. electronic, TAURUS, Tenson, Trace Elliot, Turbosound, VOX, VOX Amplification, Warwick, Yamaha, Żar.
W Polsce wbrew pozorom również produkowane są wzmacniacze i kolumny do gitar basowych. Jest kilka manufaktur, którymi naprawdę warto się zainteresować. Czasami można dzięki temu kupić dobry, polski wzmacniacz w przyzwoitej cenie, dużo lepszy niż zachodni konkurenci.
Wśród szczególnie polecanych wzmacniaczy typu Comb wymienia się:
Z kolei, jeśli chodzi o wzmacniacze typu Head, godne polecenia są:
Subwoofery wykorzystywane na przykład w kinie domowym zdecydowanie różnią się od głośników przeznaczonych dla gitar basowych. Różnice te dotyczą nie tylko samej średnicy kolumny, ale na przykład przetworników. W kolumnach do gitar basowych mamy przetworniki o twardym zawieszeniu.
Kolumny przeznaczone do gitar basowych można ładować w zasadzie w skrzynie, podobnie jak jak głośniki paczek estradowych. Obudowa głośników powinna być zamknięta i bardzo dobrze wentylowana. Zwykle nie stosuje się pak otwartych.
Otóż, jest to kategoryzacja głośników do gitar basowych stworzona przez Thielle i Smalla i to od nazwisk twórców w skrócie nazywana jest T-S. Nie jest to zbyt nowoczesne podejście, gdyż są inne metody symulacji, ale jakiś jakościowy osąd na przykładzie tych parametrów można wyrazić.
Pierwszy z tych wzmacniaczy w zastosowaniu jest wygodniejszy, ale nieco ograniczone są one seryjnym wyposażeniem. Współcześnie większość comb posiada wyjście na kolumny. Wzmacniacze head pozwalają na większą modyfikację brzmienia oraz dynamikę, a to z uwagi na możliwość podłączenia do nich nawet do kilku kolumn do gitar basowych, które będą pasować do naszych upodobań brzmieniowych, bez żadnego narzucenia co do głośników ze strony producenta.
Wybór wzmacniaczy i kolumn do gitar basowych nie należy do najprostszych zadań. Najlepiej poradzić się w tej kwestii doświadczonego muzyka, specjalistów z zakresu nagłośnienia oraz wykwalifikowanego sprzedawcę. Takie osoby są w stanie doradzić nam precyzyjnie, jaki głośnik i jaki wzmacniacz najbardziej będzie nam potrzebny do naszej gitary basowej. Czasem lepiej nie kupować sprzętu renomowanej firmy, ponieważ zapłacimy za znak firmowy, nie zaś jedynie za najwyższą jakość produktu. Warto pokusić się o zakup polskich wzmacniaczy i kolumn do gitar basowych. Są one całkiem dobre i stosunkowo tanie.