Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiają się coraz to nowsze urządzenia, które pozwalają na rozrywkę na wysokim poziomie. Dużą popularnością i to nie tylko wśród najmłodszych użytkowników, cieszą się przenośne konsole do gier. Na przestrzeni lat, wiele firm pokusiło się o wyprodukowanie swoich konsol mobilnych, ale zdecydowanym liderem jest tu Game Boy Advance, czyli japońska konsola. Przez lata była ona udoskonalana aż osiągnęła swą dzisiejszą formę. Czym kierować się przy wyborze Game Boya? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w toku niniejszego poradnika. Mamy nadzieję, że okaże się on być dla Was przydatny podczas dokonywania zakupu konsoli Game Boy Advance. Dzięki poradnikowi zakup przenośnej konsoli Game Boy będzie na pewno trafny i świadomy z Waszej strony.
Na początek trzeba powiedzieć co nieco o powstaniu konsoli Game Boy Advance. Otóż, ta przenośna konsola do gier pojawiła się w 2001 roku. Jej producentem jest japońska firma Nintendo. Game Boy Advance jest następcą popularnej niegdyś konsoli Game Boy Color. Konsola Game Boy Advance została wypuszczona na rynek po raz pierwszy w Japonii, dokładnie 21 marca 2001 roku. Następnie, urządzenie miało swoją premierę 11 czerwca 2001 roku w Ameryce Północnej, a 11 dni później także w Europie. Najpóźniej konsola była dostępna w Chinach. Pierwsze jej egzemplarze pojawiły się w sklepach 8 czerwca 2004 roku, czyli nieco ponad 3 lata od premiery w Japonii.
Istnieją też inne konsole typu Game Boy. Pierwsze z nich mają bardzo długą historię, jako że pierwsza konsola Game Boy została wypuszczona na rynek przez Nintendo już w 1989 roku. Posiadała ona bardzo prosty ekran, który wyróżniał zaledwie kilka odcieni szarości. Wraz z upływem czasu i pojawianiem się nowych rozwiązań technologicznych, dążono do zwiększenia ilości kolorów. Przez blisko 10 lat Game Boy był jednak konsolą rozpoznającą tylko odcienie szarości. Użytkownicy pierwszy konsol tego typu musieli nawet ustawiać je pod odpowiednim kątem, aby widzieć akcje na ekranie. Prawdziwym przebojem stały się kolorowe konsole Game Boy, które pojawiły się na rynku z początkiem XXI wieku. Miały one nowy kształt, a przyciski znajdujące się uprzednio pod ekranem, zostały umieszczone po jego bokach, dzięki czemu zwiększeniu uległ komfort gry. Przykładem takiej nowoczesnej konsoli jest oczywiście, jak łatwo można się domyślić, Game Boy Advance. Najnowsze wersje konsol tego typu mają dodatkową pamięć, która pozwala na zapisanie i odtwarzanie muzyki w formacie mp3 lub nawet krótkich filmików.
Dla miłośników gier komputerowych, Game Boy Advance jest kompatybilny w zasadzie z większością gier przeznaczonych na wcześniejszą konsolę Game Boy Color. Dzięki temu nie ma problemu z użytkowaniem posiadanych gier na tą konsolę mobilną.
Game Boy Advance zasilany jest przez zwykłe baterie AA (paluszki), które pozwalają jej na działanie w przedziale od 5 do nawet 10 godzin non stop. Urządzenie może być równie dobrze zasilane zasilaczem AC, dokładnie takim samym jak w przypadku Game Boya Color, czy zwyczajnego Game Boya. Konsola wyposażona jest w 32-bitowy procesor RISC, 16,8 MHz procesor ARM (dokładnie ARM7TDMI) oraz 8-bitowy 8,4 MHz CISC bazowany na Z80, który przeznaczony był uprzednio do obsługi gier na starsze wersje konsoli.
Game Boy Advance ma możliwość współpracy z konsolą GameCube w roli kontrolera, ale aby tego dokonać należy dokupić do niego odpowiednie okablowanie. Do Game Boya Advance istnieje możliwość dokupienia dodatkowo specjalnej kamery, znajdującej zastosowanie w licznych grach. W sprzedaży dostępna jest dodatkowo drukarka do tej konsoli, która jednak nie jest niezbędnym jej akcesorium.
Konsola Game Boy Advance ma 145 milimetrów długości, 24,5 milimetra szerokości, 82 milimetrów wysokości i wagę rzędu zaledwie 140 gram. Zmieści się więc w kieszeni i to bez trudu. Urządzenie posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 2,9 cala, mogący pomieścić 240x160 pikseli, w kolorze 15-bitowym, co daje możliwość wyświetlenia 32 768 kolorów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyświetlacz zawiera nieco więcej pikseli, niż starsze wersje konsoli marki Nintendo. W trakcie grania w gry, które przeznaczone są na starsze modele Game Boya można wcisnąć przyciski „L” i „R”, w celu poszerzenia ekranu.
Dotychczas dla konsoli Game Boy Advance zostało wyprodukowanych i wydanych aż kilka tysięcy różnych gier, z których każdy znajdzie grę odpowiadającą jego oczekiwaniom. Na tą konsolę istnieją gry klasyczne, takie jak Tank, czy też hity rodem z gier PC- Need for Speed. Oto popularni producenci, oferujący gry GameBoy Advance: Nintendo, Ubisoft.
Do najbardziej znanych gier na konsolę Game Boy Advance, zalicza się:
Tak, ponieważ konsola ta wyposażona została w port szeregowy, do połączenia się z innymi konsolami tego samego typu. Do połączenia wymagany jest kabel o nazwie Game Boy Advance Link Cable. Warto wspomnieć, że niektóre gry umożliwiają na połączenie do czterech graczy, korzystających z jednego kartridża. Przykładem takich gier jest Mario Kart Super Circuit, czy też Advance Wars. Jeśli chodzi o inne przypadki, to każdorazowo gracze muszą posiadać własną kopię gry. W niektórych przypadkach można połączyć ze sobą graczy, którzy grają w różne, aczkolwiek zgodne ze sobą, gry, np. z serii Mario. W takiej sytuacji istnieją jednak pewne ograniczenia, wynikające naturalnie z różnic występujących w grach.
Decydując się na zakup gier do tejże konsoli, musimy koniecznie skontrolować to, czy będą one działały na urządzeniu Game Boy Advance. Tak naprawdę, w większości przypadków wystarczy sprawdzić wymagania, jakie spełniają nowoczesne gry Game Boy Advance, aby wiedzieć, czy nasza konsola na pewno będzie w stanie je spełnić.
Game Boy Advance jest przenośną, podręczną konsolą do gier, zapewniającą nam dobrą rozrywkę w zasadzie w każdych okolicznościach. Wybierając konsolę zwróćmy uwagę, czy nie jest to podróbka. Naszą uwagę powinna zdecydowanie przykuć zbyt niska cena, w porównaniu z innymi konsolami typu Game Boy. Pamiętajmy, że podróbki mają niższą jakość i nie pozwalają na granie we wszystkie gry wyprodukowane z myślą o konsoli przenośnej Game Boy Advance.
Game Boy Advance to dziś jedno z mediów, pozwalających na popularyzację krótkich filmików. Można przypuszczać, że w przyszłości będzie możliwość odtwarzania na konsolach do gier normalnych, pełnometrażowych filmów. Tymczasem, Game Boy Advance pozostaje wspaniałą konsolą do gier dla każdego, bez względu na płeć i wiek, wysoce zaawansowaną, zapewniającą rozrywkę na naprawdę wysokim poziomie.