Jak wybrać perkusję?

Zespoły muzyczne posiłkują się przeróżnymi instrumentami, wśród których dosyć często znajduje się perkusja. Można by się zastanawiać nad tym, w jaki sposób dobrać odpowiednią perkusję dla amatora, który dopiero zamierza rozpocząć naukę gry na niej, a jaką dla profesjonalisty, który już gra w zespole od pewnego czasu. Niniejszy poradnik postara się odpowiedzieć na te pytania. Ponadto podejmiemy się opisu perkusji jako instrumentu muzycznego, wymienimy jej różne rodzaje i producentów. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł będzie dla Was pożyteczny przy dokonywaniu zakupu perkusji.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje perkusji

perkusje - jak wybrać?

Instrumenty perkusyjne generalnie można podzielić na dwie najbardziej podstawowe grupy. Mowa tu o instrumentach o określonej bądź nieokreślonej wysokości dźwięku. Biorąc pod uwagę taką klasyfikację, w obrębie instrumentów o określonej wysokości dźwięku wymienia się dzwonki, wibrafony, ksylofony, dzwony rurowe, dzwony, kotły i timbalesy. Z kolei, w zakresie instrumentów o nieokreślonej wysokości dźwięku mówi się o batach, bongosach, clavesach, gongach, kastanietach, marakasach, talerzach, tamburynach, tom-tomach i trójkątach. To nie jedyny podział instrumentów, jakie wchodzą w zakres instrumentów perkusyjnych. Można wymienić też instrumenty krótkobrzmiące i długobrzmiące. Krótkobrzmiące to: bat, bębny, ksylofon, tom-tomy, kastaniety, claves, tamburyn, marakasy, a długobrzmiace to: wibrafon, dzwonki, dzwony, dzwony rurowe, kotły.

Grający na perkusji posiłkują się albo nutami albo notacją. Nuty są niezbędne do grania w przypadku instrumentów perkusyjnych mających określoną wysokość dźwięku. W ich przypadku zapis nutowy wygląda dokładnie tak samo, jak w każdym inny. Notacja służy z kolei do grania na instrumentach o nieokreślonej wysokości dźwięku.

W zespołach muzycznych najczęściej gra się na zestawach perkusyjnych, nie zaś na pojedynczych instrumentach zaliczanych do tego typu. Jeśli chcemy nauczyć się gry na perkusji, powinniśmy zaopatrzyć się w najbardziej podstawowy zestaw perkusyjny. Można by się zastanawiać, z jakich części powinien się on składać. Poniżej przedstawiamy najbardziej typowy zestaw perkusyjny, którego nie powstydziłby się nawet profesjonalny muzyk:

  • bęben basowy (znany również pod innymi nazwami, takimi jak: stopa, bass drum, wielki bęben, taktowy, centralka)
  • werbel (inne nazwy: mały bęben, snare drum)
  • tom-tom (zazwyczaj dwa; inne nazwy to: półkotły)
  • floor-tom (inne nazwy to: studnia, duży tom-tom, kocioł)
  • talerze (zazwyczaj dwa - ride i crash; inne nazwy to: blachy, czynele)
  • hi-hat (dwa talerze na jednym statywie, za pomącą stopy można grac na hi-hacie w różnych konfiguracjach, np.: przy zamkniętych dwóch talerzach, przy otwartych talerzach, grać nogą uderzając talerzem o talerz itd.).
  • Oprócz wyżej wymienionych elementów, zestaw perkusyjny zawiera dodatkowo statywy do talerzy i bębnów, na których instrumenty te mogą się obierać. Na ogół, na perkusji gra się przy użyciu odpowiednich pałeczek, najczęściej wykonanych z drewna.

    Ważnym elementem każdej perkusji są oczywiście talerze perkusyjne. Większość początkujących perkusistów na pewno będzie miało nie lada problemy w rozpoznawaniu ich typów. Warto podkreślić, że talerz nadaje większość górnych dźwięków w zestawach perkusyjnych. Talerze takie jak hi-hat i ride nadają rytmowi odpowiednią motorykę, zaś talerz Cash znakomicie podkreśla mocniejsze miejsca w danym utworze. Dobór odpowiednich talerzy do perkusji jest w zasadzie kluczowy przy jej zakupie. Talerze są produkowane w różny sposób i z wykorzystaniem różnych materiałów, takich jak miedź, brąz, mosiądz, a nawet w niektórych przypadkach – złota, oczywiście cieniutkiej warstewki. Talerze wytwarza się w produkcji taśmowej, gdzie maszyna nadaje im odpowiedni kształt, obrabia, toczy i poleruje talerz. Bywa, że blacha kuta jest ręcznie i w ten oto sposób powstają talerze typu Hand Made. Nie ma zasady, które talerze będą lepsze – te produkowane maszynowo, czy wytwarzane ręcznie. Wyróżniamy następujące rodzaje talerzy perkusyjnych:

  • Cash – to najczęściej talerze w rozmiarze od 13" do 19". Służą one do akcentowania, podkreślenia mocniejszej części rytmu.
  • Ride – w rozmiarach od 18" do 24". Są drugim, obok talerz hi-hat, talerzem do grania rytmów i do utrzymywania motoryki, poprzez regularne, bądź nie, wybijanie pewnych wartości rytmicznych.
  • Hi-hat – są to dwa talerze, założone na statyw z pedałem, który można otwierać lub zamykać hi-hat. Przy zamkniętych talerzach dźwięk jest cichy, krótki i selektywny. Gdy talerze są otwarte dźwięk jest głośny i agresywny.
  • Splash – malutkie talerze w rozmiarach od 6" do 12". Najczęściej są wykorzystywane do szybkich i krótkich akcentów.
  • China – rodzaj talerza wywodzącego się z Chin. Brzmi orientalnie, nieco jak gong. Jest to bardzo agresywny i głośny talerz. Można go używać jako blachy do efektów lub do mocnego akcentowania.
  • Bell – inaczej dzwonek, małych rozmiarów, o wyraźnym brzmieniu.
  • Popularni producenci perkusji i ich produkty

    Do najbardziej znanych producentów perkusji należą takie firmy jak: DW, Gretsch, Ludwig, Pearl, Premier, Remo, Yamaha, Sonor, Tama, 2BOX, Alesis, Basix, Ddrum, DW DRUMS, Dw PDP, Ever play, Hayman, Mapex, PDP, Pork Pie, TAYE.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czym jest naciąg bębna?

      To inaczej membrana, która nałożona jest na wierzch bębna, a także często na jego spodnią stronę. Kiedyś membrana była wytwarzana ze skóry, ale teraz najczęściej spotyka się membrany plastikowe, albo wykonane z innego rodzaju tworzyw sztucznych. W naciąg uderza się pałką perkusyjną. Dodatkowo, bębny są wyposażone w obręcze, dzięki którym membrana jest dobrze dociśnięta do korpusu bębna, a za pomocą śrubek można napinać bardziej naciąg. Im bardziej naciąg naprężony tym dźwięk jest wyższy.

    • Czym jest tzw. stopa?

      Jest to bęben basowy, który jest najwyższy w całym zestawie perkusyjnym. Ma on mocną konstrukcję i niskie brzmienie, daje podstawę rytmu podczas grania. Najczęściej ma on rozmiar 22" średnice na 16" głębokości. Są także mniejsze i większe rozmiary od 18" do 26" średnicy.

    • Co jest najważniejszym elementem perkusji?

      Za najważniejszą część każdego zestawu perkusyjnego uznaje się werbel. Na budowę werbla składa się drewniany lub metalowy korpus, naciągi dolny i górny, obręcze przyciskające membranę, system śrub napinających naciągi, sprężyny rezonujące, oraz mechanizm napinający sprężyny. Standardowe werble mają zazwyczaj średnicę 14" i głębokość 5, 5 cala. Są także werble głębokie (o głębokości 6") i werble piccolo dające znacznie wyższe dźwięki przy uderzaniu niż werble głębsze (głębokość 4").

    • Czym są tom-tomy i floor tom?

      Są to instrumenty zaliczane do grupy instrumentów o nieokreślonej wysokości dźwięku. Trzeba jednak powiedzieć, że przy odpowiednio wystrojonych tom-tomach istnieje możliwość określenia dźwięku. Zwykle stroi się je między sobą o kwartę lub tercję. Najczęstsze rozmiary tom-tom'ów: 12"x8", 13"x9", 14"x14"; floor-tomy są większe: 16"x18".

    • Jaki wpływ mają czynniki atmosferyczne na bębny?

      Wilgoć czy nadmierna ekspozycja na słońce zdecydowanie nie są korzystne dla bębnów. Mogą im tylko zaszkodzić. Trzeba pamiętać o tym, że bębny z reguły są wykonane z drewna, przez co łatwo ulegają zniekształceniom poprzez działanie ekstremalnych warunków. Drewno nigdy nie będzie całkowicie odporne na działanie wilgoci czy słońca. Przy dużej wilgotności drewno z czasem zacznie gnić, a statywy mogą pordzewieć. Zbyt silne słońce spowoduje natomiast, że okleina na bębnach odklei się.

    • Jakie pałeczki będą odpowiednie do perkusji?

      Pałeczki należy dobierać do wymogów i potrzeb samego muzyka. Trzeba je dobrać pod kątem muzyki, jaką gramy, budowy swojego ciała i stosowanej techniki. Jeśli więc grasz głośno i mocno najlepiej wybierz pałki grubsze. Jeśli masz krótkie ręce – wybierz pałeczki dłuższe. Z kolei, dla osób o długich ramionach i siedzących blisko zestawu zaleca się zakup krótszych pałeczek.

    • Czy do grania na perkusji konieczna jest znajomość nut?

      Trudno to jednoznacznie powiedzieć. Na pewno ich znajomość trochę pomaga, ale nie jest koniecznością.

    Podsumowanie

    Wybór odpowiedniej perkusji jest o tyle trudny, że istnieje wiele instrumentów, jakie wchodzą w jej skład. Przed rozpoczęciem nauki gry na perkusji warto wyposażyć się w podstawowy zakres instrumentów i stworzyć standardowy zestaw perkusyjny. Trzeba też wybrać dla siebie odpowiednie pałeczki. Nie ma sensu od razu kupować horrendalnie drogich instrumentów muzycznych, bowiem minie dużo czasu, zanim dobrze nauczymy się na nich grać. Podstawowe bębny i talerze, wraz ze stojakami będą więc całkowicie wystarczające. Możemy w tym względzie pokusić się nawet o zakup używanej perkusji. W takim przypadku należy jedna sprawdzić, czy oby na pewno jest ona w niezłym stanie. Lepiej nie kupować kilkunastoletniej perkusji, ponieważ nie posłuży nam ona zbyt długo, a jej dźwięk będzie pozostawiał naprawdę bardzo wiele do życzenia. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik okaże się dla Was pomocny podczas zakupu zestawu perkusyjnego.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-27 01:24:11, 120