Jak wybrać gitarę basową?

Każdy muzyk ma własne upodobania dotyczące sprzętów muzycznych, na których ma grać. Trzeba powiedzieć, że na przykład jedna gitara drugiej nie równa. Każda ma swoje cechy szczególne, które czynią z niej odpowiedni sprzęt dla jednego muzyka, ale niedopuszczalny dla innego. Wyróżniamy kilka rodzajów gitar, wśród których warto wspomnieć o gitarze basowej. Jak ją wybrać i na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie? Odpowiemy na te i inne pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje gitar basowych

gitary basowe - jak wybrać?

Gitara basowa jest rodzajem gitary elektrycznej. Jest to najprościej rzecz ujmując, instrument strunowy szarpany, posiadający progi na gryfie. W zastosowaniu znajdują się również nietypowe gitary basowe bezprogowe. Gitara basowa transponuje dźwięki o oktawę w dół, dlatego też jej zasada działania przypomina w pewnym stopniu kontrabas.

Każda, tradycyjna gitara basowa wyposażona jest w cztery struny, tj. E1, A1, D i G, które wydają dźwięki o natężeniu kolejno: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje swym zasięgiem dźwięki w brzmieniu od E1 do g1, co odpowiada skali kontrabasowej. W sprzedaży znajdują się także modele gitar basowych wyposażone w 5 strun, w których dodatkową jest dolna struna H2, w 6 strun – dodatkową jest górna struna C, w 8 strun - dodatkowe są 4 struny, odpowiadające każdej podstawowej, strojone o oktawę wyżej; oraz w 12 strun. Ciekawostką niech będzie wyprodukowana przez firmę Modulus gitara basowa 18-stronowa, mająca szyję o 6 calach szerokości.

Gitara basowa ma bardzo długą historię, jako że jej prototyp powstał już w 1935 roku w Seattle. Skonstruował go Paul Tutmarc. Instument nazywał się „Skrzypce Basowe Model 736”. Wyprodukowano 100 egzemplarzy tego strunowego, instrumentu szarpanego, wyposażonego w progi. Pierwsza, prawdziwa gitara basowa powstała z inicjatywy amerykańskiego konstruktora gitar elektrycznych, mianowicie Leo Fendera. Chciał on zastąpić nieporęczne i zbyt ciche kontrabasy i tak wynaleziona została gitara basowa, której nie zakłócały podczas gry specjalne wzmacniacze. Instrument ten został nazwany Fender Precision Bass, i był identyczny ze strojem kontrabasu. Miał gitarowy kształt oraz wyposażono go w pojedynczy, jednocewkowy przetwornik. Nieco później powstały inne modele gitar basowych, a z czasem wiele firm wzięło przykład z Fendera i zaproponowało własne instrumenty. Doprowadziło to do powstania szeregu wzorów, np. EB-0 EB-3 i Thunderbird firmy Gibson, model 500/1 firmy Hofner, model 4001 firmy Rickenbacker, czy StingRay firmy MusicMan.

Na rynku znajdują się gitary mające pusty w środku korpus z otworami rezonansowymi, w kształcie stylizowanej litery f, na wzór kontrabasu. Można skusić się na zakup konstrukcji zupełnie niecodziennej, gdzie gitara strojona jest za pomocą kluczy zainstalowanych na podstawie korpusu, czego przykładem jest Steinberger. Takie gitary wykonane są z nietypowych materiałów i często są one stylizowane na różne przedmioty. Stanowią raczej interesujący, modny gadżet, niż dobry instrument muzyczny.

Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki, w gitarach zmieniła się z czasem elektronika, zaczęto bowiem stosować humbuckery, przetworniki piezoelektryczne i optyczne, jak i aktywne preampy, które wbudowano instrumenty. Dziś dostępne są wysoce zaawansowane pod względem technologicznym, w pełni funkcjonalne, akustyczne gitary basowe.

Każda gitara basowa ma bardzo podobną budowę do gitar klasycznych. Posiada korpus wykonany z litego drewna, komorowany lub nawet pusty w środku, z mostkiem i przetwornikami, które podłączone są do potencjometrów regulujących zarówno głośność, jak i barwę dźwięku. Gitara basowa ma też gniazda na kabel do wzmacniacza.

Wybierając gitarę basową warto sprawdzić, czy gryf jest regulowany nakrętkami wykonanymi ze stali czy też z grafitowych prętów napinających. Trzeba wiedzieć, że niskobudżetowe instrumenty nie mają takich regulatorów. Szyja gitary może być wykonana z drewna, albo z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy grafit. Jeśli więc zależy nam na jej stabilności, nie wybierajmy szyi drewnianej.

W gitarze basowej struny wykonane są z metalu lub są one powlekane tworzywem. Można je podzielić na : roundwound – struny z okrągłą w przekroju owijką oraz flatwound – struny z owijką płaską.

W gitarach basowych można spotkać się z różnymi typami przetworników. Są one specyficzne, ponieważ dedykowane są wyłącznie gitarom basowym. Charakteryzują się one większą rezystancją wynikającą ze zwiększonej ilości zwojów. Na ogół, spotykane są jednocewkowe przetworniki, przetworniki typu „Split-coil” oraz tzw. humbuckery. Jeśli chcielibyśmy zwiększyć komfort gry z wykorzystaniem gitary basowej, powinniśmy wykorzystać instalowaną do gryfu podpórkę pod kciuk, tzw. thumbrest. Niemniej jednak, w niektórych gitarach basowych krawędź przetwornika może jak najbardziej służyć jako taka podpórka. Podobnie jak i inne gitary, także i gitary basowe są zaopatrzone w kołki do zawieszenia na pasku. Mają one większą masę, dlatego też do zawieszenia gitary basowej na ramieniu będziecie potrzebowali szerszych i wygodniejszych pasków, najlepiej dodatkowo zabezpieczonych blokadą, która uniemożliwia wyczepienie się paska. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do upadku i poważnego uszkodzenia samego instrumentu.

Granie na gitarze basowej polega na szarpaniu strun, choć dźwięk można z nich wydobyć również na inne sposoby, na przykład uderzając o struny kostką lub kciukiem, podrywając wszystkimi palcami oprócz kciuka, energicznie dociskając struny do progów itd. Drganie strun jest zamieniane na sygnał elektryczny poprzez zamontowany przetwornik elektromagnetyczny. Następnie, taki sygnał jest przy użyciu wzmacniacza wzmacniany i emitowany przez głośnik, bądź też można go zapisać przy użyciu odpowiednich urządzeń.

Popularni producenci gitar basowych i ich produkty

Gitary basowe są produkowane przez takie firmy jak: IBANEZ (z godną polecenia gitarą BTB700DX BWF), SQUIER, SANDBERG (z dobrą gitarą California JM), Spector, Vintage (z gitarą V1004DX), Zoot Bass, Warwick, Vigier, Lakland (z bardzo dobrą gitarą Darryl Jones 4 Bass), Enfield itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czym są gitary fretles?

    Są to gitary basowe bezprogowe, które nie posiadają charakterystycznych dla gitar progów, zlokalizowanych na gryfie. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, od słowa fretless.

  • Czym różnią się struny roundwound od flatwound?

    Otóż, roundwound to struny z owijką okrągłą w przekroju, a flatwound to struny z owijką płaską. Różnią się względem siebie wygodą gry u wpływem na podstrunnicę. Płaskie struny są zawsze bardziej delikatne w dotyku i zostawiają mniej śladów na drewnie przy dociskaniu. Równocześnie, struny mają inne brzmienie. Okrągła owijka powoduje, że struny dłużej wybrzmiewają i mają jaśniejszą barwę.

  • Jak grać na gitarze basowej poprzez szarpanie?

    Szarpanie, zwane również palcowaniem, jest najczęstszym sposobem grania na gitarze basowej. Nawet początkujący basista podoła temu zadaniu. Polega ono na delikatnym szarpaniu strun naprzemiennie, palcem wskazującym i środkowym. Bywa, że basiści szarpią struny trzema, a nawet wszystkimi palcami. Początkowo, palcowanie polegało wyłącznie na graniu przy użyciu kciuka, stąd też wiele starszych gitar dysponuje specjalną podpórką na ten palec.

  • Czym jest slapping?

    Jest to jedna z metod grania na gitarze basowej. Polega na uderzaniu lub nawet biciu struny kciukiem. Ruch ten wspomagany jest obrotami nadgarstka. Dzięki temu struny dają bardzo agresywny i metaliczny dźwięk.

  • Czym jest popping?

    Jest to podrywanie strun wszystkimi palcami, za wyjątkiem kciuka. Bardzo rzadko w ten sposób gra się na gitarze basowej.

  • Na czym polega klangowanie?

    Klangowanie jest połączeniem metody grania na gitarze basowej – slappingu i popingu. Dzięki temu możliwe jest znaczne urozmaicenie muzyki.

  • Czym jest plektron?

    Jest to kostka do grania na gitarze. Może być stosowana również do gry przy użyciu gitary basowej. Powoduje ona wydawanie przez struny dźwięku nieco innego, niż w przypadku grania palcami. Kostka podbija dźwięki o nieco innej niż w przypadku palców częstotliwości. Gitara wydaje w konsekwencji głośniejsze dźwięki. Trzeba powiedzieć, że kostką łatwiej zagrać poszczególne akordy. Najczęściej, używają jej początkujący muzycy. Można łączyć, nawet w czasie jednego utworu, granie kostką i palcami, dzięki czemu muzyka staje się o wiele bardziej urozmaicona, a przez to na pewno ciekawsza dla odbiorców.

Podsumowanie

Gitara basowa na ogół wykorzystywana jest w sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej. W chwili obecnej coraz częściej wykorzystuje się ją jako instrument solowy, stąd też rosnące zainteresowanie tym instrumentem muzycznym. Wybór gitary basowej nie jest prosty, szczególnie dla początkującego muzyka. Warto na wstępie poradzić się wykwalifikowanego sprzedawcy w sklepie muzycznym, ponieważ ten najlepiej rozpozna nasze potrzeby tym zakresie. Wybór gitary basowej na pewno będzie prostszy, po przeczytaniu niniejszego poradnika.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-05 00:26:27, 120